Προς το περιεχόμενο

hi8 σε ......???


@zouve@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μια παλιά videocamera μια SONY CCD-TRV66E που γράφει σε Ηi8 θέλω να τα μετατρέψω σε ψηφιακή μορφή οπότε αγόρασα αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702527 σαν συνοδευτικό πρόγραμμα δίνει το Ulead VideoStudio SE DVD η κάμερα έχει και s-video όπως επίσης και rca.

το πρόβλημα που έχω είναι μάλλον με τα codecs όταν κάνω encoding κατά την αναπαραγωγή του εγγραμμένου βίντεο μου εμφανίζονται κάτι γραμμές οριζόντιες όταν γίνεται απότομη κίνηση από μεριά κάμερας ξέρετε τι είναι αυτό ? χρειάζεται κάποιο φίλτρο? ποιο codec να χρησιμοποιώ και με ποια settings ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε με την κάμερα έγραφες τότε σε NTSC οπότε πρέπει να το περάσεις το βίντεο από DeInterlace ή μέσα από το unlead πιάνεις το βίντεο σε ntsc οπότε δες αν έχει ρυθμίσεις για να τα γράφεις σε PAL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το MediaInfo διάλεξε view->text και κάνε αντιγραφή επικόλληση εδώ να δούμε.

Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι από Interlace που μπορεί να υπάρχει και σε pal(αν και σπάνιο).

Ρίξε και μια ματιά εδώ αν θες.

http://www.100fps.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμμές είναι θέμα interlacing (http://en.wikipedia.org/wiki/Interlaced_video). Έτσι έγραφαν και γράφουν όλες οι κάμερες (25i για PAL ή 30i για NTSC), εκτός αν έχει επιλογή progressive scan η δικιά σου, που δεν το νομίζω. Συνήθως εμφανίζονται στο τελικό αποτέλεσμα όταν έχει επιλεχτεί λάθος field order ή έχει γίνει αλλαγή στο μέγεθος του βίντεο χωρίς να έχει προηγηθεί deinterlacing.

Ισχύει και για PAL και για NTSC βίντεο και υπάρχει γιατί μέχρι τώρα όλες οι consumer τηλεοράσεις CRT (τα "κουτιά") λειτουργούν σε αυτό το σύστημα.

Τώρα με τις lcd tv, τα dvd και τις ψηφιακές κάμερες έχει πέσει στην αφάνεια αλλά εξακολουθεί να δημιουργεί θέματα σε όσους θέλουν να μεταφέρουν τις παλιές κασέτες τους σε ψηφιακή μορφή.

 

Έλεγξε στις ρυθμίσεις του capture το field order και δοκίμασε το ανάποδα (upper field first ή lower field first). Βρες μια σκηνή με κίνηση της κάμερας και κάνε λήψη και με τους δύο τρόπους.

 

Η επιλογή για Deinterlace που σου λέει ο The Elf θα πρέπει να είναι κάπου στις ρυθμίσεις εξαγωγής (export) του βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

General

Complete name : C:\Users\zouve\Documents\Ulead VideoStudio SE\10.0\uvs111110-003.AVI

Format : AVI

Format/Info : Audio Video Interleave

File size : 412 MiB

Duration : 20s 640ms

Overall bit rate : 167 Mbps

 

Video

ID : 0

Format : YUV

Codec ID : YUY2

Codec ID/Info : YUV 4:2:2 as for UYVY but with different component ordering within the u_int32 macropixel

Duration : 20s 597ms

Bit rate : 166 Mbps

Width : 720 pixels

Height : 576 pixels

Display aspect ratio : 5:4

Frame rate : 25.000 fps

Standard : PAL

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:2

Compression mode : Lossless

Bits/(Pixel*Frame) : 16.002

Stream size : 407 MiB (99%)

 

Audio

ID : 1

Format : PCM

Format settings, Endianness : Little

Format settings, Sign : Signed

Codec ID : 1

Duration : 20s 640ms

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 1 536 Kbps

Channel(s) : 2 channels

Sampling rate : 48.0 KHz

Bit depth : 16 bits

Stream size : 3.78 MiB (1%)

Interleave, duration : 100 ms (2.49 video frames)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι οτι δεν προκειται να παρεις καλης ποιοτητας video απο καμερα hi-8 απο τη usb συνδεση.

 

Βρες ενα DVD recorder με line in composite video ή s-video και προσπαθησε να εγγραψεις απο εκει αν ειναι εφικτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι οτι δεν προκειται να παρεις καλης ποιοτητας video απο καμερα hi-8 απο τη usb συνδεση.

 

δεν περιμένω να πάρω και HD το καταλαβαίνω θέλω ίσα ίσα να τα έχω και σε ψηφιακή μορφή αξιοπρεπείς.

η ποιότητα του παραπάνω βίντεο είναι καλή αλλά για 20 δευτερόλεπτα 400+mb βίντεο δε ξέρω μήπως είναι ασυμπίεστο?

το DeInterlace μπορώ να το κάνω και κατά την διάρκεια εγγραφής από την κάμερα ή πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα μετά και να περνάω το βίντεο από εκεί ?

γενικά ποιόν codec να χρησιμοποιώ και με ποια settings ?

μέσα από καλώδιο svideo περνάει ήχος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιμένω να πάρω και HD το καταλαβαίνω θέλω ίσα ίσα να τα έχω και σε ψηφιακή μορφή αξιοπρεπείς.

η ποιότητα του παραπάνω βίντεο είναι καλή αλλά για 20 δευτερόλεπτα 400+mb βίντεο δε ξέρω μήπως είναι ασυμπίεστο?

το DeInterlace μπορώ να το κάνω και κατά την διάρκεια εγγραφής από την κάμερα ή πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα μετά και να περνάω το βίντεο από εκεί ?

γενικά ποιόν codec να χρησιμοποιώ και με ποια settings ?

μέσα από καλώδιο svideo περνάει ήχος ?

 

σιγουρα ειναι ασυμπιεστο.

 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε σοβαρα με hi-8 δε μπορω να βοηθησω παραπανω.

 

Το s-video δε νομιζω οτι περναει ηχο, ο ηχος θα περναει απο το κοκκινο ασπρο. Αν ειναι μονοφωνικος ηχος νομιζω οτι χρειαζεσαι το ασπρο μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]η ποιότητα του παραπάνω βίντεο είναι καλή αλλά για 20 δευτερόλεπτα 400+mb βίντεο δε ξέρω μήπως είναι ασυμπίεστο? [...]

 

Είναι DV-AVI και είναι η βασική μορφή για συμβατότητα με τα προγράμματα μοντάζ. Θα σου βγαίνει κοντά στα 12GB για κάθε ώρα βίντεο.

Αν ήταν ασυμπίεστο για 20 λεπτά να περίμενες αρκετά γύρω στο 1,5GB για κάθε λεπτό βίντεο (30GB για 20 λεπτά!!!).

 

το DeInterlace μπορώ να το κάνω και κατά την διάρκεια εγγραφής από την κάμερα ή πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα μετά και να περνάω το βίντεο από εκεί ?

Κατά την εγγραφή θα πρέπει να προσέξεις το field order. Το deinterlace θα το κάνεις στο τελικό render και ανάλογα με τον codec ή την μορφή που θα αποφασίσεις.

 

γενικά ποιόν codec να χρησιμοποιώ και με ποια settings ?

Αν θέλεις να επεξεργαστείς το βίντεο (κόψιμο-ράψιμο-διόρθωση) μια χαρά είναι το dv-avi. Μετά το εξάγεις σε μια πιο συμμαζεμένη μορφή ή σε dvd.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η επεξεργασία δες αν σου επιτρέπει να κάνεις capture σε xvid ή σε divx και όρισε ένα bitrate κάπου στα 1500Kbps.

Εγώ θα πρότεινα όμως να τραβήξεις σε dv-avi και μετά να μετατρέψεις το βίντεο σε dvd ή σε x264 mkv ή σε xvid-avi (με διπλό πέρασμα το 2ο).

 

μέσα από καλώδιο svideo περνάει ήχος ?

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι DV-AVI και είναι η βασική μορφή για συμβατότητα με τα προγράμματα μοντάζ. Θα σου βγαίνει κοντά στα 12GB για κάθε ώρα βίντεο.

Αν ήταν ασυμπίεστο για 20 λεπτά να περίμενες αρκετά γύρω στο 1,5GB για κάθε λεπτό βίντεο (30GB για 20 λεπτά!!!).

 

 

Για να μην παρεξηγηθω οταν ειπα ασυμπιεστο εννοουσα ακριβως αυτο DV-AVI μορφη. Δικό μου λάθος απο δικη μου ημιμαθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθω οταν ειπα ασυμπιεστο εννοουσα ακριβως αυτο DV-AVI μορφη. Δικό μου λάθος απο δικη μου ημιμαθεια

 

Το κατάλαβα ότι ήταν από λάθος γι' αυτό και δεν σχολίασα το δικό σου post :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα που έχω είναι ότι το ulead 10 που δίνει μέσα δεν λειτουργεί σωστά σε w7 pro 64bit μια κολλάει την άλλη καταγράφω το video στην παραπάνω μορφή και όταν πάω να το επεξεργαστώ μου δείχνει μαύρη οθόνη και ακούγεται μόνο ο ήχος και όλο κάτι τέτοια κουλά δοκίμασα το Χ3 και Χ4 αλλά μόλις πάω να διαλέξω usb grabber 2.0 μου αλλάζει από μόνο του την επιλογή.

επίσης δοκίμασα και το Pinnacle Studio 15 αυτό δε βλέπει καθόλου το usb grabber 2.0.

Έχετε να προτείνεται κανένα άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια ανασκόπηση στο θέμα και είδα ότι χρησιμοποίησες YUV codecs για το capturing και το aspect ratio είναι 5:4

Αυτό ξεφεύγει από τα στάνταρ. Δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνει στο capture αλλά αν έχεις εναλλακτικές προτίμησε το dv codec με aspect 4:3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...