Προς το περιεχόμενο

Σημαντικό κενό ασφαλείας αντιμετώπισε το Dropbox


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Σημαντικό κενό ασφαλείας που για τέσσερις περίπου ώρες επέτρεπε την πρόσβαση σε οποιονδήποτε λογαριασμό χρησιμοποιώντας έναν οποιονδήποτε κωδικό, αντιμετώπισε πριν από λίγες ώρες το Dropbox. Από ότι φαίνεται το πρόβλημα οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος και προέκυψε μετά από αναβάθμιση στον κώδικα της υπηρεσίας.

 

Ήδη μάλιστα έχει δημοσιευθεί επίσημη ανακοίνωση με την οποία οι άνθρωποι του Dropbox επιβεβαιώνουν το σφάλμα, ενώ ισχυρίζονται πως οι λογαριασμοί που ενδέχεται να παραβιάστηκαν δεν πρέπει να ξεπερνούν το 1% του συνόλου των χρηστών.

 

Πρόκειται για το δεύτερο περιστατικό μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα που αμαυρώνει την εικόνα της δημοφιλούς υπηρεσίας, μετά τις πρόσφατες κατηγορίες της Ομοσπονδιακής Επιτροπής Εμπορίου των ΗΠΑ (FTC) ότι παραπλάνησε τους χρήστες στο θέμα της ασφάλειας των υπηρεσιών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν κατάλαβες το πνεύμα.

 

Αν κάποιος βάζει στο dropbox μόνο κρυπτογραφημένα αρχεία, δεν έχει να φοβηθεί και πολλά σε περίπτωση που τρίτος αποκτήσει πρόσβαση σ' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ένα τεράστιο ποσοστό χρηστών είναι δωρεάν χρήστες, όπως και εγώ, μπορώ να δεχτώ πλήρως κάποια bugs και errors. Και αυτό πολύ απλά γιατί δεν το χρησιμοποιώ για να αποθηκεύω και να διαμοιράζομαι αρχεία που αν τα χάσω ή αν leak-άρουν θα καταστραφώ! Απλά αυτό που δεν δέχομαι και που είναι κάπως lame είναι να το μαθαίνω από εδώ, και όχι από κάποιο official email της DropBox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ένα τεράστιο ποσοστό χρηστών είναι δωρεάν χρήστες, όπως και εγώ, μπορώ να δεχτώ πλήρως κάποια bugs και errors. Και αυτό πολύ απλά γιατί δεν το χρησιμοποιώ για να αποθηκεύω και να διαμοιράζομαι αρχεία που αν τα χάσω ή αν leak-άρουν θα καταστραφώ! Απλά αυτό που δεν δέχομαι και που είναι κάπως lame είναι να το μαθαίνω από εδώ, και όχι από κάποιο official email της DropBox.

 

 

Συντάσσομαι με τον παραπάνω φίλο και τονίζω ότι ΔΕΝ είναι σκόπιμο να ανεβάσουμε σημαίνοντα αρχεία για τη δουλειά μας σε τέτοια free hosting services . Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για να ανταλλάσσουμε αρχεία με φίλους και συναδέλφους αλλά συζητάμε για αρχεία όχι ιδιαίτερης σημασίας. Τα σημαντικά , αν πρέπει να να ανταλλάξουμε τέτοια αρχεία, τα συμπιέζουμε και βάζουμε και password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έχει λύσει τα χέρια το dropbox ώστε να μοιράζω φωτογραφίες σε φίλους για πείτε πως μπορούμε να προστατευτουμε;

Να βγάζετε φωτογραφίες και να περνάτε καλά. Θα πρέπει να ανησυχούν μόνο οι χρήστες που ανεβάζουν "ευαίσθητα" δεδομένα.

Εκτός και αν οι φώτο είναι ροζ:-)

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έχει λύσει τα χέρια το dropbox ώστε να μοιράζω φωτογραφίες σε φίλους για πείτε πως μπορούμε να προστατευτουμε;

 

Μια καλή λύση για κρυπτογράφηση δεδομένων,το οποίο υποστηρίζει και το realtime sync του DropBox, είναι το BoxCryptor.

Τωρα για διαμοιρασμό φωτογραφιών είναι λίγο overkill η συγκεκριμενη λύση.Καλύτερο ίσως είναι αυτό που πρότεινε ο φίλος παραπάνω, δηλαδή Rar με έναν αρκετά ισχυρό κωδικό,λύση η οποία σε καλύπτει στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...