Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι το Arduino?


thenamnamnam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

λοιπον, γενικως στο νετ(youtube,google,tutorials κ.α.) παντα πετυχενω το Arduino,

γενικως μεχρι τωρα το μονο πραμα που εχω καταλαβει ειναι οτι ενα κομματι Hardware το οποιο μπορεις να βαλεις προγγραματα ή σκριπτς ή μπορει να λειτουργισει ακομα ως σενσορας.

 

μπορει να μην το καταλαβα σωστα,γιαυτο χρειαζομαι την βοη8εια σας γιατι με εχει φαει η περιεργια με αυτο to arduino :fear:

 

τωρα στο ψητουλι, εχω της ε3ης ερωτισεις:

1.τι ακριβως μπορω να κανω με ενα Arduino?(ενα απλο παραδειγμα με βιντεο αμα μπορειτε)

2.ποσο κοστιζει/που μπορω να τα βρω εκτος απο ε3ωτερικο(οσο δυνατον φ8ηνοτερα)

3.ειναι ευκολη η χρηση?

4.α3ιζει να αγορασω ενα τετιο?

5.απαιτει καμια ιδιαιτερη γνωση?(πχ προγγραματισμος,γλωσσα c++,python)

6.κανει για αν8ρωπους που ασχολουντε με gadgets/gaming/ιντερνετ?

 

ελπιζω να μου απαντισει κανεις,μπας και 3εμπερδεψει κανα αλλο παιδι που εχει την ιδια απορια ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου απαντησεις εμενα πρωτα μια ερωτηση; Γιατι ενω υπαρχουν τα πληκτρα θ και ξ χρησιμοποιείς αριθμους; Το παιζεις στυλ Da Vinci ή δεν εχεις δει αυτα τα πληκτρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αμα σας ταλεπωρο :( , απλως εχω συνι8ισει γραφω greeklish το οποιο το *3* το καταλαβενουν ως *ξ* και το *8* ως *θ*.

με βολευει γτ γραφω και πιο γρηγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αμα σας ταλεπωρο :( , απλως εχω συνι8ισει γραφω greeklish το οποιο το *3* το καταλαβενουν ως *ξ* και το *8* ως *θ*.

με βολευει γτ γραφω και πιο γρηγορα..

Δεν μας ταλαιπωρεις, απλα το θεωρω ανουσιο απο την στιγμη που υπαρχουν τα αντίστοιχα γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arduino είναι μια υπολογιστική πλατφόρμα βασισμένη σε μια απλή μητρική πλακέτα με ενσωματωμένο μικροελεγκτή και εισόδους/εξόδους, και η οποία μπορεί να προγραμματιστεί με τη γλώσσα Wiring (ουσιαστικά πρόκειται για τη C++ με κάποιες μετατροπές). Το Arduino μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη ανεξάρτητων διαδραστικών αντικειμένων αλλά και να συνδεθεί με υπολογιστή μέσω προγραμμάτων σε Processing, Max/MSP, Pure Data, SuperCollider. Οι περισσότερες εκδόσεις του Arduino μπορούν να αγοραστούν προ-συναρμολογημένες· το διάγραμμα και πληροφορίες για το υλικό είναι ελεύθερα διαθέσιμα για αυτούς που θέλουν να συναρμολογήσουν το Arduino μόνοι τους.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Arduino

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά projects μπορείς να δεις εδώ να πάρεις μία ιδέα http://hacknmod.com/hack/top-40-arduino-projects-of-the-web/

Τι είναι: http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=197:-arduino&catid=40:2008-04-19-12-23-10&Itemid=80

 

Αν σε ενδιαφέρει να ασχολείσαι με hardware και προγραμματισμό έχει πλάκα, και περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου. Μπορείς να βρεις σε Online shops γύρω στα 40-60 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Προσωπικά δεν με τρελαίνει ούτε μπορώ να σκεφτώ κάτι χρήσιμο για να φτιάξεις, αλλά δεν είναι και μάπα. Σίγουρα θα μάθεις 5 πραγματάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας παιδια,

 

λοιπον, γενικως στο νετ(youtube,google,tutorials κ.α.) παντα πετυχενω το Arduino,

γενικως μεχρι τωρα το μονο πραμα που εχω καταλαβει ειναι οτι ενα κομματι Hardware το οποιο μπορεις να βαλεις προγγραματα ή σκριπτς ή μπορει να λειτουργισει ακομα ως σενσορας.

 

μπορει να μην το καταλαβα σωστα,γιαυτο χρειαζομαι την βοη8εια σας γιατι με εχει φαει η περιεργια με αυτο to arduino :fear:

 

τωρα στο ψητουλι, εχω της ε3ης ερωτισεις:

1.τι ακριβως μπορω να κανω με ενα Arduino?(ενα απλο παραδειγμα με βιντεο αμα μπορειτε)

2.ποσο κοστιζει/που μπορω να τα βρω εκτος απο ε3ωτερικο(οσο δυνατον φ8ηνοτερα)

3.ειναι ευκολη η χρηση?

4.α3ιζει να αγορασω ενα τετιο?

5.απαιτει καμια ιδιαιτερη γνωση?(πχ προγγραματισμος,γλωσσα c++,python)

6.κανει για αν8ρωπους που ασχολουντε με gadgets/gaming/ιντερνετ?

 

ελπιζω να μου απαντισει κανεις,μπας και 3εμπερδεψει κανα αλλο παιδι που εχει την ιδια απορια happy.gif

 

Έχουμε και λέμε...

 

1. Τα πάντα. Μοντελισμό, εγω πχ φτιάχνω ένα drone quadcopter. Μπορείς να ελέγχεις τα φώτα στο σπίτι σου απο το κινητό. Απλα τα πάντα...youtube-> arduino projects

2. απο 6-7 ευρω ebay εγω πήρα (μαλ***ια μου ) απο grobotics πάτρας 30 με μεταφορικά. Γύρω στα 10-15 αυθεντικό και όχι απομίμμιση απο ebay θα έπερνα.

3. Προορίζεται για μαθητές γυμνασίου μέχρι προγραμματιστές κτλ...οπότε ναι πανεύκολη αρκεί να έχεις όρεξη. Το forum ειναι άπαιχτο για κάθε βοήθεια π θες (του arduino εννοω)

4. Αξίζει...well τι να πω, αν είσαι απο τους τύπους που πάνε για καφέ όλη μέρα και βαριούνται την ζωη οχι. Αν έχεις δίψα για κάτι και θες να πειραματιστέις στα ηλεκτονικά και τον προγραμματισμό ΜΟΟΟΝΟ!! Μην περιμένεις στιμγή και πα΄ρε το.

5. Απαιτεί...? Εμ, κοιτα όσα περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο. Σε C ειναι περίπου ο προγραμματισμός αλλά οκ δεν είναι τίποτα τρελό αν έχεις γνώσεις σε ηλεκτρονικά ακόμη καλύτερα...

6. Gadget Μπορεί να γίνει. Gaming console Μπορεί να γίνει....οπότε ειναι κάπως περίεργη η ερώτηση σου αλλά ναι γιατί όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχουμε και λέμε...

 

1. Τα πάντα. Μοντελισμό, εγω πχ φτιάχνω ένα drone quadcopter. Μπορείς να ελέγχεις τα φώτα στο σπίτι σου απο το κινητό. Απλα τα πάντα...youtube-> arduino projects

2. απο 6-7 ευρω ebay εγω πήρα (μαλ***ια μου ) απο grobotics πάτρας 30 με μεταφορικά. Γύρω στα 10-15 αυθεντικό και όχι απομίμμιση απο ebay θα έπερνα.

3. Προορίζεται για μαθητές γυμνασίου μέχρι προγραμματιστές κτλ...οπότε ναι πανεύκολη αρκεί να έχεις όρεξη. Το forum ειναι άπαιχτο για κάθε βοήθεια π θες (του arduino εννοω)

4. Αξίζει...well τι να πω, αν είσαι απο τους τύπους που πάνε για καφέ όλη μέρα και βαριούνται την ζωη οχι. Αν έχεις δίψα για κάτι και θες να πειραματιστέις στα ηλεκτονικά και τον προγραμματισμό ΜΟΟΟΝΟ!! Μην περιμένεις στιμγή και πα΄ρε το.

5. Απαιτεί...? Εμ, κοιτα όσα περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο. Σε C ειναι περίπου ο προγραμματισμός αλλά οκ δεν είναι τίποτα τρελό αν έχεις γνώσεις σε ηλεκτρονικά ακόμη καλύτερα...

6. Gadget Μπορεί να γίνει. Gaming console Μπορεί να γίνει....οπότε ειναι κάπως περίεργη η ερώτηση σου αλλά ναι γιατί όχι...

 

Για arcade gaming ας δει για Raspberry Pi (mame or console emulators)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια,

 

λοιπον, γενικως στο νετ(youtube,google,tutorials κ.α.) παντα πετυχενω το Arduino,

γενικως μεχρι τωρα το μονο πραμα που εχω καταλαβει ειναι οτι ενα κομματι Hardware το οποιο μπορεις να βαλεις προγγραματα ή σκριπτς ή μπορει να λειτουργισει ακομα ως σενσορας.

 

μπορει να μην το καταλαβα σωστα,γιαυτο χρειαζομαι την βοη8εια σας γιατι με εχει φαει η περιεργια με αυτο to arduino :fear:

 

τωρα στο ψητουλι, εχω της ε3ης ερωτισεις:

1.τι ακριβως μπορω να κανω με ενα Arduino?(ενα απλο παραδειγμα με βιντεο αμα μπορειτε)

2.ποσο κοστιζει/που μπορω να τα βρω εκτος απο ε3ωτερικο(οσο δυνατον φ8ηνοτερα)

3.ειναι ευκολη η χρηση?

4.α3ιζει να αγορασω ενα τετιο?

5.απαιτει καμια ιδιαιτερη γνωση?(πχ προγγραματισμος,γλωσσα c++,python)

6.κανει για αν8ρωπους που ασχολουντε με gadgets/gaming/ιντερνετ?

 

ελπιζω να μου απαντισει κανεις,μπας και 3εμπερδεψει κανα αλλο παιδι που εχει την ιδια απορια happy.gif

 

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή στο μυαλό σου, προτείνω να ψάξεις να δεις αν υπάρχει κάποια κοντινή (αν όχι ολόιδια) υλοποίηση Online, για να πάρεις ακριβώς τα ίδια εξαρτήματα και να γλυτώσεις από πολύ κόπο.

 

Έχω ένα συρτάρι γεμάτο με αισθητήρες, ρελέ, πλακέτες και arduino boards επειδή βιάστικα να κάνω αγορές, ενώ θα μπορούσα να έχω ξεμπερδέψει πολύ πιο εύκολα.

 

Από την άλλη γνωρίζω ελάχιστα από προγραμματισμό και με δυσκόλεψε ούτως ή άλλως το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...