Προς το περιεχόμενο

Θελω να ανεβασω την ιστοσελιδα μου στο ιντερνετ


marinawd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, η ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι η εξης: φτιαχνω μια ιστοσελιδα κ θελω να την ανεβασω στο ιντερνετ.. κατ αρχην θα πρεπει να με φιλοξενησει καποια εταιρια host? κ δευτερον πως θα τη βαλω στην αναζητηση του google..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται που θα την φτιάξεις. π.χ. αν θέλεις ένα απλό ερασιτεχνικό blog μπορείς να χρησιμοποιήσεις το blogger.com Από εκεί και πέρα αν πρόκειται για εταιρικό site ή σοβαρό blog, θα χρειαστεί να αγοράσεις domain name και hosting. Στο site μου έχω φτιάξει και κάποια εκπαιδευτικά βίντεο πάνω στην κατασκευή ιστοσελίδων. Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.supremohosting.com/html/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Joomla τη φτιαχνω.. απλα επειδη ειναι η πρωτη μου ιστοσελιδα ,που δημοσιευω, δε ξερω ακριβως τη διαδικασια.. ευχαριστω για το link, αρκετα χρησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις αγοράσει ήδη πακέτο, η εταιρία που στο φιλοξενεί μπορεί να σου δώσει οδηγίες. Επίσης αν έχει το πακέτο hosting softaculus, μπορείς να το εγκαταστήσεις αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη supremo hosting, οπότε αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα πακέτα μας και να με ρωτήσεις ότι θέλεις. Σε γενικές γραμμές αυτά που θα έπρεπε να προσέξεις είναι:

1. Τεχνική Υποστήριξη

2. Που βρίσκονται οι servers (απέφυγε εκτός ευρώπης γιατί το site σου θα σέρνεται).

3. Πόση πληροφορία και υποστήριξη μπορείς να βρεις μέσα σε κάποιο εταιρικό site για να στήσεις περίπου αυτό που θέλεις ή αν μπορούν να σε βοηθήσουν να το κάνεις (π.χ. να στο εγκαταστήσουν δωρεάν κλπ και να σου δώσουν κάποιες πρώτες κατευθύνσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στη StigmaHost. Έχει εγκατεστημένο το Softaculous, από το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις δεκάδες προγράμματα, μεταξύ άλλων το Joomla, WordPress και ότι άλλο θέλεις με μεγάλη ευκολία.

 

Μπορείς επίσης αν θέλεις να δεις ενδεικτικά ένα βίντεο εδώ για την εγκατάσταση του WordPress μέσω του Softaculous. Η διαδικασία εγκατάστασης του Joomla είναι παρόμοια με αυτή του WordPress.

 

Ακόμα η StigmaHost έχει Servers σε Γερμανία, και τεχνική υποστήριξη 24/7. Τέλος για λίγες ημέρες, μπορείς να εκμεταλλευτείς και το εκπτωτικό κουπόνι που είναι διαθέσιμο σε όλες τις σελίδες της.

 

Για ότι θέλεις, απλά ρώτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?

εχω φτιαξει ενα site με το office puplisher. αν αγορασω ενα domain name με δωρεαν hosting 100 mb πχ. αυτο http://www.papaki.gr...web-hosting.htm θα μπορεσω να το ανεβασω στο ιντερνετ?

 

αν εχετε καποιο παρομοιο σαν το παπακι να μου προτινεται δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σελίδα σου δεν απαιτεί ιδιαίτερα πράγματα, τότε ίσως να σου κάνει αυτό το πακέτο. Αν όμως σκοπεύεις να πας αργότερα σε κάτι μεγαλύτερο που να υποστηρίζει βάσεις δεδομένων και άλλα ποιο εξειδικευμένα χαρακτηριστικά τότε αυτό το πακέτο δεν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σελίδα σου δεν απαιτεί ιδιαίτερα πράγματα, τότε ίσως να σου κάνει αυτό το πακέτο. Αν όμως σκοπεύεις να πας αργότερα σε κάτι μεγαλύτερο που να υποστηρίζει βάσεις δεδομένων και άλλα ποιο εξειδικευμένα χαρακτηριστικά τότε αυτό το πακέτο δεν σου κάνει.

ευχαριστω για την απαντηση,

το σιτε εχει 8 σελιδες με κειμενα , εικονες και καποιους κωδικες html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση,

το σιτε εχει 8 σελιδες με κειμενα , εικονες και καποιους κωδικες html.

pkout αν δεν είναι αναγκαίο δικό σου domain τοτε για το υλικό που εχεις δεν χρειάζεται να πληρώσεις ΟΥΤΕ domain ΟΥΤΕ για hosting. Υπάρχουν αρκετές δωρεάν υπηρεσίες που μπορούν να σε καλύψουν με μόνο μειονέκτημα να εχεις domain της μορφής pkout.domainallou.com αντι για κάτι του τύπου pkout.gr

 

Φτιάξε ένα δωρεαν λογαριασμό στο http://www.host1free.com/ και κάνε τη δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pkout αν δεν είναι αναγκαίο δικό σου domain τοτε για το υλικό που εχεις δεν χρειάζεται να πληρώσεις ΟΥΤΕ domain ΟΥΤΕ για hosting. Υπάρχουν αρκετές δωρεάν υπηρεσίες που μπορούν να σε καλύψουν με μόνο μειονέκτημα να εχεις domain της μορφής pkout.domainallou.com αντι για κάτι του τύπου pkout.gr

 

Φτιάξε ένα δωρεαν λογαριασμό στο http://www.host1free.com/ και κάνε τη δουλειά σου

ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα θελω δικο μου domain. αρα με 100MB χωρο και 1500 ΜΒ κινηση μηνιαια ειμαι καλυμενος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τη διαδικασία του hosting σε γενικές γραμμές - θεωρώ ότι - την έχω πιάσει, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με αυτό, μιας και έβλεπα πρόσφατα και μερικά video στο youtube για το πως να κάνεις host ένα website/blog/wordpres-site, το filezilla κλπ κλπ.

 

Οι εταιρείες που ασχολούνται με την κατασκευή websites, ή οι ελεύθεροι επαγγελματίες designers developers πώς κάνουν host τα site που κατασκευάζουν??? ακολουθούν σε όλα την ίδια διαδικασία (αγορά domain, επιλογή κατάλληλου πακέτου, στήσιμο β.δ. αν χρειάζεται κλπ κλπ)?

Τι θέλω να πω με αυτό.. Ας πάρουμε σαν παράδειγμα μία μικρή εταιρεία Α η οποία έχει ένα site, το δικό της, και έχει φτιάξει άλλα 5. Τις β.δ. των site υποθέτω πως τις διαχειρίζονται από το cpanel της Α, δηλαδή στο phpmyadmin βλέπουν όλες τις βάσεις που έχουν φτιάξει για όλα τα site, σωστά? Αν όμως για να κάνουν host το κάθε site ακολουθούν τη διαδικασία που ανέφερα πιο πάνω, κάθε site δεν θα έχει τότε ένα δικό του ξεχωριστό panel? :huh: Εκτός και αν εδώ έχουν σχέση τα sub-domains που πρεσφέρει ή κάθε hosting-εταιρία, αν και παλι αυτά τα δίνουν με περιορισμένο αριθμό (2-3) από όσο έχω δει.

 

Ελπίζω να μην το έκανα χειρότερο και μπέρδεψα κανέναν :P , απλά επειδή και εγώ μαθαίνω τώρα στη σχολή για το διαδίκτυο δεν τα ξέρω αρκετά καλά. Μπορεί να λέω και χαζομάρες τώρα ή κάτι που είναι τελείως λάθος, αλλά κάπως έτσι το είχα συλλάβει με το μυαλό μου.

Αν μπορούσε να μου το διευκρινίσει κάποιος, γιατί κάπου το χ'ανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...