Προς το περιεχόμενο

το fan της cpu γυριζει σε φουλ στροφες οταν ξεκιναει το pc


alex00a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,το fan της cpu γυριζει σε φουλ στροφες οταν ξεκιναει το pc,εχω κανει bios update αλλα δεν εφτιαξε,το φαν δεν ξεκιναει μολις πατησω το κουμπι ξεκιναει μετα απο 3-4 sec σε φουλ στροφες και μετα απο 2-3 πεφτουνε οι στροφες

 

 

πιθανες λυσεις;

 

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή .. το ίδιο έκανε και σε σ'εναν φίλο κάποτε κ το άλλαξα στην εγγύηση. αν κάνεις enable την προστασία (μπιπ) από το bios σου χτυπάει σωστά ? άρα προλαβαίνει κ'ανεβαζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής και μόλις πάρει ισχυρό ρεύμα η ψήκτρα ξεκινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενοεις ; το μπιμ ακουγετε μια φορα στο ξεκινημα

Άλλο αυτό το μπιπ είναι το post .. δεν έχει alarm η μητρική σου στο bios για τις θερμοκρασίες κ τις στροφές από τα fan η δεν τα έχεις ανακαλύψει καν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουίμα πέρνει ρεύμα στην εκκίνηση σε full στροφές και μόλις ανοίξει το BIOS κάνει έλεγχο και τις ρίχνει .

 

Τι ρύθμιση έχεις στο BIOS ; να ρίχνει τις στροφές ανάλογα με τις στροφές ή με τα volt ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κάνει παύση στην αρχή λέει για 4sec .. το φαν πρέπει να γυρίζει με το πάτημα του κουμπιού είναι η δική μου γνώμη - εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανε πάντα αυτό;

 

ναι απο το πρωτο του ξεκινημα

 

Άλλο αυτό το μπιπ είναι το post .. δεν έχει alarm η μητρική σου στο bios για τις θερμοκρασίες κ τις στροφές από τα fan η δεν τα έχεις ανακαλύψει καν ?

 

εχει το asus q fan tτο οποιο δεν αφηνει τις στροφες του φαν να πεσουν κατω απο 600-700-800(εσυ διαλεγεις)

 

Λουίμα πέρνει ρεύμα στην εκκίνηση σε full στροφές και μόλις ανοίξει το BIOS κάνει έλεγχο και τις ρίχνει .

 

Τι ρύθμιση έχεις στο BIOS ; να ρίχνει τις στροφές ανάλογα με τις στροφές ή με τα volt ;

 

βασικα οταν ειναι ενεργοποιγημενο το q fan kai ο επεξεργαστης ειναι χαλαρος το φαν γυριζει στις 1000rpm ενω οταν ειναι απενεργοποιημενο και ειναι χαλαρος γυριζει στις 2000rpm

 

ειτε ειναι ενεργοποιημενο ειτε απενερηοποιημενο το φαν ξεκιναει μετα απο 3-4sec

 

δηλαδη φταει το φαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα αντιμετώπισα το ίδιο πήγα στο πλαίσιο και πήρα καινούρια ψήκτρα.. η ψήκτρα του επεξεργαστή ξεκινάει με το πάτημα του κουμπιού.. ever.. από εκεί και πέρα μπορεί να κάνει διάφορα να αυξάνει,να μειώνει κλπ αλλά όχι παύση στην αρχή και για 4 sec"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω το ιδιο "προβλημα".

οταν ανοιγω το pc δουλευει στις κανονικες στροφες

την ωρα που τελειωνει το μηνυμα του bios η ψυκτρα για ~2sec δουλευει full και μετα παλι κανονικα

προβλημα με θερμοκρασιες δεν εχω (35-40 max)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω το ιδιο "προβλημα".

οταν ανοιγω το pc δουλευει στις κανονικες στροφες

την ωρα που τελειωνει το μηνυμα του bios η ψυκτρα για ~2sec δουλευει full και μετα παλι κανονικα

προβλημα με θερμοκρασιες δεν εχω (35-40 max)

 

ουτε γω εχω

προβλημα με θερμοκρασιες δεν εχω (35-40 max) θελεις να πεις ,,, (35-40 idle);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...