Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση PC εως 400 ευρω


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστης μου εχει τα εξης χαρακτηριστικα

MONSTER 1104 το οποίο έχει:

cpu Q6600 2,4 FSB 1066

ram 4GB DDR2 667Mhz

Αsus eah6450 1gb

M/B GIGABYTE 946GMX-S2

τροφοδοτικο: raptoxx model RP 400 PSP

 

Τι αναβαθμιση θα μπορουσα κρατωντας την μητρικη η πολλα απο τα ηδη υπαρχοντα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου αλλα να ταιριαζουν μεταξυ τους. Να μην χρειαστει δηλαδη να παρω μια καρτα γραφικων η οποια δεν ειναι συμβατη με την μητρικη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη μου εχει προβλημα οποτε θα παρω μια καινουρια κοντα στα 100-150 max. Εφοσον ειναι να βαλω πανω στο pc μια 400ρα θεωρω ντροπη να μην πω οτι το θελω ΚΑΙ για παιχνιδι. 50/50 δλδ για εργασιες και παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτα μπορω να τα κουμπωσω στην μητρικη; υποψιν ειναι λιγο παλια η μητρικη μου. Η καρτα ssd γιατι χρειαζεται; Εχω ηδη μεσα σκληρους δισκους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς χωρίς εκπτώσεις στην αποδοση. Είναι δίσκος ssd και δίνει μεγάλη αποκρισιμότητα στο σύστημά σου. Στο gaming, αν ρωτάς γι αυτό, δεν βοηθαει γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτο το τροφοδοτικο: http://www.pc1.gr/sh...hp?ID=200015502 για να μην παραγγελνεις απο Θεσσαλονικη (το θεωρω και καλυτερο). Να συμπληρωσω όμως οτι, παρολο που δεν βελτιωνει το framerate, ο ssd μπορει να βελτιωσει την εμπειρια στα games, ειτε μειωνοντας τα loading times, είτε εξαλείφωντας κολληματα που εμφανιζονται σε παιχνιδια που φορτώνουν in-game μεγαλο ογκο δεδομενων, τοσο σε single player οπως τα Fallout:NV και Witcher 2: AK, όσο και σε MMOs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς χωρίς εκπτώσεις στην αποδοση. Είναι δίσκος ssd και δίνει μεγάλη αποκρισιμότητα στο σύστημά σου. Στο gaming, αν ρωτάς γι αυτό, δεν βοηθαει γενικά.

 

οποτε καλο θα ταν στον ssd να φορτωνα τα windows ας πουμε; Ολα αυτα επειδη ειναι σχετικα παλιος ο υπολογιστης μου μπορουν ανετα να μπουν στην μητρικη μου ε; Το ξαναρωταω γτ δν ειμαι τοσο εμπειρος μην βρεθω προ εκπληξεως..

 

Δες και αυτο το τροφοδοτικο: http://www.pc1.gr/sh...hp?ID=200015502 για να μην παραγγελνεις απο Θεσσαλονικη (το θεωρω και καλυτερο). Να συμπληρωσω όμως οτι, παρολο που δεν βελτιωνει το framerate, ο ssd μπορει να βελτιωσει την εμπειρια στα games, ειτε μειωνοντας τα loading times, είτε εξαλείφωντας κολληματα που εμφανιζονται σε παιχνιδια που φορτώνουν in-game μεγαλο ογκο δεδομενων, τοσο σε single player οπως τα Fallout:NV και Witcher 2: AK, όσο και σε MMOs.

 

το 1 ειναι 630w και το αλλο 550w αν ειδα καλα. Αυτο δεν παιζει ρολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε καλο θα ταν στον ssd να φορτωνα τα windows ας πουμε; Ολα αυτα επειδη ειναι σχετικα παλιος ο υπολογιστης μου μπορουν ανετα να μπουν στην μητρικη μου ε; Το ξαναρωταω γτ δν ειμαι τοσο εμπειρος μην βρεθω προ εκπληξεως..

 

 

 

το 1 ειναι 630w και το αλλο 550w αν ειδα καλα. Αυτο δεν παιζει ρολο;

 

Παιζει το ρολο του, αλλα οχι καθοριστικης σημασιας. Εφόσον τα watt σε καλυπτουν (κατι που δε φαινεται απαραιτητα απο την ονομαστικη ισχύ των τρφοδοτικων, καθως καποια χειροτερης ποιοτητας PSUs αναφερουν πολλα watt χωρις όμως να μπορουν να λειτουργησουν σε αυτα απροσκοπτα), μετρανε και αλλα πραγματα όπως efficiency, ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογησης, τα Amber στο +12V rail, οι διαφοροι μηχανισμοι ασφαλειας, η εγγυηση κλπ.

 

Στον ssd βαζεις λειτουργικο, antivirus και τα προγραμματα που χρησιμοποιεις περισσοτερο. κρατας τους hdd σαν αποθηκη για οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ ωραια. Βαζοντας αυτα ολα σε μια παρενθεση θελω να ρωτησω το εξης. Την καρτα γραφικων που εχω τωρα την αγορασα προσφατα. Αν αποφασιζα να την κρατησω αλλα να αλλαζα καποια αλλα πραγματα θα ηταν ματαιη η αναβαθμιση που θελω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το gaming απολύτως.

 

χμ καταλαβα. Δηλαδη για να καταλαβω σε μια κλιμακα απο 1 ως το 100 τι θα βαζες στην δικη μου και τι σε αυτην που μου προτεινες,ετσι για να το εμπεδωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ καταλαβα. Δηλαδη για να καταλαβω σε μια κλιμακα απο 1 ως το 100 τι θα βαζες στην δικη μου και τι σε αυτην που μου προτεινες,ετσι για να το εμπεδωσω;

Η δικιά σου θα έπαιρνε 5 στα 100 και η άλλη 60.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...