Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση για flight simulator και video editing(;)


NitromanseR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ο ξάδερφος μου έχει το παρακάτω σύστημα:

CPU: Intel i5 - 3570k

CPU Cooler: Coolermaster - Hyper 212 EVO

MoBo: Gigabyte Z77 - D3H

RAM: 2x Muskin 4GB - 1600MHz

GPU: XFX 6950 Black Edition

Case: Aerocool 6th Element

PSU: Corsair CX600 v2

SSD: Agility 3 - 120GB και έναν HDD 1TB

 

- Ασχολείται βασικά με gaming και το Flight Simlutor στο οποίο έχει φορτώσει και πάρα πολλά add-ons με αποτέλεσμα να βγάζει λίγα FPS (πέφτουν και στα 10 σε κάποιες φάσεις)

- Επίσης κάνει και ερασιτεχνικά video editing.

 

Με budget 130€ του προτείνεται:

1) Να πάρει μια καλή υδρόψιξη και να κάνει overclock.

2) Να πουλήσει τον i5 και να πάει σε 3770k

3) Κάτι άλλο

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την ψύκτρα που έχει μπορεί να κάνει overclocking, δεν χρειάζεται να πάει σε υδρόψυξη. Πρώτα η μητρική θα τον κόψει και μετά η Evo πιστεύω.

 

Γνώμη μου είναι να επιχειρήσει ένα o/c στον 3570Κ και αν δεν μείνει ικανοποιημένος βλέπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι με το άθλημα αλλά με αυτά που διαβάζω θα έλεγα σίγουρα 4 - 4.2. Ας το δοκιμάσει και βλεπει. Για παραπάνω πιστεύω ότι θα τον κόψει η μητρική. Καλύτερα να ανοιξεις ένα θέμα στο overclocking αναφέροντας μητρική, cpu, ψύκτρα και θα σου πουν εκει τα παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάει στα 4 και η μέγιστη θερμοκρασία ήταν στους 70 βαθμούς με ένα πρόγραμμα το easy tune 6 από την Gigabyte αλλά μόλις το έβαλα στα 4.2 το PC δεν έπαιρνε με τίποτα μετά από 5 φορές πήρε και τον έβαλα στα 3.4 πάλι (δεν ξέρω να κάνω overclock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι αν αναφερεσαι στο FSX εχει εγκαταστησει ο αδερφος σου τα δυο service pack που ανεβαζουν τις επιδοσεις. ...; καιβτο ρωταω γιατι το συστημα που εχει δεν δικαιολογει τα μειωμενα fps οσα addon και να εχει. Και μενα το παιχνιδι με 40 gb δεδομενα δεν κολλαει καθολου σε phenom 2 με fullhd. Εκτος κι αν εχει εγκαταστησει καποια κακοφτιαγμεβα βαρια sceneries του ελλαδικου χαρτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι αν αναφερεσαι στο FSX εχει εγκαταστησει ο αδερφος σου τα δυο service pack που ανεβαζουν τις επιδοσεις. ...; καιβτο ρωταω γιατι το συστημα που εχει δεν δικαιολογει τα μειωμενα fps οσα addon και να εχει. Και μενα το παιχνιδι με 40 gb δεδομενα δεν κολλαει καθολου σε phenom 2 με fullhd. Εκτος κι αν εχει εγκαταστησει καποια κακοφτιαγμεβα βαρια sceneries του ελλαδικου χαρτη....

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εκεί που πέφτουν τα fps είναι στο SantoriniX και το F-15 της IRIS και με το REX(real extreme enviroment) πάνε στα 10 με 7 και το έχω βάλει στα 30 limit. Χωρίς την Σαντορίνη (με όλα τα παραπάνω) πάει στα 27 κάπου εκεί(και το τρέχω σε έναν SSD)

Μπορεί να έχω κάνει κάποια χαζομάρα με τις ρυθμίσεις (αν μπορείς πες τις δικές σου). Καλές πτήσεις :-D

Επίσεις νομίζω ότι έχω service pack 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...