Προς το περιεχόμενο

συνεχής επανεκκινήσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα με τον υπολογιστή μου: ανά χρονικά διαστήματα κάνει μόνος του επανακίννηση!Έχω παρατηρήσει πως δεν κάνει επανακίννηση όταν κάνω κάτι συγκεκριμένο όπως να παίζω ένα παιχνίδι ή να επεξεργάζομε αρχεία στο word, power point,excel κ.λπ ή να ακούω μουσική ή να είμαι στο διαδίκτυο αλλά στα καλά καθούμενα.Όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα φώναξα έναν τεχνικό μου έκανε backup, αλλά και πάλι τίποτα.Μετά άλλαξα τροφοδοτικό(όπως μου είπε) και ο υπολογιστής σταμάτησε να κάνει επανακίννηση.Ύστερα από κανα μήνα να τα μας πάλι!Το ευχάριστο ήταν πως

οι επανακιννήσεις γινόντουσαν σπανιότερα.Όταν κάλεσα τον τεχνικό τότε, μου είχε πει ότι μπορεί να οφείλεται σε δύο πράγματα είτε στο τροφοδοτικό είτε στον κακο αερισμό του υποόγιστή.

Χαρακτηριστικά υπολογιστά :

κάρτα γραφικών: envidia gforce fx 5200, επεξεργαστής: intel pentium 4E(90nm) 3000 MHz, chipset: intel 848P/865PE Desktop , memory: 2048.9 Mb, Main BIOS: Phoenix AwardBIOS . Mainboard iformations: vendor: 865P, bus type:PCL.

Technology: multicore: no, hype threading: enabled( 2 logical CPUs)

Λειτουργικό: windows xp 32-bit.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,πραγαμτικα :rolleyes:

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπες στο bios και βρες την ρύθμιση που έχει για την θερμοκρασία και ενεργοποίησε την, να κάνει μπιπ όταν ανεβαίνει.

Βάλε ένα πρόγραμμα να παρακολουθείς τις θερμοκρασίες του συστήματος και τέλος πήγαινε στο σύστημα στο πίνακα ελέγχου.

Κάπου έχει μια ρύθμιση που λέει για αυτόματη επανεκκίνηση όταν υπάρχει αποτυχία του συστήματος απενεργοποίησε την, έτσι σε περίπτωση που φταίει κάποια συσκευή σου να δεις την μπλε οθόνη και να δεις τι λέει για να βρούμε τον ένοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ.Πες μου λίγο όμως, πως μπαίνω στα BIOS και όταν λες μπλε οθόνη τι εννοείς;Ακομη, πήγα στο σύστημα > για προχωρημένους > (εκκινηση και αποκατασταση) > ρυθμισεις > (εγγραφη πλυροφοριων εντοπισμού σφαλματων)[στην πρώτη μπαρα]

τι πρεπει να εχει; Αν γνωριζεις πες μου λιγο.

Το αλλο που ειπες για την αυτόματη επανακιννηση το απενεργοποιησα.ΟΚ. Και κάτι τελευταιο μπορεις να μου συστήνεις καποιο προγραμμα παρακολουθυσης θερμοκρασιων;

Ευχαριστω! :-)

 

Επισης παρακαλώ καποiον moderator να αλλαξει την κατηγορια του θεματος απο ΄καρτα γραφικων και ηχου΄ σε 'γενικά'.Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ.Πες μου λίγο όμως, πως μπαίνω στα BIOS και όταν λες μπλε οθόνη τι εννοείς;Ακομη, πήγα στο σύστημα > για προχωρημένους > (εκκινηση και αποκατασταση) > ρυθμισεις > (εγγραφη πλυροφοριων εντοπισμού σφαλματων)[στην πρώτη μπαρα]

τι πρεπει να εχει; Αν γνωριζεις πες μου λιγο.

Το αλλο που ειπες για την αυτόματη επανακιννηση το απενεργοποιησα.ΟΚ. Και κάτι τελευταιο μπορεις να μου συστήνεις καποιο προγραμμα παρακολουθυσης θερμοκρασιων;

Ευχαριστω! :-)

 

Επισης παρακαλώ καποiον moderator να αλλαξει την κατηγορια του θεματος απο ΄καρτα γραφικων και ηχου΄ σε 'γενικά'.Ευχαριστώ ;)

Για θερμοκρασίες κατέβασε αυτό HWMONITOR_PRO

Αν την επανεκκίνηση την προκαλεί κάποια συσκευή πχ κάρτα γραφικών ο υπολογιστής βγάζει μια μπλε οθόνη με κάτι κινέζικα και κάτω κάτω μερικούς κωδικούς οι οποίοι μας βοηθάνε να βρούμε τι προκάλεσε το σφάλμα, όταν όμως η αυτόματη επανεκκίνηση είναι ενεργοποιημένη δεν προλαβαίνεις να την δεις. Γι' αυτό σου είπαν να το κάνεις.

Όταν ξεκινάει ο υπολογιστής και τσεκάρει μνήμες, δίσκους κ.α σου λέει πως να μπεις στο BIOS, συνήθως είναι πατώντας το delete αλλά από μητρική σε μητρική μπορεί να είναι διαφορετικό κουμπί πχ F2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πατησα delete για να μπω στα BIOS αλλα ζητάει password!!! Τωρα βροχη και μπορα!Πρεπει να πατήσω το password για να μπω.Εψαξα στα χαρτια του υπολογιστη που μου δωσαν οταν τον αγορασα και δεν βρηκα τιποτα!!

Ευχαριστω γαι τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το bios δεν πειράζει, χρησιμοποίησε το pc παρακολούθα τις θερμοκρασίες με το πρόγραμμα και δες αν σου βγάλει καμιά μπλε οθόνη που σου έλεγα. Άνοιξε το κουτί και δες όταν δουλεύει γυρνάνε όλοι οι ανεμιστήρες,αν μπορείς με πιστολάκι για μαλλιά φύσα το να φύγει η σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το προβλημα ειναι πιο πολυπλοκο!!Απιστευτο: ο υπολογιστης εκανε παλι επανακινηση και μετα την απενεργοποιηση της επανακινισης μετα απο αποτυχια του συστηματος!!Μηπως εχω καποιο σοβαρο ιο ;;!!

Ακομη ανοιξα το pc δουλευουν ολα τα fans κανονικα και το ξεσκονισα κιολας(εβγαλε πολυ σκονη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλε Οθονη : ειχε γραμμενα ασπρα γραμματα σε ελληνικα και αγλλικα. Δεν εβγαζα ακρη.Και καπου με κεφαλαια

εγραφε : Bad κατι Caler.Μετα εκανα επανακινιση το pc γιατι δεν λειτουργουσε ουτε το keyboard ουτε το mouse.Αφου ανοιξε, εμφανιστηκε ενα παραθυρο που ελεγε : Το συστημα σας εχει ανανηψει απο ενα σοβαρο προβλημα. Μετα ελεγε : να αποσταλει στην Microsoft ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα δεν είναι θερμοκρασίας, ίσως είναι κάποιο πρόγραμμα που προκαλεί επανεκίνηση. Αν θέλεις δες αυτότο πρόγραμμα που αναλύει τα κρασαρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα φώναξα έναν τεχνικό μου έκανε backup, αλλά και πάλι τίποτα.

 

Η λύση που βρήκε στο πρόβλημά σου ήταν να σου πάρει backup;

Και τον πλήρωσες ας πούμε;

 

Δες αν ακουμπαει καλα η ram..ισως ειναι αυτο ισως το τροφοδοτικο..

 

Δεν έχει να λέει, αν δεν έχει κουμπώσει απλά δεν αναγνωρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον : χρησιμοποιησα το προγραμμα που λεει ο alex89 και μου λεει: Crash Dump Analysis

--------------------------------------------------------------------------------

 

Crash dump directory: C:\WINDOWS\Minidump

 

Crash dumps are enabled on your computer.

 

 

No valid crash dumps have been found on your computer

Αρα δεν κρασαρει κανενα driver....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...