Προς το περιεχόμενο

Devolo dLAN 200 AVsmart+ starter kit 50 € + μεταφορικά


axi100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.amazon.fr...f_rd_i=51375011

 

Στο Skroutz ξεκινάει από 109 €.

 

Τα πήρα πέρυσι από το γερμανικό Amazon 65 € στο αντίστοιχο Black Friday και πετυχαίνουν στο σπίτι μου ταχύτητα σύνδεσης ~ 170 Mbit/sec (πολύ πάνω από απλό 100άρι δίκτυο).

 

Όποιος χρειάζεται ποιοτικό powerline είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Είναι ότι πρέπει για σύνδεση της TV (σύνδεση με media player, smart TV κλπ) όταν αυτή βρίσκεται σε άλλο χώρο (πχ σαλόνι) και οι ταχύτητες του WiFi απλά δεν επαρκούν...

 

Να προσθέσω ότι ο κωδικός που έχετε για το αγγλικό Amazon ισχύει και εδώ (και σε όλα τα ευρωπαϊκά Amazon), απλά στα υπόλοιπα δεν πρέπει να ισχύουν τα δωρεάν μεταφορικά στην Ελλάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10€ μεταφορικά σε 3-7 μέρες βγάζει. Not bad.

 

Αν και τα 170Mbps που αναφέρεις είναι το άθροισμα ανά κατεύθυνση, η πραγματική ταχύτητα ανά κατεύθυνση θα πρέπει να είναι στη μέση, ~85Mpbs και αυτό λογικά θα είναι το carrier που εξαρτάται αποκλειστικά από την απόσταση και την ποιότητα της καλωδίωσης. Επειδή το πρωτόκολλο είναι half-duplex και τα collissions πολλά, θα περίμενα το πραγματικό throughput ανά κατεύθυνση να είναι αρκετά χαμηλότερο ακόμη... ίσως στα 50Mbps?

 

Αν αυτό το 170Mbps το μέτρησες με μεταφορά αρχείου μεγάλου μεγέθους (τάξης GB) τότε, πράγματι είναι εκπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 170 Mbits/sec το βγάζει το πρόγραμμα που συνοδεύει τα Devolo (dLAN cockpit), αλλά έχεις δίκιο ότι η πραγματική ταχύτητα τελικά είναι η μισή (δεν ήξερα ότι το πρωτόκολλο είναι half-duplex).

 

Σε πραγματική μεταφορά αρχείου με Windows Explorer έπιασα ταχύτητα μεταφοράς 7 MB/sec, ενώ με Wifi πιάνω περίπου 2,6 MB/sec.

 

http://i1296.photobucket.com/albums/ag7/axi100/Devolo2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα είναι ποιοτικό και αυτό που δίνει ο ΟΤΕ, αφού το προτείνει για το Connx-Tv

http://oteshop.ote.g...Wall_Mount.html

 

Χρησιμοποιώντας powerlines εδώ και αρκετά χρόνια σε τριφασική σύνδεση έχω να πω ότι του ΟΤΕ δεν δουλευουν!

Επίσης οι ταχύτητές τους στη ίδια φάση, δεν είναι κοντά στις ονομαστικές αλλά πολύ πιο κάτω.

Τα Devolo είναι κορυφαία αν και ακριβά. Ίσως όμως η καλύτερη λύση είναι τα tp-link που αν και φτηνά, και καλές ταχύτητες πιάνουν, και σε τριφασικό δουλεύουν αλλά και συνεργάζονται με τα devolo άψογα!

Επίσης τα devolo και τα tplink παίζουν τέλεια και με το connx-tv αλλά επιτρέπουν να περνάς ταυτόχρονα και iptv και ιντερνετ από το ίδιο Powerline!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα "σκοτώνουν" γιατί η devolo εδώ και πάνω από ένα χρόνο έχει βγάλει τα 500αρια powerlines με πολύ καλύτερες ταχύτητες....

 

πόσο είναι το καλύτερο και το χειρότερο που έχεις δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο είναι το καλύτερο και το χειρότερο που έχεις δει?

 

Από το πρόγραμμα των powerlines δείχνει σταθερά από 300 έως 450!!!

Αντίστοιχα στα 200 δείχνει από 70-140

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας powerlines εδώ και αρκετά χρόνια σε τριφασική σύνδεση έχω να πω ότι του ΟΤΕ δεν δουλευουν!

Επίσης οι ταχύτητές τους στη ίδια φάση, δεν είναι κοντά στις ονομαστικές αλλά πολύ πιο κάτω.

Τα Devolo είναι κορυφαία αν και ακριβά. Ίσως όμως η καλύτερη λύση είναι τα tp-link που αν και φτηνά, και καλές ταχύτητες πιάνουν, και σε τριφασικό δουλεύουν αλλά και συνεργάζονται με τα devolo άψογα!

Επίσης τα devolo και τα tplink παίζουν τέλεια και με το connx-tv αλλά επιτρέπουν να περνάς ταυτόχρονα και iptv και ιντερνετ από το ίδιο Powerline!!!!

 

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις πως περνας ταυτόχρονα internet και iptv από το ιδιο Powerline (μεσω καποιου switch???)?

 

Δηλαδή αν παρω τρια powerlines μπορώ στο ένα να περάσω ιντερνετ και iptv και στο ενα δωματιο να παρω internet και στο άλλο iptv?

 

Πες μου σε παρακαλω

 

Ευχαριστω

 

Επίσης αυτο to devolo στο γαλικο αμαζον νομίζω οτι έχει ενα μαρκουτσι που εξεχει στη σουκο του. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις πως περνας ταυτόχρονα internet και iptv από το ιδιο Powerline (μεσω καποιου switch???)?

 

Δηλαδή αν παρω τρια powerlines μπορώ στο ένα να περάσω ιντερνετ και iptv και στο ενα δωματιο να παρω internet και στο άλλο iptv?

 

Πες μου σε παρακαλω

 

Ευχαριστω

 

Επίσης αυτο to devolo στο γαλικο αμαζον νομίζω οτι έχει ενα μαρκουτσι που εξεχει στη σουκο του. Κάνω λάθος?

 

 

Υπάρχουν 2 τρόποι με τα powerlines:

1. Σε ένα switch ρίχνεις πάνω και το ιντερνετ και το iptv και το στέλνεις στο powerline. Στην συνέχεια οποιοδήποτε powerline θα έχει και ιντερνετ και iptv - ΠΡΟΣΟΧΗ Πρέπει να απενεργοποιήσεις το dhcp server από το router σου γιατί μπερδεύει το Iptv...

2. Παίρνεις το devolo που έχει ενσωματομένο 3πλο switch και κάνεις το ίδιο πολύ πιο ευκολα!

Μου έχει δουλέψει μόνο με (a)devolo και -b- συνδυασμός devolo+tplink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...