Προς το περιεχόμενο

Γιατί to cpuz βλέπει τη μνήμη 400MHz ενώ είναι 1066 MHz?


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αναβάθμισα τη μνήμη σε 2Gbx4 KIngston στα 1066MHZ .

Το cpuz μου δείχνει 400MHz.

Το pc είναι Asus p5ql/epu, cpu:E8400 (screenshots)

Δοκίμασα να βάλω τη συχνότητα στο bios στα 1066 αλλά πάλι 400 δείχνει.

Είναι κάτι που δεν κάνω καλά?

Ευχαριστώ.

post-238867-0-19508700-1347012739_thumb.png

post-238867-0-58627900-1347012762_thumb.png

post-238867-0-71210000-1347012774_thumb.png

post-238867-0-63434800-1347012790_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι παλιές σου ήταν 800άρες (400MHz) γι αυτό παίζουν όλες στην ταχύτητα των πιο χαμηλά χρονισμένων. Θα μπορούσες να παίξεις με FSB:RAM ratio από το BIOS αλλά δύσκολα να δουλέψουν οι 800άρες σε 1066MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη δεν ξέρω που κατάλαβες για τις παλιές του/τίς είδες στο σύστημα, αλλά από τη στιγμή που λέει ότι "πήρε 4x2GB Κingston" δεν νομίζω πως έχει "παλιές" πάνω.

 

Επίσης, skfn, δεν ξέρω "τί μνήμες νομίζει πως πήρες", αλλά στην καρτέλα "SPD", φαίνεται τί ακριβώς δυνατότητες έχουν τα modules ("οι κάρτες" που αγόρασες). Kαι η μία συγκεκριμένη τουλάχιστον (αυτή του slot-1), τρέχει max στα 400ΜΗz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ανεβάζω τώρα νέα screenshots για τις υπόλοιπες?

Έστειλα ενα γιατι θεώρησα οτι είναι όλες ίδιες, ιδίας μάρκας (οπως νομιζω οτι ειναι για ιδιες τις αγόρασα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πάντως να ξέρεις, οι μνήμες σου αυτή την στιγμή δεν τρέχουν στα 400Mhz. Αν παρατηρήσεις οι μνήμες ram λένε DDRx (DDR2 στην περίπτωσή σου). Το DDR σημαίνει Double Data Rate. Αυτό σημαίνει πως ότι συχνότητα βλέπεις να την πολλαπλασιάζεις x2 για να δεις την ονομαστική συχνότητα.

 

Από κει και πέρα παρόλο που δεν γνωρίζω ποιες ακριβώς μνήμες έχεις αγοράσει, σύμφωνα με το cpu-z οι μνήμες σου τρέχουν κανονικά και στις μέγιστες δυνατές τους συχνότητες. Αυτό μπορείς να το δεις στο τέταρτο screenshot που ανέβασες εκεί που λέει...

 

Max bandwidth: PC2-6400 (400Mhz), που σημαίνει 400x2 = 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ανεβάζω τώρα νέα screenshots για τις υπόλοιπες?

Έστειλα ενα γιατι θεώρησα οτι είναι όλες ίδιες, ιδίας μάρκας (οπως νομιζω οτι ειναι για ιδιες τις αγόρασα)

 

Screenshots για τα υπόλοιπα modules ανεβάζεις πηγαίνοντας πάλι στην τέταρτη καρτέλα από το cpu-z και επιλέγοντας κάθε φορά και άλλο slot. Ας πούμε αν δεις τώρα έχεις επιλέξει να εμφανίσεις πληροφορίες από το slot 1 της μητρικής σου.

 

edit: Δεν πρόλαβα να δω την τελευταία σου απάντηση

post-202862-0-40684700-1347017116_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε καταρχάς για να μην παρεξηγηθούμε σε αυτά που λέμε!!!

 

Την μνήμη σου δεν πρέπει να την πας από 400 σε 1066! Πρέπει να την πας στα 533. Αυτό δηλαδή πρέπει να δείχνει το CPUz στην καρτέλα 'Memory'. Είναι ας το πούμε καταχρηστικά το FSB (front side bus) των μνημών, και για τις DDR2 υπάρχει ένας πολλαπλασιαστής 2 ενώ για τις DDR3 ένας πολλαπλασιαστής 4.

 

Στην καρτέλα 4 (όπου εκεί μπορείς να δεις όλα τα στικάκια) βλέπεις τα πιθανά timings που μπορούν να πάρουν οι μνήμες σου. Μην το παίρνεις όμως και όρκο 100% ότι ισχύουν αυτά που δείχνει! Για να σου δείξει OCed ρυθμίσεις (μιας που το επίσημο είναι max 800) πρέπει να έχει XMP-profile, κάτι που οι δικές σου δεν το έχουν. Σου δείχνω τις δικές μου DDR3 οι οποίες είναι 1866(καρτέλα speed), το τελευταίο είναι το OCed, αλλά τις έχω να δουλεύουν ως 1600αρες (καρτέλα memory) γιατί έχω άλλο ένα σετ:

 

post-71156-0-99819100-1347017567_thumb.png post-71156-0-33960400-1347017391_thumb.png

 

Τώρα θα σου πω ότι δεν πρόκειται να κερδίσεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πηγαίνοντας την μνήμη σου από 400->533 800->1066). Αν θες να το κάνεις μάλλον πρέπει να πειράξεις ρεύματα στην mοβο (γιατί δεν έχει XMP profile για να τα ρυθμίσει μόνη της).

 

Αν όμως όντως επιμένεις πρέπει:

 

- Να βγάλεις μία μνήμη και να διαβάσεις (και μας γράψεις) τα max timings που γράφει πάνω αλλά και την τάση

- Να μας βάλεις pics από το BIOS εκεί που ρυθμίζουν τις μνήμες

 

Y.Γ.

Σορυ που θα στην χαλάσω, αλλά πήγες και έδωσες τόσα χρήματα για DDR2 και μάλιστα 1066αρες! :confused: Έπαιρνες CPU/MB/DDR3 2 κλάσεις πάνω από τα δικά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη δεν ξέρω που κατάλαβες για τις παλιές του/τίς είδες στο σύστημα, αλλά από τη στιγμή που λέει ότι "πήρε 4x2GB Κingston" δεν νομίζω πως έχει "παλιές" πάνω.

[...]

Απ το ss που ανέβασε και με λίγη φαντασία.

 

Στο SPD φαίνεται πως το συγκεκριμένο module είναι 400άρι και κατασκευασμένο τους πρώτους μήνες του 2009. Υπέθεσα πως το χει από κάπου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ας το πούμε καταχρηστικά το FSB (front side bus) των μνημών, και για τις DDR2 υπάρχει ένας πολλαπλασιαστής 2 ενώ για τις DDR3 ένας πολλαπλασιαστής 4.

 

Πολλαπλασιαστής 4 για τις DDR3; Μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό που λες, είσαι σίγουρος; Αν είναι έτσι, τότε οι μνήμες σου θα έπρεπε να τρέχουν στα 3.200Mhz και οι δικές μου στα 2.666Mhz. Νόμιζα πως σε όλες τις DDR ο πολλαπλασιαστής είναι 2 (Double Data Rate).

 

post-202862-0-69686600-1347018633_thumb.png

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ καλά τι θέλεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4 πήγαινε επί το fsb του συστήματος και όχι επί το RAM Frequency. Γράψε λάθος γιατί θα τον μπερδέψουμε παραπάνω.

 

Δεν ήθελα να το υπεραναλύσω αλλά είδες για να μην τα λες όλα καταλήγεις να λες λάθος πράγματα.

Όπως λες κι εσύ το DDR σημαίνει πάντα Double άρα επί 2 το DRAM frequency.

 

Πως προκύπτει το DRAM frequency?

DDR2: fsb x 'διαρέτη'

DDR3: fsb x 2 x 'διαιρέτη' (με το παραπάνω 2 εγώ τα είπα όλα μαζί 4 :) )

 

Παλιά τον διαιρέτη τον ρύθμιζες χειροκίνητα. Τώρα απλά επιλέγεις από την λίστα την επιθυμητή ταχύτητα της μνήμης. Με synchronus έχεις τον διαιρέτη 1:1, και asynchronous σε διαφορετική αναλογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ το ss που ανέβασε και με λίγη φαντασία.

 

Στο SPD φαίνεται πως το συγκεκριμένο module είναι 400άρι και κατασκευασμένο τους πρώτους μήνες του 2009. Υπέθεσα πως το χει από κάπου τότε.

 

Η δική μου φαντασία πάντως πάει προς τη μεριά ότι και τα 4 modules τα έβαλε τώρα - και μάλιστα τ' αγόρασε από αγγελία, και ότι γενικά του είπανε για "533άρες" αλλά του δώσανε 400άρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου φαντασία πάντως πάει προς τη μεριά ότι και τα 4 modules τα έβαλε τώρα - και μάλιστα τ' αγόρασε από αγγελία, και ότι γενικά του είπανε για "533άρες" αλλά του δώσανε 400άρες...

Λες ε? Πιθανόν πάντως.

 

Αν δει το ταμπελάκι πάντως θα ξέρουμε σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...