Προς το περιεχόμενο

Επανασχεδιασμένο Facebook Chat με ομαδική συνομιλία και βιντεοκλήσεις μέσω Skype


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Μετά την έλευση του Google+ το Facebook έπρεπε να απαντήσει με κάτι «δυνατό» και εδώ και μέρες είχε καλλιεργήσει το κλίμα πως επρόκειτο να πραγματοποιήσει σημαντικές ανακοινώσεις. Τελικά το έκανε και οι αλλαγές που παρουσίασε ο ίδιος ο Mark Zuckerberg περιλαμβάνουν την πλήρη αναδιαμόρφωση της υπηρεσίας του Chat, που επανασχεδιάζεται και δίνει τη δυνατότητα ομαδικής συνομιλίας και βιντεοκλήσεων με την υποστήριξη του Skype.

 

269569_10150320696766729_20531316728_9216619_7859673_n.jpg 267594_10150320696936729_20531316728_9216622_321384_n.jpg

 

Πιο συγκεκριμένα, το νέο Facebook Chat εμφανίζεται με τη μορφή πλευρικής μπάρας στα δεξιά της σελίδας και περιλαμβάνει τους φίλους με τους οποίους συνομιλείτε συχνότερα. Η μπάρα προσαρμόζεται στο ύψος του παραθύρου του browser και εμφανίζεται μόνο όταν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος, ώστε να μην κρύβει το περιεχόμενο της σελίδας.

 

 

Επίσης, ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να προσκαλέσει πολλά άτομα σε μία συζήτηση με ένα μόνο κλικ, σε ένα χαρακτηριστικό που πολλοί χρήστες ζητούσαν εδώ και καιρό. Το ιστορικό των ομαδικών αυτών συζητήσεων διατηρείται διαθέσιμο στην ενότητα messages, όπως συνέβαινε μέχρι τώρα και με τις απλές (ένας προς έναν) συζητήσεις.

 

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό, όμως, περιλαμβάνει την δυνατότητα πραγματοποίησης βιντεοκλήσεων μέσα από το περιβάλλον του ίδιου του Facebook. Πρόκειται για λειτουργία που έχει υλοποιηθεί σε συνεργασία με το Skype και την περιμέναμε αργά ή γρήγορα να υλοποιηθεί. Παρόλα αυτά, υπολείπεται έναντι του αντίστοιχου Hangouts του Google+ στο ότι δεν επιτρέπει ομαδικές βιντεοκλήσεις.

 

Link.png Site: The Facebook Blog

Link.png Site: Ενεργοποίηση Βιντεοκλήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@farCry, Black Demis

 

I don’t have a webcam on my computer. Can I still make a call?

You can still use video calling even if you don’t have a webcam. You will be able to see and hear your friends, but they will only be able to hear you.

 

 

http://www.facebook.com/help/?page=177940565599960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

θα πίασει, μόνο και μόνο επειδή είναι βολικό για τα μύρια των χρηστών που είναι στο FB. πατάς ένα κουμπί και κάνεις video chat, simple ( καλά, όχι και τόσο μιας και πρέπει να το κατεβάσεις κιόλας, αλλά παραμένει βολικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνεις εκατομμύρια για να αγοράσεις το skype, να το ξεφτιλίσεις και να το βάλεις στο facebook.

κι όμως και πάλι ρε κομπάρσοι της M$ 2οι είστε, ΟΥΣΤ

 

//1 όλα τα ψευδοπροφίλ χάνουν το νόημα τους πλέον, αμα μπορεί κάποιος να σε δει.καλό αυτό

//2 ναι είμαι προκατειλημμένος κόντρα στην M$, ας μου πει κάποιος έναν λόγο να μην είμαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@farCry, Black Demis

 

 

 

 

http://www.facebook.com/help/?page=177940565599960

 

δεν λέω αυτό ρε συ φυσικά και μπορώ να κάνω κλίση χωρίς camera άλλο λέω να υπάρχει επιλογή όπως στο skype να κάνεις κανονική κλίση(δλδ φωνή μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

//1 όλα τα ψευδοπροφίλ χάνουν το νόημα τους πλέον, αμα μπορεί κάποιος να σε δει.καλό αυτό

 

καποιος μπορει να σε δει μονο αν εσυ το επιλεξεις :P

 

αρα το ψευδοπροφιλ δε χανει το νοημα.

 

το καλο ειναι οτι μπορεις να κανεις καλυτερο καμακι :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι εχουν αυτην την δυνατοτητα για τσατ με πολλους και βιντεοκλησεις??? :confused:

εγω ακομα δεν εχω κατι τετοιο στο fb μου

http://www.facebook.com/videocalling :) olloi exoun dinatotita :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να επαναφέρουμε τα παράθυρα συνομιλιών όπως ήταν πριν? Γιατί έχουν πάρει μια περίεργη διάσταση έτσι και δε μ'αρεσει...ασε που αμφιβάλλω άμα θα το χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...