Προς το περιεχόμενο

Αγορά μαχαιριών μέσω ίντερνετ


ravend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έψαχνα για αγορά μαχαιριών κουζίνας σε ebay κυρίως για να βρώ μοντέλα που στην ελλάδα ούτε καν ξέρουν (κ φυσικά δν φέρνουν) και αδυνατώ να κάνω την αγορά καθώς λέει οτι υπάρχει κάποιος περιορισμός βάσει ebay.co.uk κτλ.

 

γιατί γίνεται αυτό?ξέρει κανείς?

 

αν είναι αδύνατον να γίνει αγορά απο εκεί,γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο κατάστημα που να στέλνει ελλάδα?

κυρίως ψάχνω ιαπωνικά μαχαιρία tojiro,haiku,kai κτλ

 

 

http://cgi.ebay.com/Japanese-sushi-knife-tojiro-white-steel-usuba-165mm-new-/250838186715?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a671efadb

 

βρήκα και παράγγειλα απο τη σελίδα αυτή,μέσω paypal κτλ.

 

http://www.japanesechefsknife.com

 

τελωνείο λέτε να παίξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://korin.com/site/home.html απο εδω ειχα παρει πριν μερικα χρονια, τελωνειο πληρωσα στην αγγλια.

μετα απο αγγλια εχουμε http://www.japaneseknifecompany.com/ που δεν εχεις τελωνειο, και αν τους παρεις τηλ θα παρεις και 10% εκπτωση λογω του οτι εισαι του επαγγελματος

στο egullet εχει ενα thread και με αλλα sites για γιαπωνεζικα μαχαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα απο τη δεύτερη σελίδα που παρέθεσα ένα μαχαίρι συνολικής αξίας μαζί με τα μεταφορικά 96 δολλάρια και θα σταλέι λέει με ems

λογικά θα πληρώσω κάποιο τελωνείο,

έστω οτι πληρώνω τελωνείο ποιά είναι η διαδικασία?γιατί δεν βρίσκομαι αθήνα,βρίσκομαι επαρχεία όπου δουλεύω και λογικά με ελτά θα μου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτα θα σου ζητησουν παραπανω χρηματα στο τελος νομιζω.

στο αγγλικο ebay τα βγαλανε λογω της βιας με μαχαιρια που εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ψιλοάσχετο....για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα...

Όσον αφορά τους σιουγιάδες και γενικά τα μαχαίρια τσέπης... Υπάρχει κάποιο μέγιστο επιτρεπτό όριο μήκους που μπορείς να έχεις πάνω σου???

καταλαβαίνετε τι εννοώ?? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστώ!!!

γενικά αν έχεις πάνω σου σουγιά ή μαχαίρι(κάτω των 7 εκ.) μπορεί να σου πεί κανεις τίποτα??

Απότι ξέρω όχι , αλλα επειδή ποτε δεν είχα τόσο μικρά μαχαιρια μαζί μου αλλα και δεν με έπιασαν δεν είμαι σίγουρος να σου πω. Πάντως αυτό που σου είπα για τα cm του σουγιά μου το έχει πει μπάτσος συγγενής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβλεπα κάτι μαχαίρια στο μοναστηράκι...αν τα έχεις δει θα καταλαβαίνεις...οπότε για σιγουριά να κοιτάξω μόνο κάποιον σουγια???

 

για τι είδους χρήση το θες? αν το θες για ασφάλεια/αυτοάμυνα δεν θα σε βοηθήσει ο σουγιάς ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι είδους χρήση το θες? αν το θες για ασφάλεια/αυτοάμυνα δεν θα σε βοηθήσει ο σουγιάς ..

τι λες να πάρω δηλαδή???απλά για να μην μου πει κανεις τιποτα...που τον βρηκα,τι τον θέλω και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες να πάρω δηλαδή???απλά για να μην μου πει κανεις τιποτα...που τον βρηκα,τι τον θέλω και τέτοια...

 

απ ότι καταλαβαίνω θες να πάρεις ένα μαχαίρι για αυτοάμυνα.

ο σουγιάς δεν θα σε βοηθήσει σε περίπτωση που χρειαστεί να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.

Άσε μου παίζουν και τα παρακάτω σενάρια :

 

1. τραβάς μαχαίρι και ο άλλος πιστόλι και σε σκοτώνει (ενώ αν δεν το είχες βγάλει θα παίζατε μπουνιές πιθανότατα)

2. τραβάς μαχαίρι και πάνω στον καβγά σκοτώνεις αυτών που σου επιτέθηκε και έχεις μεγάλες πιθανότητες να πας μέσα για δολοφονία.

 

Μην νομίζεις πως είμαι υπερβολικός , τα παραπάνω που έγραψα έχουν συμβεί ..

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις για το σπίτι σου μια ματσέτα (σε περίπτωση που μπει κάποιος να την δει και να χεστεί επάνω του να φύγει όπως ήρθε)και να μάθεις κάποια πολεμική τέχνη για αυτοάμυνα στο δρόμο.

 

Το καλύτερο όπλο που μπορείς να το έχεις μαζί σου πάντα και παντού χωρίς να σου πει κανένας τίποτα είναι το σώμα σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι καταλαβαίνω θες να πάρεις ένα μαχαίρι για αυτοάμυνα.

ο σουγιάς δεν θα σε βοηθήσει σε περίπτωση που χρειαστεί να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.

Άσε μου παίζουν και τα παρακάτω σενάρια :

 

1. τραβάς μαχαίρι και ο άλλος πιστόλι και σε σκοτώνει (ενώ αν δεν το είχες βγάλει θα παίζατε μπουνιές πιθανότατα)

2. τραβάς μαχαίρι και πάνω στον καβγά σκοτώνεις αυτών που σου επιτέθηκε και έχεις μεγάλες πιθανότητες να πας μέσα για δολοφονία.

 

Μην νομίζεις πως είμαι υπερβολικός , τα παραπάνω που έγραψα έχουν συμβεί ..

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις για το σπίτι σου μια ματσέτα (σε περίπτωση που μπει κάποιος να την δει και να χεστεί επάνω του να φύγει όπως ήρθε)και να μάθεις κάποια πολεμική τέχνη για αυτοάμυνα στο δρόμο.

 

Το καλύτερο όπλο που μπορείς να το έχεις μαζί σου πάντα και παντού χωρίς να σου πει κανένας τίποτα είναι το σώμα σου. ;)

συμφωνώ απόλυτα ;) γιαυτό ασχολούμαι και με πολεμικές τέχνες...

δεν σκοπεύω να σκοτώσω κανέναν :devil: :devil: :devil: :devil:

δεν είναι και το τέλειο όπλο αυτοάμυνας,απλά νιώθεις και κάπως καλύτερα αν έχεις και εναν σουγιά πάνω σου η κάτι αντίστοιχο.ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές!θα κοιτάξω για κάποιον σουγιά λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιστρέφω στην απορία μου.

όταν φτάσει το δέμα ελλάδα θα μπορώ να το παρακολουθήσω με το tracking number του μέσω του site των ελτά η κάνω προσευχή κ περιμένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...