Προς το περιεχόμενο

plasma ήled? 37" ή 42"?


anox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηθελα την αποψη σας. οπως κ ο xpapias ετσι κ εγω προβληματιζομαι για αγορα τηλεορασης. η αποσταση θα ειναι 3μ κ ειμαι αναμεσα σε πλασμα η led.. k 37" ή 42". θα βλεπω ταινιες κ σπανια game. Απλα δεν θελω σκιες κ τρεμουλιασματα σε γρηγορες σκηνες. 3d αξιζει τον κόπο? ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από anox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βλεπω ταινιες κ σπανια game

 

Ο ορισμός για τηλεόραση πλάσμα.

Panasonic 42U30 για value-money

Panasonic 42G30 για την καλύτερη ίσως πλάσμα της αγοράς.

Προσωπικά σου λέω ότι το 3d είναι υπερεκτιμημένο, προσωρινό και ακριβό για ότι προσφέρει. Η επόμενη τεχνολογια θα είναι 3d χωρίς γυαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Ήθελα να επισημάνω οτι ημουν σε κάποια ηλεκτρομάγαζα κ συμπέρανα οτι η πλάσμα υστερή κατα πολύ από έντονα χρώματα κ οτι επίσης ακόμα κ αυτές έχουν τρέμουλο σε σκηνές με κίνηση. Αυτό βέβαια παρατηρήται πιο έντονα στις led όμως έχουν πολύ κρυστάλινη εικόνα. Είμαι σε δίλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Ήθελα να επισημάνω οτι ημουν σε κάποια ηλεκτρομάγαζα κ συμπέρανα οτι η πλάσμα υστερή κατα πολύ από έντονα χρώματα κ οτι επίσης ακόμα κ αυτές έχουν τρέμουλο σε σκηνές με κίνηση. Αυτό βέβαια παρατηρήται πιο έντονα στις led όμως έχουν πολύ κρυστάλινη εικόνα. Είμαι σε δίλημα

 

ναι σιγουρα καποιες LED LCD εχουν πολυ εντυπωσιακη εικονα. Νομιζω σε συνθηλες σπιτιου θα ειναι πολυ φωτεινες και κουραστικες ομως. Καποιες LED ή LCD γενικοτερα εχουν πολυ ομαλη και ευκρινεστερη εικονα. Αν τις συγκρινεις με φθηνες Plasma Οπως η U σειρα της panasonic ναι ειναι σαν μια τηλεοραση 50Ηz μη σε ξεγελαει αυτο το 600 που γραφουν. Ομως ειναι η value for money τηλεοραση εξαιρετικα προσιτη σε πολλες ιντσες. Η αποδοση των G ή VT σειρων ειναι σαφεστατα εξωφθαλμα καλυτερη.

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζονται προσοχή κάποιες έννοιες.

Άλλο εντυπωσιακό και άλλο σωστό.

 

Για παράδειγμα το σωστό άσπρο είναι το θερμό στους 6500K. Σχεδόν όλοι μας έχουν συνηθίσει να βλέπουμε ψυχρά όλα αυτά τα χρόνια με αποτέλεσμα μία Plasma να φαίνεται ότι κιτρινίζει και να μην φαίνεται τόσο εντυπωσιακή.

Μία LED, φαίνεται ακόμα πιο εντυπωσιακή και από το Cinema.

 

Αν ο καλητέχνης θέλει να προβάλει σε κάποιο πλάνο λευκό, τότε το σωστό χρώμα θα αποτυπωθεί αν η TV σου είναι ρυθμισμένη στους 6500K. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή αν έχουμε επιλέξει ψυχρή εικόνα, θα μπλεδίζει και αν τέλος θέλει να δίξει θερμή κιτρινισμένη εικόνα, τότε θα τη βλέπεις ως λευκή.

 

Όσον αφορά την σκηνές με τρέμουλο πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε.

Η ταινίες είναι στα 24fps. Οτιδήποτε άλλο που κάνει την εικόνα Smooth, δηλαδή Interpolated, είναι παραπάνω από 24fps, κάτι που δεν είναι και πάλι σωστό.

 

Βέβαια και σε μία Plasma μπορείς να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να παίξει λάθος, αλλά εντυπωσιακά.

Μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία χρωμάτων και αν έχει Inteligent Frame Creation ή κάτι άλλο τέλος πάντων όπου όταν στην είσοδο παίρνει 24fps να το κάνει παραπάνω, θα παίξει με παραπάνω και πιο Smooth.

 

Το μαύρο των Plasma και κατ' επέκταση το λευκό και ειδικά αυτό της Panasonic, είναι σημείο αναφοράς.

Αυτό γιατί με σωστό μαύρο, δεν αναγκάζεσαι να έχεις πολύ φωτεινό λευκό για να πετύχεις σωστή αντίθεση.

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΩΡΙΣ να αμφισβητώ τα (θεωρητικά) πλεονεκτήματα των διαφόρων τεχνολογιών, σε επίπεδο τελείως πραγματιστικό, ειδωμένο από απλό χρήστη, θα είχα να προσθέσω στη συζήτηση τα ακόλουθα:

 

- plasma σε σχετικά φωτεινό χώρο (παραπάνω από ένα παράθυρο/μπαλκονόπορτα ανοιχτή) = fail, ειδικά σε φτηνά μοντέλα η προβολές πρέπει να γίνονται μόνο σε συνθήκες συσκότησης.

 

- NAI, θέλω έντονα/ζωηρά/ζωντανά χρώματα και "λευκό" λευκό των LCD. Μου κάθεται καλύτερα στο μάτι, με γεμίζει. Γνωρίζω ότι ίσως δεν είναι το "ιδανικό"/καλιμπραρισμένο/whatever, αλλά το κιτρινιάρικο λευκό και τα πεθαμένα χρώματα/φωτεινότητα των φτηνών plasma να μου λείπει, αρκετή μιζέρια παίζει στη ζωή μας (δε χρειάζομαι και μια μουντή τηλεόραση να μου το υπενθυμίζει!). :rolleyes:

 

- Παρατήρησα ότι κάποιες οθόνες διαθέτουν ένα ματ, αντιθαμβωτικό coating στην οπτική επιφάνειά τους, το οποίο μειώνει αισθητά τις αντανακλάσεις. Παρατήρησα, επίσης, ότι κάποιες άλλες, διαθέτουν σκέτο "γυαλί", οπότε γίνονται σχεδόν καθρέφτες. Ε, λοιπόν, ψηφίζω καθρέφτες (για τα λαμπερά τους χρώματα και το έντονο μαύρο)! οι αντιθαμβωτικές είναι πεθαμένα λικέρ... :-(

 

Ως εκ τούτου, καλή η τεχνολογία και το θεωρητικά/συγκριτικά καλύτερο/πιο προηγμένο προϊόν, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει επίσης και αυτό που αρέσει στον καθένα! Είναι όπως τα θνητά ηχεία και τα monitor ένα πράμα: ξέρεις ότι τα δεύτερα προσφέρουν τον πιο κοντικό στην ηχογράφιση ήχο, όμως τι να κάνουμε που οι χρωματισμοί των πρώτων καταλήγουν πιο γοητευτικοί?!?!?!?!

 

Ρεζουμέ: για πραγματικά καλή εικόνα πας σε (ακριβή) plasma και ελεγχόμενες/ειδικές συνθήκες προβολής, για ότι άλλο καλές είναι και πιο συμβατικές/οικονομικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- plasma σε σχετικά φωτεινό χώρο (παραπάνω από ένα παράθυρο/μπαλκονόπορτα ανοιχτή) = fail, ειδικά σε φτηνά μοντέλα η προβολές πρέπει να γίνονται μόνο σε συνθήκες συσκότησης.

Ναι, έτσι είναι. Αν το παράθυρο είναι μπροστά από την τηλεόραση, τότε βλέπεις το παράθυρο.

 

- NAI, θέλω έντονα/ζωηρά/ζωντανά χρώματα και "λευκό" λευκό των LCD. Μου κάθεται καλύτερα στο μάτι, με γεμίζει. Γνωρίζω ότι ίσως δεν είναι το "ιδανικό"/καλιμπραρισμένο/whatever, αλλά το κιτρινιάρικο λευκό και τα πεθαμένα χρώματα/φωτεινότητα των φτηνών plasma να μου λείπει, αρκετή μιζέρια παίζει στη ζωή μας (δε χρειάζομαι και μια μουντή τηλεόραση να μου το υπενθυμίζει!). :rolleyes:

Ειδικά στις ακριβές Plasma είναι "κιτρινισμένο" το χρώμα. Αυτό πολύ απλά, επειδή είναι καλύτερες, οπότε πιο πιστά τα χρώματα. Η δική μου που είναι η μεσαία στην κατηγορία έχει πολύ κοντά στους 6500K λευκό. Όμως δεν είναι ακριβώς το σωστό. Θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο κίτρινο. Μπορεί και το παραπάνω μοντέλο βέβαια να μην έχει ακριβώς σωστό λευκό. Δεν έχω δει διάγραμμα του gamma για να σου πω με σιγουριά.

Όπως είπα όμως, όσο πιο καλή είναι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να παίζει σωστά. Θέλει ψάξιμο φυσικά πριν αγοράσεις κάτι.

 

- Παρατήρησα ότι κάποιες οθόνες διαθέτουν ένα ματ, αντιθαμβωτικό coating στην οπτική επιφάνειά τους, το οποίο μειώνει αισθητά τις αντανακλάσεις. Παρατήρησα, επίσης, ότι κάποιες άλλες, διαθέτουν σκέτο "γυαλί", οπότε γίνονται σχεδόν καθρέφτες. Ε, λοιπόν, ψηφίζω καθρέφτες (για τα λαμπερά τους χρώματα και το έντονο μαύρο)! οι αντιθαμβωτικές είναι πεθαμένα λικέρ... :-(

Οι Plasma λόγω κατασκευής, αναγκαστηκά έχουν γυαλί. Υπάρχει στο εσωτερικό κάποιο φίλτρο όπου μειώνει τις ανακλάσεις, αλλά όχι όσο μία LCD η οποία διαθέτει πλαστικό ματ πάνελ.

 

Ως εκ τούτου, καλή η τεχνολογία και το θεωρητικά/συγκριτικά καλύτερο/πιο προηγμένο προϊόν, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει επίσης και αυτό που αρέσει στον καθένα! Είναι όπως τα θνητά ηχεία και τα monitor ένα πράμα: ξέρεις ότι τα δεύτερα προσφέρουν τον πιο κοντικό στην ηχογράφιση ήχο, όμως τι να κάνουμε που οι χρωματισμοί των πρώτων καταλήγουν πιο γοητευτικοί?!?!?!?!

Αν θέλεις να έχεις καλό πιστό ήχο, δεν αγοράζεις monitors απαραίτητα. Αγοράζεις ένα πολύ καλό ηχοσύστημα όπου παίζει πιστά και ωραία. Αυτό μπορεί να στοιχίσει από 4.000Ευρώ και δεν τελειώνει πουθενά.

 

Tip: Αυτό που αρέσει στον καθένα, είναι και αυτό που έχει συνηθίσει. Για παράδειγμα όταν πήρα την Panasonic, δεν κρύβω να σου πω ότι έπεσα από τα σύννεφα. Είχα πριν μία Samsung 40M86 LCD με πολύ έντονα και ζωηρά χρώματα. Μας έχει συνηθίσει η Samsung σ' αυτά. Με την Panasonic που όλοι οι Highend-άκιδες φώναζαν ότι παίζει απίστευτα κλπ, παραξενευόμουν, για που το βλέπουν αυτό. Καταλάβαινα βέβαια ότι οι αποχρώσεις ήταν σαν να έβλεπα στο Cinema. Χρώματα τα οποία ήταν σαν να κρατάς μία φωτογραφία. Εννοούσαν ότι παίζει σωστά.

Πλέον δυσκολεύομαι να δω σε LCD ταινία αφού οι ταινίες μου φαίνονται σαν CGI ή σαν Video Game, με έντονα χρώματα (άλλα αντί άλλων) που θυμίζουν καρτούν. Ειδικά αν στο σπίτι που θα πάω είναι στο "Δυναμική Εικόνα", όλα τα φίλτρα Interpolation ενεργοποιημένα, πραγματικά αδυνατώ να δω.

 

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί, είναι πως δεν μπορώ να δω ταινία ούτε καν στην οθόνη του iMac. Παρόλο το ips panel και σουξουμούξου, το μαύρο είναι σαν μεταλλικό χρώμα αυτοκινήτου με ασημί κομματάκια.

Καλά δεν κουβεντιάζω όταν παίζω Game στο Monitor του PC. Το μαύρο εκεί είναι άσπρο.

 

Ρεζουμέ: για πραγματικά καλή εικόνα πας σε (ακριβή) plasma και ελεγχόμενες/ειδικές συνθήκες προβολής, για ότι άλλο καλές είναι και πιο συμβατικές/οικονομικές λύσεις.

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο οι 2-3 μήνες που χρειάζονται για την προσαρμογή, στη σωστή εικόνα, ειδικά αν βλέπουμε ταινίες με ωραία φωτογραφία, πέρα από τις γνωστές περιπέτειες, όπου και αυτές πολλές φορές έχουν.

Πρόσφατα είδα το Drive για παράδειγμα όπου τα χρώματα και οι φωτισμοί ήταν κάτι που άξιζε τον κόπο.

 

Οπωσδήποτε από την άλλη τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά, οπότε και οι επιλογές του.

 

Υ.Γ.: Στο τηλεοπτικό σήμα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Οι θερμοκρασίες των χρωμάτων αλλάζουν από την εκπομπή και εκεί χρειάζονται άλλα Settings στη TV.

Υ.Γ.2: Προσωπικά δεν είμαι κάποιος πωρωμένος Highend-άς. Προτιμώ να ακούω ντάπα ντούπα από τα Logitech, παρά να ακούω από τα Monitors. Αν είχα την οικονομική άνεση βεβαίως να αγοράσω ένα καλό ηχοσύστημα, θα το έκανα. Όμως μου αρέσει πολύ η φωτογραφία γενικότερα και στις ταινίες, είναι κάτι που εκτιμώ και παρατηρώ συνεχώς. Αυτό το προσφέρει πολύ ωραία η Plasma ή να το θέσουμε πιο καλά, το προσφέρουν καλύτερα από μία LCD και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή. Είναι προσιτή με λίγα λόγια η σωστή εικόνα στο σπίτι.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζονται προσοχή κάποιες έννοιες.

Άλλο εντυπωσιακό και άλλο σωστό.

 

Συμφωνω αλλα με 2 ενστασεις

 

Το γουστο ειναι παντα υποκειμενικο, το τι εικονα προτιμαει να βλεπει στην τηλεοραση

 

Δευτερο και κυριοτερο μιλαμε για τηλεοραση το οποιο ειναι κατι παρα πολυ διαφορετικο απο τον κινηματογραφο. Αν δηλαδη το θεμα μας ειναι το σωστο τοτε δε θα επρεπε να βλεπουμε ταινιες στην τηλεοραση :P

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γουστο ειναι παντα υποκειμενικο, το τι εικον προτιμαει να βλεπει στην τηλεοραση

Το γούστο είναι υποκειμενικό, αλλά το σωστό είναι σωστό και είναι αντικειμενικό.

Κάποιος μπορεί να έχει τη TV του στο ασπρόμαυρο ή στο αρνητικό. Δεν θα πάει σίγουρα φυλακή. Είναι κέφι του.

 

Δευτερο και κυριοτερο μιλαμε για τηλεοραση το οποιο ειναι κατι παρα πολυ διαφορετικο απο τον κινηματογραφο. Αν δηλαδη το θεμα μας ειναι το σωστο τοτε δε θα επρεπε να βλεπουμε ταινιες στην τηλεοραση :P

Ο κινηματογράφος είναι ότι καλύτερο.

Από εκεί και πέρα στο σπίτι προφανώς και δεν μπορούμε να έχουμε τον κινηματογράφο, αλλά το μέτρο σύγκρισης είναι ο κινηματογράφος και προσπαθούμε να τον πλησιάσουμε.

Το καλύτερο για το σπίτι που πλησιάζει όσο περισσότερο γίνεται τον κινηματογράφο είναι ο προτζέκτορας. Οι τηλεοράσεις έρχονται σε δεύτερη μοίρα και μερικά από τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν, τα ανέφερα σε προηγούμενο Post. Φυσικά είναι πολύ πιο φθηνές από τον προτζέκτορα.

 

Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές σε όλους!

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αλλάζω ερώτημα κ το διαμορφώνω ως εξης: 1. Για 3μ απόσταση να επιλέξω 42" που μου φάνηκαι πιο λογική ή 52" που είναι πιο εντυπωσιακή αλλα κ κουραστική? 2. Είδα την PANASONC TX-P42UT30E Η ΟΠΟΌΙΑ ΕΙΝΑΙ 3D (όπου δεν με αφορά κ πολύ). Ζήτησα χωρις 3D για να ρίξω το κόστος κ μου είπαν οτι 'ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ 3Δ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ!!!!!" Ισχύει κάτι τέτοιο???? 3. Ρε παιδια πολυ άτονη μου φάνηκε.... όμως παραδέχομαι χωρίς σκιες! 4. Διαθέτω γύρω στα 700€ με απόκλιση 100€ πάνω κάτω αν είναι για led Δ Ε Ν θέλω σκιές κ τρεμουλιάσματα.. αν είναι για PLASMA ΘΈΛΩ ΠΙΟ ΖΩΗΡΆ ΧΡΩΜΑΤΑ. (DVD απο PS3. tv k λιγο game) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ειναι πολυ μικρη 42" για 3 μετρα. Αν μιλαμε για 3D κιολας, ειναι σαν να βλεπεις σε Tablet. Οπωσδηποτε την 52" και θα την βαλεις λιγο πιο κοντα απο 3 μετρα.

http://www.calculatorpro.com/tv-viewing-distance-calculator

2. Κριμα. Λενε τετοια πραγματα στον κοσμο; Απιστευτο και ντροπη τους. Φυσικα και δεν ισχυει.

3. Ειναι πιο ατονες, ναι. Οχι κατι τραγικο. Για να το πω καλυτερα και να μου πεις αν εχω δικιο, δεν ειναι τοσο ζωηρη;

Δεν ξερω γι' αυτη τη TV για το ποσο πιστα διχνει. Πρεπει να το ψαξω και να σου απαντησω το βραδυ. Φανταζομαι οτι θα ειναι καλη.

Αλλο ζωηρη και αλλο καλη. Το εχω ξαναπει αυτο.

www.avclub.gr.

Ρωτα και τα παιδια εκει. Κατι παραπανω θα ξερουν.

4. Μονο και μονο τα λεφτα που διαθετεις, δεν σου αφηνουν πολλες επιλογες.

 

Υ.Γ.: Ρωτα και τα παιδια οπως ειπαμε για να εχεις μια γνωμη και απο εκει και θα ψαξω και εγω ωστοσο. Μετα τα λεμε ξανα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ειναι πολυ μικρη 42" για 3 μετρα. Αν μιλαμε για 3D κιολας, ειναι σαν να βλεπεις σε Tablet. Οπωσδηποτε την 52" και θα την βαλεις λιγο πιο κοντα απο 3 μετρα.

http://www.calculatorpro.com/tv-viewing-distance-calculator

2. Κριμα. Λενε τετοια πραγματα στον κοσμο; Απιστευτο και ντροπη τους. Φυσικα και δεν ισχυει.

3. Ειναι πιο ατονες, ναι. Οχι κατι τραγικο. Για να το πω καλυτερα και να μου πεις αν εχω δικιο, δεν ειναι τοσο ζωηρη;

Δεν ξερω γι' αυτη τη TV για το ποσο πιστα διχνει. Πρεπει να το ψαξω και να σου απαντησω το βραδυ. Φανταζομαι οτι θα ειναι καλη.

Αλλο ζωηρη και αλλο καλη. Το εχω ξαναπει αυτο.

www.avclub.gr.

Ρωτα και τα παιδια εκει. Κατι παραπανω θα ξερουν.

4. Μονο και μονο τα λεφτα που διαθετεις, δεν σου αφηνουν πολλες επιλογες.

 

Υ.Γ.: Ρωτα και τα παιδια οπως ειπαμε για να εχεις μια γνωμη και απο εκει και θα ψαξω και εγω ωστοσο. Μετα τα λεμε ξανα εδω.

 

Τι 52 ρε παιδιά για 3 μέτρα πλάκα κάνετε? Εγώ έχω 32 στα 2.5 με 3 μέτρα. Για 3d πάω στΑ 2 μέτρα αλλα ταινίες και τηλεόραση βλέπω στα 3 και ειμαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι τις εχουν οπως εσυ.

Οποιος ερχεται σπιτι μου παντα μου λεει οτι ειναι κοντα. Την εχω γυρω στα 1,70 μετρα.

Δυστυχως ομως ειναι λαθος μια HDTV να ειναι μακρια.

Καποτε μια Tv 21" SD CRT, την ειχαμε πανω απο 3 μετρα.

Τωρα δηλαδη την οθονη του iMac που πρεπει να την εχω;

 

Στοχος ειναι, οταν βλεπουμε ταινια, ποσο μαλλον 3D να βλεπουμε μονο την ταινια και οχι το βαζακι που ειναι δεξια, ουτε το φωτιστικο που βρισκεται αριστερα. Σε 3D αν η TV δεν ειναι πολυ κοντα, θα εχουμε το φαινομενο του ενυδρειου.

 

Στο Cinema η εμπειρια ειναι αψογη οχι μονο της σωστης χρωματικης αποδοσης, αλλα πρωτα απ' ολα λογω μεγεθους.

 

Αν λοιπον μιλαμε για Home Cinema μιλαμε για καποια Standards. Αλλιως και εγω στη γιαγια μου την 46" της την εχω στα 4 μετρα και βλεπει μια χαρα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...