Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 08/09/12 – 31/12/2012


alexzzz

Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 08/09/12 – 31/12/12  

191 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασε άλλο ένα τετράμηνο (και μία εβδομάδα), ώρα για μία νέα ψηφοφορία.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Ψηφίστε τον web browser που προτιμάτε για τον προσωπικό υπολογιστή σας!

 

Οδηγίες συμμετοχής

  • Η δημοσκόπηση απευθύνεται σε όλα τα μέλη του Insomnia, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούν
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει στις 31/12/2012
  • Θα διεξάγονται 3 ψηφοφορίες τον χρόνο, διαχωρισμένες ανά 4μηνο για να προλαβαίνουμε τις συχνές εξελίξεις και εκδόσεις
  • Θα πρέπει να ψηφίσετε τον browser που αποτελεί προσωπική σας επιλογή. Ένα παράδειγμα: Αν στην εργασία σας αναγκαστικά χρησιμοποιείτε κάποιον άλλον browser από αυτόν που έχετε στο PC του σπιτιού σας, θα πρέπει να ψηφίσετε αυτόν που χρησιμοποιείτε στο σπίτι/εκτός εργασίας (ακόμη κι αν έχετε περισσότερες ώρες στον browser του workplace PC)
  • Σε κάποιες επιλογές, παρακινείται το μέλος να διευκρινίσει με μήνυμά του ορισμένες λεπτομέρειες. Αν τις επιλέξετε, παρακαλώ θερμά να αφήσετε κι ένα σχετικό post
  • Τί σημαίνει ο όρος "rebranded" που αναφέρεται σε ορισμένες επιλογές;

    Είναι οι λεγόμενες rebranded εκδόσεις.
     
    Έστω ότι είμαι η τάδε διανομή Linux και θέλω να ενσωματώσω στα πακέτα που μοιράζω τον Firefox, αλλά όχι τον vanilla Firefox που δίνει η Mozilla Co. Να βάλω και λίγο χεράκι στον πηγαίο κώδικα και να παράγω binary πακέτο με τις αλλαγές που έκανα. Ε, η άδεια χρήσης του Firefox μου απαγορεύει να ονομάσω αυτό που προέκυψε "Firefox". Θα πρέπει να βρω άλλο όνομα και λογότυπα, να κάνω δηλαδή rebranding. Όπως έχουν κάνει π.χ. στη διανομή Debian (Firefox -> Iceweasel) και στην Arch Linux (Firefox -> Bon Echo).
     
    Διάβασε αν θέλεις και αυτό το thread.
     

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

 

Chrome

 

Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)

 

Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Bon Echo κλπ., διευκρινίστε)

 

Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)

 

Maxthon

 

Opera

 

Safari

 

Άλλον (Διευκρινίστε)

 

 

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που ο συνεχής ανταγωνισμός κάνει και κακό,και όχι μόνο καλό.

Αυτό το συνεχές ανακάτεμα της τράπουλας έχει καταντήσει κουραστικό,εγώ με τα 2 λειτουργικά πέταξα πια τον chrome που δεν έχει βρει μια συνισταμένη να συνεργάζεται σωστά με το hotmail.. Firefox λοιπόν και ας με χαλάει που ακόμα κρατάει το search ξεχωριστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μόνιμα εγκατεστημένους όλους τους major browsers, αλλά για καθημερινή χρήση είναι ανοικτός ο Firefox...

 

 

Το ίδιο ακριβώς, καθημερινή χρήση Link.png Site: Waterfox αντί Firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...