Προς το περιεχόμενο

Virtuemart VS OpenCart


lereb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να μάθω από τους πιο έμπειρους σχετικά με τις δύο πλατφόρμες για eCommerce.. Ποία είναι καλύτερη, αξιόπιστη και ασφαλή, λειτουργική, διαμορφώσιμη κτλ.. Και που μπορώ να βρώ ωραία premium templates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει ένα project με το opencart και το virtuemart απλά το εγκατέστησα σε localhost για να ρίξω μια ματιά, μπορώ να πω ότι το opencart ήταν αυτό που με κέρδισε. Σαφώς και δεν υπάρχει καλύτερο, υπάρχει πιο θα σε βολέψει περισσότερο και πιο σου δίνει περισσότερη ευελιξία ως developer. Για templates just google it και θα βρεις άπειρα, εγώ προσωπικά είχα αγοράσει από themeforest για το opencart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα δώσω τη θετική μου ψήφο στο opencart. Για τα ελληνικά δεδομένα το opencart είναι ακριβώς αυτό που χρειάζονται οι περισσότεροι. Απλό, εύχρηστο, γρήγορο και με μεγάλη ασφάλεια. ΤΟ virtuemart πρέπει να ξέρεις όχι μόνο το ίδιο πως λειτουργεί, αλλά και το joomla. Επίσης είναι πολύ πιο δύσκολο στην εκμάθηση και το χειρότερο απ' όλα, η εξέλιξη του είναι εξαρτώμενη από το ίδιο το joomla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό site με templates εκτός του themeforest έχετε να μου προτείνετε για opencart? Επίσης έχω την απορία... Επειδή σε διάφορα templates για το opencart δεν βλέπω να υπάρχει η δυνατότητα σε ένα προϊόν η επιλογή χρώματος , νούμερου κτλ.. Υπάρχει η δυνατότητα να προστεθεί κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς εξαρτάται από τον τρόπο κατασκευής του template και όχι από την πλατφόρμα την ίδια. Έχει να κάνει με λίγα λόγια με το html/css και js. Έχε υπόψη σου επίσης ότι η μεγαλύτερη αγορά από templates και extensions είναι μέσα στο επίσημο site του opencart, παρά σε οποιοδήποτε άλλο.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ επομένως:

 

http://www.opencart.com/index.php?route=extension/extension&sort=e.date_modified&order=DESC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δυνατότητα ερχεται ενσωματωμένη στο opencart και δεν βασίζεται στο template. Mπορείς να προσθέσεις options σε κάθε προιόν, χρώμα , μέγεθος κλπ, ακόμη και εξτρά χρεώσεις για μία επιλογή π.χ σε ένα χρώμα να είναι + 2€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη.. Με ποίο κριτήριο επιλέγω κάποιο module για συναλλαγές με μια τράπεζα? Εννοώ, έχει να κάνει με καθαρά δική μου επιλογή σε ποια τράπεζα θα ανοίξω λογαριασμό ή μήπως έχει να κάνει με το ποία τράπεζα έχει λογαριασμό και πιστωτική κάρτα ο πελάτης του e-shop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Εσείς τι θα μου προτείνατε: Virtuemart ή OpenCart?

 

Eμείς σου προτείνουμε να τα δοκιμάσεις , δωρεάν είναι εξάλλου και να αποφασίσεις μόνος σου. :-D

Eγώ γενικά προτιμώ το opencart από αυτά τα 2.

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη.. Με ποίο κριτήριο επιλέγω κάποιο module για συναλλαγές με μια τράπεζα? Εννοώ, έχει να κάνει με καθαρά δική μου επιλογή σε ποια τράπεζα θα ανοίξω λογαριασμό ή μήπως έχει να κάνει με το ποία τράπεζα έχει λογαριασμό και πιστωτική κάρτα ο πελάτης του e-shop?

Με ποια τράπεζα θα συνεργαστέι ο ιδιοκτήτης του e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι από όλες τις πλατφόρμες ξεχωρίζουν το Magento και το OpenCart σε πολλά θέματα... Έχω ψιλοκαταλήξει στο OpenCart αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο θέμα που να ταιριάζει σε αυτό που θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...