Προς το περιεχόμενο

Το usb 3 μπορεί να εκμεταλλευτεί τις 7200 στροφές κ τα 16 mb ?


MoviemakerGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά πρόσφατα έχασα έναν εξωτερικό δίσκο με βιβλιοθήκη 10 ετών.Έτσι κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου σε αυτή την παράμετρο που λέγεται εξωτερικός.Παρ'ολα αυτά όμως πρόσφατα δοκίμασα έναν usb 3 και τον βρήκα εκπληκτικό από θέμα ταχύτητας,καμιά σχέση με το παρελθόν.Οι εργοστασιακά κατασκευασμένοι δίσκοι όμως έχουν λίγο αμφίβολης ποιότητας δίσκους εσωτερικά,κ γενικά αργούς.Δηλαδή 5400 με 8mb cache και το πολύ 2 χρόνια εγγύηση.Έτσι σκέφτηκα το εξής κ θέλω την βοήθεια σας.Σκέφτηκα να τοποθετήσω έναν scorpio black 2.5" με 5 χρόνια εγγύηση μιας και οι εξωτερικοί είναι κάτι που δεν αλλάζουμε συχνά,σε ένα κουτί usb 3 που ήδη έχω βρει και μου αρέσει και έτσι να έχω την πιο αξιόπιστη λύση που μπορώ σε εξωτερικό usb 3.Οκ το κόστος θα είναι λίγο παραπάνω αλλά όπως είπα δεν είναι κάτι που αγοράζουμε κάθε μέρα,εξαντλούμε την διάρκεια ζωής τους,κ η σημαντικότητα των αρχείων που τοποθετώ εγώ στον εξωτερικό το δικαιολογούν.

 

Και τώρα η ερώτηση. Στην διαμεταγωγή θα δω διαφορά ? Το usb 3 είναι ικανό να εκμεταλλευτεί κ να αξιοποιήσει τις 7200 στροφές και τα 16 cache του scorpio black ? Φυσικά όποια κ να είναι η απάντηση εγώ λόγω ποιότητας δίσκου θα το κάνω αλλά θα ήθελα να ξέρω κ αυτή την παράμετρο όπου αν είναι θετική τότε φαντάζομαι θα με κάνει διπλά ευχαριστημένο με το usb 3

..και κάτι ακόμα το κουτί που επέλεξα εγώ είναι αυτό στην φώτο στα 17 περίπου ευρώ την οποία θεωρώ 'τσιμπημένη τιμή" έχει αγοράσει κανείς κάτι τέτοιο κ να είναι super ευχαριστημένος ? Θέλω κ κάποια άλλη πρόταση δηλαδή αν υπάρχει κ οικονομικότερη αν γίνεται,για να δώσω έτσι την ίδια λύση και σε έναν φίλο Dj που τρέμει μην χάσει τα τραγούδια του κάποια στιγμή.

 

Thanks !

 

post-227308-0-69545900-1344139057_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To USB 2.0 σε περιοριζει στα ~30MB/s read/write.

Εφόσον μεταβείς σε 3.0 σημαίνει πως αυτος ο περιορισμος αιρεται, οποτε πλεον περιοριστικο στοιχειο ειναι ο ιδιος ο δισκος.

 

Δεν γνωριζω σε τι επιπεδο εχουν εξελιχθει οι 2.5" HDDs, αλλα νομιζω πως θα δεις τουλαχιστον διπλασιες επιδοσεις απο το οριο του USB 2.0, για να μην πω τριπλασιες.

Εγω παντως εχω καταργησει τους εξωτερικους δισκους, γιατι ΠΑΝΤΑ, ειτε σε 3 μηνες ειτε σε 3 χρονια απο την αγορα τους, σιγουρα θα μου πεσει 1 φορα :P

 

Οσο για εξωτερικο κουτακι usb 3.0, εφοσον βρισκεις με ~9-10 ευρω usb 2.0, τα 17 ευρω δε μου φαινονται παραλογα.

Στο παρελθον ειχα τιμησει usb 2.0 λυσεις της Raidsonic (Icybox), και παρολο που ολες ηταν διαφορετικες, ειχα εντυπωσιαστει απο την ποιοτητα ολων τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εxω δοκιμάσει usb 3,και στα 30gb που δοκίμασα έκανε το 1/4 περίπου του χρόνου από το usb2

Το θέμα είναι το usb 3 θα εκμεταλλευτεί πλήρως τις κατά πολύ καλύτερες δυνατότητες του scorpio black ?

Πράγματι τα 17 δεν είναι παράλογα αλλά τσιμπημένα,απλά ρώτησα αν έχουμε καμιά δοκιμασμένη λύση κ σε ποιότητα κ σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω scorpio black 750GB στο laptop, δεν τον βλεπω να ειναι και τοσο γρηγορος. Αν μου προτεινεις κανενα προγραμμα για benchmark, μπορω να το τρεξω και να σου δωσω τα αποτελεσματα, αν σε ενδιαφερει...

 

black.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το οριο του usb 3.0 ειναι σε επιπεδα σημερινων SSD, προφανως και ενας μηχανικος δισκος δεν μπορει να το "μπουκωσει".

Το ζητημα ειναι αν θα δεις αρκετη διαφορα, ετσι ωστε σε συναρτηση με την τσεπη σου, να πεις οτι εκανες μια χρησιμη αγορα. :)

 

Σε αυτο θα σε βοηθησουν μονο reviews του δισκου ή καποιος φιλος οπως ο corrupted που να τον εχει σαν εσωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω scorpio black 750GB στο laptop, δεν τον βλεπω να ειναι και τοσο γρηγορος. Αν μου προτεινεις κανενα προγραμμα για benchmark, μπορω να το τρεξω και να σου δωσω τα αποτελεσματα, αν σε ενδιαφερει...

 

black.png

 

Thanks mate το θέμα είναι κυρίως στην ασφάλεια κ την εγγύηση που όντως εκεί τα σπάει.Το δευτερεύων ήταν αν θα μπορούσα να έχω κ την περισσότερη ταχύτητα που οκ δεν είναι SSD αλλά σαφώς πιο γρήγορος από τους έτοιμους usb 3 που πουλάνε στις 5400 και 85 ευρώ

 

Το οριο του usb 3.0 ειναι σε επιπεδα σημερινων SSD, προφανως και ενας μηχανικος δισκος δεν μπορει να το "μπουκωσει".

Το ζητημα ειναι αν θα δεις αρκετη διαφορα, ετσι ωστε σε συναρτηση με την τσεπη σου, να πεις οτι εκανες μια χρησιμη αγορα. :)

 

Σε αυτο θα σε βοηθησουν μονο reviews του δισκου ή καποιος φιλος οπως ο corrupted που να τον εχει σαν εσωτερικο.

 

Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου. Thanks.

Όσο για τα +15 ευρώ που ενδεχομένως να έχει κόστος, νομίζω ότι τα αξίζουν τα +3 min χρόνια εγγύησης.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ετρεξα το ATTO και οριστε τα αποτελεσματα...

Γυρω στα 130ΜΒ/sec.

 

Οποτε... μπορει καποιος να υπολογισει τη ταχυτητα θα εχει οταν θα ειναι συνδεδεμενος με usb 3.0?

Τα 130 MB/sec θα ειναι ταβανι?

 

atto.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 130 MB/sec θα ειναι ταβανι?

 

Ακριβώς!

 

Υπολόγιζε τα sequential reads για μεγάλα αρχεία ~ 130 Mb/s και τα random για μικρά ~50-60 Mb/s

 

Το θεωρητικό Data rate στο USB 3 είναι 5Gb/s που μεταφράζεται σε θεωρητικό bandwidth περί τα 625 Mb/s

 

Στην πράξη όμως οι πραγματικές ταχύτητες βρίσκονται πολύ πιο χαμηλά με τα sequential reads περί τα 250-300 Mb/s .

 

Αυτό συμβαίνει κύρια εξαιτίας εσωτερικών διεργασιών του πρωτοκόλλου (για εξάλειψη λαθών) όπως κρυπτογράφηση /αποκρυπτογράφηση δεδομένων, έλεγχος ροής δεδομένων, σήμανση πακέτων πληροφορίας, αλλά και δευτερευόντως λόγω εξωτερικών παραγόντων όπως ο usb 3 controller που χρησιμοποιείται, το firmware και ο driver του.

 

Παρόλα αυτά, ακόμη και σε εξωτερική θήκη με 2 μηχανικούς δίσκους σε RAID 0 το bandwidth του USB 3 δεν πρόκειται να κορεστεί.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο συνδυασμός μιας εξωτερικής θήκης USB 3, και ενός Scorpio Caviar Black είναι μια πολύ καλή επιλογή. :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος.. Εξάλλου όπως πολλάκις είπαμε τα 5 χρόνια εγγύησης είναι πολλά στα προϊόντα τεχνολογίας,άσε που αν είσαι κ κατσαβιδακιας (υποφαινόμενος) δεν χάνεις την εγγύηση σου,άσε που αν στην καρφώσει τον κάνεις και εσωτερικό.. και δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο την Δευτέρα προχωράει το θηκακι.. μονόδρομος για usb 3 εξωτερικό πλέον για εμένα.. Thanks !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ναι, από την στιγμή που έχεις usb3.0 ports στο PC/laptop σου δεν αξίζει να δίνεις λεφτά για usb2.0 συσκευές imho...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δισκάκι μονταρίστηκε κ τα σπάει λειτουργεί σε ταχύτητες εσωτερικού sata δίσκου.Συνολικό κόστος 90 ευρώ.(500GB) 5 χρόνια εγγύηση ο δίσκος κ 2 χρόνια το κουτάκι.. ;) Με την πρώτη ευκαιρία θα επαναλάβω,και θα φτιάξω τις παλιές μου αποθήκες που έχω σε DvDs.. κ δεν τολμούσα ν'αγγιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν.. 70e από φίλο αν σ'ενδιαφερει μου λες εμένα.. ;) 87 μου κόστισε απλά το στρογγύλεψα για κάποιον που θα πλήρωνε μεταφορικά στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα 'σαι καλά για την προσφορά, αλλά όχι, δεν είναι ότι ενδιαφέρομαι για δίσκο. Για "εγκυκλοπαιδικούς λόγους" ρώτησα, να ξέρω τί γίνεται, γιατί το κλασσικό ψάξιμο με Σκρουτζ τους έβγαζε (τους πιο φτηνούς) λίγο πιο ακριβούς από αυτή την τιμή. Κι επειδή έχω γενικά παρατηρήσει κατά περιπτώσεις ότι υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε διάφορα σε χαμηλότερες από Σκρουτζ τιμές (και προφανώς δεν συμπεριλαμβάνονται στη DB του), ήθελα να ξέρω...

 

Ο φίλος "ιδιώτης", ή μαγαζάτορας που έκανε φλική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...