Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο δίκτυο και υγεία


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ενσύρματη σύνδεση στο internet αλλά τώρα πρέπει να βάλω wifi στο σπίτι και είμαι προβληματισμένος σχετικά με το θέμα της ακτινοβολίας. Διάβασα και αυτό το άρθρο και δεν ξέρω τι να κάνω. :unsure:

 

Το κάθε modem εκπέμπει διαφορετικά ποσοστά ακτινοβολίας; Το δικό μου είναι σχετικά παλιό (sagem 1500 wg), αν πάιζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ενσύρματη σύνδεση στο internet αλλά τώρα πρέπει να βάλω wifi στο σπίτι και είμαι προβληματισμένος σχετικά με το θέμα της ακτινοβολίας. Διάβασα και αυτό το άρθρο δεν ξέρω τι να κάνω. :unsure:

 

Το κάθε modem εκπέμπει διαφορετικά ποσοστά ακτινοβολίας; Το δικό μου είναι σχετικά παλιό (sagem 1500 wg), αν πάιζει κάποιο ρόλο.

 

Κλείνε το wifi όταν δεν το χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφή απάντηση δεν πρόκειται να πάρεις (ούτε σε άλλα ίδια threads που υπάρχουν εδώ) αφού κανείς μάλλον δεν ξέρει με βεβαιότητα.

 

Κάποιες δικές μου σκέψεις. Το wifi των περισσοτέρων router δίνει 0.1-0.2W. Το κινητό (αναλόγως το μοντέλο) μπορεί να δώσει ~2W αν μιλάς και δεν έχεις καλό σήμα. Το ποσό της ενέργειας αυτής που λαμβάνεις είναι αντιστρόφως ανάλογης του τετραγώνου της απόσταση μεταξύ εσένα και του πομπού. Το κινητό το χεις στο 1cm ενώ το router ας πούμε στο 1m. Αυτό σημαίνει ότι όσο χρησιμοποιείς το κινητό κάτω από αυτές τις συνθήκες δέχεσαι 100.000-200.000 φορές περισσότερη ενέργεια απ ό,τι απ το wifi. Δεν ξέρω τι παίζει με τα διαφορετικά μήκη κύματος.

 

Σε περίπτωση που λέω πατάτες ας ξεστραβώσει κάποιος κι εμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ενσύρματη σύνδεση στο internet αλλά τώρα πρέπει να βάλω wifi στο σπίτι και είμαι προβληματισμένος σχετικά με το θέμα της ακτινοβολίας. Διάβασα και αυτό το άρθρο και δεν ξέρω τι να κάνω. :unsure:

 

Το κάθε modem εκπέμπει διαφορετικά ποσοστά ακτινοβολίας; Το δικό μου είναι σχετικά παλιό (sagem 1500 wg), αν πάιζει κάποιο ρόλο.

kosma να ανησυχείς πολύ περισσότερο για την ακτινοβολία του κινητού σου, που εχει πολλαπλάσια ισχύ σε σχέση με το router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ακτινοβολία από το wifi είναι μηδαμινή και σε χαμηλή ισχύ και εμπέμπουν στα 2.4 η 5ghz που έχουν πολύ λιγότερη διαπερατότητα σε σχέση με τις συχνότητες τις τηλεφωνίας, υπάρχουν άλλες πηγες ακτινοβολίας χειρότερες:

 


  •  
  • Mε πρώτouς τους κόμβους τις κινητής τηλεφωνίας κρυμμένους σε ταράτσες,
  • Mετά τα κινητά τηλεφωνα που στα σπίτια πλέον υπάρχουν παραπάνω από ένα, και άμα δεν έχετε εσείς έχει ο διπλανός σας,
  • Eπειτα έρχονται τα ασύρματα τηλεφωνα,
  • Aκόμα υπάρχουν οι ασύρματες κάμερες και ειδικά κάτι φτηνές κινεζικες που μολύνουν όλα το φάσμα τον 2.4ghz.

 

Το wifi is the good guy στο κακό κόσμο τις ακτινοβολίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις ψάξει καθόλου το homeplug και αν σε εξυπηρετεί;

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να συνδέεις μεσω καλωδίου με το homeplug όποιον υπολογιστή θες να έχει internet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλά αν θες πχ να εχεις το router στην μια άκρη του σπιτιού και ένα pc στην άλλη βολεύει κάτι τέτοιο χωρίς να χρειαστεί να τραβάς ένα τόσο μεγάλο καλώδιο και χωρίς να χρειαζεται να έχεις το wifi ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα καλώδιο θα βγαίνει από το router θα πηγαίνει στην μπρίζα και αντίστοιχα στο απομακρυσμένο από το router μέρος από την μπρίζα θα βγαίνει το καλώδιο και θα το συνδέεις στο pc.

χωρίς να το έχω κάνει ο ίδιος με απλή λογική σκεπτόμενος για κάθε pc που θα θες να συνδέσεις στο δίκτυο θα χρειάζεσαι και 2 μπρίζες

 

αν δεν τα είπα και τόσο κατανοητά http://www.youtube.com/watch?v=hXOCCsLEfcQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Pc νούμερο 2 θα χρειάζομαι σίγουρα μια μπρίζα σαν έξοδο. σωστά;

σαν είσοδο όμως τι θα έχω ; την είσοδο του Pc 1 ;

 

είναι σαν να πάω να συνδέσω 2 Pc στο ίδιο router με ένα καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο σύστημα το homeplug. Δυστυχώς στην περίπτωση μου οι συγκάτοικοι μου θέλουν να μπορούν να έχουν internet στο λαπτοπ τους χωρίς να βάζουν καλώδιο, οποτε μάλλον δεν εξυπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...