Προς το περιεχόμενο

Μαυρη οθονη - Ati radeon Saphire HD 6870 1gb


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

αγορασα το metro 2033 επειδη επιτελους εχω ενα pc που το υποστηριζει στο φουλ. οχι οτι δεν ειχα πριν αλλα υστερουσα λιγο στην καρτα γραφικων. παω να το ξεκινησω εχθες και μου βγαζει η οθονη το μηνυμα Δεν υπαρχει σημα. προσπαθησα με ολες τις συντομευσεις που ξερω να κλεισω το παιχνιδι αλλα τιποτα. αυτο το προβλημα το ειχα με την παλια καρτα γραφικων, ati radeon hd 4850 1gb. εβγαζε αυτο το μηνυμα μετα απο format συνηθως. η αναλυση ηταν πολυ μεγαλη μαλλον για να μπορει η οθονη μου να την υποστηριξει και ετσι πηγαινα το pc σε αλλη οθονη που εχουμε μεγαλυτερη και χαμηλονα την αναλυση και το ξαναφερνα εδω. ολα κομπλε. οταν μου το εκανε εχθες ελεγα, ααα ξερω πως θα το φτιαξω. δεν ελεγα κατι αλλο. χαμηλωσα την αναλυση 5 φορες απο την μεγαλη οθονη, την πηγα στο 1440χ900 που ειναι της δικιας μου, στην τελευταια και καπου αναμεσα. το εφερνα εδω και δεν εδειχνε τιποτα. εδειχνε την εικονα της μητρικης, το boot και οτι φορτωνουν τα windows αλλα μετα το χαος. εβγαλα τους drivers απο την αλλη οθονη, το εφερα εδω και εδειχνε. περναω τους καινουργιους drivers παλι το χαος. στην αλλη δειχνει κανονικα. ποσες φορες το εκανα βολτες απο την μια οθονη στην αλλη κανοντας διαφορα πραγματα αλλα τιποτα. μεχρι και επαναφορα συστηματος εκανα αλλα δεν τα καταφερε. η οθονη που εχω ειναι lg 19LS4D-ZB. ειναι τηλεοραση με οτι αυτο συνεπαγεται και οθονη υπολογιστη. δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. νομιζω οτι, οτι μπορουσα το εκανα

σας γραφω και τα specs του υπολογιστη μου αν και δεν χρειαζονται

cpu inter core i7 920 2.7ghz

gpu ati radeon hd 6870 1gb saphire

ram 11gb

psu 500watt

ευπροσδεκτες ολες οι προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γαύρε10, τι λειτουργικό έχεις;

Κανονικά δε θα έπρεπε να το κάνει, οι drivers συνήθως διαβάζουν την native ανάλυση της οθόνης και δε την αφήνουν να βγει out of range.

Εν πάση περιπτώσει, όταν θα boot-άρει το pc, πάτα F8 για να μπεις σε safe mode menu.

Εκεί, διάλεξε την επιλογή που λέει "enable vga mode" ή κάπως έτσι.

Μπες στα windows, όρισε τη σωστή ανάλυση, και το σωστό primary display.

Reboot.

Profit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γαύρε10, τι λειτουργικό έχεις;

Κανονικά δε θα έπρεπε να το κάνει, οι drivers συνήθως διαβάζουν την native ανάλυση της οθόνης και δε την αφήνουν να βγει out of range.

Εν πάση περιπτώσει, όταν θα boot-άρει το pc, πάτα F8 για να μπεις σε safe mode menu.

Εκεί, διάλεξε την επιλογή που λέει "enable vga mode" ή κάπως έτσι.

Μπες στα windows, όρισε τη σωστή ανάλυση, και το σωστό primary display.

Reboot.

Profit!

 

windows 7 64bit εχω

αυτη την επιλογη που θα την βρω στην ασφαλη λειτουργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αφού πατήσεις F8, θα σου βγάλει τις παρακάτω επιλογές:

 

windows-7-f8.jpg

 

 

Διάλεξε αυτή που λέει "low resolution video", και μετά αφού μπεις στα windows όρισε την native ανάλυση και κάνε reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr σε ευχαριστω πολυ. μπηκα ετσι οπως ειπες αλλαξα την αναλυση εκανα επανεκινηση και τωρα ειναι ενταξει

να σου πω την αληθεια οταν εκανα το τοπικ δεν ειχα και πολλες ελπιδες γιατι νομιζα οτι τα ηξερα ολα. παλι καλα που νομιζα ομως

επειδη σε βρηκα ευκαιρο κατσε να σε εκμεταλευτω λιγο. αρα τελικα για αυτο το θεμα ποιος φταιει, η οθονη ή η καρτα γραφικων που βγαινει η οθονη out of range?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι στην οθόνη σου. Έχεις πρόβλημα με το λεγόμενο EDID (Extended Display Identification Data). Για περισσότερα εδώ.

 

Για ένα εκατομμύριο διαφορετικούς λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω πολύ καλά στα ελληνικά (ή γιατί απλώς έτυχε), το EDID είτε σβήνεται εντελώς είτε γίνεται partially corrupted. Εσύ μάλλον είσαι στην 2η περίπτωση αλλά μπορεί κάποια στιγμή να πας στην πρώτη. Στην πρώτη, ακόμα και καρφωτή να βάλεις την ανάλυση δεν την παίρνει. Για την ακρίβεια δεν θα στην εμφανίζει καν στις επιλογές, πλήν των standard VGAs resolutions 640x480 and 1024x768. Κοινώς πάπάλα.

 

Μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό και να το επαναφέρεις? ΟΧΙ.

 

Επειδή το wiki τα λέει λίγο μπερδεμένα, δες κι εδώ που προσπαθεί να έχει μια χιουμοριστική διάθεση.

 

Τα πιο νέα Monitor χρησιμοποιούν το DisplayID το οποίο δεν χαλάει (τουλάχιστον δεν το έχουν πάρει κάπου τα ματάκια μου να συμβαίνει) γιατί νομίζω είναι ξεχωριστό τσιπάκι και δεν είναι μέρος του FW που ήταν το EDID

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια δεν θα στην εμφανίζει καν στις επιλογές, πλήν των standard VGAs resolutions 640x480 and 1024x768. Κοινώς πάπάλα.

Μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό και να το επαναφέρεις? ΟΧΙ.

 

Υπό προϋποθέσεις και σε αυτή τη περίπτωση, αν στο επιτρέπει ο driver της κάρτας γραφικών μπορείς να κάνεις force custom resolution. ;p

Το πρόβλημα του γαύρου, περισσότερο για driver bug μου κάνει, παρά για edid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό προϋποθέσεις και σε αυτή τη περίπτωση, αν στο επιτρέπει ο driver της κάρτας γραφικών μπορείς να κάνεις force custom resolution. ;p

Το πρόβλημα του γαύρου, περισσότερο για driver bug μου κάνει, παρά για edid.

Εγώ είπα για EDID γιατί μας είπε πως πηγαίνοντας στην άλλη την οθόνη (φαντάζομαι στην TV εννοούσε) έπαιζε κανονικά και αναγνώριζε το native resolution. Τι να πω να κόλλησε o driver στα 1920 και να μην γυρνούσε? Είπε τον έβαλε/έβγαλε τόσες φορές.

 

Τεσπά αφού έπαιξε όπως του είπες μια χαρά. Αν πάει την οθόνη σε άλλο PC που να είναι ήδη σε μεγαλύτερη ανάλυση, θα μάθουμε τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το κόλλημα που έφαγε με τη μεταφορά στην άλλη οθόνη είχε να κάνει με primary & secondary display, στην ουσία όταν το ξαναπήγε στη μικρή, το pc boot-άρε καονικά, απλά μετά το λογότυπο των windows (όπου και φορτώνει ο driver της gpu) έστελνε το σήμα αλλού, γι'αυτό δεν έβλεπε τίποτα στη μικρή.

 

Υποθέτω. :-)

 

 

Αν έφταιγε το edid μπορούμε να το εξακριβώσουμε από τα display properties πάντως, αν έχει αναγνωρίσει την οθόνη κανονικά, λογικά δεν έχει τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι partially corrupted θα δει πληροφορίες της οθόνης, απλά το EDID δεν θα στέλνει την native resolution. Αν είναι εντελώς κατεστραμμένο (που μάλλον δεν είναι) θα βλέπει κάτι του στυλ non-PNP monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό το ενδεχόμενο, να έχει καταστραφεί "μερικώς" το edid.

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε ένα μόνιτορ στη δουλειά θυμάμαι, το πρόβλημα αναγνώρισης παραδόξως λύθηκε ..αλλάζοντας καλώδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί, πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό το ενδεχόμενο, να έχει καταστραφεί "μερικώς" το edid.

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε ένα μόνιτορ στη δουλειά θυμάμαι, το πρόβλημα αναγνώρισης παραδόξως λύθηκε ..αλλάζοντας καλώδιο!

Ναι κι αυτό είναι πολλές φορές πιθανό και ξέχασα να το πω. Το EDID διαβάζεται από 2 pins σε DVI και από ένα pin σε VGA (Dsub). Θα μπορούσε να δοκιμάσει και ένα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μου το εκανε και με την προηγουμενη καρτα γραφικων, παλι ati radeon ηταν, λογικα εχει καποιο προβλημα η οθονη

αυτο που λεει ο ninos30 με το EDID μου φαινεται καπως λογικο. το θεμα οτι δεν ειναι μονο οθονη υπολογιστη αλλα και τηλεοραση με scart και καλωδια κοκκινα, κιτρινα, ασπρα και με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη για τα νεκρα πλεον καναλια της ερτ με κανει να σκεφτομαι οτι δεν γινετε να υπαρχουν ολα αυτα σε μια οθονη και να δουλευουν ολα τελεια. κατι μπορει να θυσιασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...