Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο ακόμα site έμπιστα,και μπορούμε να τα έχουμε στην 1η μας σελίδα,όπως μου έχουν πει φίλοι μου που έχουν αγοράσει κλειδιά και φτηνά είναι τα: http://www.intkeys.com/

και http://www.onlinekey...EAM-RUS-EN.html ρώσικη έκδοση στα -60% Price: €19.99
http://www.onlinekeystore.com/home.php
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δυο ακόμα site έμπιστα,και μπορούμε να τα έχουμε στην 1η μας σελίδα,όπως μου έχουν πει φίλοι μου που έχουν αγοράσει κλειδιά και φτηνά είναι τα: (...)

Είμαστε σίγουροι για την νομιμότητα των sites (δεν μιλάω για το αν θα δουλεύουν τα κλειδιά που πουλάνε) ;

Από όσα γνωρίζω:

1) το Steam έχει κόψει στο παρελθόν κωδικούς από τέτοια sites (και υπάρχουν ιστορίες και για banned accounts).

2) τουλάχιστον μια φορά έχω διαβάσει από εταιρεία (στην περίπτωση του Witcher 2) να προτρέπει τους gamers να μην αγοράζουν από τέτοια sites

 

Τα sites επίσης φαίνονται κάπως περίεργα (περίεργα links, αναφορά σε download ISOs)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι για την νομιμότητα των sites (δεν μιλάω για το αν θα δουλεύουν τα κλειδιά που πουλάνε) ;

Από όσα γνωρίζω:

1) το Steam έχει κόψει στο παρελθόν κωδικούς από τέτοια sites (και υπάρχουν ιστορίες και για banned accounts).

2) τουλάχιστον μια φορά έχω διαβάσει από εταιρεία (στην περίπτωση του Witcher 2) να προτρέπει τους gamers να μην αγοράζουν από τέτοια sites

 

Τα sites επίσης φαίνονται κάπως περίεργα (περίεργα links, αναφορά σε download ISOs)...

 

συνηθως αυτα τα κλειδια ειναι απο την ρωσια. εκει τα παιχνιδια ειναι πολυ πιο φθηνα

και το εκμεταλευονται αυτοι, αγοραζουν τα κλειδια και τα πουλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγώ αυτές τις πληροφορίες βρήκα plus κάποιες που μιλούν για "γκρίζα" ζώνη νομιμότητας, sites που μυστηριωδώς εξαφανίζονται για μήνες και μετά επανεμφανίζονται, παιχνίδια και λογαριασμοί που μπλοκάρονται στο steam. (και επίσης υπάρχει και η υπόνοια ότι κάποια κλειδιά είναι μεταχειρισμένα ή κλεμμένα).

Σε κάθε περίπτωση κάντε ό,τι καταλαβαίνετε, απλά δική μου γνώμη: δεν είναι αυτά τα site για το pinned topic των προσφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινετε καποιος να απαντησει με σιγουρια για αυτα τα κλειδια

αν δεν ειναι κλεμενα ή τιποτα αλλο και τα κλειδια ειναι αγορασμενα απο την ρωσια για παραδειγμα και τα βαζουμε εμεις

δεν το βρισκω λογικο να τα μπλοκαρουν. παγκοσμιοποιηση εχουμε. ενας παλιος φιλος ειχε αγορασει ρωσικο κλειδι για το mw2

15 ευρω ενω εδω εκανε 40 ακομα. το ειχε αγορασει μαλιστα 2 φορες και για εναν φιλο του, κανενας δεν ειχε προβλημα. μονο με την γλωσσα που

την φτιαχναμε βαζοντας καποια αρχεια μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Best site there is for steam games, These guys are legit, even if they ask you for your steam info, they need it so they can activate it for you through there VPN server if the game is region locked, they do not keep steam info after unlocking and activation on your account, i was a bit scetchy on this but everything worked out perfectly, trully amazing and very cheap, also paypal is accepted :)

 

Και μόνο από αυτό, μακρυά κι αγαπημένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε τι να σας πω,δεν έχω αγοράσει ποτέ από αυτά τα δύο μαγαζιά.Αλλά 4 φίλοι μου από την clan που είμαστε,είχανε πάρει serial number από αυτά για το codmw2,και δεν είχαν ή έχουν πρόβλημα μέχρι και σήμερα με τα κλειδιά τους.Τώρα αν τα banάρουν γενικότερα δεν ξέρω.Πάντως μέσα στα sites λένε ότι τα σκανάρουν αυτοί τα κλειδιά από το κουτί και στα στέλνουν.

 

Θα το είχα δοκιμάσει,αν τα είχα βρει 2 μέρες πιο πριν,με το deus ex human revolution.Πραγματικά έπαθα..19.7€..

 

Ίσως λογικό να τους προτρέπει να μην τα αγοράσουν,αφού είναι πιο φτηνά,αλλά ίσως και να παίζουν περίεργα θέματα όπως λέτε.

--

Εντάξει αν προσβάλουν τους κανόνες τους φόρουμ και θεωρούνται hack/scam sites μπορείτε να τα σβήσετε δεν το ήξερα :wub: .΄Με συγχωρείτε και πάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο από αυτό, μακρυά κι αγαπημένοι.

 

Για την ακρίβεια σου λένε αν δε ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις VPN μπορούν να το κάνουν αυτοί για σένα αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι για την νομιμότητα των sites (δεν μιλάω για το αν θα δουλεύουν τα κλειδιά που πουλάνε) ;

Από όσα γνωρίζω:

1) το Steam έχει κόψει στο παρελθόν κωδικούς από τέτοια sites (και υπάρχουν ιστορίες και για banned accounts).

2) τουλάχιστον μια φορά έχω διαβάσει από εταιρεία (στην περίπτωση του Witcher 2) να προτρέπει τους gamers να μην αγοράζουν από τέτοια sites

 

Τα sites επίσης φαίνονται κάπως περίεργα (περίεργα links, αναφορά σε download ISOs)...

 

http://www.insomnia.gr/topic/408582-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-pc-game-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-internet/page__p__4037681__fromsearch__1#entry4037681

 

Εχω γραψει και εγω εκει να δεις απο ποια sites εχω αγορασει και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Οπως και ο φιλος μου aekoupoli.

 

Και μια φορα πηραμε εγω και ενας φιλος μου το shogun 2 και εκεινου την δευτερη μερα ηταν λες και δεν το ειχε στο steam, δεν φαινοταν πουθενα μεσα στη library...στειλαμε μηνυμα στο steam και στο site απο οπου το πηραμε. Το site μας εστειλε 2ο cdkey αμεσως και απο τοτε ολα οκ. Το στεαμ αργησε να απαντησει στο προβλημα μας και οταν απαντησε (εμεις ηδη ειχαμε παρει το 2ο cd key) ελεγε πως: το cd key του παιχνιδιου σας εχει καταργηθει απο τον πωλητη του. Φυσικο δηλαδη, ο πωλητης μας εστειλε 2ο cdkey και αμεσως ηρθε σε επικοινωνια με το steam ωστε να ακυρωσει το παλιο.

 

 

Τελος, οσον αφορα αυτο που ειπε καποιο παιδι οτι συνηθως ειναι απο Ρωσσια, δεν ειναι ετσι. Οταν ειναι απο Ρωσσια το λενε. Το μονο Ρωσσικο που εχω παρει ειναι το cod black ops και αυτο μονο και μονο γιατι ειχε 19 ευρω ενω το ευρωπαικο 40 πρωτη μερα που βγηκαν και το site που το αγορασα μας το εκανε activate με το account μας στο steam για να μην εχουμε προβλημα με κανα ban και να εχει ενεργοποιηθει Ρωσσια. Ακομα το site εβγαλε patch 600mb που το εκανες install και ολο το παιχνιδι γινεται αγγλικο απο Ρωσσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τα sites με κλειδιά δέν υποστηρίζονται επίσημα από τις εταιρίες που κυκλοφορούν τα παιχνίδια.

 

Οπότε, τουλάχιστον μέχρι να ακούσουμε από τους publishers ότι μπορούμε να αγοράζουμε τα παιχνίδια με αυτό το τρόπο, καλό είναι να τα αφήσουμε έξω από το συγκεκριμένο τόπικ.

 

Ιδιαίτερα δε, όταν αναφερόμαστε σε καταστάσεις όπου δίνουμε τα στοιχεία των λογαριασμών μας σε αγνώστους, για να ενεργοποιήσουν τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου στείλανε το key το έκανα register στο επίσημο site του Star wars TOR, επειδή επρόκειτο για MMORPG, το αναγνώρισε κανονικά game + early access + ingame item bonus.

Μάλλον υπστηρίζεται επίσημα απο την εταιρία λοιπόν (ΕΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι (και αυτό εννοούσα στο αρχικό post). Το ότι δουλεύει ένα κλειδί δεν σημαίνει ότι το site είναι νόμιμο /ή το "υποστηρίζει" η εταιρεία.

 

Παρεμπιπτόντως, σε κανένα από όσα sites ξέρω που ενημερώνουν για συγκεντρωτικές προσφορές (retail και digital ή μόνο digital) δεν γίνεται αναφορά σε αυτά τα sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, το πράμα κάνει μπαμ από χιλιόμετρα ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα και μπορεί αυτός που αγοράζει το κλειδί να μην αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο "σημείο" της αλυσίδας εταιρεία - αγοραστής δεν έχει γίνει κάποια στραβή.

 

Και να το θέσω αλλιώς... λένε κάποια παιδιά ότι πρόκειται περί σκαναρισμένων κλειδιών από τις retail εκδόσεις. ΟΚ, no problem. ΑΛΛΑ αυτό το retail copy που σκαναρίστηκε, που καταλήγει; Και ποιο το οικονομικό όφελος από την διαδικασία;

Μη μου πείτε ότι τα πουλάνε για σουβέρ, δεν θα σας πιστεύσω.

 

Με άλλα λόγια, το ότι δεν πλήττεται η τσέπη ΜΟΥ, δεν σημαίνει ότι δεν πλήττεται η τσέπη κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...