Προς το περιεχόμενο

SSD: SATA3 έχει σημασία ή όχι;


achilles_g_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ssd.

Η μητρική μου είναι sata 2 , επεξεργαστή έχω έναν intel core 2 duo, 4gb μνήμη.

Αυτή τη στιγμή βλέπω στο plaisio έναν ocz vertex 2 120gb sta 67 ευρώ (desktop kit). Επίσης στο amazon έχει σήμερα τον kingston v+200 120 gb 55 λίρες αλλά χωρίς bracket εγκατάστασης. Αξίζει να πάω σε sata iii ή δεν υπάρχει λόγος? Για μελλοντική αναβάθμιση δεν με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά προτίμησα τον kingston v+200 120gb στα 68 περίπου ευρώ από amazon υκ. Τον έχει κι ένας φίλος μου και δηλώνει ικανοποιημένος οπότε με επηρέασε η γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμετα παρέλαβα τον kingston. H μητρική μου είναι sata ii (4 sata με controller ICH9 και δύο με jmicron controller). Επιλoγή ahci μου δίνει μόνο στα δύο με jιmicron αλλά όταν συνδέσω τον δίσκο εκεί και και επιλέξω achi (εννοείται κάνω τις αλλαγές στην registry πρώτα)o δίσκος δεν μπουτάρει. Ξεκινάει την εκκίνηση των windows, πετάει μια μπλε οθόνη και ξανακάνει επανεκκίνηση. Xωρίς windows δεν τον έβλεπε καθόλου σε ahci. Σε ide δουλεύει αλλά σχετικά αργά. Αν τον βάλω σε μία αό τις υπόλοιπες 4 δουλεύει σχετικά καλά νομίζω. Δείτε και το test να μου πείτε την γνώμη σας μια και είναι ο πρώτος μου ssd.

23540295.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το λες και σχετικά αργά, για sata 2 οι ταχύτητες είναι ok...

Σε ide στις δύο θύρες που που υποστηρίζουν και ahci με controller j micron (δεν μπόρεσα να μπουτάρω από achi) οι ταχύτητες είναι οι μισές από αυτές που πόσταρα. Oι παραπάνω ταχύτητες είναι όταν ο σκληρός είναι συνδεδεμένος σε μία από τις υπόλοιπες θύρες (ICH9). Δεν νομίζω να έχω κάποιο θέμα με τον σκληρό; Φαντάζομαι οι τιμές είναι φυσιολογικές. Είναι κάτι άλλο στο οποίο πρέπει να δώσω προσοχή;

H μητρική μου είναι αυτή:

http://www.albatron.com.tw/English/product/mb/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=250

Χρειάζεται να περάσω έξτρα drivers ή είμαι κομπλέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι επειδή οι non native controllers είναι συνήθως χάλια δεν πιάνουν ταχύτητες που βλέπουμε στους αντίστοιχους native της intel/amd...

 

έχεις το τελευταίο bios στην μητρική? υπάρχει μια περίπτωση πάντως να μην μπορείς να ενεργοποιήσεις το ahci στα native ports :-(

 

τα νούμερα πάντως που δίνει το ΑΤΤΟ είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το προτελευταίο update στο bios. Έχω κάνει o/c τον επεξεργαστή και είπα να μη μπλέξω με ρυθμίσεις πάλι.

Οι τιμές που μου δίνουν άλλα δύο test είναι αυτές (Βέβαια ξέρω ότι ο kingston έχει sandforced controller):

test1dt.png

 

test2ym.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...