Προς το περιεχόμενο

iMac 20'' Dual Hard Drive


ThanosA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello boys

Σημερα επεσε στα χερια μου αυτος ο δισκος Ιntel SSDSA2M160G2GC εχω και ενα τοπικ με καποιες ερωτησεις http://www.insomnia..../#entry5002656.

Θελω να τον βαλω στον imac ο οποιος εχει πανω εναν WD 320Gb 3.5''.

Θελω να εχω και τους δυο βγαζοντας το DVD drive .

Ερωτηση: γινετε στην θεση του dvd να μπει optibay που να δεχεται 3.5'' δισκο?Γνωριζω οτι με 2.5" ειμαι οκ.

 

Μιας και το λειτουργικο προφανως θα μπει στον ssd ειναι καλυτερα να τον βαλω στην θεση που ειναι προορισμενη για τον δισκο και οχι σε optibay στην θεση του drive ετσι?

 

Επομενως η μονη επιλογη που θα εχω για dual hd θα ειναι ειτε αν υπαρχει optibay για 3.5" ειτε αν αγορασω εναν 2.5" για να ειναι συμβατος με το optibay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello boys

Σημερα επεσε στα χερια μου αυτος ο δισκος Ιntel SSDSA2M160G2GC εχω και ενα τοπικ με καποιες ερωτησεις http://www.insomnia..../#entry5002656.

Θελω να τον βαλω στον imac ο οποιος εχει πανω εναν WD 320Gb 3.5''.

Θελω να εχω και τους δυο βγαζοντας το DVD drive .

Ερωτηση: γινετε στην θεση του dvd να μπει optibay που να δεχεται 3.5'' δισκο?Γνωριζω οτι με 2.5" ειμαι οκ.

 

Μιας και το λειτουργικο προφανως θα μπει στον ssd ειναι καλυτερα να τον βαλω στην θεση που ειναι προορισμενη για τον δισκο και οχι σε optibay στην θεση του drive ετσι?

 

Επομενως η μονη επιλογη που θα εχω για dual hd θα ειναι ειτε αν υπαρχει optibay για 3.5" ειτε αν αγορασω εναν 2.5" για να ειναι συμβατος με το optibay?

 

αν θυμάμαι καλα το optical drive ειναι ΑΤΑ και οχι SATA οποτε δνε μπορεις να εχεις και τουςδυο δισκοςυ μαζι

θα χρειαστει να βγαλεις τον κυριο δισκο και να τον αντικαταστησεις με τον SSD

και παλι οι ταχυτητες δεν θα ειναι στο μάξιμουμ αλλα σε ταχυτητες SATA 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι ATAPI τελικα..Επισης οπως ειπε ο lostregr πρεπει να ειναι 2.5" για το optibay..Oποτε απλα θα βαλω τον ssd στην θεση του hdd και τελος.

Και ο δισκος και η εισοδος ειναι SATA 2 .

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ολα comple.Εκανα την αλλαγη απο hdd σε ssd.Απλα δεν μπορουσε να στερεωθει με βιδες και ετσι τον "κολλησα" στο πισω μερος με ενα διπλο sticker.Ειχα mount απο 2.5" σε 3.5" αλλα δεν εφταναν τα καλωδια .Παντως περισεψε αρκετος χωρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...