Προς το περιεχόμενο

Δεν δουλευουν οι drivers για ασυρματο ανταπτορα


ilias_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ο τιτλος τα λεει ολα.Η διανομη που εχω ειναι linux mint 11 "katya" και δεν την εχω εγκαταστησει ακομα κανονικα αλλα απο live usb.Ο αντάπτορας που έχω ειναι ο geetek janus II.Όταν βάζω το cd με τους drivers μου το βγαζει στην επιφανεια εργασιας (ενα εικονιδιο με το ονομα του cd) κανω διπλο κλικ μου λεει οτι κατι συμβαινει με το autorun.exe (δεν πολυκαταλαβα) μετα μπαινω (εγω δεν με βαζει απο μονο του) μεσα στο φακελο του cd παω εκει που λεει autorun.exe κανω διπλο κλικ αλλα τιποτα στην αρχη μου βγαζει ενα status bar και μολις τελειωνει αυτο που κανει μου βγαζει παλι τα ιδια (μαλλον παρομοια και οχι ακριβως τα ιδια)Τι μπορω να κανω;;;

 

οριστε και τα αποτελεσματα 2 εντολω που εβαλα...

 

mint@mint ~ $ sudo ifconfig

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 6c:f0:49:b7:cc:93

UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

Interrupt:42 Base address:0x8000

 

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:40 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:40 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:2736 (2.7 KB) TX bytes:2736 (2.7 KB)

 

mint@mint ~ $ iwlist scan

lo Interface doesn't support scanning.

 

eth0 Interface doesn't support scanning.

 

wlan0 Failed to read scan data : Network is down

 

 

 

 

please καποιος να με βοηθησει....!!!

 

Στη θεση των emotion βαλτε το B και )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux υπεύθυνος για τους drivers είναι ο πυρήνας. Επίσης δεν τρέχει τίποτα από αυτά που τρέχουν σε windows. Προσπάθησε να διαβάσεις αυτά που έχει στην υπογραφή σου ο τρίτωνας για να κατανοήσεις κάποια πράγματα που θα σε κάνουν να καταλάβεις καλύτερα to linux. Να Ξέρεις ότι η μετάβαση σου θα είναι πιο ευκολη αν διαβάσεις και καταλάβεις πως λειτουργεί το linux. Παράλληλα δεν σε εμποδίζει κανένας να εγκαταστήσεις την οποιαδήποτε διανομη και να την δοκιμάσεις αλλά αν πρώτα αφιερώσεις κάποιες ώρες στα υπέροχα άρθρα του wiki θα είναι πιο ευκολο μετά να κάνεις κάποια πράγματα και να ζητήσεις καλύτερα και πιο έυστοχα βοήθεια. Αυτά από εμένα. Και εγώ αρχάριος είμαι αλλά στα λέω αυτα γιατί ίσως τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι τα έχουν γράψει πολλές φορές και είναι κάπως κουραστικό να επαναλαμβάνεσαι. Εξάλλου για αυτόν τον λόγο υπάρχει και το wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι οσα λεει η εταιρια εδω ειναι σωστα, η καρτα σου εχει το RT3072 της ralink.

 

http://www.geetek.net/products/janus-ii/6/2

 

----

 

Here goes.

Η καρτα σου επαιζε με τον rt2780sta, ο οποιος ή καταργηθηκε ή συγχωνευθηκε με τον rt2800usb.

Για να δεις αν ειναι φορτωμενος καποιος απο τους 2, δινεις ενα απλο

>lsmod | grep rt2

και ελπιζεις να σου βγαλει εναν απο τους δυο :P

 

Αναφερω και τους 2 για την περιπτωση που ο 2.6.38 του mint 11 εχει τον παλιο.

 

Αυτα τα λιγα για τωρα. Ελπιζω να μην τρεχεις το mint μεσα σε virtualbox/vmware/whatever και αρχισω παλι το κυρηγμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux υπεύθυνος για τους drivers είναι ο πυρήνας. Επίσης δεν τρέχει τίποτα από αυτά που τρέχουν σε windows. Προσπάθησε να διαβάσεις αυτά που έχει στην υπογραφή σου ο τρίτωνας για να κατανοήσεις κάποια πράγματα που θα σε κάνουν να καταλάβεις καλύτερα to linux. Να Ξέρεις ότι η μετάβαση σου θα είναι πιο ευκολη αν διαβάσεις και καταλάβεις πως λειτουργεί το linux. Παράλληλα δεν σε εμποδίζει κανένας να εγκαταστήσεις την οποιαδήποτε διανομη και να την δοκιμάσεις αλλά αν πρώτα αφιερώσεις κάποιες ώρες στα υπέροχα άρθρα του wiki θα είναι πιο ευκολο μετά να κάνεις κάποια πράγματα και να ζητήσεις καλύτερα και πιο έυστοχα βοήθεια. Αυτά από εμένα. Και εγώ αρχάριος είμαι αλλά στα λέω αυτα γιατί ίσως τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι τα έχουν γράψει πολλές φορές και είναι κάπως κουραστικό να επαναλαμβάνεσαι. Εξάλλου για αυτόν τον λόγο υπάρχει και το wiki.

 

Έχω διαβασει το κειμενο στην υπογραφη του tritonas ειδη και διαφορα αλλα κειμενα απο διαφορετικα forum.Τωρα αυτο με το wiki δεν το ειχα κοιταξει...θα το κοιταξω αμεσως ομως...ευχαριστω!

 

Αν υποθεσουμε οτι οσα λεει η εταιρια εδω ειναι σωστα, η καρτα σου εχει το RT3072 της ralink.

 

http://www.geetek.net/products/janus-ii/6/2

 

----

 

Here goes.

Η καρτα σου επαιζε με τον rt2780sta, ο οποιος ή καταργηθηκε ή συγχωνευθηκε με τον rt2800usb.

Για να δεις αν ειναι φορτωμενος καποιος απο τους 2, δινεις ενα απλο

>lsmod | grep rt2

και ελπιζεις να σου βγαλει εναν απο τους δυο :P

 

Αναφερω και τους 2 για την περιπτωση που ο 2.6.38 του mint 11 εχει τον παλιο.

 

Αυτα τα λιγα για τωρα. Ελπιζω να μην τρεχεις το mint μεσα σε virtualbox/vmware/whatever και αρχισω παλι το κυρηγμα :P

 

 

 

οχι δεν το εχω σε virtualbox κλπ...θα το δοκιμασω αυτο που ειπες να δω τι θα βγαλει και θα σου πω...

 

 

UPDATE

 

Πατησα lsmod και μου εβγαλε αρκετα (μετα με το grep rt2 δεν εγινε κατι) φανταζομαι αναμεσα σε αυτα που με (και σε) ενδιαφερουν ειναι τα εξης:

>rt2870sta             450556  0
rt2800usb              18235  0
rt2800lib              45181  1 rt2800usb
crc_ccitt              12667  2 rt2870sta,rt2800lib
rt2x00usb              20330  1 rt2800usb
rt2x00lib              49235  3 rt2800usb,rt2800lib,rt2x00usb
mac80211              294370  3 rt2800lib,rt2x00usb,rt2x00lib
cfg80211              178528  2 rt2x00lib,mac80211

 

αν θες ολα τα αποτελεσματα του lsmod πεστο μου...

 

αν δεν εκανα κατι σωστα με το grep rt2 παλι πεστο μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν μου ερχεται κατι αλλο περα απο το προφανες, το οποιο ειναι να κοψεις το φορτωμα ολων των αλλων εκτος του rt2870sta*, here goes.

 

Για να τσεκαρεις απλα αν δουλευει μονος του, τους ξεφορτωνεις ολους

>sudo rmmod rt2870sta rt2800usb rt2800lib rt2x00usb rt2x00lib

και τον φορτωνεις μονο του

>sudo modprobe rt2870sta

και απλα τσεκαρεις το ifconfig να δεις αν εχεις wlan0. Αν εχεις, τοτε δουλευει.

 

Για να κανεις την παραπανω αλλαγη μονιμη, αν και δεν εχει αξια οσο το τρεχεις απο live cd.

Ανοιγεις το σχετικο αρχειο

>sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

και προσθετεις αυτα στο τελος του

>blacklist rt2800usb
blacklist rt2800lib
blacklist rt2x00usb
blacklist rt2x00lib

Σωζεις, κλεινεις και επανεκκινεις.

 

Σημειωση: Αν στο lsmod εκτος απο τα παραπανω εχεις τους rt73usb και rt61pci, θα τους βαλεις και αυτους στο rmmod και στο blacklist.conf οπως τους υπολοιπους.

 

* Επειδη εισαι με τον 2.6.38, αναγκαστικα θα εισαι με τον rt2870sta. Η συγχωνευση που λεω παραπανω εγινε στον 3.0.0, τον οποιο θα εχει λογικα η επομενη εκδοση του mint. Και εννοειται οτι τα παραπανω δεν ισχυουν σε 3.0.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω θα το δοκιμασω τωρα και θα δω τι θα γινει...

 

UPDATE

 

Να τι ακριβως εβαλα και τι ακριβως μου εδωσε

 

>mint@mint ~ $ sudo rmmod rt2800lib rt2x00usb rt2x00lib

ERROR: Module rt2800lib is in use by rt2800usb
ERROR: Module rt2x00usb is in use by rt2800usb
ERROR: Module rt2x00lib is in use by rt2800usb,rt2800lib,rt2x00usb

mint@mint ~ $ sudo rmmod rt2800usb rt2800lib rt2x00usb rt2xoolib

ERROR: Module rt2xoolib does not exist in /proc/modules

mint@mint ~ $ sudo rmmod rt2x00lib

mint@mint ~ $ sudo modprobe rt2870sta


 

Στο τελος παλι τιποτα δεν εγινε :(

 

ξερεις αραβικα;; :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το τελευταιο modprobe δεν γραφει τιποτα παταω εντερ και μενει ετσι.οταν λεω δεν γινεται τιποτα εννοω οτι παλι δεν πιανω ασυρματα (ενω ειναι αναμενο(το φωτακι στον ανταπτορα) και απο πιο πριν ηταν)

 

την εντολη dmseg δεν την εχω βαλει θα την βαλω και θα σου πω (αργοτερα ομως τωρα θα βγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μπαχαλο του rmmod, βγαζε τα modules ενα ενα βλεποντας ποιο θελει ποιο.

Πχ για να βγει το rt2800lib πρεπει πρωτα να βγει το rt2800usb και παει λεγοντας.

 

Επισης, αυτα εκει ειναι μηδενικα (0) και οχι O ("ομικρον"), δεν εχω καποιο typo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ

 

Με αυτο που μου ειπες να κανω (jim_p) δεν εγινε κατι οπως ειπα και πιο πανω δηλαδη δεν δουλευει το ασυρματο...

 

καμια προταση καποιος...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...