Προς το περιεχόμενο

Στατικη ip και προβλημα με συνδεση στο internet


Καρχαρίαςςς

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Προσφατα γραφτηκα σε ενα private tracker οπου χρειαζεται οταν κανεις κατι download να το κανεις και seed μετα, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να φτιαξεις μια στατικη ip και να κανεις και portforward στο μtorrent!

Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και μολις παταω save στις ρυθμισεις για την static ip απο το router interface μου πεφτει το internet και μετα για να μπορεσεις να ξανα συνδεθεις θελει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!

Μ'αυτα και μ'αυτα παιρνω τηλ στο 13888 να ρωτισω τι παιζει!

Αυτοι μου ειπαν να κανω καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις στο my.otenet.gr και να δοκιμασω ξανα! Το εκανα και καπουτ, παλι το ιδιο! Τωρα τι μπορουμε να κανουμε για να διορθωσουμε το προβλημα;

Το ρουτερ μου ειναι το zte zxv10 w300(ote connx firmware)

Τις οδηγιες τις πηρα απο εδω

https://wiki.sonic.net/wiki/ZTE_ZXV10_W300#Static_IP

http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_zte_dhcp.htm#b1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

tracker που να απαιτεί static ip για seed δεν έχω ακούσει. Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έκανες αλλά αν δεν πληρώνεις συνδρομή για static στον isp σου έχασες. Μόνο με DDNS μπορείς να έχεις σταθερό σημείο αναφοράς αλλά και πάλι θα υπάρχει downtime όταν αλλάζει η ip σου από τον provider.

 

Καλημερα!

Προσφατα γραφτηκα σε ενα private tracker οπου χρειαζεται οταν κανεις κατι download να το κανεις και seed μετα, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να φτιαξεις μια στατικη ip και να κανεις και portforward στο μtorrent!

Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και μολις παταω save στις ρυθμισεις για την static ip απο το router interface μου πεφτει το internet και μετα για να μπορεσεις να ξανα συνδεθεις θελει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!

Μ'αυτα και μ'αυτα παιρνω τηλ στο 13888 να ρωτισω τι παιζει!

Αυτοι μου ειπαν να κανω καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις στο my.otenet.gr και να δοκιμασω ξανα! Το εκανα και καπουτ, παλι το ιδιο! Τωρα τι μπορουμε να κανουμε για να διορθωσουμε το προβλημα;

Το ρουτερ μου ειναι το zte zxv10 w300(ote connx firmware)

Τις οδηγιες τις πηρα απο εδω

https://wiki.sonic.n..._W300#Static_IP

http://www.otenet.gr...zte_dhcp.htm#b1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις λάθος για αυτό :)

 

Δεν χρειάζονται οι οδηγίες του πρώτου λινκ για κανένα λόγο. Εφόσον έχεις στατική ip, με pppoe όταν συνδέεσαι το dhcp pool του παρόχου θα σου δίνει ΠΑΝΤΑ την ίδια ip βρέξει χιονίσει. (DHCP reservation). H εξωτερική ip σου θα είναι static πάντα, εφόσον βέβαια τα έχω καταλάβει σωστά.

 

Να γυρίσεις το modem/router σου από bridged, να κάνει αυτό ppp κλήση, pppoe δηλαδή με το username και password σου κανονικά, όπως θα γινόταν φυσιολογικά. Η εξωτερική ip θα είναι πάντα static, δεν χρειάζεται να κάνεις εξωτικές ρυθμίσεις, όπου είναι και λάθος.

 

Από εκεί και πέρα, αν σώνει και καλά θέλεις static lan ip όπως λες, βάλε καρφωτά static ip στην κάρτα δικτύου σου, πχ 192.168.1.2, subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1 (παράδειγμα είναι) και άνοιξε την πόρτα που θέλεις....

 

Aν έχω καταλάβει λάθος τα λεγόμενα σου, διαφώτισε με/μας, για να διορθώσω και την απάντηση μου :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις λάθος για αυτό :)

 

Δεν χρειάζονται οι οδηγίες του πρώτου λινκ για κανένα λόγο. Εφόσον έχεις στατική ip, με pppoe όταν συνδέεσαι το dhcp pool του παρόχου θα σου δίνει ΠΑΝΤΑ την ίδια ip βρέξει χιονίσει. (DHCP reservation). H εξωτερική ip σου θα είναι static πάντα, εφόσον βέβαια τα έχω καταλάβει σωστά.

 

Να γυρίσεις το modem/router σου από bridged, να κάνει αυτό ppp κλήση, pppoe δηλαδή με το username και password σου κανονικά, όπως θα γινόταν φυσιολογικά. Η εξωτερική ip θα είναι πάντα static, δεν χρειάζεται να κάνεις εξωτικές ρυθμίσεις, όπου είναι και λάθος.

 

Από εκεί και πέρα, αν σώνει και καλά θέλεις static lan ip όπως λες, βάλε καρφωτά static ip στην κάρτα δικτύου σου, πχ 192.168.1.2, subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1 (παράδειγμα είναι) και άνοιξε την πόρτα που θέλεις....

 

Aν έχω καταλάβει λάθος τα λεγόμενα σου, διαφώτισε με/μας, για να διορθώσω και την απάντηση μου :) ;)

http://prntscr.com/h59ao

http://prntscr.com/h59c1

ετσι δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι, μόνο που στο δεύτερο screenshot, να επιλέξεις dynamic, μιας και έχεις static ip όπως λές, και με το dynamic, πάλι static ip θα πάρεις.

 

Το static που βλέπεις εκεί, είναι για άλλες περιπτώσεις, όχι για την δική σου

 

Έχεις ζητήσει από τον ΟΤΕ, να έχεις static ip έτσι; Να έχεις πάντα την ίδια ip πάντα σωστά; Άλλο είναι η στατική εξωτερική ip, και άλλη η στατική ip στο τοπικό δίκτυο σου, δεν είναι τα ίδια, μην τα μπερδεύεις :)

 

* το default route πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, Bridged Interface for PPPOE απενεργοποιημένο, όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά, βάζεις το username σου και το κωδικό και είσαι εντάξει

 

* Η εξωτερική ip είναι η διαμοιραζόμενη διευθύνση μεταξή της σύνδεσης σου και των υπολογιστών σου και με την οποία οι υπολογιστές σου μιλούν με τον έξω κόσμο, το internet. Η private lan ip είναι η διεύθυνση με την οποία μιλάνε οι υπολογιστές του τοπικού δικτύου σου αναμεταξύ τους. Αυτή η διεύθυνση είναι "αόρατη" για τον έξω κόσμο, για το Internet.

 

Στο εξήγησα χονδρικά και μπακάλικα για να πάρεις μια ιδέα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι, μόνο που στο δεύτερο screenshot, να επιλέξεις dynamic, μιας και έχεις static ip όπως λές, και με το dynamic, πάλι static ip θα πάρεις.

 

Το static είναι για άλλες χρήσεις εκεί, για άλλες περιπτώσεις.

 

Έχεις ζητήσει από τον ΟΤΕ, να έχεις static ip έτσι; Να έχεις πάντα την ίδια ip πάντα σωστά; Άλλο είναι η στατική εξωτερική ip, και άλλη η στατική ip στο δίκτυο, δεν είναι τα ίδια, μην τα μπερδεύεις :)

 

* το default route πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, Bridged Interface for PPPOE απενεργοποιημένο, όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά, βάζεις το username σου και το κωδικό και είσαι εντάξει

Οχι δεν εχω ζητησει στατικη απο τον οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε έχεις dynamic εξωτερική ip. Οπότε δεν μπορείς να έχεις εξωτερική στατική ip που λες ότι χρειάζεται ο tracker (λιγάκι απίθανο μου φαίνεται κάτι τέτοιο, είναι περίεργο).

 

Οι ρυθμίσεις που είπαμε εξακολουθούν να είναι σωστές και με αυτή την εξέλιξη. Να το φτιάξεις έτσι για να μπαίνεις στο internet.

 

Λογικά τότε, με αυτό που είδες, είτε θα θέλει η εφαρμογή σου, να βάλεις καρφωτά στατική ip στην κάρτα δικτύου σου, όχι στην σύνδεση του internet, το κατάλαβες στραβά, δεν πειράζει, γίνονται αυτά :), είτε στην σύνδεση του ιντερνετ όντως, όπου παραμένει περίεργο και μυστήριο να ζητείται κάτι τέτοιο από tracker.

 

Στατική εξωτερική ip όπως μόλις τώρα είπες δεν έχεις, οπότε μίλα με τον ΟΤΕ, για να ζητήσεις στατική ip (νομίζω με μικρή έξτρα χρέωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρααταω δεν βγαινει ακρη, δοκιμασα τα παντα και δεν ανοιγει καν η πορτα στο μtorrent για να κανω seeding! Σε εναν φιλο μ με την ιδια ακριβως διαδικασια pf μεσα απο το ρουτερ δουλεψε αμεσως σε μενα τι στο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονες ρυθμισεις που θελει το router ειναι αυτες στο δευτερο link δηλαδη να ανοιξεις την πορτα στη συγκεκριμενη εσωτερικη IP.

 

Απο εκει και περα εχεις μπει στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου ωστε να επιλεξεις καρφωτα την IP του lan σου που θα εχεις μαζι με το gateway το subnet mask και το DNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Προσφατα γραφτηκα σε ενα private tracker οπου χρειαζεται οταν κανεις κατι download να το κανεις και seed μετα, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να φτιαξεις μια στατικη ip και να κανεις και portforward στο μtorrent!

Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και μολις παταω save στις ρυθμισεις για την static ip απο το router interface μου πεφτει το internet και μετα για να μπορεσεις να ξανα συνδεθεις θελει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!

Μ'αυτα και μ'αυτα παιρνω τηλ στο 13888 να ρωτισω τι παιζει!

Αυτοι μου ειπαν να κανω καποιες αλλαγες στις ρυθμισεις στο my.otenet.gr και να δοκιμασω ξανα! Το εκανα και καπουτ, παλι το ιδιο! Τωρα τι μπορουμε να κανουμε για να διορθωσουμε το προβλημα;

Το ρουτερ μου ειναι το zte zxv10 w300(ote connx firmware)

Τις οδηγιες τις πηρα απο εδω

https://wiki.sonic.n..._W300#Static_IP

http://www.otenet.gr...zte_dhcp.htm#b1

παμε απο την αρχη ενα ενα.οταν μιλαμε για mtorrent τοτε δεν μιλαμε για wan static αλλα μιλαμε για Lan static οποτε το πρωτο Link το ξεχνας.τα torrent θελουν Lan static και port forward οχι wan static.οποτε θες το δευτερο Link αφου πρωτα δωσεις static ip στην καρτα δικτυου σου.στο ρουτερ αμα πας και βαλεις εσυ static λογικο ειναι μετα που δεν σε αφηνει να βγεις στο ιντερνετ.επισης στο my.otenet.gr πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια και μετα να κλεισεις και ανοιξεις παλι το ρουτερ για να παρει την ρυθμιση.εσυ πχ ανοιξε στο Mtorrent την 4444 μετα καντην port forward πχ στην Ip 192.168.1.33 που εχεις δωσει καρφωτα στην καρτα δικτυου σου για παραδειγμα και μετα ανοιξε το mtorrent και αστο να τρεχει.πηγαινε στο www.canyouseeme.org και θα πρεπει να σου πει οτι η πορτα 4444 πχ ειναι ανοιχτη.δεν υπαρχει περιπτωση να μην παιξει.

Καλημέρα,

 

tracker που να απαιτεί static ip για seed δεν έχω ακούσει. Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έκανες αλλά αν δεν πληρώνεις συνδρομή για static στον isp σου έχασες. Μόνο με DDNS μπορείς να έχεις σταθερό σημείο αναφοράς αλλά και πάλι θα υπάρχει downtime όταν αλλάζει η ip σου από τον provider.

δεν εχεις ακουσει γιατι απλα κανενα δεν θελει.

Το κάνεις λάθος για αυτό :)

 

Δεν χρειάζονται οι οδηγίες του πρώτου λινκ για κανένα λόγο. Εφόσον έχεις στατική ip, με pppoe όταν συνδέεσαι το dhcp pool του παρόχου θα σου δίνει ΠΑΝΤΑ την ίδια ip βρέξει χιονίσει. (DHCP reservation). H εξωτερική ip σου θα είναι static πάντα, εφόσον βέβαια τα έχω καταλάβει σωστά.

 

Να γυρίσεις το modem/router σου από bridged, να κάνει αυτό ppp κλήση, pppoe δηλαδή με το username και password σου κανονικά, όπως θα γινόταν φυσιολογικά. Η εξωτερική ip θα είναι πάντα static, δεν χρειάζεται να κάνεις εξωτικές ρυθμίσεις, όπου είναι και λάθος.

 

Από εκεί και πέρα, αν σώνει και καλά θέλεις static lan ip όπως λες, βάλε καρφωτά static ip στην κάρτα δικτύου σου, πχ 192.168.1.2, subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1 (παράδειγμα είναι) και άνοιξε την πόρτα που θέλεις....

 

Aν έχω καταλάβει λάθος τα λεγόμενα σου, διαφώτισε με/μας, για να διορθώσω και την απάντηση μου :) ;)

lan static θελει.

δεν βαζεις static ip μεσα στον ρουτερ.το ρουτερ το αφηνεις οπως ηταν τοσο καιρο απλα πας και κανεις το port forward.Την πρωτη καρτελλα που ειναι για Username/password κτλ την αφηνεις οπως ειναι.dynamic/pppooe/llc κτλ κτλ.

Ναι έτσι, μόνο που στο δεύτερο screenshot, να επιλέξεις dynamic, μιας και έχεις static ip όπως λές, και με το dynamic, πάλι static ip θα πάρεις.

 

Το static που βλέπεις εκεί, είναι για άλλες περιπτώσεις, όχι για την δική σου

 

Έχεις ζητήσει από τον ΟΤΕ, να έχεις static ip έτσι; Να έχεις πάντα την ίδια ip πάντα σωστά; Άλλο είναι η στατική εξωτερική ip, και άλλη η στατική ip στο τοπικό δίκτυο σου, δεν είναι τα ίδια, μην τα μπερδεύεις :)

 

* το default route πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, Bridged Interface for PPPOE απενεργοποιημένο, όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά, βάζεις το username σου και το κωδικό και είσαι εντάξει

 

* Η εξωτερική ip είναι η διαμοιραζόμενη διευθύνση μεταξή της σύνδεσης σου και των υπολογιστών σου και με την οποία οι υπολογιστές σου μιλούν με τον έξω κόσμο, το internet. Η private lan ip είναι η διεύθυνση με την οποία μιλάνε οι υπολογιστές του τοπικού δικτύου σου αναμεταξύ τους. Αυτή η διεύθυνση είναι "αόρατη" για τον έξω κόσμο, για το Internet.

 

Στο εξήγησα χονδρικά και μπακάλικα για να πάρεις μια ιδέα :)

το πιο απλο πεστου να το αφησει οπως ηταν στην αρχη το ρουτερ σε αυτην την καρτελλα αφου δεν εχει static.

Ε τότε έχεις dynamic εξωτερική ip. Οπότε δεν μπορείς να έχεις εξωτερική στατική ip που λες ότι χρειάζεται ο tracker (λιγάκι απίθανο μου φαίνεται κάτι τέτοιο, είναι περίεργο).

 

Οι ρυθμίσεις που είπαμε εξακολουθούν να είναι σωστές και με αυτή την εξέλιξη. Να το φτιάξεις έτσι για να μπαίνεις στο internet.

 

Λογικά τότε, με αυτό που είδες, είτε θα θέλει η εφαρμογή σου, να βάλεις καρφωτά στατική ip στην κάρτα δικτύου σου, όχι στην σύνδεση του internet, το κατάλαβες στραβά, δεν πειράζει, γίνονται αυτά :), είτε στην σύνδεση του ιντερνετ όντως, όπου παραμένει περίεργο και μυστήριο να ζητείται κάτι τέτοιο από tracker.

 

Στατική εξωτερική ip όπως μόλις τώρα είπες δεν έχεις, οπότε μίλα με τον ΟΤΕ, για να ζητήσεις στατική ip (νομίζω με μικρή έξτρα χρέωση)

δεν υπαρχει tracker να ζηταει static.ουτε χρειαζετια να πληρωσει για να παρει static αφου δεν την χρειαζεται.απλα τα εχει μπερδεψει.

Τα παρααταω δεν βγαινει ακρη, δοκιμασα τα παντα και δεν ανοιγει καν η πορτα στο μtorrent για να κανω seeding! Σε εναν φιλο μ με την ιδια ακριβως διαδικασια pf μεσα απο το ρουτερ δουλεψε αμεσως σε μενα τι στο....

κανε Port forward την 4444 κλεισε αυξημενη ασφαλεια .βαλε στο Pc σου πχ την 192.168.1.33 και μετα κανε port forward οπως ειπαμε την 4444 στην 192.168.1.33 και θα παιξει.

Οι μονες ρυθμισεις που θελει το router ειναι αυτες στο δευτερο link δηλαδη να ανοιξεις την πορτα στη συγκεκριμενη εσωτερικη IP.

 

Απο εκει και περα εχεις μπει στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου ωστε να επιλεξεις καρφωτα την IP του lan σου που θα εχεις μαζι με το gateway το subnet mask και το DNS

dns 195.170.0.2 και 195.170.2.1 για να τα εχει ο φιλος.subnet 255.255.255.0 gateway την Ip του ρουτερ και ip Θα βαλει μια Ip στο ιδιο δικτυο με αυτο που ειναι ο ρουτερ.αν ο ρουτερ ειναι 192.168.1.1 τοτε στο pc την 192.168.1.33 η την 34 η την 35 κτλ.εκτος απο την 1 που εχει ο ρουτερ.και Port forward μετα στην iP που εδωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω ζητησει στατικη απο τον οτε

 

τότε η Διευθυνση IP που χρησιμοποιείς είναι δυναμική ( αλλάζει ) και όχι στατική ασχέτως με το τι κάνεις εσύ στην μεριά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα στα torrent θελει στατικη λαν oxi static wan.και στατικη λαν απλα για να μην αλλαξει η Ip σου και μετα δεν παιζει το Port forward.σε αλλα ρουτερ μπορεις να ορισεις οτι η ταδε ip θα πηγαινει παντα σε αυτο το Pc με την ταδε mac address Οποτε να μην χρειαστει καν να βαλεις static lan στο pc.θα την παιρνει απο το ρουτερ λογω της ιδιας mac address.to thomson πχ εχει αυτην την ρυθμιση.βλεπεις ποια πηρε το Pc σου κανεις port forward εκει ειτε με την mac address ειτε με την Ip και απο το home network κανεις την αλλαγη να παιρνει την ιδια.αν και στο thomson αμα κανεις assign ενα port forward rule Με βαση την mac address τοτε το Port forward ειναι λιγο dynamic και παει με βαση την τρεχουσα Ip που εχει η ταδε Mac address οποτε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Έχω conn-x και το router είναι το ZTE ZXV10 W300 v5.2. Ξαφνικά σήμερα, ενώ το λαμπάκι Wi-fi είναι κανονικά αναμμένο, δεν το εντοπίζει με τπτ το pc. Μπήκα στο router, η ρύθμιση Broadcast ID είναι On (αν και κάποιες φορές επειδή είχα την εντύπωση ότι η ταχύτητά μου έπεφτε πολύ περίεργα το απενεργοποιούσα). Αναγκάστηκα να είμαι με το καλώδιο ενσύρματα. Ούτε manage wireless (χειροκίνητα) το εντοπίζει στο network center. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; :cry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω conn-x και το router είναι το ZTE ZXV10 W300 v5.2. Ξαφνικά σήμερα, ενώ το λαμπάκι Wi-fi είναι κανονικά αναμμένο, δεν το εντοπίζει με τπτ το pc. Μπήκα στο router, η ρύθμιση Broadcast ID είναι On (αν και κάποιες φορές επειδή είχα την εντύπωση ότι η ταχύτητά μου έπεφτε πολύ περίεργα το απενεργοποιούσα). Αναγκάστηκα να είμαι με το καλώδιο ενσύρματα. Ούτε manage wireless (χειροκίνητα) το εντοπίζει στο network center. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; :cry: 

αλλαγη καναλιου.δινεις καρφωτα οτιδηποτε εκτος απο 12 και 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...