Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με netbook - Δε φορτίζει


nickts1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα insomnia

 

Έχω θέμα με το νετμπουκάκι μου, εδω και λίγες μέρες δε φορτίζει σωστά από το τροφοδοτικό. Το έχω δηλαδή στο ρεύμα και, ενώ ανάβει το λαμπάκι φόρτισης, κάποια στιγμή σβήνει μόνο του και μετά από λίγο ο υπολογιστής κλείνει (φτυσμενη μπαταρία κλασικά). Πιθανότατα είναι θέμα επαφής, γιατί "παίζοντας" το βύσμα στην υποδοχή του ρεύματος, το λαμπάκι φόρτισης αναβοσβήνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκάρω αν φταίει το τροφοδοτικό ή η υποδοχή ρεύματος του νετμπουκ; (ωστε να μη τα σκάσω τζάμπα για καινούριο αν συμβαίνει το δεύτερο...)

 

Πείτε καμμιά ιδέα μάγκες

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα insomnia

 

Έχω θέμα με το νετμπουκάκι μου, εδω και λίγες μέρες δε φορτίζει σωστά από το τροφοδοτικό. Το έχω δηλαδή στο ρεύμα και, ενώ ανάβει το λαμπάκι φόρτισης, κάποια στιγμή σβήνει μόνο του και μετά από λίγο ο υπολογιστής κλείνει (φτυσμενη μπαταρία κλασικά). Πιθανότατα είναι θέμα επαφής, γιατί "παίζοντας" το βύσμα στην υποδοχή του ρεύματος, το λαμπάκι φόρτισης αναβοσβήνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκάρω αν φταίει το τροφοδοτικό ή η υποδοχή ρεύματος του νετμπουκ; (ωστε να μη τα σκάσω τζάμπα για καινούριο αν συμβαίνει το δεύτερο...)

 

Πείτε καμμιά ιδέα μάγκες

Ευχαριστώ

Συνηθως την ακουνε τα power jack της μητρικης με το βαλε-βγαλε..

Εαν εχεις πολυμετρο μπορεις να μετρησεις την εξοδο απο το τροφοδοτικο σου για να δεις εαν βγαζει σωστη ταση.. το 2ο που μου ερχεται στο μυαλο ισως να ειναι καποιος ηλεκτρολυτικος πυκνωτης στην μητρικη σου! οταν εχεις την μπαταρια επανω φορτιζει;; η κλεινει μετα απο λιγο??

ακους καποιο "αχνο" θορυβο σαν τσακ τσακ οταν το βαζεις στην μπριζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχω μονη της τη μπαταρια ειναι οκ,απλα κλεινει συντομα.με ρευμα κ μπαταρια μαζι δε φορτιζει και με ρευμα μονο το ιδιο.πριν λιγες μερες που το παρατηρησα εκανε εναν ηχο τζζζ απο την υποδοχη...πλεον δεν κανει καθολου επαφη,το νετμπουκ εχει αχρηστευτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχω μονη της τη μπαταρια ειναι οκ,απλα κλεινει συντομα.με ρευμα κ μπαταρια μαζι δε φορτιζει και με ρευμα μονο το ιδιο.πριν λιγες μερες που το παρατηρησα εκανε εναν ηχο τζζζ απο την υποδοχη...πλεον δεν κανει καθολου επαφη,το νετμπουκ εχει αχρηστευτει...

 

εχει εγγυηση?

ισως το προβλημα σου να ειναι power jack και ηλεκτρολυτικος πυκνωτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η εγγυηση εχει περασει...αν ειναι αυτο που λες εχει νοημα να κοιταξω για τεχνικο η παει ψηλα σε κοστος;

 

κοιταξε.. ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα και το ελυσα με αλλαγη πυκνωτη και αλλαγη power jack( πιανουν τα χερια μου) :-D

τωρα για εσενα θα σου προτεινα εαν δεν "πιανουν" τα χερια σου να το πας σε εναν κοντινο(γνωστο σου) σου ηλεκτρονικο να του ριξει μια ματια!

αλλιως αν "πιανουν" τολμησε το!

το κοστος δεν ξεπερναει τα 10 ευρω εαν το κανεις εσυ..

 

εδω ειμαστε εμεις για καθε βοηθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Για αρχη θα το παω να το δει τεχνικος και βλεποντας και κανοντας

 

Ενημερωσε μας.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...