Προς το περιεχόμενο

πρέπει να ρυθμίσω στα 1600 mhz από το bios τις νέες ram γιατί αλλιώς θα δουλεύουνε στα 1333mhz?


pilitss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω, αλλά μάλλον το έλυσα, αν και δεν είμαι απολύτως σίγουρος. Προτείνω να μας πεις ακριβώς ποια μητρική έχεις και ποιες μνήμες και ν' ανεβάσεις screenshot από cpuz. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ και όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας δώσει μια χείρα βοηθείας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καταρχας οπως το ειπες στην αρχη ειναι τελειως λαθος... Μπορει να δουλευουν στα 1066 μπορει στα 1333 και μπορει και στα 1600...Αναλόγως τον επεξεργαστή/μητρική που εχεις. Πχ ενας Celeron G530 θα τις δουλευει στα 1066 Mhz. Οποτε στην αρχη που δε μας ειπες τι εχεις δε ξεραμε πως θα δουλευαν οι μνημες

2) Μιας και ξεκαθαρισες και μας ειπες οτι ειναι ΑΜ3 συστημα και μάλλον εβαλες και τη σωστη μητρική που παιρνει DDR3 τότε μάλλον θα χρειαστει να βαλεις χειροκινητα τα 1600...

3) Προσωπικά θα σου ελεγα να βαλεις τα 8 Gb + τις μνημες που εχεις τωρα (4gb?) και να δοκιμασεις να δεις αν δουλευουν στα 1600(δηλαδη να oC τις 1333). Αν δε δουλευουν κατεβασε τες στα 1333. Ετσι και αλλιως διαφορα με τα 1600 δε βλεπεις σχεδον πουθενα. Καλύτερα να εχεις 12 γιγα μνημη μήπως και σου χρειαστουν καποια στιγμη :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα με τον προλαλήσαντα!

 

Απλά θα παραθέσω screenshots, για να δείτε τι έχω κάνει και τελικά σε τι συχνότητα δουλεύουν οι δικές μου, γιατί δε βγάζω άκρη.

 

Έχω μητρική και μνήμες της υπογραφής μου.

Επικοινώνησα με gigabyte (όχι την ελληνική) και μου είπαν να το κάνω χειροκίνητα (οποία έκπληξις!) και να ενεργοποιήσω το E.O.C.P. κι εγώ άλλαξα αυτά που φαίνονται στις 2 παρακάτω φωτό:

 

 

imag0001.png

imag0002.png

 

 

Στο cpuz δείχνει αυτά:

 

 

 

60401133.png

 

98452559.png

 

 

 

 

Είναι ΟΚ ή κάτι μου διαφεύγει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι. Οτι εχεις βαλει στο Bios φαινεται και στο cpu-z.. Σου φαινεται κατι περιεργο; Το 800 μαλλον; Μην αγχωνεσαι .Ετσι ειναι το φυσιολογικό..Σαν 1600αρες(800 Mhz αλλα 1600 ΜΤ/s) δουλευουν. Αν θες περισσοτερες πληροφοριες γιατι ειναι αυτο και πως σχετιζονται τα Mhz με τα Mt/s απλως γραψε double data rate στο google και θα λυθουν οι αποριες σου. Το DDR ειναι τα αρχικα του double data rate. Ή απλως ριξε μια ματια εδω http://en.wikipedia....ouble_data_rate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε φίλε, μου έφυγε ένα άγχος. Με μπέρδευε το max bandwidth αλλά τώρα το 'πιασα!

 

Μου πήρε αρκετή ώρα να το καταλάβω, γιατί δεν είχα ματασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα και μ' είχε παραξενέψει το ότι δούλευαν σε 1334MHz. Βέβαια ο επιμένων νικά κι αυτό συμβουλεύω όλους ασχολούνται με τέτοια θέματα. :P

 

* Τα σχετικά με τα θεωρητικά και τα αρχικά κτλ τα ξέρω, η πράξις όμως είναι το αγγούρι, αν δεν το έχεις ξανακάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...