Προς το περιεχόμενο

Είναι συμβατή η HD 7970 με αυτήν την motherboard που έχω?


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να πω οτι έχω αυτόν το επεξεργαστή...: AMD Phenom II X4 955 3.2 GHZ QUAD Core Box Black Edition

Θα μου κάνει τίποτα προβλήματα ή bottleneck με την κάρτα γραφικών randeon HD 7970?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει το Bottleneck φίλε μου. Αυτό κάποιος το σκαρφίστηκε και έχει γίνει καραμέλα ανά τα Forums.

Τι εννοώ;

 

Bottleneck σημαίνει ότι κάποια συσκευή στέλνει δεδομένα σε κάποια άλλη, αλλά το εύρος του καναλιού είναι μικρότερο απ το μέγιστο που μπορεί να δώσει ή να λάβει η δεύτερη από την πρώτη συσκευή. Με λίγα λόγια πάει χαμένη η ταχύτητα των συσκευών, αφού το κανάλι είναι μικρότερο. Άρα το κανάλι είναι το Bottleneck.

 

Δεν ισχύει όμως το ίδιο στην περίπτωση κάρτας γραφικών CPU.

Αν βάλεις σε έναν Q6600 που είναι ένας παλιός CPU μία GTX480 θα παίξει με κάποια απόδοση. Αν του βάλεις μετά μία 580GTX θα παίξει με περισσότερη απόδοση. Αν στην πορεία βάλεις μία GTX680, θα παίξει καλύτερα απ' όλες τις προηγούμενες σωστά;

Bottleneck θα υπήρχε αν δεν έβλεπες καμία διαφορά από ένα σημείο και μετά.

 

Βεβαίως όσο πιο καινούριο και καλό είναι ένα CPU, τόσο περισσότερο βοηθάει και θα έχεις υψηλότερη απόδοση στα παιχνίδια. Αν βάλω μία 9800GT στο σύστημα μου, λογικό να έχω καλύτερη απόδοση (έστω και λίγο) από έναν που έχει την ίδια κάρτα με έναν Core2Duo E6600.

Είναι λογικό, αφού τα games κάνουν χρήση και CPU. Δεν σημαίνει όμως Bottleneck αυτό.

 

 

 

 

 

Όσον αφορά το τροφοδοτικό σου, στην 12άρα βγάζει 408W.

O Reviewer σε Full Load δεν τα πέρασε αυτά τα Watt.

http://www.guru3d.co...0_review,8.html

Ωστόσο αναφέρει:

Radeon HD 7970 - On your average system the card requires you to have a 550 Watt power supply unit.

 

Εδώ βλέπουμε ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές σε απόδοση με διαφορετικά CPU.

http://www.guru3d.co...e_review,8.html

 

Πιστεύω ότι θα είσαι οριακά, αλλά θα παίξεις. Ίσως σε παιχνίδια να έχεις λίγο παραπάνω θόρυβο από το PSU, λόγω φόρτου. Δεν νομίζω τελικά να έχεις πρόβλημα.

Αν μπορείς να βάλεις τους δίσκους σε σημείο για να μην βρίσκει η κάρτα, θα είσαι καλά. Ελπίζω να έχεις ανεμιστήρες από πίσω και μπροστά ώστε να κάνει airflow.

 

 

Όταν την βάλεις, πες μας αν είδες πυροτεχνήματα. :P

Αστειεύομαι. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...