Προς το περιεχόμενο

PayPal ----> Τραπεζικός Λογαριασμός


foukaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Καταρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το εξαίσιο φορουμ! Είμαι νέο μέλος και ήδη αισθάνομαι πολύ άνετα. :-)

 

Λοιπόν, πρόσφατα έπιασα δουλειά σε μία online υπηρεσία και λαμβάνω την αμοιβή μου μέσω PayPal.

Δυστυχώς ήμουν ανίδεος για τέτοια θέματα οπότε άνοιξα έναν νεο λογαριασμό στην πρώτη τράπεζα που μου ήρθε στο μυαλό, την Εμπορική, μιας και αυτόν τον λογαριασμό θα τον χρησιμοποιούσα μόνο και μόνο για online μικροαγορές και για να λαμβάνω την αμοιβή μου στον τραπεζικο μου λογαριασμό.

Ανοιξα επίσης και μια χρεωστική καρτα (Debit Card) ωστέ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου στο PayPal (Verify).

Δυστυχώς το PayPal δεν αποδέχτηκε την Visa χρεωστική καρτα.

Μετά απο πολή μελέτη σε forums και blogs, αν και αργά καταλαβα οτι η εν λόγω τράπεζα με επιασε κότσο. Άλλα έλεγε ο ένας και άλλα ο αλλος. Συγκεκριμένα, ο υπάλληλος της τράπεζας με διαβεβαίωσε επανειλημμένως οτι η χρεωστική κάρτα της Εμπορικής μπορεί χωρίς κανένα προβλημα να χρησιμοποιηθεί για online αγορές (+ PayPal), ενώ η άκρως αντιπαθέστατη και βαρεμένη υπαλληλος στο HelpDesk μου είπε οτι η κάρτα που κρατάω στα χέρια μου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο ίντερνετ.

 

Με τα λίγα ή τα πολλά, η αμοιβή μου εφτασε στο PayPal και έκανα μεταφορά τα χρήματα μου στον Τραπεζικό Λογαριασμό (Εμπορική).

Η ερώτηση μου είναι, πιστέυετε πως θα υπάρξει κανένα πρόβλημα με την μεταφορά χρημάτων? Άραγε ο τραπεζικός λογαριασμός της Εμπορικής δουλεύει σε αυτή την περίπτωση ή θα έχουμε πάλι ιστορίες?

Εννοείτε πως σε περίπτωση που δέν υπάρξει πρόβλημα (Αμήν) θα πάρω τα χρήματα μου και θα ακυρώσω τον λογαριασμό μου.

Πρώτη φορά βλέπω τόση αρνητικότητα και αγένια απο HelpDesk. Μέχρι και η ρεσεψιόν ξενοδοχείου στην μέση του πουθενά θα πρέπει να έχει περισσότερο μεράκι για την δουλεία του. (Και γώ δουλέυω στο τμήμα εξυπηρέτησης Πελατών και ξερω απο αυτα.)

 

Επίσης, αμα τελειώσει με το καλό αυτή η ιστορία, πια τράπεζα μου συστηνετε αποκλειστικά για PayPal? Θα ήθελα η χρεωστική που προσφέρει η τράπεζα να είναι συμβατή με το PayPal. Απ'ότι άκουσα, η Πυραιώς είναι αψογη!

 

Τέλος, μία φορά και έναν καιρό, είχα συναλλαχτεί με έναν άνθρωπο στο ίντερνετ ο οποίος για να με πληρώσει, εφτιαξε μία Prepaid μέσω ίντερνετ (στην σελίδα της τράπεζας του) καί έβαλε όριο ένα συγκαικρημένο ποσό, το οποίο φόρτωσε. Η εν λόγω κάρτα ενεργοποιήθηκε αυτομάτως και ήταν έτοιμη μέσα σε 1 - 2 λεπτάκια! Έπειτα, μου την έδωσε για να λάβω το χρηματικό ποσο και η κάρτα λογικά αχρηστεύτηκε. Υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες στην Ελλάδα ή είμαστε πίσω και σε αυτό τον τομέα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα & καλώς ήρθες :)

Έχω της εμπορικής κάρτα και δεν δουλεύουν στο Ίντερνετ. Τις έχουν κλειδωμενες! Τα λεφτα σου θα φτάσουν κανονικά στον λογαριασμό ταμιευτηριου της εμπορικής. Για PayPal προτίμησε Πειραιώς. Είναι αποδεκτή παντού, έχουν πολυ καλο help desk & τέλειο web banking. Τέλος εκδίδει προπληρωμενες κάρτες με ότι ποσο θέλεις εσυ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα & καλώς ήρθες :)

Έχω της εμπορικής κάρτα και δεν δουλεύουν στο Ίντερνετ. Τις έχουν κλειδωμενες! Τα λεφτα σου θα φτάσουν κανονικά στον λογαριασμό ταμιευτηριου της εμπορικής. Για PayPal προτίμησε Πειραιώς. Είναι αποδεκτή παντού, έχουν πολυ καλο help desk & τέλειο web banking. Τέλος εκδίδει προπληρωμενες κάρτες με ότι ποσο θέλεις εσυ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, greekparot!

 

Στο "Bank Location" τι βάζω, απλά την πόλη μου? Δέν ρωτάει οδούς, μονο χώρα και bank location.

Έχει περάσει ήδη μιάμιση μέρα απο τότε που έκανα αίτηση μεταφοράς και ακόμα λέει Pending.

Σε πόσες ημέρες λες να φτάσουν τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς όμως ειναι η μόνη που χρεώνει 2% επιπλέον έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για αγορές σε διαφορετικό νόμισμα μέσω χρεωστικής, δε σε συμφερει. Οι άλλες τράπεζες των οποίων οι χρεωστικές δουλεύουν κανονικά μεσω ιντερνετ είναι οι Marfin, Κύπρου, HSBC και Alpha.

Οι προπληρωμένες επίσης δεν συμφέρουν γιατί κάθε φορά που τις φορτίζεις με χρήματα κρατάνε προμήθεια 1 ευρώ.

 

Σε πόσες ημέρες λες να φτάσουν τα χρήματα?

Λογικά πρέπει να φτάσουν την επόμενη εργάσιμη.

 

Στο "Bank Location" τι βάζω, απλά την πόλη μου? Δέν ρωτάει οδούς, μονο χώρα και bank location.

Αν πχ είσαι από Αθήνα βάζεις: Athens, Greece

 

Αν πάνε όλα καλά με την μεταφορά ενημέρωσε μας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι επιβεβαιώνω της εμπορικής οι κάρτες δε δουλεύουν online και επίσης συμφωνώ να πας πειραιώς πολύ καλό και ασφαλές web banking μέχρι και εικονική visa μπορείς να κάνεις για να κάνεις τις online αγορές σου χώρις να φοβάσαι μήπως κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς όμως ειναι η μόνη που χρεώνει 2% επιπλέον έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για αγορές σε διαφορετικό νόμισμα μέσω χρεωστικής, δε σε συμφερει. Οι άλλες τράπεζες των οποίων οι χρεωστικές δουλεύουν κανονικά μεσω ιντερνετ είναι οι Marfin, Κύπρου, HSBC και Alpha.

Οι προπληρωμένες επίσης δεν συμφέρουν γιατί κάθε φορά που τις φορτίζεις με χρήματα κρατάνε προμήθεια 1 ευρώ.

 

 

Λογικά πρέπει να φτάσουν την επόμενη εργάσιμη.

 

 

Αν πχ είσαι από Αθήνα βάζεις: Athens, Greece

 

Αν πάνε όλα καλά με την μεταφορά ενημέρωσε μας. :)

 

Ώπα!, δηλαδή για να καταλάβω: Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική Πειραιώς στο paypal, όταν αγοράζω για παράδειγμα απο το ebay η τράπεζα μου κρατάει το 2% εξαιτίας του συναλλάγματος; Εάν κατάλαβα καλά τότε πρέπει να αλλάξω τράπεζα... Η Alpha για παράδειγμα δεν κρατάει τίποτα;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα!, δηλαδή για να καταλάβω: Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική Πειραιώς στο paypal, όταν αγοράζω για παράδειγμα απο το ebay η τράπεζα μου κρατάει το 2% εξαιτίας του συναλλάγματος; Εάν κατάλαβα καλά τότε πρέπει να αλλάξω τράπεζα... Η Alpha για παράδειγμα δεν κρατάει τίποτα;..

Ναι, αν αγοράζεις σε δολάρια κρατάει 2% επι του ποσού ως έξοδα μετατροπής συναλλάγματος με μέγιστη χρέωση 6 ευρώ. Η μόνη εξαίρεση είναι το amazon.co.uk που αν και χρεώνει σε pounds δεν χρεώνεσαι έξοδα μετατροπής συναλλάγματος. Από το Δεκέμβριο του 2010 το άρχισε αυτό και έχει χάσει πολύ κόσμο.

 

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=297656&fromsearch=297656&sid

 

Η Alpha δεν έχει τέτοια χρέωση αλλά έχει ελάχιστο όριο για άνοιγμα λογαριασμού 300ε, αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό σε συμφέρει. Οι υπόλοιπες πάντως δεν έχουν τέτοιο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Παιδιά τα χρήματα τα έχω στα χέρια μου, αλλα 15 ευρώ λιγότερα απο όσα είχα στο παυπαλ. Θα υποθέσω οτι είναι οι φόροι, αύριο κιόλας θα ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς.

ΖΝ ΡΕ ΑΛΛΆΝΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, μία φορά και έναν καιρό, είχα συναλλαχτεί με έναν άνθρωπο στο ίντερνετ ο οποίος για να με πληρώσει, εφτιαξε μία Prepaid μέσω ίντερνετ (στην σελίδα της τράπεζας του) καί έβαλε όριο ένα συγκαικρημένο ποσό, το οποίο φόρτωσε. Η εν λόγω κάρτα ενεργοποιήθηκε αυτομάτως και ήταν έτοιμη μέσα σε 1 - 2 λεπτάκια! Έπειτα, μου την έδωσε για να λάβω το χρηματικό ποσο και η κάρτα λογικά αχρηστεύτηκε. Υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες στην Ελλάδα ή είμαστε πίσω και σε αυτό τον τομέα?

Έτσι όπως την περιγράφεις, δηλαδή άμεση online δημιουργία απεριόριστων μεταβιβάσιμων prepaid gift card, όχι δεν έχουμε. Παίζει να ρωτήσεις αυτόν που σε πλήρωσε, ποια τράπεζα (εξωτερικού) / υπηρεσία χρησιμοποίησε, έτσι για να ξέρουμε?

 

ΟΚ Παιδιά τα χρήματα τα έχω στα χέρια μου, αλλα 15 ευρώ λιγότερα απο όσα είχα στο παυπαλ. Θα υποθέσω οτι είναι οι φόροι, αύριο κιόλας θα ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς.

ΖΝ ΡΕ ΑΛΛΆΝΙΑ!

15 ευρώ? Ελπίζω να έλαβες μεγάλο ποσό, αλλιώς σε έπιασαν και εκεί κότσο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Παιδιά τα χρήματα τα έχω στα χέρια μου, αλλα 15 ευρώ λιγότερα απο όσα είχα στο παυπαλ. Θα υποθέσω οτι είναι οι φόροι, αύριο κιόλας θα ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς.

ΖΝ ΡΕ ΑΛΛΆΝΙΑ!

Προφανώς σου κράτησε Προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος και πάλι όμως 15ε είναι πολλά, υπάρχουν και άλλοι φόροι που προστίθενται; Η μόνη πάντως που δεν έχει τέτοια χρέωση είναι η HSBC.

 

 

Τράπεζα|Προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος

 

AEGEAN BALTIC BANK Α.Ε.|€ 3

ATTICA BANK|€0

CITIBANK INTERNATIONAL PLC|0.1% / ελαχ.€3 - μεγ.€10 / Ταχυδρ.έξοδα €1.5

HSBC BANK plc|€0

MARFIN ΕΓΝΑΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.|έως €50.000: € 3 / άνω των € 50.000,01: € 1

PROTON ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.|έως €1.000,00: €1,00 / €1.000,01 έως €12.500,00: €3,00 / €12.500,01 έως €50.000,00: €5,00 / €50.000,01 και άνω:€8,00

T BANK ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ|€3

UNICREDIT BANK A.G.|€2

ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ|έως €10: €0 / € 10,01-€12.500: €3 / €12.500,01- 50.000: €6 / €50000,01 και άνω: -από Τράπεζα εσωτερικού:€9 -από Τράπεζα εξωτερικού: €28

ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.|€3

ΓΕΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.|Μέχρι €12.500: €3 / €12.501 - €50.000: €5 / €50.000 και άνω: €8

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.|€0,01 - €15: €0 / €15,01 - €50.000: €4

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΙΜΙΤΕΔ|1,5‰ / ελαχ.€3-μεγ.€15

ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.|€3

ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.|Μέχρι €12.500: €3 / Άνω των €12.501: €0

ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Τ.Ε.|€3

ΤΡΑΠΕΖΑ E.F.G. EUROBANK - ERGASIAS Α.Ε.|€0 - €12.500,00: €3

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΙΜΙΤΕΔ|έως €15 : Χωρίς Προμήθεια / €15 - €50: €2 / €50 - €1.000: €5 / €1.000 - €12.500: €8

ΤΡΑΠΕΖΑ MILLENNIUM BANK A.E.|εως €12,500: €3 / €12,501-€50,000: €5 / άνω των €50,000: €9

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Α.Ε.|έως €15,00: 0 / €15,01 - €1.000: €1,20 / €1.000,01 - €12.500:€ 2,50

ΤΡΑΠΕΖΑ PROBANK A.E.|€12.500 : €3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...την αλλη εβδομα μιας και γινομαι 18 θα βγαλω προπληρωμενη καρτα απο την τραπεζα κυπρου μαλλον..τωρα εκανα paypal και στο τελος μου εβγαλε Send a domestic bank transfer to this account και απο κατω στοιχεια τι ακριβως πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια .. ξερει κανεισ το εξης?: απαξ και κανω μια καρτα verified στο paypal,(ειναι καρτα,απο λογαριασμο τραπεζης ,που τραβας//καταθετεις λεφτα), μετα για να στελνω χρηματα σε λογαριασμους payp.,χρεωνεται απευθειας η καρτα μου? (δλδ ο λογαριασμος τραπεζης)????? η χρειαζεται να κανω και κατι αλλο επιπλεον??

μεσα στο papypal παντως δν εχω λεφτα.. δειχνει 1.5 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κατι επιπλέον, κάνεις τις κινήσεις κανονικά. Αυτό που λέει 1,5ε είναι το balance, δεν δειχνει πόσα χρήματα έχεις στον τραπεζικό λογαριασμό σου, το paypal δεν μπορεί να το δει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...