Προς το περιεχόμενο

συμβουλή για σπουδές πληροφορικής


Mossy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σασ παιδες. Θελω να ασχολιθω με τον χωρο της πληροφορικης και θελω αν καποιος γνωριζει να μου προτινει ενα καλο πτυχιο ή μια σχολη. απλα θελω να μετραει δλδ να μπορω στο μελλον να δουλεψω πανω σε αυτο που αγαπαω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σασ παιδες. Θελω να ασχολιθω με τον χωρο της πληροφορικης και θελω αν καποιος γνωριζει να μου προτινει ενα καλο πτυχιο ή μια σχολη. απλα θελω να μετραει δλδ να μπορω στο μελλον να δουλεψω πανω σε αυτο που αγαπαω.....

Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Το ΙΤΕ δίπλα, δυνατό πτυχίο, δυνατό αντικείμενο, χιλιάδες επιλογές, πολλοί καλοί καθηγητές, (γνωστός πήγε τσιμπητός στη Skype) και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Βέβαια αυτό που ζητάς είναι τόσο συγκεκριμένο όσο το "πέστε μου ένα καλό αμάξι να αγοράσω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Το ΙΤΕ δίπλα, δυνατό πτυχίο, δυνατό αντικείμενο, χιλιάδες επιλογές, πολλοί καλοί καθηγητές, (γνωστός πήγε τσιμπητός στη Skype) και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Βέβαια αυτό που ζητάς είναι τόσο συγκεκριμένο όσο το "πέστε μου ένα καλό αμάξι να αγοράσω".

σε ευχαριστω πολυ φιλε.. ειχα παρει το ecdl και εκτοτε το μονο που κανω ειναι να ασχολουμε με υπολογιστες αλλα ποτε δεν ειναι αρκετα και θελω να το εξελιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις καποια συγκεκριμενη γνωση ή εστω ενδιαφερον πανω στους Η/Υ (πχ hardware/προγραμματισμος/δικτυα/web design) η απλα μεσω του ECDL και της διαδικασιας εκπαιδευσης για να το παρεις, διαπιστωσες πως σ'αρεσει η πληροφορικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σε ευχαριστω πολυ φιλε.. ειχα παρει το ecdl και εκτοτε το μονο που κανω ειναι να ασχολουμε με υπολογιστες αλλα ποτε δεν ειναι αρκετα και θελω να το εξελιξω

 

Ακόμα λένε στα σχολεία ότι η πληροφορική είναι το επάγγελμα του μέλλοντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείσαι με προγραμματισμό ή η πρώτη σου εμπειρία θα είναι από την τριτοβάθμια (όταν περάσεις);

Αν ισχύει το πρώτο προχώρησε άφοβα... αν ισχύει το 2ο σκέψου το κάπως καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οντως ειναι.

(Ναι ακομα το λενε!)

 

Μια δεκαετία αργότερα, το ίδιο παραμύθι καλά "πουλάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα λένε στα σχολεία ότι η πληροφορική είναι το επάγγελμα του μέλλοντος?
Μια δεκαετία αργότερα, το ίδιο παραμύθι καλά "πουλάει".

 

Συγχώρα με, αλλά όσοι είναι του κλάδου της πληροφορικής είναι πολύ καλύτερα από όσους παλεύουν με τα "κλασσικά" επαγγέλματα (δάσκαλοι-καθηγητές, δικηγόροι-δικαστικοί, γιατροί, κλπ). Μπορεί να έχει κορεστεί κατιτίς και αυτός ο τομέας αλλά ακόμα υπάρχει "ψωμί"— για όσους τουλάχιστον αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγχώρα με, αλλά όσοι είναι του κλάδου της πληροφορικής είναι πολύ καλύτερα από όσους παλεύουν με τα "κλασσικά" επαγγέλματα (δάσκαλοι-καθηγητές, δικηγόροι-δικαστικοί, γιατροί, κλπ). Μπορεί να έχει κορεστεί κατιτίς και αυτός ο τομέας αλλά ακόμα υπάρχει "ψωμί"— για όσους τουλάχιστον αξίζουν.

 

 

Θες να μου πεις μερικά παραδείγματα?

Γιατί αν βάλουμε υπόψην μας τις αγγελίες, τις εμπειρίες και τους μισθούς μάλλον κάτι πηγαίνει λάθος. Βέβαια το πρόβλημα δεν περιορίζεται στον κλάδο.

 

Το μόνο έβλεπα στα σχολικά μου χρόνια να συμβαίνει (κι εξακολουθεί) είναι ότι μας ωθούσαν προς μία κατεύθυνση ("oh my god, it's the future!) σαν τα πρόβατα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα διάστημα, όταν πήγαινα 3τη λυκείου, είχα κάνει ψυχομετρικό τεστ για επαγγελματικό προσανατολισμό στο φροντιστήριό μου. Μετά τη διαδικασία, πήγα να μιλήσω με τον υπεύθυνο και η *αναλυτικότατη* συζήτησή μας είχε ως εξής:

 

'

- Πληροφορική θα πας.

the end

'

 

 

Δεν είναι ο κλάδος που φταίει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προγραμματισμος: mysql,java,html5,apache server

δικτυα: http://www.cisco.com/web/GR/learning/index.html +apache server

Bgm / Smd / Reballing π.χ. σε mb/hdd/projectores/εγκεφάλων ECU αυτοκινήτων ,ιατρικών μηχανημάτων , ηλεκτρονικών υπολογιστών και mobile phones κτλ. δεν υπαρχουν πολλοι στην ελλαδα ξερω μερικους στην αθηνα και θεσ/κη www.techsys.gr

για μενα αυτα πουλανε αυτην την περιοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά αγορά εργασίας ρε παιδιά είστε σοβαροί; Για δείτε τις Αγγελίες...ακόμα και ο Junior προγραμματιστής πρέπει να έχει 2-3 χρόνια εμπειρία και σε τεχνολογίες που δεν διδάσκονται σε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Άρα πρέπει κάπως να υπάρχει προϋπηρεσία. Ας μη γελιόμαστε, και σπίτι σου να κάθεσαι να ασχολείσαι μπας και την αποκτήσεις, ούτε ιδιαίτερο κίνητρο έχεις και πολύ σημαντικότερο, δεν έχεις έμπειρους προγραμματιστές/μέντορες να σε καθοδηγήσουν.

 

Δεν υπάρχει πουθενά μα πουθενά θέση για νέους απόφοιτους. Ας μη μιλήσουμε για μισθούς/ωράρια...

 

Μέχρι να τελειώσεις βέβαια πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει...ελπίζω προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Το ΙΤΕ δίπλα, δυνατό πτυχίο, δυνατό αντικείμενο, χιλιάδες επιλογές, πολλοί καλοί καθηγητές, (γνωστός πήγε τσιμπητός στη Skype) και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια.

 

Βέβαια αυτό που ζητάς είναι τόσο συγκεκριμένο όσο το "πέστε μου ένα καλό αμάξι να αγοράσω".

Έχεις δίκαιο πολλοί λένε ότι είναι το καλύτερο τμήμα στην ελλάδα όπως επίσης καλά είναι και τα άλλα 2 τμήματα της κνωσσού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...