Προς το περιεχόμενο

νεος ιδιοκτητης nexus s με πολλες αποριες


ihthiologos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα οπως λεει και ο τιτλος νεος με το ανδροιδ και γεματοσ απορειες... λοιπον σαν νεος ξεκινησα να το σκαλιζω και το εχω γεμισει με αχρηστα πραγματα ...οποτε παραθετω τις απορειες μου.

 

1. υπαρχει τροπος να κανω restore ωστε να επανελθει στην εργοστασιακη κατασταση οπως οταν το εβγαλα απο το κουτι του??? Αν ναι πως?

2. χαζολογοντας στα διαφορα φορουμς εχω διαβασει ενα σωρο κινεζικα όπως: kernel, root και άλλα. Είναι υποχρεωτικό να τα κάνω? Και αν ναι πως γίνεται? Να σημειώσω ότι έχω έκδοση android 2.3.4 . Τι είναι τα costum roms? Απ' ότι έχω διαβάσει η google βγάζει αναβαθμίσεις του android για τα nexus, οι οποίες γίνονται port για τις άλλες συσκευές και έτσι δημιουργούνται τα costum roms, σωστό? Αν είμαι σωστός δεν έχω λόγο να περάσω κάποια custom rom, έτσι δεν είναι?

 

 

Συγνώμη αν σας πρίζω με τις απορίες μου αλλά χρειάζομαι βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο το καινούριο σου κινητό.

Σχετικά με τις απορίες σου:

1) Ακολούθησε τις οδηγίες αυτού του site: www.knowyourcell.com/google/google-nexus-s/nexus-s-guides/693669/how_to_hard_reset_the_google_nexus_s.html

2) Root ονομάζεται η διαδικασία που κάνεις μέσω λογισμικού, για να ξεκλειδώσεις την συσκευή και να μπορείς να περάσεις custom rom (οι κατασκευαστές δεν το δέχονται και αφαιρούν την εγγύηση από αυτές τις συσκευές. Φυσικά υπάρχει τρόπος να κάνεις unroot τη συσκευή σου περνώντας ξανά την official rom (RUU), χωρίς να αφήνει σημάδια του rooting). Custom roms λέγονται τα πακέτα λειτουργικού που φτιάχνουν διάφοροι developers και οι κύριες διαφορές είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αφαιρούν ή προσθέτουν εφαρμογές από/στη μαμά rom του κατασκευαστή, μπορεί να κάνουν overclock την ισχύ της cpu του κινητού με κάποιο πρόγραμμα κ.ο.κ.

Κάθε δημιουργός rom αναφέρει τι παραπάνω/λιγότερο προσφέρει η rom του, στο changelog.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

Swyped from my Sense'd 3.0 Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ποιος ο λόγος να κάνω root, μη μου απαντήσετε απλά για να γίνω power user ή να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το άμεσο όφελος. Τι θα κερδίσω με το να γίνω power user ή με το να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματο?. Απλά εγκαθιστώ κάποια προγράμματα τα οποία δεν μπαίνουν αν δεν είσαι rooted? Ας πούμε στο iphone κάνω jail break για να μπορέσω να εγκαταστήσω το installous και να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές επί πληρωμή. Στο android το root, η αλλαγή του kernel, η αλλαγή rom τι με οφελούν? Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί προσπαθώ τρεις ώρες να κάνω root στο nexus , έχω διαβάσει τρεις διαφορετικούς οδηγούς και δεν έχω καταφέρει καν να περάσω τους drivers για τα usb. Έχω κάνει ένα κεφάλι κουδούνι χωρίς ακριβώς να ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσω. Αν είναι εύκολο ή εξηγήστε μου τι κερδίζω ή στείλτε με σε έναν οδηγό που θα έχει οδηγίες για τους drivers (windows 7)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε συσκευή οι λόγοι που κάνεις root είναι διαφορετικοί (στο Desire για παράδειγμα όλοι κάνουμε γιατί έχει μικρή εσωτερική μνήμη και βάζοντας custom hboot αυτή αυξάνει, ή για να βάλουμε ειδικές custom rom που στέλνουν κομμάτι των εφαρμογών που εγκαθιστούμε στην sdcard για να μην τελειώνει γρήγορα η εσωτερική μνήμη).

Οι χρήστες με τις υπόλοιπες συσκευές κάνουν είτε γι' αυτό που ανέφερες, να μπορούν να εγκαταστήσουν εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε root συσκευές ή για να περάσουν custom rom, όπου με όλα όσα σου έγραψα νωρίτερα, αλλάζει όλη η συμπεριφορά του κινητού.

 

 

Swyped from my Sense'd 3.0 Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε συσκευή οι λόγοι που κάνεις root είναι διαφορετικοί (στο Desire για παράδειγμα όλοι κάνουμε γιατί έχει μικρή εσωτερική μνήμη και βάζοντας custom hboot αυτή αυξάνει, ή για να βάλουμε ειδικές custom rom που στέλνουν κομμάτι των εφαρμογών που εγκαθιστούμε στην sdcard για να μην τελειώνει γρήγορα η εσωτερική μνήμη).

Οι χρήστες με τις υπόλοιπες συσκευές κάνουν είτε γι' αυτό που ανέφερες, να μπορούν να εγκαταστήσουν εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε root συσκευές ή για να περάσουν custom rom, όπου με όλα όσα σου έγραψα νωρίτερα, αλλάζει όλη η συμπεριφορά του κινητού.

 

 

Swyped from my Sense'd 3.0 Desire using Tapatalk

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , μου μένουν δύο ακόμη ερωτησούλες αν έχετε τη καλή διάθεση.

1. Σαν πιο έμπειροι και φαντάζομαι έχοντας διαβάσει για το nexus s εσείς ποια είναι η γνώμη σας? Υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να επιδιώξω να κάνω root? Π.Χ λίγη μνήμη , κάποια εφαρμογή που μπαίνει μόνο σε rooted ή κάτι άλλο?

2. μπορείς να εγκαταστήσεις άνετα και εφαρμογές " πληρωμένες " , αν είναι εύκολο μπορεί κάποιος μέσω pm να με κατατοπίσει σχετικά με τις " πληρωμένες " εφαρμογές για το που και πως?

3.pως μπορω να στειλω φωτο , εικονες και διαφορα αρχεια στο κιν μεσω usb??? το συνδεω και το βλεπει σαν ενα card reader χωρις καρτα μνημης..

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογοι για να κανεις root:

Market enabler: Βλεπεις ολα τα applications στο market

Titanium Backup: Κανεις backup ολες τις εφαρμογες

startup manager: ρυθμιζεις τι θα τρεχεις στην αρχη στο κινητο σου

adfree: σταματας τις διαφημησεις

droidwall: κλεινεις το internet σε οποια εφαρμογη θελεις.

fasterfix: κανεις το gps να εχει ρυθμισεις για ελλαδα με συνεπεια το ταχυτατο κλειδωμα.

pimpmycpu: κανεις over ή και underclock το κινητο σου για extra επιδοσεις ή οικονομία μπαταρίας

systemapp remover: βγαζεις εφαρμογες συστηματος που όμως σου ειναι άχριστες ή και ενοχλητικες.

widgetlocker: αλλαζεις την lockscreen χωρις περιορισμους

touchkeylights: χαμηλονεις τα Volt των led για οικονομια στην μπαταρια ή απλα επιδι σε ενοχλει το φως.

gscript: δινεις εντολες linux με ενα κλικ που κανουν πραγματα που θες οπως restart η βλέπεις πια εφαρμογη τρωει πολυ χωρο, οι δυνατοτητες ειναι ατελειωτες

es file exporer: μπορεις να αλλαξεις τα αρχεια συστηματος (επικινδυνο μην το δοκιμασετε αν δεν ξερετε τι κανετε) για να βαλεις αλλα εικονιδια ή αλλο boot animation, ή διαφορετικη μπαρα ειδοποιήσεων σχημα μπαταριας κτλ

 

Αυτα ειναι μερικά απο τα λίγα που μπορεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για να κανω unroot στο nexus s γτ με τους αγγλικους δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω.... σας παρακαλω βοηθηστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για να κανω unroot στο nexus s γτ με τους αγγλικους δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω.... σας παρακαλω βοηθηστε...

 

Με το να φλασάρεις άλλης γενιάς ROM, δεν χάνεις το root;

 

 

Ο Dbzakias2 άφαντος! Ρε οοοοοούρτ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδι θα εναι σε καμια παραλια ^^

 

παιδια υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για να κανω unroot στο nexus s γτ με τους αγγλικους δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω.... σας παρακαλω βοηθηστε...

Για unroot

Συνεδεσε το κινητο σου στο πισι με το usb debugging ανοιχτο

Κατευασε αυτο http://www.mediafire...ca9rs0onlpibn2i

καντο unzip στο C:\adb

Μπες σε cmd

γραπσε τα παρακατω

 

cd\adb

adb devices

adb shell

su

rm /system/app/Superuser.apk

rm /system/bin/su

rm /system/bin/busybox

rm /system/bin/rootshell

reboot

Προσοχη, αν δεν καταλαβενεις τι κανεις μην το κανεις και αν παθει τιποτα το κινητο σου δεν ευθυνομαι

Όλοι θελουν να το κανουν root εσυ γιατι θες να το κανεις unroot? Αν δουλευει μην το πειραζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδι θα εναι σε καμια παραλια ^^

 

 

Για unroot

Συνεδεσε το κινητο σου στο πισι με το usb debugging ανοιχτο

Κατευασε αυτο http://www.mediafire...ca9rs0onlpibn2i

καντο unzip στο C:\adb

Μπες σε cmd

γραπσε τα παρακατω

 

cd\adb

adb devices

adb shell

su

rm /system/app/Superuser.apk

rm /system/bin/su

rm /system/bin/busybox

rm /system/bin/rootshell

reboot

Προσοχη, αν δεν καταλαβενεις τι κανεις μην το κανεις και αν παθει τιποτα το κινητο σου δεν ευθυνομαι

Όλοι θελουν να το κανουν root εσυ γιατι θες να το κανεις unroot? Αν δουλευει μην το πειραζεις

 

Το θέμα είναι να μην μπλέξει με την κονσόλα όμως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το να φλασάρεις άλλης γενιάς ROM, δεν χάνεις το root;

 

 

Ο Dbzakias2 άφαντος! Ρε οοοοοούρτ!

 

ρε ειχα πάει ταξίδι σε 6 ώρες θα είµαι σπίτι να συνεχίσω το κράξιµο

 

btw σου λέει κατι το ανδροιδες απο κατω;

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ειχα πάει ταξίδι σε 6 ώρες θα είµαι σπίτι να συνεχίσω το κράξιµο

 

btw σου λέει κατι το ανδροιδες απο κατω;

android.png

Καλά το Nexus στο σπίτι δε το είχες αφήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...