Προς το περιεχόμενο

Αναπροσδιοριστο προβλημα στην κεντρικη μοναδα


paks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..εδω και αρκετους μηνες εχω ενα προβλημα με την κεντρικη μοναδα χωρις να μπορω να καταλαβω τι φταιει..ο υπολογιστης ειναι σχετικα παλιος αλλα τον ειχα φτιαξει με αρκετα χρηματα και δεν τον εχω χρησιμοποιηση αρκετα..οποιος μου δωσει καποια βοηθεια θα τα ειμαι ευγνωμων..η συνθεση του κουτιου εχει ως εξης.

επεξεργαστης:Intel Core 2 Duo E8500

μητρικη:Asus P5N-5 DELUXE

τροφοδοτικο:Thermaltake toughpower 750W

μνημες:Kingston KHX8500D2K2/2G x2

σκληρος:Western Digital 500gb

καρτα γραφικων:sapphire radeon hd 4870

και λειοτυργικο windows 7 x64

 

τα προβληματα που μου εμφανιζει ειναι:

1)bsod-error-1.png

2)το πρόγραμμα οθόνης AMD driver σταμάτησε να λειτουργεί και επανακτήθηκε με επιτυχία.

στο δευτερο προβλημα απλα μαυριζει η οθονη και μετα απο λιγο επανερχεται και μου βγαζει κατω δεξια αυτο το μνμ..

καποιος που ειχε ενα παρομοιο προβλημα διαβασα οτι του ειπαν να μπει mmc devmgmt.msc μπηκα και εγω και μου βγαζει μια αγνωστη συσκευη με ενα κιτρινο τριγωνακι η οποια δεν μπορω να δω πια ειναι.το μονο μου που μου γραφει ειναι ΘΕΣΗ:διαυλος PCI

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού δεν φταίει η ίδια η κάρτα δοκίμασε να την βάλεις σε άλλη υποδοχή pci μήπως φταίει η μητρική. Επίσης έλεγξε τις μνήμες σου με κάνα memtest γιατί πολλά κουφά προβλήματα οφείλονται σ' αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν φταίει η ίδια η κάρτα δοκίμασε να την βάλεις σε άλλη υποδοχή pci μήπως φταίει η μητρική. Επίσης έλεγξε τις μνήμες σου με κάνα memtest γιατί πολλά κουφά προβλήματα οφείλονται σ' αυτές.

εχω δοκιμασει να την βαλω σε αλλη υποδοχη παλι τα ιδια εκανε...τα memtest για να γινουν πρεπει να τα κανεις Boot σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις memtest παλιά bootάριζες από δισκέτα. Τώρα αν έχεις κάποιο Ubuntu Linux Live Cd bootάρισε από αυτό και έχει την επιλογή για memtest. Διαφορετικά κατέβασε από εδώ ένα bootable iso, κάψε το σ' ένα cd, bootάρισε από αυτό και ξεκίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το αρθρο σου πρεπει να αξιζει πολλα..αυριο θα τα δοκιμασω ολα..και θα σας πω νεα..ευχαριστω!!!

 

Να κανω ενα φορματ πριν ξεκινησω το οτιδηποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπορείς να εγκαταστήσεις φρέσκα windows σε δεύτερο διαμέρισμα ή δίσκο για να εξαιρέσεις καταρχήν την περίπτωση απλά να είναι πρόβλημα με κάποιο driver (κόλλημα windows κτλ)

 

Μιας και το ψάξιμο με της blue screen είναι πολύ μανίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να κανω ενα φορματ πριν ξεκινησω το οτιδηποτε?

Εαν στοχος του φορματ ειναι να λυθει το προβλημα, δεν θα το προτεινα στην παρουσα φαση, καθως εαν τελικα το προβλημα ειναι στο hardware, οπως καταλαβαινεις θα χεις κανει αδικο κοπο.

Εαν ηθελες να κανεις φορματ ετσι κ αλλιως, go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα έλεγα να ξεκινήσει με ένα format...

 

Έτσι θα είναι σίγουρος πως δεν φταίει κάποιος driver/APP και για να βρει ακρη εκεί θέλει υπομονή κι επιμονή. Έτσι θα επικεντρωθεί μόνο στο HW. Εξάλλου αν είναι όντως θέμα HW, ειδικά μνήμες, θα του το βγάλει κατά την διάρκεια της νέας εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αποψεις προφανως. Εαν εχει ορεξη για format και δεν μιλαμε για pc δουλειας, be my guestsmilie.png

 

 

Εξάλλου αν είναι όντως θέμα HW, ειδικά μνήμες, θα του το βγάλει κατά την διάρκεια της νέας εγκατάστασης.

Oχι απαραιτητα. Σε καμια περιπτωση η εγκατασταση των Windows δεν αποτελει καλο τεστ της μνημης και γενικοτερα του hardware

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι απαραιτητα. Σε καμια περιπτωση η εγκατασταση των Windows δεν αποτελει καλο τεστ της μνημης και γενικοτερα του hardware

Θα διαφωνήσω, αλλά δεν θα ισχυριστώ συγχρόνως πως ΑΝ υπάρχει πρόβλημα στο HW θα στο βγάλει 100%. Είναι όμως πάρα πολύ πιθανό, να μην μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση ειδικά σε περίπτωση προβληματικών μνημών/δίσκων.

 

Το καλύτερο Test φυσικά για τις μνήμες δεν παύει να είναι το Memtest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα διαφωνήσω, αλλά δεν θα ισχυριστώ συγχρόνως πως ΑΝ υπάρχει πρόβλημα στο HW θα στο βγάλει 100%. Είναι όμως πάρα πολύ πιθανό, να μην μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση ειδικά σε περίπτωση προβληματικών μνημών/δίσκων.

 

Το καλύτερο Test φυσικά για τις μνήμες δεν παύει να είναι το Memtest

Συμφωνουμε απ οτι φαινεταιwink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνουμε απ οτι φαινεταιwink.gif

Εξυπακούεται ;)

 

Είναι το κλασσικό των πολύξερων Ελλήνων (σαν και μένα, πανάθεμά με). Διαφωνούμε συμφωνώντας και τούμπαλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...