Προς το περιεχόμενο

Καηκε το τροφοδοτικο, τωρα τι ελεγχω?


Greenday13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, ειχα γυρω στα 5 χρονια ενα enermax 600w noisetaker II και χτες καηκε, ενω ειχα τον υπολογιστη απλα ανοιχτο. Εριξε τη γραμμη του σπιτιου και εκαψε το πολυπριζο ασφαλειας .

Μυρισε λιγακι καμμενο το τροφοδοτικο επισης.

 

Το ερωτημα ειναι τωρα :

Τι ελεγχους κανω για να δω ενα-ενα τα υπολοιπα συστηματα (cpu,graphics card,motherboard,RAM) οτι ειναι ενταξει?

Αγοραζω τροφοδοτικο και συνδεω ενα-ενα? Η' να τα παω πλαισιο με 10 ευρω να μου πουν τι καηκε ? (ο χρονος συνδεσε - ξεσυνδεσε και δοκιμες, ειναι απειρος , αν και δεν ειμαι ασχετος με αυτα).

Ηδη τον εβαλα σε ενα τροφοδοτικο 700w της πλακας, και μολις μπουταρε εκανε ενα συνεχες , beep απο το ηχειακι του. Αυτο, οταν γκουγκλαρα, παιζει να ειναι καμμενη RAM. Αλλα ειναι το τσιπακι καμμενο ή το slot και παω ΚΑΙ για μητρικη?

 

Μηπως ολα αυτα τα δουν αμεσως στο Πλαισιο και ξεμπερδεψω ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

 

Ευχαριστω πολυ οσους απαντησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν σου πάρουν 10ευρώ ΜΟΝΟ στο πλαίσιο να το πας να μην βαράμε και πλήκτρα εδώ...

 

Δοκιμές αφού συνεχίζει τα μπιμπ

 

Καταρχήν έλεγξε τις συνδέσεις σου και ότι έχεις βάλει τις τροφοδοσίες

Βγάλε βάλε μνήμες μπας και δεν πατάνε καλά. Ακόμα καλύτερα δοκίμασε με ένα τσιπάκι σε όλα τα σλοτς.

Μετά πιάσε την κάρτα γραφικών. βγάλε την και βάλε την για αρχή. Αν συνεχίσει και έχεις άλλη, δοκιμάζεις με άλλη ή με αυτή της μητρικής αν έχει...

Αν συνεχίσει και μετά από αυτά να αρχίσεις να ανησυχείς για mobo...

 

 

 

edit: Πες μας ακριβώς τα Beep που ακους και το σύστημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ηδη για τον κοπο σου ! Το συστημα ειναι :

 

mobo : asus p5w deluce

cpu : dual core e6400 2.4 ghz

ram : 4 gb ddr2 (δε θυμαμαι συχνοτητες)

graphics : asus ati hd radeon 5850

3 hd sata επανω. Αυτα νομιζω.

 

Το μπιπ που κανει ειναι συνεχομενο,δεν σταματαει καθολου, με το που μπουταρει. Display δεν εχει η οθονη. Δε σκεφτηκα να βγαλω τη ραμ δυστυχως! Ηδη εχω παραγγειλει τροφοδοτικο , corsair hx 750w .

 

Ποσο πιθανον ειναι να εχει καψει και τους 3 σκληρους δισκους? Γι'αυτους καιγομαι περισσοτερο επειδη εχω αμελησει το backup και για την καρτα γραφικων ( αν και εχει εγγυηση , που ελπιζω να μη φανει αν ειναι καμμενη). Επισης : ΔΕΝ εχω overclockαρει τιποτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ηδη για τον κοπο σου ! Το συστημα ειναι :

 

mobo : asus p5w deluce

cpu : dual core e6400 2.4 ghz

ram : 4 gb ddr2 (δε θυμαμαι συχνοτητες)

graphics : asus ati hd radeon 5850

3 hd sata επανω. Αυτα νομιζω.

 

Το μπιπ που κανει ειναι συνεχομενο,δεν σταματαει καθολου, με το που μπουταρει. Display δεν εχει η οθονη. Δε σκεφτηκα να βγαλω τη ραμ δυστυχως! Ηδη εχω παραγγειλει τροφοδοτικο , corsair hx 750w .

 

Ποσο πιθανον ειναι να εχει καψει και τους 3 σκληρους δισκους? Γι'αυτους καιγομαι περισσοτερο επειδη εχω αμελησει το backup και για την καρτα γραφικων ( αν και εχει εγγυηση , που ελπιζω να μη φανει αν ειναι καμμενη). Επισης : ΔΕΝ εχω overclockαρει τιποτα !

Το τροφοδοτικό είναι too much για το σύστημά σου αλλά κακό δεν κάνει...

Δίσκους δύσκολα αλλά όχι απίθανο. Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα με το να τους συνδέσεις σε άλλο pc

Για το μπιμπ σου είσαι σίγουρος για τις συνδέσεις σου; Οι τροφοδοσίες είναι στη θέση τους; Ξαναρωτάω μια και δε μου απάντησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο! Λοιπον οι τροφοδοσιες ειναι στη θεση τους ΕΚΤΟΣ απο της καρτας γραφικων οπυ θελει 2 εξαπινα και ειχα μονο 1 ! (γι'αυτο λεω οτι το τροφοδοτικο που το τεσταρα ηταν της πλακας).

Η mobo τα ειχε ολα πανω της παντως απο θεμα ρευματος.

 

Ναι, το τροφοδοτικο που πηρα ειναι υπερβολικο, αλλα το αμεσως φθηνοτερο εκανε μολις 40 ευρω λιγοτερα , ηταν 650w και ειχε 5 χρονια εγγυηση, ενω αυτο εδω θα εχει 7 και καλυτερο efficiency απο οσο ειδα.

 

Πιστευεις η καρτα γραφικων , αν εχει καει, μπορουν να την δουν οτι φταιει το ρευμα και να βγει εκτος εγγυησης?

 

 

Τελος, ενα offtopic επειδη επεσε το ματι μου : αν εχεις galaxy s, ποσο σου κραταει η μπαταρια με την 2.3.4, με την ιδια χρηση που ειχες γενικα και πριν τη βαλεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο! Λοιπον οι τροφοδοσιες ειναι στη θεση τους ΕΚΤΟΣ απο της καρτας γραφικων οπυ θελει 2 εξαπινα και ειχα μονο 1 ! (γι'αυτο λεω οτι το τροφοδοτικο που το τεσταρα ηταν της πλακας).

 

Ε καλά κάνει και κάνει μπιμπ....

 

Τελος, ενα offtopic επειδη επεσε το ματι μου : αν εχεις galaxy s, ποσο σου κραταει η μπαταρια με την 2.3.4, με την ιδια χρηση που ειχες γενικα και πριν τη βαλεις ?

Μία μέρα μου κρατάει με αρκετή χρήση... Πριν ήθελα φόρτιση και μέσα στη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου δινεις ελπιδες! Δηλαδη παιζει το μπιπ να προερχεται απο το οτι δεν τροφοδοτειται η καρτα γραφικων επαρκως? Και την mobo τι την νοιαζει ? :P

 

Μακαρι να ερθει το τροφοδοτικο και να το συνδεσω πληρως να μην εχει καει τιποτα!

 

Τωρα για το το galaxy s , εμενα μου κραταει μια μερα, ενω πριν μου κρατουσε 2 μερες, με την ιδια χρηση και χωρις να βλεπω battery drain. Αρα παω για αντικατασταση μπαταριας..

 

Καποια αλλη συμβουλη για το pc? Να μην το παω Πλαισιο λες ε? Να περιμενω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το galaxy s μπορείς να ποστάρεις εδώ

 

http://www.insomnia.gr/topic/358125-samsung-galaxy-s-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BD%CE%B1%CF%85%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-android/page__pid__4273210__st__2080#entry4273210

 

Για την μητρική: Αν δεν έκανε beep και λαλακιούλες με το να μην βάλεις την τροφοδοσία στη κάρτα τότε να έκλαιγες...

Καλά θα πάνε όλα...

Βάλε το θηρίο που έκανες παραγγελία πάνω και πάτα του το κουμπί να νιώσει. Δεν είχες τροφοδοτικό της πλάκας και εκεί στηρίζομαι, ότι τα τίναξε μόνο του και δε πήρε μαζί του και τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι της πλακας δεν ηταν , ευτυχως! Αλλα πολλοι το εκραζαν. Επισης , τα ειχα ολα σε πολυμπριζο ασφαλειας υποτιθεται.

Μακαρι να πανε καλα ολα, αλλα το φοβαμαι ακομα μιας και τα οικονομικα στενευουν αρκετα !

 

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον να απαντησεις αμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ειχα γυρω στα 5 χρονια ενα enermax 600w noisetaker II και χτες καηκε, ενω ειχα τον υπολογιστη απλα ανοιχτο. Εριξε τη γραμμη του σπιτιου και εκαψε το πολυπριζο ασφαλειας .

Μυρισε λιγακι καμμενο το τροφοδοτικο επισης.

 

Το ερωτημα ειναι τωρα :

Τι ελεγχους κανω για να δω ενα-ενα τα υπολοιπα συστηματα (cpu,graphics card,motherboard,RAM) οτι ειναι ενταξει?

Αγοραζω τροφοδοτικο και συνδεω ενα-ενα? Η' να τα παω πλαισιο με 10 ευρω να μου πουν τι καηκε ? (ο χρονος συνδεσε - ξεσυνδεσε και δοκιμες, ειναι απειρος , αν και δεν ειμαι ασχετος με αυτα).

Ηδη τον εβαλα σε ενα τροφοδοτικο 700w της πλακας, και μολις μπουταρε εκανε ενα συνεχες , beep απο το ηχειακι του. Αυτο, οταν γκουγκλαρα, παιζει να ειναι καμμενη RAM. Αλλα ειναι το τσιπακι καμμενο ή το slot και παω ΚΑΙ για μητρικη?

 

Μηπως ολα αυτα τα δουν αμεσως στο Πλαισιο και ξεμπερδεψω ? Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

 

Ευχαριστω πολυ οσους απαντησουν

 

Αφου δεν εισαι ασχετος,να μην δωσεις ουτε 10€ σε ασχετους

Συνεχισε,καλα τα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , κανω το update :

 

Πηρα το νεο τροφοδοτικο, το corsair hx750 τελικα και το συνδεσα :

 

Στον ενα σκληρο , εχω 2 windows τα 7 και τα ΧΡ. Τα 7 βγαλαν το ακολουθο μηνυμα :

Windows failed to start. A Recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem: 1. Insert your windows installation disc and restart your computer.2. Choose your langugae settings, and then click next3. Click "repair your computer." Status: 0xc000000eInfo: The boot selection failed because a required device is inaccessible.

 

Τα ΧΡ φορτωσαν κανονικα και αυτη τη στιγμη τους κανω ενα check απο τα tuneup utilities 2009. Tα 7 θα τα κοιταξω οταν βρω το cd . Πιστευετε θα φτιαξει με ενα απλο repair ή ειναι σημαδι οτι καηκε καποιος boot sector ? (τοτε ομως δεν θα φορτωνε ουτε τα XP σωστα ? ).

 

Ευχαριστω παιδια.

 

Απο το administrative tools των ΧΡ, στο disk management, το partition που βρισκονται τα windows 7 εχει εξαφανιστει! χμμμ...περιμενω ιδεες,σε λιγο παω σπιτι και θα το ξετιναξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...