Προς το περιεχόμενο

Russian legal cd-keys


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες.

 

Λογω οικονομικης κρισης (πολυφορεμενη φραση i know) ειπα να ανοιξω αυτο το thread οπου μπορουμε να γραφουμε τις εμπειριες μας απο site που πουλανε ρωσικα cd-keys σε πολυ ευνοικες τιμες, προσπαθωντας ετσι να αποφυγουμε τυχον απατες.

 

Δυο χρονια εγω αγοραζω το cod ετσι και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

http://gamekeystore.net/newstore/ cod black ops. Εγω το ειχα κανει απο τους πρωτους και ειχα κανει κατευθειαν την ενεργοποιηση χωρις να εχω προβλημα απο το steam. Μετα που την μυριστηκαν την δουλεια, 3-4 φιλοι μου εστειλαν τα user kai pass στο σαιτ, εγινε κανονικα η ενεργοποιηση και δεν ειχαν ποτε κανενα προβλημα.

 

http://cdkeysmarket.com/ COd MW3 δεν χρειαστηκε να στειλω user kai pass για να μου το ενεργοποιησουν, αλλα το εκανα κατοπιν οδηγιων μεσω proxy server απο ουκρανια. Μαλιστα τωρα κανοντας επιλογη απο το library του steam, μετα την ενεργοποιηση και πριν το κατεβασμα, την γλωσσα αγγλικα, στο κατεβαζει κατευθειαν στα αγγλικα, χωρις αναγκη Patch για γλωσσα.

 

Εσεις απο που εχετε αγορασει?

 

Υ.Γ. ελπιζω το thread να μην θεωρηθει σαν διαφημιστικο. να κερδισουμε κανα φραγκο και να εχουμε εγγυηση τα λεφτα μας μονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

αααααααααααααυτον γιατί δεν τον κράξατε ήδη και δεν του δώσατε το λινκ με το θέμα που έχουμε ;;:devil::devil::devil:

Αντε καλά, μάλλον για μένα χτυπά η καμπάνα :P

 

Το link για το thread όπου συζητείται η νομιμότητα αυτών των "μαγαζιών" και όπου αναφέρεται ότι πρόκειται για "γκρίζα αγορά" είναι αυτό:

Νομιμότητα / Ασφάλεια πηγών cd keys για Steam

 

Τώρα, πραγματικά, ενώ προσωπικά θα απέχω από το τρέχον thread, θα με ενοχλούσε αν είχε δημιουργηθεί ως επιμέρους συζήτηση στο pinned thread των προσφορών.

Ως ανεξάρτητο topic το αφήνω στην κρίση των moderators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακριβώς είναι ανεξάρτητο θέμα από αυτό των προσφορών, δεν έκανα παρέμβαση.

 

Πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό όμως, ότι αυτές οι αγορές "κλειδιών" αποτελούν γκρίζα αγορά, όπου σε μιά προσπάθεια από μέρους σας να γλιτώσετε λίγα ευρώ, ρισκάρετε να σας διαγράψουν το παιχνίδι ή ακόμα και να θέσετε σε κίνδυνο τον λογαριασμό σας σε Steam ή άλλη πλατφόρμα.

 

Ειδικά όταν δίνετε σε τρίτους τα στοιχεία σας (user name και pass) για να σας περάσουν το παιχνίδι από άλλο region.

 

Η συμβουλή μου είναι η εξής:

 

Οι φίλοι που έχουν πολλά παιχνίδια αγορασμένα μέσω Steam ή άλλης πλατφόρμας, καλό είναι να μήν ρισκάρουν το λογαριασμό τους. Αν το πρόβλημα είναι η τιμή, καλύτερα να κάνετε λίγο υπομονή να πέσει η τιμή ή να βγεί σε προσφορά το παιχνίδι που σας ενδιαφέρει.

 

Αν τώρα δεν σας ενδιαφέρει το ρίσκο, πειραματιστείτε άφοβα.

 

Επειδή όμως τα sites που πουλάν κλειδιά ολοένα και πληθαίνουν, είναι θέμα χρόνου μέχρι οι εταιρίες διανομής των παιχνιδιών και οι διάφορες πλατφόρμες να κάνουν κάποια κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω παρει πολλα κλειδια και δεν εχω παθει τιποτα. Και οπως εχω ξαναπει, πιο ευκολο ειναι το steam να κλεισει αν δεν ειναι νομιμα οπως λεει/λετε αυτα τα 10-20 sites παρα να μαθουν 100000000 ανθρωποι να μην αγοραζουν απο αυτα. Και τα λιγα ατομα που το μαθαινουν απο εδω μεσα (εαν ισχυει κιολας) δεν ειναι ουτε το 0,1% που εχουν steam παγκοσμιος. Mπορει ομως να τα κλεισει αυτα τα sites?

 

Τωρα για τα Ρωσσικα, εγω προσωπικα τα αποφευγω αν και το black ops ρωσσικο το ειχα παρει.

 

Επαγγελματιες ειναι και χρηματα θελου να βγαλουν. Και τα μαγαζια αυτα και το steam. Απο εκει και περα, λογικο να λεει μ@λ@κιες το steam για να φοβησει οσους μπορεσει και να παρουν τα παιχνιδια στις ''φθηνες'' τιμες του και να μην επιλεξουν καποιο cdkey store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακριβώς είναι ανεξάρτητο θέμα από αυτό των προσφορών, δεν έκανα παρέμβαση.

 

Πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό όμως, ότι αυτές οι αγορές "κλειδιών" αποτελούν γκρίζα αγορά, όπου σε μιά προσπάθεια από μέρους σας να γλιτώσετε λίγα ευρώ, ρισκάρετε να σας διαγράψουν το παιχνίδι ή ακόμα και να θέσετε σε κίνδυνο τον λογαριασμό σας σε Steam ή άλλη πλατφόρμα.

 

Ειδικά όταν δίνετε σε τρίτους τα στοιχεία σας (user name και pass) για να σας περάσουν το παιχνίδι από άλλο region.

 

Η συμβουλή μου είναι η εξής:

 

Οι φίλοι που έχουν πολλά παιχνίδια αγορασμένα μέσω Steam ή άλλης πλατφόρμας, καλό είναι να μήν ρισκάρουν το λογαριασμό τους. Αν το πρόβλημα είναι η τιμή, καλύτερα να κάνετε λίγο υπομονή να πέσει η τιμή ή να βγεί σε προσφορά το παιχνίδι που σας ενδιαφέρει.

 

Αν τώρα δεν σας ενδιαφέρει το ρίσκο, πειραματιστείτε άφοβα.

 

Επειδή όμως τα sites που πουλάν κλειδιά ολοένα και πληθαίνουν, είναι θέμα χρόνου μέχρι οι εταιρίες διανομής των παιχνιδιών και οι διάφορες πλατφόρμες να κάνουν κάποια κίνηση...

Δεν μπορώ να καταλάβω την ΄γκρίζα' αγορά?

Επίσης απο που προκύπτει το δίνετε τον λογαριασμό σας για να σας βάλουν το παιχνίδι?Το έχεις κάνει?

 

Τα πράγματα είναι πιο απλά απο την περιγραφή..

Αγοράζεις κανόνικά το παιχνίδι απο κάποια χώρα (π.χ. Ρωσία) και απλά δεν παραλαμβάνεις το κουτί του.

Σου στέλνουν σκαναρισμένο το κουτί με το αυθεντικό του KEY.Oύτε κλεμένα,ούτε δίνεις κωδικούς σου απο πλατφόρμα.

Κανονική αγορά είναι και η εταιρία παραγωγής παίρνει κανονικά τα δικαιώματα της πώλησης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης απο που προκύπτει το δίνετε τον λογαριασμό σας για να σας βάλουν το παιχνίδι?Το έχεις κάνει?

 

 

 

Κοιτα, φιλος μου οταν πηρε και εκεινος το black ops ρωσσικο, του ειπε ο πωλητης απο εκεινο το site που το πηρε, δωσε μου αν θελεις και τo username k pass του steam σου να στο κανω απο εδω activate που ειμαι Ρωσσια αμα φοβασαι για το steam και μετα αλλαξε τον κωδικο σου, ωστε να εισαι και σιγουρος οτι δεν θα μπορω να εχω προσβαση στο account σου και τα εδωσε ο φιλος μου.

 

Κανονικα για να ξερεις, τα Ρωσσικα παιχνιδια μεσω steam ειναι για να παιζονται απο Ρωσσικες ip, αν εχω καταλαβει σωστα.

Αυτο ειναι και το θεμα που ειχε διμηουργηθει και με το mw2. Λεγανε οτι πολλα ατομα ειχαν φαει μπαν (στο παιχνιδι και οχι σε ολο το steam που λενε μερικοι) αλλα τωρα κατα ποσο ισχυει δεν ξερω.

 

Επειδή όμως τα sites που πουλάν κλειδιά ολοένα και πληθαίνουν, είναι θέμα χρόνου μέχρι οι εταιρίες διανομής των παιχνιδιών και οι διάφορες πλατφόρμες να κάνουν κάποια κίνηση...

 

Να φανταστω πως εννοεις οτι θα κανουν καποια κινηση προς τα μαγαζια αυτα και οχι σε μενα και σενα, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανονικα για να ξερεις, τα Ρωσσικα παιχνιδια μεσω steam ειναι για να παιζονται απο Ρωσσικες ip, αν εχω καταλαβει σωστα.

 

 

Λάθος.

 

Τα ρώσικα παιχνίδια πρέπει μόνο να ενεργοποιούνται στο steam από ρώσικη ip.

 

Μία φορά μόνο αγόρασα -για δοκιμή περισσότερο- ρώσικο κλειδί για το Deus Ex: Human Revolution. Απλά έκανα την ενεργοποίηση από ρώσικη ip με vpn και έπαιζα κανονικά με την ελληνική ip μου. Εδώ και κανά μηνά που το έχω ενεργοποιήσει δεν έχει γίνει banned το game.

 

Οψόμεθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω παρει πολλα κλειδια και δεν εχω παθει τιποτα. Και οπως εχω ξαναπει, πιο ευκολο ειναι το steam να κλεισει αν δεν ειναι νομιμα οπως λεει/λετε αυτα τα 10-20 sites παρα να μαθουν 100000000 ανθρωποι να μην αγοραζουν απο αυτα. Και τα λιγα ατομα που το μαθαινουν απο εδω μεσα (εαν ισχυει κιολας) δεν ειναι ουτε το 0,1% που εχουν steam παγκοσμιος. Mπορει ομως να τα κλεισει αυτα τα sites?

 

Τωρα για τα Ρωσσικα, εγω προσωπικα τα αποφευγω αν και το black ops ρωσσικο το ειχα παρει.

 

Επαγγελματιες ειναι και χρηματα θελου να βγαλουν. Και τα μαγαζια αυτα και το steam. Απο εκει και περα, λογικο να λεει μ@λ@κιες το steam για να φοβησει οσους μπορεσει και να παρουν τα παιχνιδια στις ''φθηνες'' τιμες του και να μην επιλεξουν καποιο cdkey store.

 

δεν μας λες και απο ποια μαγαζια πηρες, να ξερουμε να τα προτιμησουμε?? :)

 

Οπως ειπα, αυτο με το user kai pass ηταν στο mw2. τωρα π.χ. που το αγορασα στο 3, εκανα την ενεργοποιηση μονος μου

 

Οσο για την γκριζα αγορα, δεν καταλαβαινω τον ορο. δεν αγοραζει κανεις πειρατικα, αλλα γνησια κλειδια.

 

Θα ηθελα να ηξερα με τι κοστος κοστολογει η EA sports, Activision κλπ τα παιχνιδια ετσι ωστε να δικαιολογει την διαφορα των 30+ ευρω μεταξυ σαιτ και καταστηματων..

 

Παντως ετσι και αλλιως, στα παιχνιδια, η πωληση μεχρι καταστηματων εχει πεθανει. ολες οι εταιριες το εχουν καταλαβει και για αυτο δεν κανουν τπτ.. ειναι θεμα χρονου να πουλανε μονοι τους σε αυτες τις τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος.

 

Τα ρώσικα παιχνίδια πρέπει μόνο να ενεργοποιούνται στο steam από ρώσικη ip.

 

Μία φορά μόνο αγόρασα -για δοκιμή περισσότερο- ρώσικο κλειδί για το Deus Ex: Human Revolution. Απλά έκανα την ενεργοποίηση από ρώσικη ip με vpn και έπαιζα κανονικά με την ελληνική ip μου. Εδώ και κανά μηνά που το έχω ενεργοποιήσει δεν έχει γίνει banned το game.

 

Οψόμεθα.

 

Εισαι σιγουρος?

Παντως και εμεις απο Ελληνικη ip το παιζουμε το black ops τοσο καιρο τωρα και κανενα θεμα. Και εγω δεν το εχω ενεργοποιησει καν με Ρωσσικη ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό λοιπόν το site που σου ζητάει τον λογαριασμό,απλά δεν κάνεις απο εκεί αγορά απο την στιγμή που υπάρχουν άλλα που αγοράζεις νόμιμα το παιχνίδι στα ίδια χρήματα.

 

Το θέμα με τις ρωσικές ip που πρέπει να έχεις,οπως είπε και ένας συμφορουμίτης απο πάνω,γιατί εμένα που έκανα ταξίδι στην Ρωσσία η κάπου αλλού να μου απογορεύση να το πάρω.Με αυτό το σκεπτικό oi διάφορες αγορές που κάνουμε ανα τον κόσμο και μας έρχονται συστημένα στην πόρτα μας θεωρούνται παράνομα.Μεγάλη τρύπα για να το κυνηγήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εισαι σιγουρος?

Παντως και εμεις απο Ελληνικη ip το παιζουμε το black ops τοσο καιρο τωρα και κανενα θεμα. Και εγω δεν το εχω ενεργοποιησει καν με Ρωσσικη ip.

 

 

Όχι, σίγουρος δεν μπορώ να είμαι, καθώς είναι πολύπλοκο το ζήτημα.

 

Για το Deus Ex: HR συγκεκριμένα, επειδή ήξερα εκ των προτέρων ότι το κλειδί ήταν ρώσικο, δοκίμασα αρχικά να το ενεργοποιήσω με την ελληνική μου ip και το steam δεν με άφησε (έβγαλε μήνυμα ότι το serial δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από το region μου). Στη συνέχεια δοκίμασα με ρώσικους proxy και πάλι τζίφος. Εν τέλει δοκίμασα με ρώσικο vpn και δούλεψε.

 

Εικάζω ότι αν απαιτούσε ρώσικη ip για να παίξει, θα μου πετούσε μήνυμα μετά την ενεργοποίηση ότι δεν μπορώ να παίξω από το region μου, πράγμα που δε συνέβη, και αφμιβάλλω κατά πόσο θα μπορούσε να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας λες και απο ποια μαγαζια πηρες, να ξερουμε να τα προτιμησουμε?? :)

 

 

 

Eχουμε και λεμε:

 

onlinekeystore

g2play

gamekeystore

cdkeysdirect

cdkeyexpress

cdkeyhouse

directgamekeys

 

Kαι οχι απο cdkeyshere απο το οποιο αγορασα το fifa 12 και ολα μια χαρα. Και πηρα αλλα 2 cd key για το fifa 12 για 2 φιλους και ειχα μαζεψει καποιους ποντους και θα ειχα εκπτωση σε οποιο παιχνιδι ηθελα με τους ποντους αυτους και του λεω γιατι δεν μπορω να πληρωσω μεσω paypal? Μου λεει οτι τους σταματησε. Μετα του λεω γινεται να χρησιμοποιησω τους ποντους μου και να παρω καποιο παιχνιδι? Μου απανταει οχι. Υστερα του λεω μα εχω στην καρτα 12 ευρω (τι του ειχα πει δεν θυμαμαι ακριβως) και το the witcher 2 που θελω το εχεις 14. Αμα χρησιμοποιησω τους ποντους μπορω να το παρω αλλα ετσι χωρις ποντους δεν γινεται. Και μου λεει ειρωνικα: τοτε δεν μπορεις, συγνωμη.

 

Τωρα ξαναεχει paypal. Το πως και το γιατι του ειχε σταματησει, δεν ξερω και ειναι υποπτο.

 

Aυτό λοιπόν το site που σου ζητάει τον λογαριασμό,απλά δεν κάνεις απο εκεί αγορά απο την στιγμή που υπάρχουν άλλα που αγοράζεις νόμιμα το παιχνίδι στα ίδια χρήματα.

 

Το θέμα με τις ρωσικές ip που πρέπει να έχεις,οπως είπε και ένας συμφορουμίτης απο πάνω,γιατί εμένα που έκανα ταξίδι στην Ρωσσία η κάπου αλλού να μου απογορεύση να το πάρω.Με αυτό το σκεπτικό η διάφορες αγορές που κάνουμε ανα τον κόσμο και μας έρχονται συστημένα στην πόρτα μας θεωρούνται παράνομα.Μεγάλη τρύπα για να το κυνηγήσουν.

 

Οχι, δεν ειχαμε θεμα, εγω απο Ελλαδα το ενεργοποιησα και το cdkey ηταν Ρωσσικο απο το ιδιο site. Και εμενα παιζει το black ops που το εκανα activate απο Ελλαδα και του φιλου μου που του το κανανε απο Ρωσσια. (Το ειχαμε παρει απο το gamekeystore)

 

 

Kαι τα Ρωσσικα κλειδια ειναι πιο φθηνα απο οτι τα Αγγλικα (απανταω πανω σε αυτο που λες: απλά δεν κάνεις απο εκεί αγορά απο την στιγμή που υπάρχουν άλλα που αγοράζεις νόμιμα το παιχνίδι στα ίδια χρήματα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...