Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν βλεπω καλο 3D απο το PC στη 3D TV μου?


billpeos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις αγορασα κι εγω μια 3D tv (LG 42LM615s) και ειπα να μπω στην τρισδιαστατη απεικονιση. Τη συνδεσα με hdmi με το pc, κατεβασα μερικα mkv 3d βιντεο και ειπα να τα δω στην τηλεοραση, Αναπαραγωντας τα μεσω υπολογιστη, παρατηρησα οτι το 3d ηταν πολυ κουραστικο και παρολο που φορουσα γυαλια εβλεπα αρκετα αντικείμενα διπλα (εστω και αχνά) σαν να αλληθώριζα! Αλλαξα 2-3 players (kmplayer, powerDVD κ.α) αλλα το φαινομενο εμφανιζοταν παντα, αλλωτε λιγο αλλωτε πολυ. Επειδη δεν ειχα ξαναδει 3d ταινια ειπα ετσι θα ειναι το 3d κουραστικο, και προσπαθησα να το συνηθισω. Μεχρι που εβαλα τα ιδια βιντεο να παιξουν απο τη usb της τηλεορασης. Εκει επαθα σοκ! Ειδα αλλο θεαμα τελειως, το 3d οπως επρεπε να ειναι.

Και η απορια μου ειναι η εξης: Γιατι απο τον Υ/Η δεν βλεπω καλο 3d? Τι φταιει, το pc, η καρτα γραφικων, to hdmi, ο player, πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις εγω? Επειδη ειμαι αρχαριος με αυτη την τεχνολογια, ζηταω τις γνωσεις σας...

 

Για οποιον απορει γιατι δεν τις παιζω κατευθειαν απο το usb της τηλεορασης, μονο για ενα λογο: Δεν υποστηριζει dts ηχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το HDMI καλωδιο ειναι v1.4?

κοιιταξες τις ρυθμισεις του 3D στην τηλεοραση? επαιξες με την ρυθμιση αριστερο/δεξι - δεξι/αριστερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο ειναι 1.3. Ειναι πιθανον να φταιει αυτο? Τις αλλες ρυθμισεις που λες, ναι τα εχω δοκιμασει ολα.

 

Να προσθεσω επισης οτι η καρτα μου ειναι ATI Radeon HD 5670

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει 1.3 & 1.4 καλώδιο.... μαρκετινίστικο τρικ είναι.

 

Κάνε convert τον ήχο στις ταινίες, με το popcorn audio converter σε AC3 ώστε να τις βλέπεις κατευθείαν στην τηλεόραση και ξεμπέρδεψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...αυτο ειναι μια λυση αλλα τη θεωρω μεσοβεζικη και χρονοβορα (ποση ωρα θα μου παρει το encoding?), συν το οτι το AC3 θεωρειται υποδεέστερο. To θεμα ειναι να μαθω και γιατι γινεται αυτο και τι φταιει. Κι αν δεν μπορω να το διωρθωσω ή χρειαζομαι αλλο hardware κανω αυτο που λες. Ή παιζω τον ηχο απο το pc και την εικονα απο την τηλεοραση! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω την εντυπωση οτι η amd υποστιριζει το 3d απο την γενια hd6000 και μετα;Μου φαινεται οτι η σειρα 5000 δεν εχει 3d,οποτε μηπως για αυτο τα βλεπεις καπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω...Μπορει καποιος να μας πει με βεβαιοτητα? Παντως, εψαξα στο ιντερνετ, το φαινομενο αυτο ονομαζεται crosstalk και ειναι και θεμα enconding. Στην περιπτωση μου βεβαια οχι, μιας και μιλαμε για τα ιδια αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει 1.3 & 1.4 καλώδιο.... μαρκετινίστικο τρικ είναι.

 

Κάνε convert τον ήχο στις ταινίες, με το popcorn audio converter σε AC3 ώστε να τις βλέπεις κατευθείαν στην τηλεόραση και ξεμπέρδεψες...

 

εισαι σιγουρος?

 

HDMI 1.3:

  • Higher speed: HDMI 1.3 increases its single-link bandwidth to 340 MHz (10.2 Gbps) to support the demands of future HD display devices, such as higher resolutions, Deep Color and high frame rates. In addition, built into the HDMI 1.3 specification is the technical foundation that will let future versions of HDMI reach significantly higher speeds.
  • Deep Color: HDMI 1.3 supports 10-bit, 12-bit and 16-bit (RGB or YCbCr) color depths, up from the 8-bit depths in previous versions of the HDMI specification, for stunning rendering of over one billion colors in unprecedented detail.
  • Broader color space: HDMI 1.3 adds support for “x.v.Color™” (which is the consumer name describing the IEC 61966-2-4 xvYCC color standard), which removes current color space limitations and enables the display of any color viewable by the human eye.
  • New mini connector: With small portable devices such as HD camcorders and still cameras demanding seamless connectivity to HDTVs, HDMI 1.3 offers a new, smaller form factor connector option.
  • Lip Sync: Because consumer electronics devices are using increasingly complex digital signal processing to enhance the clarity and detail of the content, synchronization of video and audio in user devices has become a greater challenge and could potentially require complex end-user adjustments. HDMI 1.3 incorporates automatic audio synching capabilities that allows devices to perform this synchronization automatically with total accuracy.
  • New HD lossless audio formats: In addition to HDMI’s current ability to support high-bandwidth uncompressed digital audio and all currently-available compressed formats (such as Dolby® Digital and DTS®), HDMI 1.3 adds additional support for new lossless compressed digital audio formats Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio™.

HDMI 1.4 http://www.hdmi.org/..._1_4/index.aspx

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι η amd υποστιριζει το 3d απο την γενια hd6000 και μετα;Μου φαινεται οτι η σειρα 5000 δεν εχει 3d,οποτε μηπως για αυτο τα βλεπεις καπως;

 

στα χαρακτηριστικα της 5670 αναφερει

  • HDMI® (With 3D, Deep Color and x.v.Color™)
    • Max resolution: 1920x120013

    [*]Integrated VGA output

    • Max resolution: 2048x153613
    • 3D stereoscopic display/glasses support14
    • Integrated HD audio controller
      • Output protected high bit rate 7.1 channel surround sound over HDMI with no additional cables required
      • Supports AC-3, AAC, Dolby TrueHD and DTS Master Audio formats

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα να πας και να παρεις ενα HDMI καλωδιο v1.4 -να το προσεξεις αυτο- και να δοκιμασεις!

αφ'ενος δεν ειναι ακριβο (10-12€) και αφ'ετερου, HDMI καλωδιο ειναι,........ δεν το πετας! ολο και καπου θα χρειαστει!!

 

εγω εχω την 42LM620S, συνδεδεμενη με το HTPC που βλεπεις στην υπογραφη μου (6670) με HDMI 1,4 και βλεπω κανονικα SBS 3D..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cabdik, ότι μπορεί να κάνει ένα 1.4 κάνει και 1.3. Καμία απολύτως διαφορά, το ίδιο bandwith έχουν στα High Speed. Η μόνη διαφορά που μπορείς να βρεις στα HDMI καλώδια είναι αν θα έχουν ethernet κανάλι ή όχι.

 

Billpeos η μετατροπή σε AC3 γίνεται το πολύ μέσα σε 5-10λεπτά. Μόνο το κανάλι του ήχου μετατρέπεται, όχι της εικόνας. Όσο για την διαφορά απο DTS σε AC3, με τα ηχεία της τηλεόρασης, δεν θα καταλάβεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε κουραζε το 3d και ειχες δοκιμασει mkv sbs , δοκιμασε απο τις ρυθμισεις του 3d να αλλαξεις το ποια εικονα θα προβαλλεται πρωτα L/R ή R/L ,

παιξε δηλαδη με την προβολικοτητα, γιατι απο ταινια σε ταινια διαφερει, καθως με τον ενα τροπο σε κουραζει γιατι δεν εχεις σωστο βαθος, ενω με τον αλλο παιζει οπως πρεπει να παιζει ενα σωστο 3d .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα τροπο να το διορθωσω. Το powerDVD εχει ρυθμιση βαθους του 3D που δεν ειχαν οι αλλοι players που ειχα δοκιμασει. Προφανως το default encoding της ταινιας ειναι για μεγαλυτερες αποστασεις και τηλεορασεις. Γι αυτο οταν τα επαιζα απο τη usb της τηλεορασης, αυτη ρυθμιζε σωστα το βαθος, αφου άλλωστε αναφερει ρητα οτι πρεπει η προβολη να γινεται απο απόσταση 2 μετρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει 1.3 & 1.4 καλώδιο.... μαρκετινίστικο τρικ είναι.

Επειδή κάτι τέτοιο μου βρωμάει και εμένα, όπως τα περισσότερα είναι μαρκετινίστικα κόλπα, η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι το 1.4, σηκώνει μεγαλύτερη ανάλυση.

http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Μήπως επειδή το 3D, είναι δύο εικόνες, έχει να κάνει αυτό; Η μεγαλύτερη ανάλυση δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...