Προς το περιεχόμενο

Εξωπραγματικές θερμοκρασίες


ChrisMitsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά... με έχει τρελάνει ο υπολογιστής μου γιατί τον ανοίγω και μετά από 2 λεπτά ανεβάζει θερμοκρασία 145 βαθμούς και κλίνει. Έχω αλλάξει πάστα και έχω καθαρίσει κάθε ίχνος σκόνης. Λογικά έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής ή η μητρική. Πείτε μου την γνώμη σας, μην αγοράσω καμία μητρική και καταλάβω ότι δεν έφταιγε αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπας και είναι fahrenheit οι βαθμοί κι όχι Κελσίου; Πού τους είδες αυτούς τους βαθμούς; Μήπως λέει ότι να ναι το προγραμματάκι που χρησιμοποιείς; Μου φαίνεται απίστευτο να φτάνει σε τέτοια θερμοκρασία και μάλιστα να μην κλείνει πολύ νωρίτερα.

Ο μόνος τρόπος να φτάσει ένας desktop cpu σε >95C είναι να μην πατάει σωστά η ψύκτρα. Όχι πάστα αλλά ούτε ανεμιστήρι να μην έχεις και πάλι μου φαίνονται υπερβολικοί αυτοί οι βαθμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμοκρασία επεξεργαστής μητρικής γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος.

Πιάσε με το χέρι σου την ψύχτρα του επεξεργαστή.

Επίσης τέτοιοι βαθμοί είναι παράλογοι μπορεί να έχει χαλάσει ο αισθητήρας της μητρικής και να σου βγάζει αυτές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά... μπαίνω στο BIOS και βλέπω την θερμοκρασία και είναι 75 βαθμούς Κελσίου που είναι λογικό γιατί δεν έχουν ανοίξει κανένα λειτουργικό σύστημα ακόμα. Όταν ανοίξει κανονικά το μετράω με πολλά προγράμματα και μου βγάζει γύρο στους 100 βαθμούς Κελσίου και ανεβαίνει σταδιακά περίπου 1 βαθμό ανά δευτερόλεπτο φτάνοντας στους 145 και κλίνει απροειδοποίητα. Έχω έναν Intel Core 2 Quad και μία μητρική ASUS (δεν ξέρω μοντέλο) αν σας βοηθάει. Ευχαριστώ.

 

Δεν με πιστεύετε; Δείτε και μόνοι σας.IMG_20120617_113059.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα είναι σταθερά κουμπωμένη; Δηλ. την κάνεις ότι προσπαθείς να την κουνήσεις λίγο (με προσοχή) και βλέπεις ότι δεν έχει μπόσικα; Δοκίμασε να την αγγίξεις (με προσοχή πάλι) όταν είναι σε λειτουργία το pc. Ανέχεσαι τη θερμοκρασία που έχει;

 

edit: Οι ενδείξεις που βλέπεις είναι εντελώς λανθασμένες. Δε μπορεί να χει tjmax 228C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα είναι σταθερά κουμπωμένη; Δηλ. την κάνεις ότι προσπαθείς να την κουνήσεις λίγο (με προσοχή) και βλέπεις ότι δεν έχει μπόσικα; Δοκίμασε να την αγγίξεις (με προσοχή πάλι) όταν είναι σε λειτουργία το pc. Ανέχεσαι τη θερμοκρασία που έχει;

Όντως! Καν' το μια αυτό ChrisMitsis!

Αν ανέχεσαι τη θερμοκρασία, τότε υπάρχει ΚΑΙ το ενδεχόμενο ο αισθητήρας να τα έπαιξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι είστε πολύ γρήγοροι. Δεύτερων προσπαθώ να κουνήσω την ψυκτρα και δεν κουνιέται, είναι καλά κουμπωμένη. Τρίτων όταν κλίνω το PC βγάζω την ψύκτρα και ακουμπάω το CPU και ζεματάει. Δεν έχει χαλάσει το θερμόμετρο. Τι να φταίει άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνει τέτοιους βαθμούς. Δε χρειάζεται ν αγγίξεις τον ίδιο τον cpu, το ίδιο είναι ν αγγίξεις και την ψύκτρα όταν λειτουργεί το pc. Κανονικά δε θα πρέπει ν αντέχεις για πάνω από 0.1sec.

 

edit: Δοκιμάζεις και με άλλο πρόγραμμα, πχ το speecy που αναφέρθηκε παραπάνω. Πότε άρχισε να συμβαίνει αυτό; Έχεις την τελευταία έκδοση του BIOS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να φανταστώ άλλη περίπτωση πέραν του ότι βλέπεις βαθμούς fahrenheit αντί για κελσίου.

 

1. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 75 κελσίου μέσα στο BIOS -- 75 είναι τυπικά πολύ ψηλά ακόμα και όταν του σκίζεις τα πέταλα.

2. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις TJmax 220βάλε.

3. Θα είχε καταστραφεί η CPU σου με 140+ βαθμούς.

 

Από την άλλη αν υποθέσεις ότι τα νούμερα είναι fahrenheit και τα μετατρέψεις σε κελσίου, τότε έχουμε 23 βαθμούς στο BIOS (που είναι περίεργα χαμηλή θερμοκρασία αλλά ας πούμε ότι θα μπορούσε να συμβεί) και TJmax 108 (που είναι απόλυτα λογική τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Αυτό υπέθεσα κι εγώ αλλά δε μπορώ να καταλάβω πώς και γιατί γίνεται οι αισθητήρες να μιλάνε/μεταφράζονται σε fahrenheit (κι επιπλέον αυτό να μην το καταλαβαίνει ούτε το RealTemp). Επίσης τότε, δε νομίζω πως θα πρεπε να κλείνει το pc στους 140+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε αρχισε να το κάνει αυτό? Μήπως πείραξε κανείς τάσεις τροφοδοσίας της cpu? Αν η ψύκτρα/πάστα ειναι ΟΚ, δεν κάνεις κανένα restore to defaults στο bios? Δεν βλάπτει.

 

Το γεγονός ότι το μηχάνημα κλείνει μόνο του μετά απο 2 λεπτά δείχνει ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι θέμα fareneit βαθμών. Kατι άλλο παίζει εδώ και μόνο την ψύκτρα μπορώ να σκεφτώ.

Είχα και εγώ μια ψύκτρα που ενώ φαινόταν ότι πάταγε καλά, ο Q9300 χτύπαγε 80+ σε full load. Ήταν απο αυτές της χαζές ψύκτρες με τα κλιπάκια που καμια φορά σπάνε και δε μένουν κουμπωμένα.

Άλλαξα ψύκτρα, πήρα μια Ximantek Gaia με βάση που βιδώνει στην πίσω μεριά της mobo και όλα τζάμι. Μόνο με τετοιες μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η ψύκτρα κάθεται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε αρχισε να το κάνει αυτό? Μήπως πείραξε κανείς τάσεις τροφοδοσίας της cpu? Αν η ψύκτρα/πάστα ειναι ΟΚ, δεν κάνεις κανένα restore to defaults στο bios? Δεν βλάπτει.

 

Το γεγονός ότι το μηχάνημα κλείνει μόνο του μετά απο 2 λεπτά δείχνει ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι θέμα fareneit βαθμών. Kατι άλλο παίζει εδώ και μόνο την ψύκτρα μπορώ να σκεφτώ.

Είχα και εγώ μια ψύκτρα που ενώ φαινόταν ότι πάταγε καλά, ο Q9300 χτύπαγε 80+ σε full load. Ήταν απο αυτές της χαζές ψύκτρες με τα κλιπάκια που καμια φορά σπάνε και δε μένουν κουμπωμένα.

Άλλαξα ψύκτρα, πήρα μια Ximantek Gaia με βάση που βιδώνει στην πίσω μεριά της mobo και όλα τζάμι. Μόνο με τετοιες μπορείς να είσαι σίγουρος ότι η ψύκτρα κάθεται σωστά.

Και αυτό το σκέφτηκα έχω κάνει reset to default στο BIOS και δεν γίνεται τίποτα. Η ψύκτρα είναι όντως με κλιπάκια και εμένα μου σπάνε τα νεύρα αλλά τα καταφέρνω και είναι πολύ καλά σφιγμένη. Πείτε μου αν θέλετε καμία φωτογραφία από τίποτα για να καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...