Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη εφαρμογή Skydrive για Windows PC και Mac OSX απο την Microsoft


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα η Microsoft ανακοίνωσε τα σχέδια της για την υπηρεσία Skydrive, καθώς και έκανε διαθέσιμες εφαρμογές για Windows PC και Apple OSX. Σε συνδυασμό με τις επίσημες εφαρμογές για τα Windows Phone και iOS που κυκλοφόρησαν πρόσφατα, η Microsoft μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι του cloud storage.

 

Είναι σαφές ότι η υπηρεσία SkyDrive, θα αποτελεί σημαντικό συνδετικό κρίκο στο οικοσύστημα της Microsoft και συγκεκριμένα μεταξύ των Windows 8, Windows Phone και Xbox 360. Επίσης η Microsoft επεκτείνει την προσφορά αυτή σε χρήστες Mac οπότε μπορούν και αυτοί να επωφεληθούν από τις νέες λειτουργίες του SkyDrive.

 

Η εφαρμογή SkyDrive εγκαθίσταται ως φάκελος στα Windows Explorer και Mac Finder, όπως και το Dropbox, δίνοντας την δυνατότητα να μεταφέρουμε αρχεία (έως 2GB) μεταξύ υπολογιστών και υποστηριζόμενων συσκευών.Με τον ανασχεδιασμό της υπηρεσίας SkyDrive, για τους νέους χρήστες η Microsoft μείωσε τον διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο από τα 25GB σε 7GB, σημειώνοντας στο ιστολόγιο του MSDN ότι το 99,94% των χρηστών που το χρησιμοποιούν σήμερα δεν ξεπερνούν τα 7GB. Ακόμη και έτσι όμως τα 7GB είναι φυσικά περισσότερα από τις αντίστοιχες προσφορές των Dropbox (2GB) και Google Drive (5GB).

Για τους εν ενεργεία χρήστες Skydrive, η Microsoft τους δίνει την δυνατότητα να κρατήσουν τα 25GB χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος, μπαίνοντας απλώς στην παρακάτω διεύθυνση http://skydrive.live.com/ και επιλέγοντας την δωρεάν αναβάθμιση.

 

skydrive%20update.jpg

 

Εάν τα 25GB δεν σας φτάνουν υπάρχει και η δυνατότητα αγοράς πρόσθετου αποθηκευτικού χώρου στις παρακάτω τιμές:

 

8€/20GB ανά έτος

19€/50GB ανά έτος

37€/100GB ανά έτος

 

File.png Download: SkyDrive Desktop για PC/Mac

Link.png Site: MSDN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το έβαλα και είναι άριστο παιδιά.

 

Κανονικά συγχρονισμός like dropbox, sugarsync etc..

 

Και έβαλα και τα 25gb. :-D

 

*

Δεν είναι τόσο τραγική η μείωση. Οι υπόλοιποι δίνουν το πολύ 5 και όσοι είχαν πριν λογαριασμό πήραν 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η 1η εντύπωση. Το πιο ωραίο είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του υπολογιστή σου μέσω της εφαρμογής, αφού έχεις επιλέξει να είναι shared.

 

Μέσα από το SkyDrive είδα όλους τους δίσκους από το PC μου. Βέβαια, έκρυψε κάποια πράγματα από τον φάκελο των Windows..

 

Άντε να δούμε αυτό το feature και στο SkyDrive των Windows Phone... :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ερώτηση.. Όταν ανεβούν τα αρχεία, μπορείς να αποδεσμεύσεις τον χώρο στον δίσκο σου ? δηλαδή να τα σβησεις από τον Sky-Φάκελο αλλά να παραμείνουν στον server ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα κατα κόρον το dropbox που με αυτά κ αυτά το έχω ανεβάσει στα 10gb χώρο. για να δούμε τι λέει και το skydrive. δεν με χάλασαν και τα 25gb :P .. αλήθεια το dropbox έχει όριο στο μέγεθος του αρχείου που ανεβάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχει, άλλα σκέψου ότι έχει κατ' εξοχήν 2gb αρχικό χώρο.. Οπότε και δυόμιση και τρία να πάει, τι να το κάνεις όταν σου γεμίσει με την μία.

 

Άσε που το πήγες εσύ στα 10, εγώ δεν έχω τόση υπομονή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το καλο που εχει ειναι οτι ειναι πολυ φτηνο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειδικα τα 100 gb αξιζει μονο και μονο για την τιμη τους.Επισης σε snow leopard δεν δουλευει η εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάνεις πρώτα Unlink γιατί αλλιώς ότι δει ότι πας να σβήσεις, το σβήνει.

Αυτό το φαντάστηκα αλλά τότε κάνει την μισή δουλειά.. γιατί με το που θα θέλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο θα σβήνει τα υπόλοιπα ? Αν πάλι δεν απελευθερώνει χώρο στον δίσκο τότε τι κάνει ? μόνο φώτο μεταφέρει ? γιατί εγώ θέλω να είμαι λινκ με osX Win k iPhone. οπότε mp3 k φώτο είναι συμβατά κ με τα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το καλο που εχει ειναι οτι ειναι πολυ φτηνο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειδικα τα 100 gb αξιζει μονο και μονο για την τιμη τους.Επισης σε snow leopard δεν δουλευει η εφαρμογη.

 

Ούτε σε 10.5 leopard λειτουργεί η εφαρμογή. Αντίθετα, το dropbox λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...