Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV 42" Value for Money?


Rod@X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα για αγορά TV , πελάγωσα διαπιστώνοντας πόσο πίσω έχω μείνει και ζητάω τη βοήθεια σας.

Ψάχνω τηλεόραση 42' για το σαλόνι μου (απόσταση θέασης 2.5-3μ) .

Με ενδιαφέρει η εικόνα και δυνατότητα αναπαραγωγής ταινιών από καλό ενσωματωμένο media player.

Το 3D δεν πολυενδιαφέρει προς το παρόν αλλά δεν με χαλάει να υπάρχει.

Αν "τρέχει" καμία καλή προσφορά καταστήματος στα "μέτρα" μου?

Διαθέσιμο ποσό 500-700 ευρώ.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για την απόσταση θέασης που έχεις, οι τηλεοράσεις 50 και πάνω είναι κατάλληλες, για να μην το μετανιώσεις αργότερα. Φυσικά, όλα είναι συνάρτηση του budget που διθέτεις και αφού έχεις βάλεις περιορισμό, θα βρεις και 50άρες σ' αυτά τα λεφτά.

2. Οι media player των τηλεοράσεων δεν έχουν πολλές δυνατότητες και προσφέρουν τα βασικά. Επομένως, εάν έχεις σχετικές απαιτήσεις πρέπει να σκεφτείς την αγορά καλού media player.

3. Το 3d ανεβάζει την τιμή και πρέπει να σκεφτείς εάν αποτελεί προϋπόθεση στις επιλογές σου.

4. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα βασικά κριτήρια για την επιλογή τηλεόρασης που είναι τα ποσοστά θέασης α) τηλεοπτικού σήματος, β) ταινιών και γ) gaming. Εάν πχ σε ενδιαφέρει το γ πρέπει να ξεχάσεις την τεχνολογία plasma που έχει σήμερα σημαντικά πλεονεκτήματα σε ότι αφορά στην απόδοση του μαύρου κλπ.

5. Σημαντικό ρόλο παίζει ακόμη και η θέαση αγώνων η όχι, αφού οι Plasma έχουν καλλίτερα αποτελέσματα στην κίνηση.

6. Πρέπει να λάβεις υπόψη και τις συνθήκες που έχει ο χώρος που θα την βάλεις. Εάν πχ είναι πολύ φωτισμένος με παράθυρα που καθρεπτίζονται στην τηλεόραση, θα έχεις προβλήματα την ημέρα κλπ.

 

Ίσως σε παραξένεψαν τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι αποτελούν τα βασικά στοιχεία για να ξεκινήσεις μια έρευνα αγοράς που θα σε βοηθήσει να κάνεις την καλλίτερη επιλογή για τις δικές σου επιλογές και συνθήκες. Αφού ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου, επανερχόμαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα νωρίτερα σήμερα την http://www.skroutz.gr/s/1948841/Samsung-UE46EH6030.html?keyphrase=samsung+46+6030

 

Εχω την ίδια απόσταση με εσένα μεταξύ καναπέ τηηλεόρασης και τις είδα σε κατάστημα πιστεύω πως η 46άρα θα είναι καλύτερη. Οχι πως η 40άρα ειναι μικρή φυσικά μια χαρά ήταν και αυτή.

 

Και οι δυο στο budget σου είναι οπότε διαλέγεις.

 

Δεν ξέρω πολλά από τηλεορασεις για να ειμαι ξεκάθαρος απλά σου λέω τι παρήγγειλα.και μου άρεσε όταν την είδα στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rod@X, ο πρώτος φίλος στα λέει όλα καλά και φαίνεται γνώστης του αντικειμένου, αλλά νομίζω ότι τόσες πληροφορίες για έναν αρχάριο σαν και εσένα (από ό,τι λες) περισσότερο σε μπερδεύουν παρά σε βοηθούν.

 

Γνώμη μου είναι, για να μην παιδεύεσαι και πολύ, να αγοράσεις μια Samsung, καθώς θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες για τα λεφτά τους, με άριστη εικόνα και πολύ εύχρηστο μενού και τηλεκοντρόλ. Επιπλέον διαθέτουν ενσωματωμένο πολύ καλό media player, ο οποίος παίζει από στικάκι όλα τα γνωστά αρχεία ταινιών και διαβάζει κανονικά εξωτερικούς έλληνικούς υπότιλους, χωρίς προβλήματα συμβατότητας κτλ. όπως ίσως σε άλλες μάρκες.

 

Θα συμφωνήσω ωστόσο ότι καλό είναι να πας σε 46" γιατί η διαφορά δεν είναι μεγάλη σε όγκο (αν χωράει η 42" θα χωρέσει και η 46") και αν υπολογίσεις και τις μαύρες μπάρες πάνω-κάτω που θα βλέπεις στις περισσότερες ταινίες, η 42άρα θα σου φανεί μικρή.

 

Στο λεώ εγώ που έχω και 42" και 46" σπίτι μου και μπορώ να συγκρίνω. Η 46άρα είναι οκ, η 42άρα οριακή για την απόσταση που λες. Άσε που η Samsung (με κλειστά μάτια για μένα σε σχέση με Sony, LG κτλ) δεν βγάζει μοντέλα στις 42". Πάει από τις 40" στις 46".

 

Οπότε στο budget σου προτείνω αυτή που έχει καλά reviews:

 

http://www.skroutz.gr/s/448746/Samsung-UE46ES5500.html

 

Δεν είναι 3D, αλλά σε αυτά τα λεφτά και μέγεθος (κάτω από 50") δεν αξίζει να πας σε 3D, πρώτον είναι κατώτερης ποιότητας σε θέμα εικόνας μια τηλεόραση 3D που κάνει ίδια λεφτά με μια χωρίς 3D, δεύτερον το 3D για να το απολαύσεις θέλει πολλές ιντσες και τρίτο σπάνια θα κάτσεις να δεις 3D (άσε που θα βαριέσαι να "βρίσκεις" και υλικό 3D).

 

Πάρ'τη και θα με θυμηθείς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Μέτρησα το χώρο,

1.Η απόσταση είναι ακριβώς από από 2- 3 μ (είναι Πι με 2 καναπέδες και μπροστά η τηλεόραση)

2.Media player όσο γίνεται καλλίτερο.

3.Το 3D το ξεχνάμε.

4.Κυρίως τηλεοπτικό σήμα.80%, ταινίες 20% gaming 0%)

5, Αγώνες σπανία (όταν παίζει Εθνική ομάδα)

6. Παράθυρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν μελλοντικά θα σ' ενδιέφερε το 3D κοίτα την 6030 που σου προτάθηκε.

Αν πραγματικά δεν σ' ενδιαφέρει καθόλου, τότε η ES5500 είναι πολύ καλύ πρόταση.

Το καλύτερο ενσωματωμένο media player τον έχουν οι Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την άμεση-ουσιαστική ανταπόκριση . Με καλύψατε απολύτως.

Είχα ξεκινήσει "διάβασμα" πριν ζητήσω βοήθεια και είχα χάσει τη μπάλα.

Βλέπω ότι και η δυο είναι περίπου στην ίδια τιμή και μου κάνει εντύπωση που αυτή που έχει δυνατότητα η 3D δεν είναι ακριβότερη.

Υπάρχει κανένα κατάστημα που είναι σε προσφορά καμιά από τις δύο, ή πάω skroutz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον διαθέτουν ενσωματωμένο πολύ καλό media player, ο οποίος παίζει από στικάκι όλα τα γνωστά αρχεία ταινιών και διαβάζει κανονικά εξωτερικούς έλληνικούς υπότιλους, χωρίς προβλήματα συμβατότητας κτλ. όπως ίσως σε άλλες μάρκες.

 

Tο έχω απορία όταν λέτε πως παίζει όλα τα αρχεία μιλάμε και για blue ray full hd 3d κλπ μέσω USB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτην απο καποιο επώνυμο μαγαζι μέσω ίντερνετ. Απέφυγε τα μικρα e-shops καθως μπορεί να μπλέξεις με καμιά παρά εισαγωγή. Άλλωστε οι τιμες παιζουν στο 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...