Προς το περιεχόμενο

Βιβλία C/C++(αρχάριος)


JeNeS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μετά το βιβλίο "Η γλώσσα C σε βάθος" λέτε να πάω στο "Η γλώσσα C++ σε βάθος" ή σε κάποιο πιο εξειδικευμένο της C όπως το "Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ C;;

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς σοβαρά, τότε πριν πας σε άλλο βιβλίο θα σου πρότεινα να διαβάσεις πρώτα κάτι σαν κι αυτό: http://www.amazon.com/Introduction-Algorithms-Thomas-H-Cormen/dp/0262033844/ref=dp_ob_title_bk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι δύσκολο βιβλίο, από την άποψη ότι προϋποθέτει καταρχήν καλή γνώση μιας γλώσσας για την εφαρμογή των παραδειγμάτων και των ασκήσεων (που θεωρητικά την έχει ο φίλος, αφού είπε πως τελείωσε το "η C σε βάθος") αλλά κυρίως προϋποθέτει καλό μαθηματικό υπόβαθρο, με έμφαση στα διακριτά μαθηματικά.

 

Πρόκειται για διδαχή σχεδίασης, ανάλυσης κι αξιολόγησης αλγορίθμων, που ξεκινάει από τον απλούστατο αλγόριθμο ταξινόμησης insertion sort και φτάνει σε εξαιρετικά πολύπλοκα θέματα και τεχνικές, δύσκολα ακόμα και για μαθηματικούς!

 

Για αυτό και δεν πρότεινα στον φίλο συγκεκριμένα αυτό το βιβλίο, αλλά "κάτι σαν κι αυτό". Εννοώντας, πως αντί να πάρει βιβλίο κι άλλης γλώσσας, κι εφόσον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί σοβαρά, τότε η γνώμη μου είναι να πάρει ένα βιβλίο που θα τον εισαγάγει στην Σχεδίαση & Ανάλυση Αλγορίθμων.

 

Είναι σημαντικό εφόδιο για όποιον σκοπεύει να σπουδάσει ή να ασχοληθεί με computer science fields, και προφανώς διδάσκεται ανεξαιρέτως σε όλα τα πανεπιστήμια. Το συγκριτικό πλεονέκτημα που αποκτάει κάποιος εξοικειωμένος με την ανάλυση αλγορίθμων, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

 

ΥΓ. Το συγκεκριμένο βιβλίο θεωρείται η "βίβλος" στο είδος του, αλλά δεν μπορώ να το προτείνω σε αρχάριους, για τους λόγους που εξήγησα στην αρχή. Καλό είναι όμως να το έχετε υπόψιν :)

 

migf1 για πες και άλλα θέλω να ασχοληθώ και 'γώ. Ωραίο φαίνεται το βιβλίο, πάλι καλά το βρήκα από τον "θείο" μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς σοβαρά, τότε πριν πας σε άλλο βιβλίο θα σου πρότεινα να διαβάσεις πρώτα κάτι σαν κι αυτό: http://www.amazon.com/Introduction-Algorithms-Thomas-H-Cormen/dp/0262033844/ref=dp_ob_title_bk

 

Κάποιο άλλο παρόμοιο,για αρχάριο έχεις να προτείνεις(ελληνικά,αγγλικά)? η κάποιος άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιο καλύτερο από αυτό στο είδος τους.

 

Βασικά, γιατί δεν γκουγλάρεις "design and analysis of algorithms" ώστε να δεις καταρχήν αν είναι κάτι που θα σε ενδιέφερε; Θα βρεις διάφορα links και με σελίδες δείγματα από διάφορα βιβλία ή και ολόκληρα free sites.

 

Π.χ. http://www.personal.kent.edu/~rmuhamma/Algorithms/algorithm.html ή http://www.aw-bc.com/info/levitin/sample.html

 

Αν αποφασίσεις ότι... you are up to it, τότε πάρε το βιβλίο που σου πρότεινα κι άστο να υπάρχει, γιατί σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμο αργά ή γρήγορα (αρκεί να είσαι σίγουρος πως όντως θα ασχοληθείς σοβαρά με computer science).

 

Έχει και το εξής καλό, τα περισσότερα κεφάλαιά του είναι αυτόνομα και ξεκινάνε από απλά παραδείγματα, δουλεύοντας σταδιακά προς πιο προχωρημένα μέχρι το τέλος του κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους αλγόριθμους ας εξηγήσει κάποιος έμπειρος σε τι βοηθάνε? Έχω κάποιες γνώσεις σε C/C++ αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ. Τι άλλο χρειάζομαι για να μπω μέσα στα πράγματα για τα καλά???

 

Επίσης έχω αυτό το βιβλίο. Το έχει διαβάσει κανείς να πει την γνώμη του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω το βιβλίο, αλλά από αυτά που γράφει στα περιεχόμενά του κι αν είναι καλογραμμένο τότε δείχνει αρκετά χρήσιμο (ειδικά αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ με structures).

Αλγόριθμος είναι η μεθοδολογία που αναπτύσσεις για την επίλυση ενός προβλήματος. Και προφανώς για κάθε πρόβλημα δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος επίλυσης, όπως επίσης δεν είναι όλοι οι τρόποι επίλυσης κατάλληλοι για κάθε περίπτωση.

 

Για παράδειγμα, για να ταξινομήσεις στοιχεία υπάρχουν πολλοί αλγόριθμοι (τρόποι επίλυσης του προβλήματος): bubble sort, insertion sort, merge sort, quick sort, κλπ. Κανένας από αυτούς όμως δεν είναι ιδανικός για όλες τις περιπτώσεις. Π.χ. ο insertion sort είναι οκ αν τα στοιχεία που θες να ταξινομήσεις είναι λίγα σε πλήθος, και είναι χάλια αν έχεις να ταξινομήσεις πάρα πολλά στοιχεία.

 

Στα βιβλία σχεδίασης κι ανάλυσης αλγορίθμων εκτός του ότι μαθαίνεις υπάρχοντες αλγόριθμους για κοινά ή πιο εξειδικευμένα προβλήματα, μαθαίνεις και τον τρόπο σκέψης που θα σε βοηθήσει να φτιάξεις δικούς σου αλγόριθμους.

 

Επίσης για τον κάθε αλγόριθμο μαθαίνεις να τον αξιολογείς στην χειρότερη, στη μέση και στην καλύτερη περίπτωση, κλπ, ενώ παράλληλα μαθαίνεις να υλοποιείς και να διαχειρίζεσαι διάφορες τεχνικές με ή χωρίς εξειδικευμένες δομές δεδομένων (data structures) για συγκεκριμένα προβλήματα.

 

Σαν ένα απλό παράδειγμα απλά να σου αναφέρω πως π.χ. η σωστή επιλογή του κατάλληλου αλγόριθμου για την ταξινόμηση πάρα πολλών στοιχείων και ανάλογα τις εκάστοτε συνθήκες εκτέλεσης του προγράμματος μπορεί να σου "κερδίσει" πολλές ώρες (μη σου πω και ολόκληρες ημέρες ή και βδομάδες σε τομείς όπως η αεροναυπηγική που χρειάζεται να επεξεργάζονται εκατομμύρια δεδομένων ανά δευτερόλεπτο).

 

Σχετικά με τους αλγόριθμους ας εξηγήσει κάποιος έμπειρος σε τι βοηθάνε? Έχω κάποιες γνώσεις σε C/C++ αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ. Τι άλλο χρειάζομαι για να μπω μέσα στα πράγματα για τα καλά???

 

Επίσης έχω αυτό το βιβλίο. Το έχει διαβάσει κανείς να πει την γνώμη του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...