Προς το περιεχόμενο

Συνδεση adsl modem router με αλλο adsl modem router μεσω ethernet μεταξυ τους


chilimiltos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται,

εχω επισυναψει την καλλιτεχνια μου απο το paint για να μη σας ζαλιζω με πολλες περιγραφες! η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις κ τι πρεπει να υποστιριζει το επιπλεον modem που πρεπει να αγορασω (εχω ηδη ενα wi-fi modem router netgear) ετσι ωστε να επιτευχθει το σχεδιαγραμμα που εχω κανει!

στοχοσ ειναι να εχουν ιντερνετ κ οι 4 υπολογιστες και μεσω ethernet και μεσω wi-fi απο τον ιδιο παροχο (οικονομικη κριση εχουμε) θελω δηλαδη στον 3ο οροφο να εχω ενα modem που συνδεεται στον τοιχο κ πανω του συνδεονται ασυρματα κ ενσυρματα συσκευες και απο αυτο το modem να τραβηξω ενα καλωδιο ethernet στον 1ο οροφο οπου θα συνδεσω ενα αλλο modem\router οπου θα παιρνει ιντερνετ απο το Modem/router του 3ου οροφου. το τελειο θα ηταν αν γινεται κ τα δυο modem οσον αφορα το wi-fi να εχουν τις ιδιες ρυθμισεις (ονομα ασυρματου δυκτιου, κωδικο κτλ) ετσι ωστε τα laptop και τα smartphones να συνδεονται σε αυτο που βρισκουν το καλυτερο σημα.

post-234924-0-87733800-1330090687_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α.το πρωτο ρουτερ το σεταρεις κανονικα.μετα αν εχεις ενα δευτερο ρουτερ τοτε κανεις το πολυ απλο

αν το πρωτο ρουτερ ειναι 192.168.1.1 τοτε το δευτερο βαλτο 192.168.1.254 η το αναποδο κτλ.

στο δευτερο ρουτερ θα κλεισεις τον dhcp.το δευτερο ρουτερ δεν θα εχει τηλεφωνικο καλωδιο πανω απλα θα ειναι ethernet to ethernet (lan to lan)με το πρωτο adsl router.

στο wireless θα βαλεις ακριβως τα ιδια με μονη διαφορα το καναλι.δεν θα βαλεις το ιδιο.αν στο πρωτο εχεις το 1 στο δευτερο θα βαλεις 6 δηλαδη 5 καναλια διαφορα.μην βαλεις 12,13 γιατι πολλες καρτες εχουν παρατραγουδα με αυτα τα καναλια.

στο δευτερο ρουτερ δεν πειραζεις τιποτα μονο το ασυρματο και την Ip και τοn dhcp.δεν πειραζει τα πρωτοκολλα.

 

αν δεν θες να τα συνδεσεις με καλωδιο και να ειναι ασυρματα μεταξυ τους τοτε παιρνεις Repeater.

αν θες μπορεις αντι για δευτερο adsl router να παρεις σκετο ρουτερ οπου εκει υπαρχουν παραπανω τροποι να παιξουν.βεβαια το καλο αν παρεις δευτερο adsl router ειναι οτι αμα καει το πρωτο εχεις το δευτερο ανα πασα στιγμη ενω αν παρεις σκετο ρουτερ......δεν μπορεις.βεβαια καποιες φορες τα ρουτερ ειναι πιο φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια ευχαριστω....

για να αγορασω modem/router λεω και θα φροντισω να ειναι κ reapeter. δε ξερεις καποια στιγμη μπορει να χρειαστει.

λοιπον κανω την αγορα κ αν χρειαστω κατι παραπανω επανερχομαι

ευχαριστω πολυ κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια ευχαριστω....

για να αγορασω modem/router λεω και θα φροντισω να ειναι κ reapeter. δε ξερεις καποια στιγμη μπορει να χρειαστει.

λοιπον κανω την αγορα κ αν χρειαστω κατι παραπανω επανερχομαι

ευχαριστω πολυ κ παλι

 

 

δυσκολο εως απιθανο να βρεις modem router και να ειναι και Repeater.πολλα απο αυτα ειναι repeater αλλα διαμεσω wds που ειναι μια αποτυχια.κατα τα αλλα Repeater ειχα δει το siemens sl2 141 αλλα δεν καταλαβα ποτε αν ειναι wds η οχι.το γραφε μπερδεμενα.

 

νομιζω μονο με dd-wrt firmware μερικα modem router Παιζουν και Repeater.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Για να μην ανοιξω νεο θεμα.

Για να συνδεσω ενα adsl router netgear 3500 με ενα wireless router trendnet 691 ενσυρματα (μεσω switch) ωστε να εχω το router trendnet δινει wireless ιντερνετ και παραλληλα να δουλευει ως switch ακολουθω την ιδια διαδικασια με παραπανω?

Γιατι τα ειχα συνδεσει: switch ->utp-> wan θυρα του trendnet ->lan trendnet-> utp-> pc και μετα δεν εβλεπα το υπολοιπο δικτυο. Ειχα βεβαια ιντερνετ.

Οταν λες καναλια 1,2 κτλ στο wireless router τι εννοεις? (δεν εχω γνωσεις επι του θεματος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Για να μην ανοιξω νεο θεμα.

Για να συνδεσω ενα adsl router netgear 3500 με ενα wireless router trendnet 691 ενσυρματα (μεσω switch) ωστε να εχω το router trendnet δινει wireless ιντερνετ και παραλληλα να δουλευει ως switch ακολουθω την ιδια διαδικασια με παραπανω?

Γιατι τα ειχα συνδεσει: switch ->utp-> wan θυρα του trendnet ->lan trendnet-> utp-> pc και μετα δεν εβλεπα το υπολοιπο δικτυο. Ειχα βεβαια ιντερνετ.

Οταν λες καναλια 1,2 κτλ στο wireless router τι εννοεις? (δεν εχω γνωσεις επι του θεματος!)

 

 

ξεχνα την wan γιατι θα μπλεξεις χωρις λογο.

οποτε adsl router 3500 Πχ με ip 192.168.1.1 καλωδια σε μια Lan toy trendnet.στο Trendnet Ip 192.168.1.254 και κλειστο τον dhcp.

με 192.168.1.1 μπαινεις στο Netgear με 1.254 μπαινεις στο trendnet.ρυθμιζεις το ιδιο ssid αλλα το ενα βαλτο καναλι 1 το αλλο καναλι 6.στην καρτελλα wireless θα δεις για τα καναλια.ειναι σε τι νακαναλι θα εκπεμπει το wireless.βαλε το ιδιο κλειδωμα και τον ιδιο κωδικο.

γινεται και με την wan αλλα θα μπλεξεις με πολλα πραγματα παραπανω .εκτος αν το trendnet δεν εχει lan Που το θεωρω δυσκολο.και θα πρεπει να παιζουν ολα.μιλαμε οτι θες το ενα ρουτερ με το αλλο να ειναι με utp και οχι το trendnet να αναμεταδιδει ασυρματα απο το netgear γιατι εκει θες repeater mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Δεν θελω να μπλεξω εννοειται με wan και το trendnet θα συνδεθει ενσυρματα, αρα ουτε εχουμε repeater.

Το trendnet εχει 4 θυρες lan gigabit και αυτες ηθελα να εκμεταλευτω βασικα, συν βεβαια το wireless του trendnet.

Οποτε μεσω switch ->utp -> σε lan του trendnet και ρυθμιζω τα ssid και το καναλι, κλεινοντας τον dhcp. Default gateway το trendnet θα εχει αυτη του netgear πχ 192.168.1.1?

Αν τωρα βαλω ενα laptop με wireless συνδεση με το trendnet θα του δωσω προφανως καρφωτη default gateway αυτη του adsl netgear πχ 192.168.1.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Δεν θελω να μπλεξω εννοειται με wan και το trendnet θα συνδεθει ενσυρματα, αρα ουτε εχουμε repeater.

Το trendnet εχει 4 θυρες lan gigabit και αυτες ηθελα να εκμεταλευτω βασικα, συν βεβαια το wireless του trendnet.

Οποτε μεσω switch ->utp -> σε lan του trendnet και ρυθμιζω τα ssid και το καναλι, κλεινοντας τον dhcp. Default gateway το trendnet θα εχει αυτη του netgear πχ 192.168.1.1?

Αν τωρα βαλω ενα laptop με wireless συνδεση με το trendnet θα του δωσω προφανως καρφωτη default gateway αυτη του adsl netgear πχ 192.168.1.1?

 

 

μπορεις το trendnet να το βαλεις πανω στο Netgear επιτοπου.default gateway στο trendnet δεν θα χρειαστει αφου παιζεις με τις Lan του και οχι με την wan.απλα Ip θα του βαλεις στο ιδιο δικτυο που ειναι το netgear px 192.168.1.x επισης οχι δεν χρειαζεται καρφωτο gateway διοτι οταν συνδεθει wireless το λαπτοπ στο trendnet αυτοματως το trendet θα του δωσει Ip απο τον dhcp του netgear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK εχεις δικιο με την καρφωτη gateway αφου θα εχω πλεον συνδεση με lan.

Τι εννοεις με το "μπορεις το trendnet να το βαλεις πανω στο Netgear επιτοπου". Δεν εχω την δυνατοτητα λογω αποστασης να ειναι μαζι! Μονο μεσω switch συνδεονται. Λογω της μιας πριζας στο σημειο του trendnet θελω να λειτουργει επισης ως switch το ιδιο το trendnet (4 gigabit θυρες) και wireless ταυτοχρονα.

Επισης αν δεν θελω καθολου wireless στο adsl netgear (απενεργοποιημενο) τι θα αλλαξω?

Βαζω ρυθμισεις wireless μονο στο trendnet ή υποχρεωτικα και στα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν υπαρχει προβλημα λογω αποστασης και που εχεις το switch αναμεσα.απλα ειπα οτι αμα ειναι κοντα τα βαζεις και απευθειας.οτι δεν υπαρχει θεμα οπως και να τα συνδεσεις.μια χαρα θα κανεις τα παντα με το trendnet.αν δεν θες wireless στο Netgear απλα το κλεινεις.αμα θες να παιζει και αυτο wireless για το χωρο που ειναι τοτε πολυ απλα το σεταρεις κανονικα.απλα για να μην υπαρχει θεμα αν τα εχεις και τα 2 ανοιχτα και να μπορεις να μετακινεισαι απο το ενα ρουτερ στο αλλο χωρις να πειραζεις κατι στο laptop καλο ειναι να εχουν το ιδιο ονομα ssid το ιδιο κλειδωμα και τον ιδιο κωδικο απλα στο ενα πχ βαλε καναλι 1 και στο αλλο 6 η 11.να εχουν 5 καναλια διαφορα.μην βαλεις 12,13 σε κανενα αποτα 2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

παιδια βοηθεια

Λοιπον χωρις να σας κουρασω, με απλα λογια.

Στον 2ο οροφο υπαρχει ενα modem/router Netgear dgn2000. ειναι συνδεμενο κανονικα σαν modem/router με ανοιχτο wi-fi φυσικα. θελω στο ισογειο (στο οποιο το σημα φτανει αξιοπρεπως στο σαλονι αλλα οχι και στα υπολοιπα δωματεια να ρυθμισω το netgear dgnd3700 που μολισ αγορασα ως repeater για να διευρυνω την εμβελεια του dgn2000. μεσα στη σελιδα του 3700 υπαρχει καρτελα που αναφερει wireless repeater. δεν εχω ιδεα τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να δουλεψει ομως παρολα τα πειραματα που κανω εδω και 3 ωρες.... με απλα βηματα κανεις να μπορει να συμβουλεψει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wireless repeater η wds αναφερει?αν ειναι wireless repeater υποτιθεται οτι α.πρεπει να τοβαλεις διαφορετικη Ip απο το dgn2000.δηλαδη αν ειναι το dgn2000 192.168.0.1 tote το dgn3700 θελει 192.168.0.254.επισης αν το βαλεις wireless repeater λογικα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις το ασυρματο του dgn2000 να δωσεις τον κωδικο του dgn2000 και να κανει repeat μετα.θα πρεπει να εχουν το ιδιο καναλι βεβαια αλλα μπορουν να εχουν διαφορετικο ssid.λογικα αν το βαλεις Repeater θα πρεπει να κλεισει και ο dhcp του dgn3700 αφου dhcp θα κανει το dgn2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας επανηλθα με νεες αποριες! ελπιζω οτι καποιος θα με βοηθησει γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει.

στον 3ο οροφο της πολυκατοικιας εχω ενα wi-fi modem/router netgear dgn2000. το dgn2000 λοιπον λειτουργει και σαν modem, δηλαδη συνδεαιται με την πριζα του τηλεφωνου, αλλα και σαν router, δηλαδη συνδεονται ενσυρματα αλλα και ασυρματα καποια pc και καποια tablets πανω του. Στο ισογειο λοιπον που μενω εγω επειδη η ληψη δεν ειναι καλη κατεβασα απο τον 3ο ενα καλωδιο Lan με σκοπο να συνδεσω ενα netgear dgnd3700 που αγορασα, με το dgn2000. Στο dgnd3700 θελω να συνδεσω επισης πανω του ενσυρματα τον σταθερο μου υπολογιστη και ασυρματα to laptop μου και το tablet μου. με λιγα λογια το dgn2000 να συνεχιζει να δουλευει ως modem/router και επισης να δινει μεσω καλωδιου lan, internet στο dgnd3700. θελω να επισημανω οτι θα επιθυμουσα αν ηταν δυνατον τα δυο royters να εκπεμπουν διαφορετικα ssid. το dgn2000 για παραδειγμα να εχει για ονομα wifi: dgn2000net ας πουμε, ενω το dgn3700 να εχει για wifi ονομα dgnd3700net. εχω δοκιμασει αυτο που μου προτεινε ο poulinos στο πρωτο-πρωτο reply του θεματος. αφησα δηλαδη στο dgn2000 την ip του ως ειχε: 192.168.0.1 και αφησα ενεργοποιημενο το dhcp. στο dgnd3700 εβαλα ip 192.168.0.254 και απενεργοποιησα το dhcp. το πολεμαω 2-3 μερες τωρα και δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει. σημειωνω δε οτι καθολη την διαρκεια των δοκιμων το dgn2000 δουλευει κανονικα. εδω εχω καποιες photo απτη σελιδα του dgnd3700 που ισως σας βοηθησουν:

 

http://imageshack.us/photo/my-images/138/wifiset.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/405/inernetsetup.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/26/andancewirelesssettings.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/820/lansetup.png/

 

και εδω εχω μια φοτο τι μου δειχνει το λαπτομ μου οταν συνδεομαι στο δυκτιο dgn2000net που δουλευει κανονικα:

 

http://imageshack.us/photo/my-images/109/tcpipmacbookpaneldgn200.png/

 

και εδω τι μου δειχνει οταν συνδεται στο dgnd3700net και δεν εχω internet

 

http://imageshack.us/photo/my-images/18/tcpipmacbookpaneldgnd37.png/

 

ευχαρηστω προκαταβολικα... ανυπομονω για την βοηθεια σας πριν αρχισω να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...