Προς το περιεχόμενο

Επιδιορθωση ηλεκτρονικου κυκλωματος οθονης


plato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Αποφάσισα να προσπαθήσω να επισκευάσω μόνος μου την οθόνη του υπολογιστή μου, που με ενα μπαμ παρέδωσε πνεύμα. Την έχω ήδη αντικαταστήσει, αλλά έχω ένα κουτί που κάθεται και λέω να φτιάξω ένα νέο κατεβαστήρι.

 

Έχουμε και λέμε

 

Όταν την άνοιξα την οθόνη περίμενα να τα έχει τινάξει πυκνωτής. Όλους τους πυκνωτές μια χαρά τους βλέπω (εκτός αυτού που ειναι πάνω από το κίτρινο βέλος και έχει φουσκώσει οπότε προληπτικά θα τον αλλάξω κι αυτόν).

 

Με κίτρινο βέλος έχω μαρκάρει το εξάρτημα που δείχνει να έχει "σκάσει". Έχει 8 pin και με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι ειναι timer chip. Έτσι το ζητάω για να αγοράσω; Είναι ακριβό; Οι πυκνωτές ξέρω ότι είναι πάρα πολύ φθηνοί. Να το πάρω μαζί σε ένα κατάστημα που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα; Δεν έχω και μεγάλη επαφή με το αντικείμενο...

 

Επίσης η αντίσταση που έχω μαρκάρει με το κόκκινο βέλος έχει πρόβλημα καθότι ένα τμήμα της (εκεί που έχω μαρκάρει με το κυκλάκι) δείχνει να λείπει. Μάλλον τα τίναξε κι αυτή.

 

Αν έχει γείρει λίγο στο πλάι ένας πυκνωτής είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά; Δεν βλέπω φουσκώματα ή σκασίματα ή υγρά, αλλά κανά δυο έχουν γίνει σαν τον πύργο της Πίζας. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα.

 

Καταλήγω. Αν βγάλω και τα τρία πάνω από την πλακέτα και τα πάρω μαζί μου σε μαγαζί θα βρω άκρη; Για τον πυκνωτή και την αντίσταση είμαι βέβαιος. Για αυτό το κολοκύθι το μαύρο δεν ξέρω.

 

Δεν έχω ξανακάνει τοποθέτηση με καλάι ή και αφαίρεση εξαρτημάτων σε πλακέτα, αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Αρκεί να έχω τα κατάλληλα εξαρτήματα και για τα άλλα... ψάχνοντας πας στην πόλη.

 

Ευχαριστώ εξαρχής!

post-62583-0-14488600-1349879688_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Πρώτα απο όλα δώσε μοντέλο οθόνης και βγάλε μια εικόνα όλης της πλακέτας σε καλή ανάλυση και ανέβασε την.

Πυκνωτές όπως λες φθηνοί είναι, αγόρασε και όταν σου έρθουν άλλαξε όποιον βλέπεις να έχει οποιοδήποτε θέμα.

Αυτό το ολοκληρομένο που σου έχει σκάσει είναι το FAN7601 όπως γράφει και απάνω του, έτσι θα το ζητήσεις στο μαγαζί και ελπίζεις να βρεις...

Η αντίσταση μετά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα, έχει γδαρθεί λίγο αλλά δεν πιστεύω να χρειαστεί αλλαγή.

Μετά οι πυκνωτές που γέρνουν δεν λένε κάτι, απλά βλέπεις για φουσκώματα, υγρά και τα σχετικά απάνω τους.

 

Για να βγάλεις τα εξαρτήματα απο την πλακέτα πάντως εκτός απο το κολλητήρι θες και τρόμπα για να τραβάς τις κολλήσεις. Μετά αμα βρεις το ολοκληρωμένο πάρε και βάση για αυτό έτσι ώστε να βάλεις στην πλακέτα την βάση και μετά απο πάνω να κουμπώσεις το ολοκληρωμένο έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το ζεστάνεις με κίνδυνο να το κάψεις. Απλά σημείωσε πριν το βγάλεις την φορά του (έχεις και την φωτογραφία βέβαια....).

Μετά κοίτα για ασφάλειες, πιθανό να σου έχει τιναχτεί καμιά smd ασφάλεια και να χρειαστεί να πάρεις και τέτοια...

Άμα πας σε μαγαζί όπως είπες λογικά ναι, θα μπορούν να δούνε....

 

Edit: Α, και τιμή που έλεγες δεν είναι ακριβό, 1-2€ να το πάρει το μαγαζί άρα 3-4 θα σου έρθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To chipακι να το αναζητήσεις με το κωδικό που αναγράφει.

Γενικά ναι είναι καλή ιδέα να τη πας στο κατάστημα.

Οι πυκνωτές που έχουν "γείρει" δεν είναι πρόβλημα. Με το δάκτυλο τα περισσότερα στοιχεία αυτά κουνιόνται. Αλλά η σωστή λύση είναι να αλλάξεις όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Και αυτούς που δείχνουν εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

Γιατι "ελπιζω να βρω"; Υπαρχει περιπτωση να μην βρω;

 

Εχω χαλκοταινια για να καθαρισω τις παλιες κολλησεις.

 

Μετά αμα βρεις το ολοκληρωμένο πάρε και βάση για αυτό έτσι ώστε να βάλεις στην πλακέτα την βάση και μετά απο πάνω να κουμπώσεις το ολοκληρωμένο έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το ζεστάνεις με κίνδυνο να το κάψεις. Απλά σημείωσε πριν το βγάλεις την φορά του (έχεις και την φωτογραφία βέβαια....).

 

 

Γιατι να χρειαστει να το ζεστανω; Τα pin του δεν μπαινουν απλως μεσα στις οπες και μετα κολλημα με καλαι; Πώς μπορω να το καψω;

 

Ποιες ειναι οι ασφαλειες smd;

 

Η οθονη ειναι μια LG Flatron L1750SQ.

 

Ανεβαζω και φωτο απο την πλακετα. Αυτη ειναι η πλακετα τροφοδοσιας, ετσι δεν ειναι; Εχει και μια μικρη πιο διπλα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση εκει. Σωστα;

 

Eπισης πως θα καταλαβω αν χρειαζεται αλλαγη η αντισταση και αν δεν ειναι απλο γδαρσιμο; Κι εγω επιφανειακο το βλεπω αυτο που εχει. Δεν βλεπω ουτε "σκασιμο" ουτε τιποτα αλλο.

 

Να αλλαξω ΟΛΟΥΣ του πυκνωτες; Γιατι ολους; Δεν βλεπω να εχουν κατι...

post-62583-0-45731900-1349884218_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το μαγαζί είναι, μπορεί να έχει μπορεί και να μην έχει (το πιο πιθανό είναι θα έλεγα...), απλά αυτό που δεν έχει μπορεί να παραγγείλει και στο φέρνει μετά απο καμιά βδομάδα, εκεί είναι το θέμα να βρεις, μην είναι ξεχασμένο απο τους πάντες τσιπάκι και να μην έχουν και οι προμηθευτές...

 

Χαλκοταινία, αμα σε βολεύει καλύτερα με αυτήν go for it...

 

Μετά όταν βάλεις το ολοκληρωμένο μέσα θα το ζεστάνεις για να κολλήσει, αυτό το ζέσταμα έλεγα, άμα ξέρεις βέβαια και τις περνάς τις κολλήσεις καλά δεν έχεις θέμα, άμα δεν είσαι τόσο εξοικειωμένος καλύτερα βάλε βάση (10 λεπτά θα έχει, τσάμπα πράμα που σαλεύει :P ) και εκεί δεν σε νοιάζει πόσο θα αφήσεις το κολλητήρι στο πινάκι και πας με την ησυχία σου.

 

Ασφάλεια όντως δεν βλέπω και εγώ άρα σε αυτό το κομμάτι πρέπει να είσαι οκ με τους πυκνωτές και το ολοκληρωμένο αλλαγμένα.

 

Αυτή είναι η πλακέτα τροφοδοσίας, η άλλη είναι του inverter αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.com/...FAN7601&_sop=15

Αν το αναζητήσεις αλλού μπορεί να το βρεις & με βάση ή μπορείς & ξέχωρα τέλος πάντων.

Τις ασφάλειες έλεγξε τες με όργανο. Δεν είδα φωτό. Αν έχει στο άλλο κύκλωμα, έλεγξε εκείνες.

Η χαλκοταινία που λες κάνει απλά θα σε ταλαιπωρήσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εκανα edit παραπανω, να το επαναλαβω κι εδω μηπως δεν το ειδατε.

 

Τους πυκνωτες ΠΡΕΠΕΙ να τους αλλαξω ΟΛΟΥΣ; Μετραω 9 πυκνωτες! Μονο 1 βλεπω να εχει ψιλοφουσκωσει.

 

Θα παρω και μια βαση τοτε. Δεν ξερω τι εστι βαση και πως μπαινει κτλ, αλλα υποθετω θα ειναι κατι απλο.

 

Και παλι ευχαριστω και τους δυο. Αν στην πορεια βρω τιποτα εμποδια θα επανελθω...

 

ΥΓ. Ποιες ειναι οι ασφαλειες; Ετσι ενημερωτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδαμε :-D

Δε πρέπει αλλά καλό θα ήταν, ιδίως αν είναι αμφιβόλου ποιότητας γιατί πιθανό να σε ταλαιπωρήσουν οι υπόλοιποι μετά μιας & είναι ήδη ταλαιπωρημένοι.

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-10-x-8-pin-DIP-IC-Sockets-Adaptor-Solder-Freeship-/330593400545?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf8e6f6e1

 

ΥΓ. Ποιες ειναι οι ασφαλειες; Ετσι ενημερωτικα...

Πρέπει να το ψάξεις. Μπορεί να είναι διαφόρων τύπων.

 

 

psu_fuse_rep.jpg

imagen2.JPG

E1F1CD1.jpg

Tivo%20Power%20Supply%20Replace%20-%20FYI%20-%20Fuse%20location.jpg

powersupplyboard.jpg

 

 

 

Service manual

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εκανα edit παραπανω, να το επαναλαβω κι εδω μηπως δεν το ειδατε.

 

Τους πυκνωτες ΠΡΕΠΕΙ να τους αλλαξω ΟΛΟΥΣ; Μετραω 9 πυκνωτες! Μονο 1 βλεπω να εχει ψιλοφουσκωσει.

 

Θα παρω και μια βαση τοτε. Δεν ξερω τι εστι βαση και πως μπαινει κτλ, αλλα υποθετω θα ειναι κατι απλο.

 

Και παλι ευχαριστω και τους δυο. Αν στην πορεια βρω τιποτα εμποδια θα επανελθω...

 

ΥΓ. Ποιες ειναι οι ασφαλειες; Ετσι ενημερωτικα...

 

Εγώ θα έλεγα να αλλάξεις μόνον τους 2 πυκνωτές που είναι κοντά στο ολοκληρωμένο και μετά όποιον άλλον έχει θέμα (φουσκωμένους - που να χάνουν υγρά ή τέλος πάντων να μην σου πάνε καλά στο μάτι).

 

Η βάση όπως σου έδειξε ο άδικος, δεν είναι τίποτα, καλό κάνει να χρησιμοποιείς.

 

Ασφάλειες εκτός των παραπάνω θα δεις και SMD FUSES και θα τις ξεχωρίζεις απο τους smd πυκνωτές (επειδή μοιάζουν λίγο) απο το όνομα που έχουν στο board, οι ασφάλειες έχουν ονόματα σαν Fxxx δηλαδή F100 F120 κτλπ.

 

Καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για να ρωτησω κατι. Δεν βρισκω Ελλαδα το εξαρτηματακι αυτο δυστυχως. Για να παραγγειλω απεξω λοιπον θελω να μαθω αν εκτος απο την ονομασια του (FAN7601) εχει σημασια κι απο κατω που γραφει VF04. Εχει να κανει με κατι αυτος ο κωδικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ψάχνεις για FAN7601N τα άλλα μην τα κοιτάς. Άμα είσαι Αθήνα δοκίμασε να πας στον Φανό, άμα δεν έχει και αυτός τότε όντως πρέπει να ψάξεις απο έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι για να ρωτησω κατι. Δεν βρισκω Ελλαδα το εξαρτηματακι αυτο δυστυχως. Για να παραγγειλω απεξω λοιπον θελω να μαθω αν εκτος απο την ονομασια του (FAN7601) εχει σημασια κι απο κατω που γραφει VF04. Εχει να κανει με κατι αυτος ο κωδικος;

 

Συνήθως είναι ο κωδικός ημερομηνίας παραγωγής του chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολλησεις μου απο τα λιγα που καταλαβαινω ειναι μαπα, αλλα οταν κανεις κατι για πρωτη φορα και χωρις καμια εκπαιδευση περαν του youtube ^_^ ετσι ειναι... Ισως με περισσοτερη εξασκηση στο μελλον...

 

Το θεμα ειναι οτι αλλαξα τον πυκνωτη και τοποθετησα και τη βαση. Περιμενω το εξαρτηματακι που αγορασα στο e-bay να ερθει . Να δουμε ποτε θα ερθει (ελπιζω μην κανει κανα μηνα :shock: ) και να δουμε και αν τελικα θα δουλεψει η οθονη...

post-62583-0-97359900-1350392049_thumb.jpg

post-62583-0-41132200-1350392072_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι παιδες γιατι δυστυχως απετυχε η εγχειριση. Μετα απο 1 μηνα αναμονης να ερθει το ηλεκτρονικο απο την Κινα που αγορασα μεσω ebay, τελικα με το που το συνδεσα στην πριζα ακουστηκε ενα ηλεκτρικος ηχος και βγηκε καπνος με εντονη μυρωδια. Δεν πατησα καν το κουμπι να αναψει η οθονη. Με το που μπηκε το καλωδιο στο ρευμα καπουτ!

 

Μπορουμε να βρουμε τουλαχιστον θεωρητικα απο τι μπορει να συμβαινει αυτο; Το προηγουμενο ηλεκτρονικο εξαρτηματακι ειχε το ιδιο ηλεκτρικο "καψιμο" και ενα σπασιμο ενω αυτο εχει ραγισμα περιπου στο ιδιο σημειο.

 

Ο πυκνωτης που αλλαξα οπως και ολοι οι αλλοι δειχνουν μια χαρα. Αυτος που εβαλα μαυρισε στο πλαι απο το "σκασιμο" του κυκλωματος οπως φαινεται και στη φωτο.

 

Τι μπορει να προκαλει κατι τετοιο θεωρητικα;

post-62583-0-82327200-1352921504_thumb.jpg

post-62583-0-18550800-1352921540_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...