Προς το περιεχόμενο

AMD Bulldozer FX-8120 Overclocking


Sibi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους! Μόλις πήρα το καινούριο μου θηριάκι: έναν AMD Bulldozer FX-8120 μαζί με μια Gigabyte 990FXA-UD3 και μνήμη Corsair Vengeance 8GB DD3-1600. Ο Bulldozer ψύχεται απο μια Thermaright True Spirit με Arctic Silver 5 και το σύστημα τροφοδοτείται από το psu Corsair CX500. Σκληρός δίσκος ο OCZ Vertex 3 120gb.

 

Φυσικά το πρώτο πράγμα που ήθελα να δω ήταν το αν έκανα καλά που αγόρασα τον 8120. Τον πήρα με το σκεπτικό ότι με λίγο overclock θα έπιανα τη συχνότητα του 8150...

 

Με default core voltage (1.344v του δίνει η Gigabyte) , turbo core disabled και ανεβάζοντας μόνο το multiplier έχω τα εξής αποτελέσματα:

 

4.0ghz--> prime95 stable

4.3ghz--> φαίνεται να είναι prime95 stable

4.4ghz--> μπαίνει στα win7 αλλά βγάζει error στο prime95

4.5ghz--> bootάρει αλλά κολλάει στο φόρτωμα των win7

 

απο θερμοκρασία πολύ καλά, μετά απο 15 λεπτά prime95 στα 4.3ghz έδειχνε 33C με θερμοκρασία δωματίου περίπου 21C.

 

Είπα να του δώσω λίγο παραπάνω vcore για να δω τι γίνεται οπότε ανέβηκα στα 1.456v:

 

4.6ghz--> φαίνεται να είναι prime95 stable

4.7ghz--> φαίνεται να είναι prime95 stable

4.8ghz--> μπαίνει στα win 7 αλλά κολλάει στο prime95

4.9ghz--> μπαίνει στα win7 αλλά κολλάει μετά απο λίγο

5.0ghz--> bootάρει αλλά κολλάει στο φόρτωμα των win7

 

θερμοκρασία μετά απο 15 λεπτά prime95 στα 4.7ghz έδειξε 43C με θερμοκρασία δωματίου περίπου 21C.

 

Απ' ότι βλέπετε τα αποτελέσματα στο overclock είναι πανομοιότυπα με του 8150, οπότε ο 8120 είναι πολύ καλή επιλογή όντας λίγο φθηνότερος.

 

Αυτά με τον bulldozer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πες μας μεχρι που θα φτασει stable, ενδιαφερομαι αρκετα για την αγορα του ;)

 

Aπ'ότι βλέπω μια χαρά τα αντέχει τα 4.7ghz...

 

WOW! Για πες μας και εντυπώσεις. Είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση του;

 

Σαφώς πιο γρήγορος απο τον q6600 που είχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να ξέρεις ότι οι θερμοκρασίες είναι λάθος και να τσεκάρεις με κάποιον άλλο τρόπο. Have fun :)

 

Από τους δύο, καλά έκανες και πήρες τον μικρό (8120) - το ίδιο chip είναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμένα μου φαίνονται λίγο εξωπραγματικά τα νούμερα;

 

ο 1090(μου) πάντως δεν πήγαινε ούτε μέχρι τα 4 καλά καλά.(με 1,45Vcore) + + πατούσα και 60βαθμούς (καλοκαίρι μεν) αλλά με H60 Hydro Series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω ρε παιδιά και εγώ μεγαλύτερες θερμοκρασίες περίμενα...ίσως να είναι λίγο πιο χαμηλή απο 21C η θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά άντε να είναι 19...φυσικά και η ένδειξη του bios δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο, αλλά και πάλι πόσο να απέχει απο την πραγματική, 10C? 15C? Και 15 να είναι είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ μου τα temp σου είναι fake . μην κοιτάς τι λέει το core temp(διαβάζει λάθος sensora).

βάλε το hwmonitor το τελευταίο (και μην κοιταν καν τα core temp). Από ότι φαίνεται πάντως έχεις πέσει σε καλό κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.0Ghz. cpuz,hwmonitor και wprime:

 

fin2u.jpg

 

Υπ'όψιν σε αυτή τη μέτρηση με το wprime δεν έχω ανεβάσει καθόλου το fsb, αν το ανεβάσω έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Ενδεικτικά στα 4.5ghz με 225mhz fsb το wprime μου έβγαλε 8,111sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι παίζεις με 8 threads; 1.4 GHz πάνω και πάλι δεν μπορείς να πέσεις @ 7.ΧΧ;

 

Ο thuban είναι καλύτερος στο συγκεκριμένο τεστ απο έναν bulldozer στα ίδια mhz. Εννοείται ότι είμαι με 8 Threads. Πάντως κάτι γίνεται στο σύστημά μου, κανονικά έπρεπε να έχει λίγο καλύτερη επίδοση, μπορεί να έχω κάνει και καμμιά βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω τις διαφορές από Thuban σε DB απλά και πάλι κάτι δεν πάει καλά στην περίπτωσή σου. Μνήμες χαμηλά; Πρώτο "κακό" run; Κάτι.

 

μπα έκανα αρκετά runs. οι μνήμες είναι στα 1866 10-10-9-27 σε 1Τ...ίσως να επηρρεάζει το σύστημα η αρχαία κάρτα γραφικών μου..τέσπα θα το ψάξω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα τον 8120 μου και θέλω να ρωτήσω αν είμαι καλά απο θερμοκρασίες ώστε να αρχίσω να τον ανεβάζω.τα core temps μου φαίνονται καλά...το cpu temp μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο.

Υ.Γ τα min. ειναι σε idle, τα max. είναι μετά απο 30 λεπτά prime95

8120stocktemp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...