Προς το περιεχόμενο

Pc για γραφιστικά και μουσική


labyrinth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους και sorry αν υπάρχουν παρόμοια post, αλλα χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Μέχρι τώρα είχα ενα φιλαράκι ψιλοguru που μου κανόνιζε τα του pc , αλλα δυστυχώς έχουμε κόψει επαφές και χρειάζομαι υπολογιστή επειγόντως. Ζητώ τα φώτα σας μιας που είμαι σκράπας.

 

Θέλω ενα pc για:

1. web designing και γραφιστικά (Photoshop, Dreamweaver, Flash κτλ) , παίρνω δουλίτσες οπότε να μπορώ να κάνω επεξεργασία σε photos πχ, ή να "παίζω" με το Flash χωρίς να τα φτύνει

 

2. για motion graphics (After Effects), εντελώς ερασιτεχνικά και για χαβαλέ

 

3. για μουσική (Cubase κτλ) με πολλά και "βαριά" VST

 

4. και τελος για κανα παιχνιδάκι...

 

Χρειάζομαι : κουτί, επεξεργαστή, μητρική, κάρτα γραφικών, μνήμη, τροφοδοτικό, 3 σκληρούς, 1 dvd, ενα καλό ups και να ρωτήσω αν χρειάζετε να πάρω αυθεντικά windows και αν ναι ποιά

 

Το μπάτζετ είναι 1300, αλλα θα προτιμούσα, αν γίνεται, να μην υπερβεί τα 1000...Επίσης θα προτιμούσα να είναι απο ένα κατάστημα ...

 

Κάνουμε τιποτα μ αυτά τα λεφτά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc που έχω τώρα έχω έναν 120gb για λειτουργικό και λοιπά programs, έναν 1tb για τα vst (που είναι σχεδόν τίγκα) και έναν 300gb για "αμπάρι"...παλιότερα είχα λειτουργικό και αμπάρι στον ίδιο δίσκο με partition, αλλα μου τον έκαψε και έχασα πολύ πραμα, οπότε θέλω να είναι ξεχωριστά.

Για χωρητικότητες δεν είμαι και πολυ σίγουρος, ο 120αρης για παραδειγμα που έχω για λειτουργικό μου φαίνεται too much αλλα για τα vst θέλω στανταρ 1tb...

 

Τα windows μπορώ να τα βρω, απλά μήπως είναι καλύτερα να τα χω αυθεντικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3 χρόνια εγγύηση και

1ΤΒ = 79€

2ΤΒ = 109€

Γνώμη μου , έναν ssd 128gb για λειτουργικό και προγράμματα και για αρχή έναν 2ΤΒ για αποθήκη + αυτόν που έχεις (1ΤΒ) κι όταν με το καλό πέσουν οι τιμές πας και σε άλλον 2ΤΒ αν χρειαστεί

 

Τα windows αξίζουν 150€ περίπου ... οπότε σκέψου

@~ 1100€ @amd (χωρίς ups & windows)

post-146708-0-76269500-1346398747_thumb.png

 

@~1160€ @ intel (χωρίς ups & windows)

post-146708-0-73882600-1346398981_thumb.png

 

Αν θες λίγο καλύτερο κουτί με +30€

Corsair Carbide 300R

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν σ ευχαριστώ πάρα πολυ για τον χρόνο σου...

Δευτερον θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας που δεν σκαμπάζω και πολύ απ αυτά και αν θες και μπορείς μου απαντάς

 

1. Θα ηταν καλύτερα να πηγαινα για full tower ή είμαι κομπλε με το midi ;

2. Eχω ακούσει οτι τα 64bit windows διαβάζουν μέχρι 8gb μνημη. Απο κει και πέρα είναι ψιλοάχρηστη. Αληθεύει αυτο ;

3. Είχα την εντύπωση οτι για καινούργιο pc θα επρεπε να βάλω sata3 δίσκους μόνο και οτι θα πρέπει να πετάξω αυτους που έχω που είναι sata2. Μπαινουν όλοι πανω ;

4. Αν υποθέσουμε οτι προτιμώ τον intel , μήπως θα ταν καλύτερα να πήγαινα σε gigabyte μητρική ;

 

Επίσης οθόνη έχω (LG flatron m2262d full hd) και με καλύπτει προς το παρόν, οποτε να δώσουμε καπου αλλού τα 180 ευρω

 

Ευχαριστω και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορείς να δεις και τα full tower αλλά και τα midi είναι ΟΚ

2)64ΒΙΤ λειτουργικού "βλέπουν" και αξιοποιούν όλη τη μνήμη

3)Οι sata2 μπαίνουν και σε sata3-και το αντίστροφο- ( οι μηχανικοί δίσκοι δεν έχουν διαφορά στην απόδοση τους - ενώ οι ssd έχουν )

4) Αν είναι για ψυχολογικούς λόγους ΟΚ κι εδώ

 

Αφού έχεις οθόνη γλυτώνεις χρήματα και φτάνεις στα 1000€ (με το corsair) χωρίς windows & ups , αν είναι για επαγγελματική χρήση τότε μπορούν να μπουν σε Ι7 cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου και τους υπολογιστές macintosh. δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι γραφίστες και φωτογράφοι έχουν mac

 

Το ξέρω φίλε μου και το σκέφτομαι καιρό τωρα, αλλά πριν κάποια χρόνια που είχα κοιτάξει ήταν πανάκριβοι και επίσης ήταν και δύσκολο να βρεις κάποια απ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. Επειδή κάνω και μουσική στον υπολογιστή (που και γι αυτό ειναι καλύτεροι οι mac) θυμάμαι οτι κάποια vst ήταν αδύνατο να τα βρω. Και αν είναι να τ αγοράσω όλα θέλω καμια 15αρα χιλιάρικα lol...Θα το ξαναψάξω όμως μιας που το ανέφερες..

 

Να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Επειδή μίλησες για μουσική, νομίζω ότι θα έπρεπε να δώσεις λίγο βάρος και στο κομμάτι του θορύβου. Εφόσον υπάρχουν δίσκοι και οθόνη, μπορείς να κάνεις κάποιες ακριβότερες επιλογές αλλά πιο κατάλληλες που ταιριάζουν περισσότερο στη χρήση που θα κάνεις. Όπως είπε και ο Τέρυ, ο i7 θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Επίσης θα σου πρότεινα nvidia κάρτα γραφικών, καθώς μπορείς να έχεις μια επιπλέον επιτάχυνση χάρη στο cuda στην σουίτα της adobe. Στις επιδόσεις στα παιχνίδια είναι κατώτερη της 7850 που προτάθηκε παραπάνω, αλλά θα παιζεις αξιοπρεπέστατα. Επίσης κουτί, ψύκτρα, τροφοδοτικό, αθόρυβα.

post-228313-0-16965400-1346403600_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορείς να δεις και τα full tower αλλά και τα midi είναι ΟΚ

2)64ΒΙΤ λειτουργικού "βλέπουν" και αξιοποιούν όλη τη μνήμη

3)Οι sata2 μπαίνουν και σε sata3-και το αντίστροφο- ( οι μηχανικοί δίσκοι δεν έχουν διαφορά στην απόδοση τους - ενώ οι ssd έχουν )

4) Αν είναι για ψυχολογικούς λόγους ΟΚ κι εδώ

 

Αφού έχεις οθόνη γλυτώνεις χρήματα και φτάνεις στα 1000€ χωρίς windows & ups , αν είναι για επαγγελματική χρήση τότε μπορούν να μπουν σε Ι7 cpu

 

1. Θα σ εμπιστευτώ και θα πάω για midi tower

2. Θα σ εμπιστευτώ και θα πάρω 16 γιγα μνήμη

3. Σ αγαπάω γιατι μόλις γλίτωσα σκληρό 1 τέρα (νόμιζα οτι δεν θα κούμπωνε πάνω)

4. Καθόλου ψυχολογικοι λόγοι. Αν δεν έχουμε θέμα συμβατότητας τότε οκ. Απλα νομίζω είχα διαβάσει σ ένα post εδώ οτι οι intel πάνε καλύτερα με gigabyte

 

Για επαγγελματική χρήση είναι μόνο τα του web designing. Κάτι motion graphics που κάνω ειναι εντελώς ερασιτεχνικά και για χόμπυ. Αυτό που μου γονατίζει το pc είναι τα μουσικά. Δε νομίζω να χρειάζεται i7 για να φτιάχνω ιστοσελίδες και νομίζω οτι και τα μουσικά θα τρέχουν καλά με τον i5, αλλα πες μου εσυ που τα ξέρεις καλύτερα. Αν δεν φύγουμε απ το μπατζετ μέσα.

 

Παντως σ ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα. Επειδή μίλησες για μουσική, νομίζω ότι θα έπρεπε να δώσεις λίγο βάρος και στο κομμάτι του θορύβου. Εφόσον υπάρχουν δίσκοι και οθόνη, μπορείς να κάνεις κάποιες ακριβότερες επιλογές αλλά πιο κατάλληλες που ταιριάζουν περισσότερο στη χρήση που θα κάνεις. Όπως είπε και ο Τέρυ, ο i7 θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Επίσης θα σου πρότεινα nvidia κάρτα γραφικών, καθώς μπορείς να έχεις μια επιπλέον επιτάχυνση χάρη στο cuda στην σουίτα της adobe. Στις επιδόσεις στα παιχνίδια είναι κατώτερη της 7850 που προτάθηκε παραπάνω, αλλά θα παιζεις αξιοπρεπέστατα. Επίσης κουτί, ψύκτρα, τροφοδοτικό, αθόρυβα.

 

Καλησπέρα και ευχαριστω

 

Εχεις απόλυτο δίκιο για τον θόρυβο. Παιδια οι προσφορές που μου δίνετε είναι απο vision studio ; Θέλω να ναι απο ένα καταστημα για να το συναρμολογήσουν κι ολας.(και για να χω έναν να κυνηγαω αν γίνει καμια μ****ια)

 

Οποτε παμε για i7;

Οσο για κάρτα γραφικών αυτο που μ ενδιαφέρει, επειδη κανω ιστοσελίδες ξενοδοχεία κυριως, είναι να μπορώ να κάνω επεργασίες της προκοπής σε photo και να λιώνω photoshop κτλ χωρίς τον φόβο οτι θα τα φτύσει. Παιχνιδια μπορει να παίξω κανένα τώρα και μετα απο κανα 6μηνο πάλι. Ασε που αν παίξω , στο 80 % των περιπτώσεων θα παίξω wow που δεν θέλει καμια τρελή καρτα.

Το τροφοδοτικό αυτο ειναι οκ σε watt ; Μας παίρνει για παραπάνω απο θεμα χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απόλυτο δίκιο για τον θόρυβο. Παιδια οι προσφορές που μου δίνετε είναι απο vision studio ; Θέλω να ναι απο ένα καταστημα για να το συναρμολογήσουν κι ολας.(και για να χω έναν να κυνηγαω αν γίνει καμια μ****ια). Ναι, από visionstudio είναι.

 

Οποτε παμε για i7; Σίγουρα ενέχει μια δόση υπερβολής. Απ όσο ξέρω, στο cubase δεν αξιοποιείται ακόμα σωστά το Hyper Threading αλλά αυτό μάλλον θα αλλάξει στο μέλλον. Ότι κάνεις άριστα την δουλειά σου και με τον i5 είναι γεγονός. Ωστόσο αν μπορείς να πας στον i7, πήγαινε. Κανένας δεν έχασε από επιπλέον επεξεργαστική δύναμη.

Οσο για κάρτα γραφικών αυτο που μ ενδιαφέρει, επειδη κανω ιστοσελίδες ξενοδοχεία κυριως, είναι να μπορώ να κάνω επεργασίες της προκοπής σε photo και να λιώνω photoshop κτλ χωρίς τον φόβο οτι θα τα φτύσει. Σίγουρα δεν θα τα φτύσει. Σε ορισμένες περιπτώσεις και ανάλογα με το τι κάνεις συγκεκριμένα, θα σου προσφέρει και επιπλέον επιτάχυνση. Παιχνιδια μπορει να παίξω κανένα τώρα και μετα απο κανα 6μηνο πάλι. Ασε που αν παίξω , στο 80 % των περιπτώσεων θα παίξω wow που δεν θέλει καμια τρελή καρτα. Τότε η κάρτα είναι άριστη για τις gaming απαιτήσεις σου. Βασικά είναι πάνω απ αυτές αρκετά.

Το τροφοδοτικό αυτο ειναι οκ σε watt ; Μας παίρνει για παραπάνω απο θεμα χρηματων. Ναι, είναι πολύ οκ. Δεν θα έχεις θέμα. Αν για ψυχολογικούς λόγους θες να πάρεις μεγαλύτερο, δες και αυτό: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26176&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το coolermaster ... αλλά θα διάλεγα το corsair και πάλι με 2 ήσυχους ανεμιστήρες αν με ενοχλούσαν οι εργοστασιακοί του.

Επίσης η Αγάπη στο review της , αναφέρει ότι το "μικρό" 300r κρατάει δροσερό το εσωτερικό , έχει 4 θέσεις για σκληρούς με ωραίο κι εύκολο σύστημα.

Αν έχεις χρόνο διάβασε και το Coolermaster Silencio 550 Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είστε άψογοι...ευχαριστώ πολυ !

Τελικά που κατέληξες?

 

Γιατί προσωπικά δεν συμφωνώ με κάποια πράγματα (τα περισσότερα φαντάζομαι τα κάναν τα παιδιά για να χωρέσουν στο budget).

πχ

 

- Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το κατώτερο BeQuiet 530 Purepower (ΚΑΙ συγχρόνως ακριβότερο) Από το ΤΤ Berlin. Το ένα δίνει 35Α και το άλλο 45Α στην +12V. To ένα το φτιάχνει η HEC (δεν λέω καλή και αγαπημένη) και το άλλο (ΤΤ) το φτιάχνει η CWT (κομματάκι καλύτερη). ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέω δεν είναι καλό το BeQuiet, απλά το άλλο είναι καλύτερο.

- 3570k και Η77 chipset απλά No Match

- Θεωρώ απίστευτα κακή αγορά τον 3770. 3770 χωρίς K στο τέλος, σαν φραπές χωρίς παγάκια. Γινέται? Δεν γίνεται? Κι ας χορεύει ο φίλος μου ο Dino :devil:

- Για κουτί. Νομίζω το Commander δεν χρήζει σχολιασμού. Τα άλλα 2 (300R και Silencio 550) είναι καλά και σχεδόν ισοδύναμα (ίσως το 550 ένα κλικ πάνω) αλλά νομίζω είναι "ακριβά" για αυτό που θέλεις. Το Antec ONE θα σε υπερκαλύψει. Βέβαια το case είναι και θέμα αισθητικής...

- Καλός χρυσός και άγιος ο Samsung F4 αλλά είναι 5400rpm. Για Backup κάνει. Εσύ όμως που θα κάνεις access συνέχεια τα αρχεία θα φτύσεις αίμα με αργό σκληρό

 

Τέλος αν ζορίζεσαι, μείνε στον 3570k αφού θέλεις Intel. Δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω ο 3770 σε αυτά που κάνεις.

 

EDIT

Σου έβαλα κι εγώ μια σύνθεση συνοψίζοντας τα παραπάνω

 

post-71156-0-33572100-1346411356_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικές ερωτήσεις φίλε Νίνο:

 

Τελικά που κατέληξες?

 

Γιατί προσωπικά δεν συμφωνώ με κάποια πράγματα (τα περισσότερα φαντάζομαι τα κάναν τα παιδιά για να χωρέσουν στο budget).

πχ

 

- Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το κατώτερο BeQuiet 530 Purepower (ΚΑΙ συγχρόνως ακριβότερο) Από το ΤΤ Berlin. Το ένα δίνει 35Α και το άλλο 45Α στην +12V. To ένα το φτιάχνει η HEC (δεν λέω καλή και αγαπημένη) και το άλλο (ΤΤ) το φτιάχνει η CWT (κομματάκι καλύτερη). ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέω δεν είναι καλό το BeQuiet, απλά το άλλο είναι καλύτερο. Δυνατότερο σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο? Αν πρόσεξες, έχει δοθεί βαρύτητα στον θόρυβο. Δεν ισχυρίζομαι ότι το TT είναι θορυβώδες βέβαια. Ποιά κάρτα δεν θα μπορεί να βάλει στο be quiet?

- Θεωρώ απίστευτα κακή αγορά τον 3770. 3770 χωρίς K στο τέλος, σαν φραπές χωρίς παγάκια. Γινέται? Δεν γίνεται? Κι ας χορεύει ο φίλος μου ο Dino :devil: Τίποτα δεν λέει ο φίλος σου ο Dino. Και γω μαζί σου. Αν θέλει να δώσει επιπλέον 100+ ευρώ, ας πάει στον 3770Κ και αντίστοιχη μητρική.

- Για κουτί. Νομίζω το Commander δεν χρήζει σχολιασμού. Τα άλλα 2 (300R και Silencio 550) είναι καλά και σχεδόν ισοδύναμα (ίσως το 550 ένα κλικ πάνω) αλλά νομίζω είναι "ακριβά" για αυτό που θέλεις. Το Antec ONE θα σε υπερκαλύψει. Βέβαια το case είναι και θέμα αισθητικής... Παλι μπαινει το θέμα του θορύβου στη μέση. Είδες την ηχομόνωση του 550? Και αφού χωράνε στο μπάτζετ γιατί να μην τα επιλέξει?

 

Συνοψίζοντας, σίγουρα κάποια πράγματα που διατείνονται ότι είναι (και είναι σε μεγάλο βαθμό) αθόρυβα, θα τα πληρώσει παραπάνω από την αξία τους. Στάθμιση γίνεται πάντα με βάση τις απαιτήσεις και το τελικό μπάτζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...