Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον τερματισμό των windows.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω τα windows 7 ultimate 64bit SP1 και έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις. Αντιμετωπίζω προβλήματα με τον τερματισμό.

 

Συγκεκριμένα μετά την εντολή τερματισμού εμφανίζεται για λίγα δευτερόλεπτα η κλασσική οθόνη που λέει ότι κάποιο πρόγραμμα είναι ανοιχτό και τα windows θα το αναγκάσουν να κλείσει. Τις περισσότερες φορές δεν δείχνει τίποτα στη λίστα ενώ άλλες δείχνει τον σκληρό μου (την αποθήκη). Τα windows το τερματίζουν αυτόματα και το pc κλείνει κανονικά.

 

Η τελευταία αλλαγή hardware που έκανα ήταν ένα ασύρματο ποντίκι και πλητρολόγιο. Μετά από ψάξιμο βρήκα μια εντολή που φαίνεται σχετική και είναι η sfc /scannow. Bρίσκει κατεστραμμένα αρχεία συστήματος αλλά δεν μπορεί να τα επιδιορθώσει. Eπσυνάπτω την απάντηση της εντολής.

 

Επίσης επισυνάπτω το αρχείο καταγραφής συμβάντων αναφορικά με τον τερματισμό, καθώς και το cbs.log.

 

Άσχετα κολλήματα ή άλλου είδους προβλήματα δεν παρατηρούνται.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν.

post-228313-0-16338800-1353507399_thumb.jpg

post-228313-0-95021100-1353507408_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Windows on/off Transition Performance (paper) .71 σελιδες μεν, συμπυκνωμενη γνωση δε.

Ουσιαστικα για να κανεις την αναλυση κατα το boot/shutdown, θα πρεπει να χρησιμοποιησεις το Windows Performance Toolkit .Το οποιο με τη σειρα του περιλαμβανεται στο Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) και στο Windows SKD (διαλεγεις και παιρνεις ποιο θελεις).

Αυτο που χρειαζεσαι για να κρατησεις ενα log file του τι συμβαινει κατα το shutdown, ειναι το xbootmgr.exe με το οποιο θα δημιουργησεις το trace file και στη συνεχεια το xperf.exe με το οποιο θα διαβασεις το trace και θα ψαξεις για οτιδηποτε περιεργο (εαν κατι παει στραβα θα ειναι αρκετα οφθαλμοφανες στις γραφικες παραστασεις του xperf).

Ειχα γραψει ενα blog post για το συγκεκριμενο θεμα, για ενα μελος του insomnia, ριξτου μια ματια να παρεις μια γενικη ιδεα.

Ενα google searching στα γρηγορα μου εβγαλε ενα μικρο tutorial της διαδικασιας, για το troubleshooting του boot.

Στην περιπτωση σου, αντι για

>
Xbootmgr –Trace Boot –TraceFlags DIAG+DRIVERS+POWER+REGISTRY

θα χρειαστεις κατι σαν

>
Xbootmgr –Trace shutdown –TraceFlags MyTraceFile noPrepReboot

 

Κανε τον κοπο να διαβασεις οτι πληροφοριες σου εδωσα (για το paper keyword "xbootmgr", αν και προτεινω ολες τις σελιδες του σε οποιον ενδιαφερεται και εχει χρονο) πριν ξεκινησεις τα trace και τις αναλυσεις τους, θα γλυτωσεις αρκετο χρονο απτο εαν πηγαινεις στα τυφλα :-)

Επισης "xbootmgr.exe -help", επεξηγηματικοτατο ^_^

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα αρχίσω άμεσα το διάβασμα και θα ενημερώσω. Από αυτά που πόσταρα εγώ έβγαλες καμια άκρη? Είναι τουλάχιστον σχετικά ή μια τρύπα στο νερό έκανα και έψαξα αλλά ντ άλλων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νοπ, δυστυχως το συγκεκριμενο xml δεν λεει και πολλα πραγματα και δεν μπορω να σου απαντησω εαν ειναι σχετικο, καθως απλα αναφερει γενικες πληροφοριες του στυλ "ναι, εδω οντως κατι συμβαινει".

Edit: Φανταζομαι εχεις απορριψει τα προφανη "καποιος εξωτερικος προσπαθει να γινει unmount για 43 δευτερολεπτα" και αλλα αντιστοιχα. Απλα το λεω σε περιπτωση που σου ξεφυγε και "σπαταλησεις" τον οποιο χρονο αφιερωσεις για να βρεις ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγκυκλοπαιδικά:

 

Ναι αλλά γιατί να μην του δουλέψει το sfc; Δεν μου έχει τύχει κι εμένα αυτό!

 

Κάτι παρόμοιο με το on/off transition performance υπάρχει και για τα XP;

 

Sorry που πετάχτηκα έτσι στο άσχετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγκυκλοπαιδικά:

Ναι αλλά γιατί να μην του δουλέψει το sfc; Δεν μου έχει τύχει κι εμένα αυτό!

Κάτι παρόμοιο με το on/off transition performance υπάρχει και για τα XP;

No idea. Ισως χρειαστει ερευνα στη συνεχεια. Απλα προτεινα την ευθεια διαδρομη για αρχη και βλεπουμε.

Ατιμο πραγμα τα εντοσθια των Windows :-D

Κάτι παρόμοιο με το on/off transition performance υπάρχει και για τα XP;

Θα σε γελασω. Παντως το xbootmgr, xperf και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις τρεχουν σε xp, οποτε μερος των πληροφοριων του paper θα μπορουν να εφαρμοσθουν και στην..αρχαιολογια σου :P

 

 

Upgrade damn you,upgrade!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

lol

 

Με 7 είμαι (μέχρι εκεί φτάνει το upgradability μου, so far, μιας και τα 8...), αλλά, όπως είπα, εγκυκλοπαιδικά θέλω να μάθω (όρεξη για διάβασμα :P ).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

(εαν κατι παει στραβα θα ειναι αρκετα οφθαλμοφανες στις γραφικες παραστασεις του xperf)

ijD39.jpg

Εχεις κατι shared στο δικτυο?

Εαν οχι, απενεργοποιησε το wmpnetwk.exe (windows media player network sharing service)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Έχω έναν ακόμα H/Y πάνω στο router με τον οποίο μοιράζομαι κάποιους φακέλους αλλά τις τελευταίες μέρες είναι κλειστός. Αν αναφέρεσαι στο internet, όχι, δεν έχω τίποτα. Το κλείνω και επανέρχομαι. Κάποιο άλλο πρόβλημα εντόπισες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σ ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Έχω έναν ακόμα H/Y πάνω στο router με τον οποίο μοιράζομαι κάποιους φακέλους αλλά τις τελευταίες μέρες είναι κλειστός. Αν αναφέρεσαι στο internet, όχι, δεν έχω τίποτα. Το κλείνω και επανέρχομαι. Κάποιο άλλο πρόβλημα εντόπισες?

Αυτο ειναι που κανει μπαμ, το συγκεκριμενο service σιγουρα χρησιμοποιει το δισκο πριν το κλεισιμο, οποτε δεν προχωρησα σε αναζητηση περαιτερω λεπτομερειων. Ριξε ενα update οταν το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα, πάλι τα ίδια. Ανοιγει το γνωστό παράθυρο που λέει ότι τα windows θα κλείσουν το τάδε πρόγραμμα (δεν δείχνει πρόγραμμα). Μήπως φταίει ότι έφτασα τη διαδικασία μέχρι εδώ? Ο δίσκος ο οποίος δεν κλείνει είναι η αποθήκη, όχι αυτός του boot. Η υπηρεσία από τον c δεν εκτελείται?

 

I would suggest you to follow these below provided steps and check.

a. Open services.msc and Navigate to - Windows Media Player Network Sharing Service and Stop the service.

b. Open Folder options and check the option - show hidden files and folder.

c. Navigate to location C:\users\MyAccount\AppData\Local\Microsoft\Media Player

d. Delete the Contents inside the Folder.

 

Δεν βρίσκω τον παρακάτω φάκελο πουθενά, δεν υπάρχει. Επίσης δεν δέχεται τις εντολές στην κονσόλα.

 

 

e. Navigate to c:\Users\Mcx1 folder and Delete the Contents of the Folder.

f. Open the Command Prompt in elevated mode and run the Commands - wmpnetwk.exe, wmpnscfg.exe and wmpshare.exe

g. Restart the Computer and check with Media Sharing in the Network and sharing center is getting turned on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eιναι και support engineer στο answers της microsoft αυτος που το postαρε τρομαρα του, φανταστηκα οτι ξερει τι λεει.

Ουτε εγω εχω τετοιο φακελο και δεν εχω ιδεα τι θελει να πει ο ποιητης με το συγκεκριμενο και επισης δεν αναγνωριζονται απο cmd οι εντολες που δινει.

Δοκιμασε τη 2η μεθοδο (αφαιρεση του media player), εαν φυσικα δεν χρησιμοποιεις τον windows media player.

Η συγκεκριμενη υπηρεσια αφου τη σταματησες απο το services.msc και εκανες restart το pc, εμφανιζεται στον task manager (admin rights)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τη δεύτερη ινδιάνικη μέθοδο (πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι). Ούτε αυτή δούλεψε. Η συγκεκριμένη υπηρεσία εμφανίζεται μεν στον task manager αλλά ως απενεργοποιημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...