Προς το περιεχόμενο

θαμπάδα


pikou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω κάρτα γραφικών μία saphire radeon hd 6570 2gb .Tην έχω συνδέσει με το monitor (vga) και με την tv μου με hdmi αλλά στην tv μου είναι θαμπά. Κανονικά με το hdmi καλόδιο δεν θα έπρεπε να δείχνει τέλεια?? Τι να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μία toshiba 32'' και τώρα την έχω σε 1280x768 αλλά μου λέει 1920x1024 recomended

να πω ακόμα ότι έχει και είσοδο vga και όταν την συνδεω δείχνει μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικα πράγματα... AMD καρτα + HDMI = η απολυτη καταστροφή.. γνωστό το πρόβλημα με ένα ψαξιμο στον γουγλη θα βρεις παρα πολλες αναφορες.

 

Δεν ξέρω τον λόγο αλλα σε όσες καρτες τις έχω δοκιμάσει σε συνδεση με HDMI και σε όσες τηλεοράσεις ή οθόνες!! (5850, 5870, 5650m, 4200m, 4350). Ενω αναγνωρίζει σωστά την μεγιστη αναλυση δίνει το σήμα overscaled και αναγκάζομαι να κανω downscale μεσω ccc με αποτελεσμα να θολωνουν τα παντα (μερικές φορές το κανει και αυτοματα το downscale)...

Λυση ακόμη δεν έχω βρει ακομη... οποτε καταφυγα και εγώ αναγκαστικά στην λύση του dsub που όλως περιέργως δίνει σαφώς καλύτερο αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα πάρω καλόδιο dvi σε hdmi θα κάνω δουλειά

 

Δεν το έχω δοκιμάσει μπορει και να γινει δουλεια ... αλλα νομιζω ότι θα χασεις τον ήχο μεσω hdmi ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη εχω πανω στο Pc της Tv μια 6670 με Hdmi και με DVI την οθονη του PC.

 

Full HD LG ειναι η TV και το καλωδιο ειναι V1.3 οντως πρεπει να κανεις overscale για να γινει Fit στην τηλεοραση (1920*1080) αλλα θαμπαδα σε καμια περιπτωση.

 

Τσεκαρε τις ρυθμισεις του CCC και θα βρεις την ακρη.

 

Και 5670 που ειχα κουμπωμενη κανενα προβλημα.

 

Αν η τηλεοραση ειναι Samsung υπαρχει ενα θεματακι επειδη η HDMI θυρες χανουν τις ρυθμισεις τους (προβλημα και σε Nvidia καρτα αλλα και σε Ati αλλα και σε Ps3)

 

Καταστροφη Ati και Hdmi....οκ υπερβαλε και λιγο.

 

Κοιτα και αν εχεις Hybrid CF με την onboard GPU μεσω bios μηπως και δημιουργει και αυτο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την στιγμη εχω πανω στο Pc της Tv μια 6670 με Hdmi και με DVI την οθονη του PC.

 

Full HD LG ειναι η TV και το καλωδιο ειναι V1.3 οντως πρεπει να κανεις overscale για να γινει Fit στην τηλεοραση (1920*1080) αλλα θαμπαδα σε καμια περιπτωση.

 

Τσεκαρε τις ρυθμισεις του CCC και θα βρεις την ακρη.

 

Και 5670 που ειχα κουμπωμενη κανενα προβλημα.

 

Αν η τηλεοραση ειναι Samsung υπαρχει ενα θεματακι επειδη η HDMI θυρες χανουν τις ρυθμισεις τους (προβλημα και σε Nvidia καρτα αλλα και σε Ati αλλα και σε Ps3)

 

Καταστροφη Ati και Hdmi....οκ υπερβαλε και λιγο.

 

Κοιτα και αν εχεις Hybrid CF με την onboard GPU μεσω bios μηπως και δημιουργει και αυτο προβλημα.

 

Δοκιμασες να το συνδεσεις στην TV με dsub? Να δεις διαφορες? Χανει απο λιγο εως αρκετα στην ευκρινεια λογω του overscan! Βεβαια απο τα 2-3 μετρα δεν ειναι παρατηρησιμο αλλα απο κοντα βγαζει ματι! Και τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα αν μιλαμε για συνδεση σε οθονη με hdmi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να το συνδεσεις στην TV με dsub? Να δεις διαφορες? Χανει απο λιγο εως αρκετα στην ευκρινεια λογω του overscan! Βεβαια απο τα 2-3 μετρα δεν ειναι παρατηρησιμο αλλα απο κοντα βγαζει ματι! Και τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα αν μιλαμε για συνδεση σε οθονη με hdmi!

 

Sorry κιολας που δεν έχω τηλεόρασή της πλάκας και ξέρω να φτιάχνω τις ιδιότητες της κάρτας γραφικών μου χωρις να κατηγορω την εταιρια της καρτας γραφικων 'η την οραση των αλλων ε;

 

Ελεος με την εμπάθεια και ημιμάθεια μερικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις με αυτό? καμία διαφορά από το να χρησιμοποιείς σκέτο d-sub...

 

όταν λέω dvi σε dsub εννοώ ότι θα συνδεσω από την κάρτα γραφικών (dvi) στην tv (dsub)

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0006262&catid=030805

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...