Προς το περιεχόμενο

Ποιον φορητο στα 450 - 550?


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω.

 

Μια φιλη ψαχνει να παρει λαπτοπ (μονο απο Κωτσοβολο) και τα χρηματα που σκεφτεται να διαθεσει ειναι απο 450-550 ευρω. Δεν το θελει για καμια τρελη χρηση, απλα θελει να μπαινει ιντερνετ, να ακουει μουσικη, να βλεπει καμια ταινια, να δουλευει office και ολα αυτα χωρις κολληματα και να το κρατησει καποια χρονια (4-5 πχ).

 

Bλεπω μεχρι στιγμης τα παρακατω (δεν εχω συμπεριλαβει τα sony vaio μιας και δεν τα πολυ-εμπιστευομαι απο παλια, αλλα αν εχετε αλλη αποψη το βλεπουμε/δεν ειμαι πολυ σιγουρος και για τα samsung):

 

Ενεργα links:

 

G560AL i5-540M

 

Satellite C850-177 i3-2310M

 

630 B960

 

Inspiron N5050 i3-2370M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!Να δει και αυτο

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10107581

 

Ειναι καλυτερο απο ολα αυτα που εχεις,δινεται με 2 χρονια εγγυηση κ με λιγο παζαρι η τιμη θα πεσει στα 550.Μονο μειονεκτημα οτι δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο...μου ειπαν προχθες κατι για 2-3 βδομαδες αλλα πες της φιλης σου να το τσεκαρει,αν την ενδιαφερει.

Αυτο φυσικα δε σημαινει οτι κ τα υπολοιπα δεν την καλυπτουν για την απλη χρηση που αναφερεις...απλα παντα επιδιωκουμε το βελτιστο value for money για τo budget που διαθετουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με αυτο το HP οπως και με το g6-6100 ειναι ο AMD επεξεργαστης.Ειναι καλυτερος/πιο αξιοπιστος απο εναν i3 η i5 3ης γενιας η εστω ισαξιος;;Δεν το λεω " καπως",οντως ειναι μια απορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να της κανει της 2 vga ενας απλος χρηστης?

πιστεύω ότι είναι κρίμα να δώσει τόσα χρήματα και να πάρει laptop με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών , από την στιγμή που αυτό έχει την 7670 νομίζω είναι πολύ καλή πρόταση (και ας μην του χρειαστεί ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να μπλέκει με dual cards...αστο καλύτερα....

 

Κοίταξε το toshiba είναι καλό αλλα δεν ξέρω τι σασι έχει και μου φαίνεται λίγο κακή κατασκευή....(ειδικά αν πρεπει να κάνεις βίδες όλο το λαπτοπ για να φτάσεις στο ανεμιστηράκι)....έχει 2gb μνήμη αλλά με 10 ευρώ βάζεις άλλα 2 gb μνήμη....αν μπορείς πήγαινε απο κοντά να το δεις...

Το dellaki ειναι καλό αλλα δεν έχει usb 3.0(σε αντίθεση με το toshiba)...έχει όμως 500αρι σκληρό....

Τέλος το samsung που σου προτάθηκε έχει πιο καλή κάρτα γραφικών και λίγο καλύτερο επεξεργαστή...αλλά δεν έχει τα windows 8 pro και δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό....

Αλλά οπωσδήποτε να πάτε να τα δείτε απο κοντά.... :)

Επίσης καλό θα ήταν να δείτε και τι αυτονομία έχει το καθε ενα αλλά περιπου το ίδιο πρεπει να εχουν όλα...(αν είναι το ψάχνω και εγω αλλά εχω μια δουλιτσα τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με αυτο το HP οπως και με το g6-6100 ειναι ο AMD επεξεργαστης.Ειναι καλυτερος/πιο αξιοπιστος απο εναν i3 η i5 3ης γενιας η εστω ισαξιος;;Δεν το λεω " καπως",οντως ειναι μια απορια...

Tο dv6 6100 το έχει φίλος και είναι απόλυτα ευχαριστημένος , στα χρήματα αυτά με αλουμίνιο δύσκολα να βρεις κάτι άλλο , το dell 5050 επίσης το έχω δει είναι πλαστικό και δεν νομίζω πως συγκρίνονται ούτε σε ποιότητα ούτε σε χαρακτηριστικά με το hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.

 

Τελικα σκεφτονται και αυτο (δηλαδη ανεβαινουνε και σε τιμη και μπορουνε να διαθεσουνε εως 650, οποτε μεχρι 650 προτινετε οποιο πιστευετε καλο) αλλα δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα σε σχεση με το πιο μικρο μοντελο samsung των 579 εκτος απο τον επεξεργαστη. Εσεις τι λετε?

 

Στο πλαισιο βλεπω και την εξης αξιολογηση για αυτο το μοντελο...(πατηστε στην καρτελα αξιολογησεις)

 

Επίσης καλό θα ήταν να δείτε και τι αυτονομία έχει το καθε ενα αλλά περιπου το ίδιο πρεπει να εχουν όλα...(αν είναι το ψάχνω και εγω αλλά εχω μια δουλιτσα τωρα...)

 

Ευχαριστω antwni. Θα λαβουμε υπ'οψην και την αυτονομια που λες μιας και ειναι βασικο και οτι ειναι μας λες και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντωνη η ελλειψη των win 8 pro που αναφερεις ως μειονεκτημα για το Samsung 300e5c s03 ειναι τοσο σημαντικη για σχετικα απλη οικιακη χρηση;Ψαχνομαι κι εγω για το συγκεκτιμενο μοντελο κ θεωρουσα πως με τα win 8 home θα ημουν καλυμενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σκεφτονται και αυτο (δηλαδη ανεβαινουνε και σε τιμη και μπορουνε να διαθεσουνε εως 650, οποτε μεχρι 650 προτινετε οποιο πιστευετε καλο) αλλα δεν βλεπω καποια σημαντικη διαφορα σε σχεση με το πιο μικρο μοντελο samsung των 579 εκτος απο τον επεξεργαστη. Εσεις τι λετε?

 

Στο πλαισιο βλεπω και την εξης αξιολογηση για αυτο το μοντελο...(πατηστε στην καρτελα αξιολογησεις)

Μόνο και μόνο απο αυτό καταλαβαίνεις οτι είναι fail ο τύπος...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ CD ΤΩΝ WINDOWS8

Με ποιο laptop συνοδεύεται το CD των windows? :huh:

Τώρα''μετρια αποδοση,πολυ αργο''...δεν ισχύει....μπορεί να έχει φορτωμένα προγράμματα...δεν μπορώ να ξέρω τι παίζει εκεί...αλλά ο i5 είναι ανώτερος απο οποινδήποτε i3!!Ο i5 3210m έχει turbo boost και πάει στα 3.1ghz όταν χρειαστεί...

 

Τώρα δεν ξέρω αν θα χρειαστεί να δώσει τόσα λεφτά για ένα laptop που θα έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών και δεν θα παίζει παιχνίδια...Η μόνη διαφορά είναι ο επεξεργαστής που της χρειαζεται....

Γνώμη μου είναι οτι και ο ''απλός'' samsung της κάνει με τον i3 αλλά ο i5 σαφεστατα και είναι καλύτερος!!!

Δεν ξέρω τι να πω :unsure: ....η επιλογή είναι δική σας.... :)

 

 

Aντωνη η ελλειψη των win 8 pro που αναφερεις ως μειονεκτημα για το Samsung 300e5c s03 ειναι τοσο σημαντικη για σχετικα απλη οικιακη χρηση;Ψαχνομαι κι εγω για το συγκεκτιμενο μοντελο κ θεωρουσα πως με τα win 8 home θα ημουν καλυμενος..

 

Εντάξει δεν νομίζω....

http://www.techradar...for-you-1076505

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε antwni. Σε ευχαριστω και παλι.

 

Μιας και τρελαθηκε η φιλη με την εμφανιση του Samsung που τον ειδε απο κοντα σε σχεση με τους υπολοιπους (που και αυτους τους ειδε), παει για τον ''μεγαλο'' samsung να τελειωνει. Εχει και αυτο το turbo boost που oντως ειναι ενα καλο συν.

 

Θα εχει καποιο recovery για τα windows ή απαξ και θελησει καποια στιγμη να κανει φορματ πρεπει να αγορασει και windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φαντάζομαι μέσα έχουν recovery!!Τουλάχιστον τα περισσότερα laptops έχουν....cd δεν συνοδεύεται με laptop...και φυσικά και όχι δεν χρειάζεται να αγοράσει τα windows...

 

Με λίγο που googlara βρήκα αυτα τα δυο

http://www.youtube.com/watch?v=StLEf1nRGXU

http://www.futureshop.ca/en-CA/product/samsung-samsung-15-6-3rd-gen-intel-i5-3210m-laptop-np300e5c-a06ca-silver-np300e5c-a06ca/10208504.aspx

 

Η μπαταρία κρατάει πάνω απο 5 ώρες οπότε είστε μια χαρά!!

Το δικο μου laptop με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά αλλά fujitsu η μπαταρία κρατάει 3 μισι ώρες....

 

Κάντε και μια επέκταση εγγύησης να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.....!!!

 

Καλορίζικο!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρε σημερα το samsung με τα windows 8 πανω. Μια χαρα, πολυ ωραιο ειναι εμφανισιακα αλλα και απο επιδοση. Πατησα και το fn μαζι με το f9 (ή f10 ή f11 δεν θυμαμαι καλα) και εγινε και το turbo mode και απο εκει που ο επεξεργαστης ετρεχε εως τα 2 περιπου, με το turbo εδειξε και 3 (δεν ειναι μονιμα 2.5 ή 3.1 αντιστοιχα ο επεξεργαστης, πρεπει να ειναι ρυθμισμενος να πηγαινει οσο χρειαζεται αναλογα με τις εργασιες που κανεις).

 

Απο εκει και περα, την μπαταρια δεν την βαλαμε πανω ακομα (το ανοιξαμε με σκετο ρευμα). Θα το αφησει ολο το βραδυ με την μπαταρια πανω να φορτισει.

 

Στο θεμα μπαταρια τωρα, πως μπορουμε να την κρατησουμε σε καλη κατασταση γενικα, μιας και πεφτουν σιγα σιγα με τον καιρο?

 

Edit: Διαβαζω και αυτο τωρα.

 

Αυτα ισχυουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...