Προς το περιεχόμενο

eBay - αγοραστης απο Νιγηρια! - PayPal


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω ανεβασει το ps vita μου στο eBay.co.uk. μαζι με τα εξτρας τα εχω βαλει starting price για bid στα 185£. Μου στελνει λοιπον εμαιλ ενας σημερα και μου λεει οτι θα μου βαλει 350 £ + 50 £ ακομα για να του το στειλω στην Νιγηρια.

Εχω ακουσει για τις περιεργες ιστοριες με αποστολες στη Aφρικη αλλα ο αγοραστης μου χει ηδη στειλει στο PayPal μου τα 400£ και εγω το μονο που εχω να κανω ειναι να τα δεχτω!

Η διευθυνση που μου χει δωσει για να του στειλω το δεμα ειναι:

Okay i'll make the payment of 400GBP now,just take the item down to Royal Mail and tell them you want to ship through Registered Mail.This is the address below

 

Name:Adeola John

Address:No 22 Jankata Apata,

City:Ibadan

State:Oyo-State

Zip Code: 23402

Country: Nigeria

Phone Number:2347032305522

 

 

Thanks

Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα αν δεχτω τα χρηματα? Μιλαμε πως αν ισχυει ειναι τρομερο sale... τοσο καλο που παρα πολυ δυσκολα μπορω να πιστεψω οτι ισχυει! Τα φωτα σας παρακαλω οσον αφορα το θεμα! Υπαρχει περιπτωση να στραβωσει κατι εφ'οσον εχουν μπει τα 400 pounds στον λογαριασμο μου στο PayPal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

βρε διαβασε για λιγο στο forum ειναι ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ

ο λογαριασμος που σε εισαγωγικα σου στειλε λεφτα δεν υπαρχει και δεν ελαβες χρηματα προκειται απλα για πλαστα mail και αν υπαρχει ειναι κλεμένος

οι τυποι ψαρευουν ατομα και περνουν αντικειμενα για την πλακα τους τωρα αν θες να κανεις σε καποιο νιγηριανο δωρο ενα ps vita για δεν το χαριζεις σε μενα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε διαβασε για λιγο στο forum ειναι ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ ΑΠΑΤΗ

ο λογαριασμος που σε εισαγωγικα σου στειλε λεφτα δεν υπαρχει και δεν ελαβες χρηματα προκειται απλα για πλαστα mail και αν υπαρχει ειναι κλεμένος

οι τυποι ψαρευουν ατομα και περνουν αντικειμενα για την πλακα τους τωρα αν θες να κανεις σε καποιο νιγηριανο δωρο ενα ps vita για δεν το χαριζεις σε μενα :mrgreen:

 

δεν προκειται να εστελνα τιποτα χωρις να επαιρνα πρωτα τα χρηματα στα χερια μου! eek.png

(δηληδη να μεταφεροντουσαν στην καρτα μου).. απλα 1η φορα ανεβαζω αγγελια σε eBay και σκεφτηκα οτι 1/1.000.000 οτι μπορει να ισχυει frown.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει dispute σε 10-20 ημέρες οτι δεν το έλαβε, το paypal θα τον δικαιώσει όπως κάνει σχεδόν σε όλους τους αγοραστές και θα χάσεις και τα χρήματα και το ps τελικά. Μην κάνεις accept το ποσό στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια προκειται να σπαταλησεις αρκετα μαιλ διοτι δεν θα παψει να σε ενοχλα ,η καλυτερη λυση για να σε αφησει ησυχο και να καταλαβει οτι δεν μασας ειναι να του πεις ξερεις θελω να πληρωθω μεσω western union και θα δεις οτι θα παψει να γινεται ενοχλητικος :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια προκειται να σπαταλησεις αρκετα μαιλ διοτι δεν θα παψει να σε ενοχλα ,η καλυτερη λυση για να σε αφησει ησυχο και να καταλαβει οτι δεν μασας ειναι να του πεις ξερεις θελω να πληρωθω μεσω western union και θα δεις οτι θα παψει να γινεται ενοχλητικος :devil:

Θα σου κάνει dispute σε 10-20 ημέρες οτι δεν το έλαβε, το paypal θα τον δικαιώσει όπως κάνει σχεδόν σε όλους τους αγοραστές και θα χάσεις και τα χρήματα και το ps τελικά. Μην κάνεις accept το ποσό στο paypal

 

OK, δεν προκειται να κανω accept και θα τον ειδοποιησω πως δεν προκειται να σταλει το δεμα.

Αυτο με τη Western Union δεν πολυξερω πως γινεται οποτε θα του πω απλα οτι δεν προκειται να κανω accept τα χρηματα.

 

thanks guys!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει dispute σε 10-20 ημέρες οτι δεν το έλαβε, το paypal θα τον δικαιώσει όπως κάνει σχεδόν σε όλους τους αγοραστές και θα χάσεις και τα χρήματα και το ps τελικά. Μην κάνεις accept το ποσό στο paypal

το θεμα με τα dispute στο paypal ειναι νομιζω και ο λογος που σε πολλα προιοντα ειδικα στο γερμανικο ebay δεν δεχονται πληρωμη με paypal χωρις συννενοηση ή θετουν οριο πανω απο 10 θετικες αξιολογησεις αγοραστη χωρις αρνητικη.

ειδικα αν στειλεις με απλο ταχυδρομειο χωρις tracking και πεσεις σε απατεωνα εισαι χαμενος απο χερι, το paypal επιστρεφει σχεδον παντα στον αγοραστη την πληρωμη χωρις πολυ ψαξιμο ποσο μαλλον οταν δε μπορεις να αποδειξεις οτι το δεμα σου εφτασε στο προορισμο (με ενα συγκεκριμενο βαρος κλπ κλπ).

 

τελικα ενας παλιος κολλητος ειχε δικιο οταν μου ελεγε..

''Στο ebay αξιζει μονο να αγοραζεις...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον να διευκρινίσω ότι μόνο αγοράζω απ'το ebay και δεν έχω ιδέα από πωλήσεις.

 

εφόσον αναφέρει ο φίλος από πάνω ότι του έβαλε τα λεφτά στον λογαριασμό του και μένει μόνο να τα αποδεχτεί δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η απάτη. δλδ αν πατήσει αποδοχή των χρημάτων δεν θα μπει τίποτα στον λογαριασμό του?

την αποδοχή χρημάτων την είδε σε email που του ήρθε και προφανώς είναι spam ή απ'τον κανονικό του λογαριασμό paypal?

 

άκου να δεις ρε τι σκέφτονται και κλέβουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον να διευκρινίσω ότι δεν μόνο αγοράζω απ'το ebay και δεν έχω ιδέα από πωλήσεις.

 

εφόσον αναφέρει ο φίλος από πάνω ότι του έβαλε τα λεφτά στον λογαριασμό του και μένει μόνο να τα αποδεχτεί δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η απάτη. δλδ αν πατήσει αποδοχή των χρημάτων δεν θα μπει τίποτα στον λογαριασμό του?

την αποδοχή χρημάτων την είδε σε email που του ήρθε και προφανώς είναι spam ή απ'τον κανονικό του λογαριασμό paypal?

 

άκου να δεις ρε τι σκέφτονται και κλέβουν...

 

πλακα πλακα τωρα που το ειδα πιο προσεκτικα κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι απ'το official paypal το notification.

επισυναπτω printscreen

post-218943-0-74718900-1338153318_thumb.jpg

post-218943-0-89203600-1338153323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον να διευκρινίσω ότι δεν μόνο αγοράζω απ'το ebay και δεν έχω ιδέα από πωλήσεις.

 

εφόσον αναφέρει ο φίλος από πάνω ότι του έβαλε τα λεφτά στον λογαριασμό του και μένει μόνο να τα αποδεχτεί δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η απάτη. δλδ αν πατήσει αποδοχή των χρημάτων δεν θα μπει τίποτα στον λογαριασμό του?

την αποδοχή χρημάτων την είδε σε email που του ήρθε και προφανώς είναι spam ή απ'τον κανονικό του λογαριασμό paypal?

 

άκου να δεις ρε τι σκέφτονται και κλέβουν...

για τους νιγηριανους αγοραστες

1η περιπτωση:συνηθως ειναι spam που μοιαζει να ειναι απο paypal αλλα ουσιαστικα ειναι ενα τροποποιημενο μημυμα για να ξεγελαστεις. 1/1000 λεμε τωρα δε θα ελεγξει το λογαριασμο του paypal και εκει πονταρουν

2η περιπτωση:αν δεν ειναι spam και οντως σου βαλει τα λεφτα στο paypal σε 20 μερες θα σου κανει dispute οτι δεν του εστειλες τιποτα και θα παρει τα λεφτα πισω + το αντικειμενο που του εστειλες.

και αντε γεια μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του ειπα πως δεν προκειται να δεχτω τα χρηματα και πως δεν θα συνεχισουμε με τη συναλλαγη και μου λεει

What do you mean by that,after making the payment and the funds hasbeen deducted from my account already and i dont have access to the

payment any more until paypal credit your account. Dispatch the item

out tomorrow morning and get back to me with the amount i need to add

for the shipping

 

Thanks

 

Χαχα..δηλαδη με το ζορι!

του απαντησα:

Since i did not accept the payment the ammount was not transfered therefore your money are still in your account. :-) That's how PayPal works. The situation is not up for discussion. I 've made up my mind about not shipping outside Europe, US or Canada.

Take care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πληρωθω μεσω western union και θα δεις οτι θα παψει να γινεται ενοχλητικος :devil:

 

ΚΑΙ Μεσω western union γινονται ενα σωρο απατες

ψαξτε λιγο τα φορουμ και το γουγλε για western union να δειτε τι γινεται

Ο κανονας ειναι ΜΑΚΡΙΑ οταν ακουτε

ΝΙΓΗΡΙΑ

WESTERN UNION

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...