Προς το περιεχόμενο

Κλωνοποίηση HDD σε SSD - Eνεργοποίηση AHCI


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την δική μου αγορά ssd και το ψάξιμο + την βοήθεια των παιδιών του φόρουμ, είπα να γράψω αυτό το μικρό οδηγό για να βοηθηθούν όσοι απο μάς μπήκαν στην διαδικασία αγοράς και εγκατάστασης!

 

Υπ'όψιν ότι αν κάποιος πήρε ssd με την προοπτική να κάνει καθαρή εγκατάσταση σε αυτόν, τα παρακάτω δεν χρειάζονται!

 

Κατ'αρχάς το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να εγκαταστήσουμε τον ssd στο κουτί μας.

καλό είναι να αγοράσουμε πακέτο ssd με την ένδειξη retail + desktop ή laptop kit (ανάλογα τί έχουμε) ώστε να έχει μέσα ότι χρειάζεται για να προσαρμοστεί ο δίσκος σε θέση 3,5" και όχι bulk που είναι σκέτος και μας βάζει στην διαδικασία να αγοράζουμε έξτρα υλικά τοποθέτησης.

 

Ο intel 330 180gb retail που πήρα εγώ είχε μέσα βάση για τον ssd απο 2,5" σε 3,5", βίδες για προσαρμογή του ssd πάνω στην βάση και την βάση στη θέση του κουτιού, καλώδιο sata3 και καλώδιο ρεύματος (απο molex σε ρεύμα sata)

 

Αφού τον εγκαταστήσουμε, ρυθμίζουμε το bios να κάνει εκκίνηση απο τον παλιό μας σκληρό.

Αν ο σκληρός (ή το partition) που έχουμε τα windows και τα προγράμματα μας πιάνει λιγότερο χώρο απο τον χώρο του ssd μας, τότε μπορούμε πολύ άνετα να κλωνοποιήσουμε τον παλιό μας σκληρό - ουσιαστικά να φτιάξουμε ένα ολόιδιο αντίγραφο του δίσκου.

 

Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορα προγράμματα (just google it).

Αν είστε απο τους κατόχους intel τότε είστε τυχεροί μιάς και η intel διαθέτει εργαλείο κλωνοποίησης, το Intel® Data Migration Software το οποίο έχει φτιάξει σε συνεργασία με την acronis.

Oι 2 προυποθέσεις για την χρήση του παραπάνω εργαλείου είναι 1. Να υπάρχει στο σύστημα intel SSD και 2. Tα περιεχόμενα του δίσκου ή του partition που θέλουμε να αντιγράψουμε να είναι ίσα ή μικρότερα απο την χωρητικότητα του SSD.

 

Tο συγκεκριμένο πρόγραμμα με το πάτημα ενός πλήκτρου, αναλαμβάνει να μεταφέρει αυτούσιο όλο το partition του λειτουργικού στον νέο μας SSD!!

 

Εμείς απλά μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς, πρέπει να κάνουμε μία επανεκκίνηση και μετά να μπούμε στο bios και να ρυθμίσουμε ώστε να bootάρει το pc απο τον SSD πλέον.

Εννοείται ότι μετά, εφόσον τα αρχεία απο τον μηχανικό σκληρό έχουν μεταφερθεί στον ssd, μπορούμε το συγκεκριμένο partition να το φορμάρουμε ώστε να είναι διαθέσιμος ο χώρος για αποθήκη.

 

Περί AHSI ( Advanced Host Controller Interface )

 

To AHCI όταν κάνουμε εγκατάσταση των windows σε SSD ενεργοποιείται στο λειτουργικό μόνο του, οπότε ίσως απλά να χρειαστεί να το ενεργοποιήσουμε στο BIOS.

Σε περίπτωση όμως που τα windows προυπήρχαν του SSD (όπως στην παραπάνω περίπτωση κλωνοποίησης), τότε πρέπει να το ενεργοποιήσουμε πρώτα μέσω registry στο λειτουργικό και μετά στο BIOS.

 

images?q=tbn:ANd9GcQyiNAApFoCic90b4vR8xl6SrOemm6KcF0Ma0tb44y47zdGkajc

 

Πώς καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι ενεργοποιημένο στο λειτουργικό?

-Αν το ενεργοποιήσουμε στο BIOS, μετά δεν μπορούμε να μπούμε στα windows! BSOD κτλ

 

Πώς το ενεργοποιούμε...

 

Σε windows 7

 

-Κλείστε όλα τα προγράμματα

-Πηγαίντε Έναρξη, πληκτρολογήστε regedit στο πλαίσιο αναζήτησης και στη συνέχεια πιέστε το ENTER.

Εάν ανοίξει παράθυρο απο τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη, κάντε κλικ στο κουμπί "Συνέχεια".

Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο δευτερεύον κλειδί μητρώου:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE

System

CurrentControlSet

Services

Msahci

 

600px-Enable_AHCI_in_Windows_7_2.png

 

Στο δεξί τμήμα του παραθύρου, κάντε διπλό κλικ στο "START" και αλλάξτε την τιμή του κλειδιού σε "0".

στη συνέχεια, κάντε κλικ στο OK.

μετά κλείνουμε το παράθυρο - κάνουμε επανεκκίνηση και μπαίνουμε στο BIOS όπου ενεργοποιούμε το AHSI

 

Σε Windows 8

 

Στα 8άρια ουσιαστικά αλλάζει το κλειδί

 

-Κλείστε όλα τα προγράμματα

-Πηγαίντε Έναρξη, πληκτρολογήστε regedit στο πλαίσιο αναζήτησης και στη συνέχεια πιέστε το ENTER.

Εάν ανοίξει παράθυρο απο τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη, κάντε κλικ στο κουμπί "Συνέχεια".

Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο δευτερεύον κλειδί μητρώου:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE

System

CurrentControlSet

Services

storahci

 

Στο δεξί τμήμα του παραθύρου, κάντε διπλό κλικ στο "Error Control" και αλλάξτε την τιμή απο "3" σε "0"

Μετά στο αριστερό τμήμα, κάτω απο το storahsi πατήστε πάνω στο "StartOverride" και στο δεξί τμήμα αλλάξτε επίσης την τιμή απο "3" σε "0"

πατήστε OK, κλείστε το παράθυρο - κάωτε επανεκκίνηση

και μπείτε στο BIOS για να ενεργοποιήσετε το AHSI

 

Στη συνέχεια μπορείτε να εφαρμόσετε τα tips του liopyr που υπάρχουν στην κορυφή της κατηγορίας για καλύτερες επιδόσεις και μακροζωία του νέου σας SSD

 

http://www.insomnia....s-trim-support/

 

καλορίζικος!

Επεξ/σία από samniotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ποιος ο λόγος να υπάρχει ξεχωριστό topic όμως? αυτό ήταν ουσιαστικά το ερώτημα στο προηγούμενο post μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μαλλον ο τιτλος μου ειναι λιγο γενικος....

Αναφερομαι σε συγκεκριμενη περιπτωση που καποιος κανει κλωνοποιηση του παλιου του δισκου σε νεο ssd και ενεργοποιωντας το ΑHCI δεν του ανοιγουν τα windows.

Τα υπολοιπα που γραφω ειναι απλα μερικες "ευκολιες" που χαρη στην συμβολη των φιλων μου εδω στο φορουμ καταφερα να χρησιμοποιησω για να γινει η διαδικασια εγκαταστασης "παιχνιδακι"

 

Εννοειται οτι αν πιστευεται οτι ταιριαζει καλυτερα στο pinned θεμα του liopyr, τιμη μου να το συγχωνεψει καποιος απο τους διαχειριστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα win7, οταν δεν υπαρχει το Msahci, σημαινει οτι δεν υπαρχει ssd στο συστημα ή η εγγραφη αυτη επρεπε να υπαρχει ετσι και αλλιως απλα απενεργοποιημενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα win7, οταν δεν υπαρχει το Msahci, σημαινει οτι δεν υπαρχει ssd στο συστημα ή η εγγραφη αυτη επρεπε να υπαρχει ετσι και αλλιως απλα απενεργοποιημενη?

 

Αν ψάξεις στην registry και δεν υπάρχει το κλειδί msahci στα windows 7 τότε προφανώς δεν έχει περαστεί ο driver για ahci

Στα 8άρια μπαίνει με την εγκατάσταση - μπορεί να τον βρεί κανείς στο system32/drivers με την ονομασία "storahci.sys"

 

Η αλλαγή τιμής στο "Error Control" από 3 σε 0 είναι αναγκαία και σε τι εξυπηρετεί;

 

θα σε γελάσω

και μένα μου κέντρισε το ενδιαφέρον μιάς και το κλειδί "error control" υπάρχει και στα 7άρια και στα 8άρια αλλά όπου και να κοίταξα, μόνο στα windows 8 το αλλάζουνε.

 

Όσον αφορά την χρησιμότητα, μάλλον έχει να κάνει με την εκκίνηση των windows - σε περίπτωση αποτυχίας εκκίνησης λόγω αίτησης ahci απο το bios χωρίς να είναι ενεργοποιημένο στην registry, μετά απο 2 ή 3 επανεκκινήσεις σε παραπέμπει στην επιδιόρθωση των windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με αφορμή την δική μου αγορά ssd και το ψάξιμο + την βοήθεια των παιδιών του φόρουμ, είπα να γράψω αυτό το μικρό οδηγό για να βοηθηθούν όσοι απο μάς μπήκαν στην διαδικασία αγοράς και εγκατάστασης!

 

Υπ'όψιν ότι αν κάποιος πήρε ssd με την προοπτική να κάνει καθαρή εγκατάσταση σε αυτόν, τα παρακάτω δεν χρειάζονται!

 

Κατ'αρχάς το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να εγκαταστήσουμε τον ssd στο κουτί μας.

καλό είναι να αγοράσουμε πακέτο ssd με την ένδειξη retail + desktop ή laptop kit (ανάλογα τί έχουμε) ώστε να έχει μέσα ότι χρειάζεται για να προσαρμοστεί ο δίσκος σε θέση 3,5" και όχι bulk που είναι σκέτος και μας βάζει στην διαδικασία να αγοράζουμε έξτρα υλικά τοποθέτησης.

 

Ο intel 330 180gb retail που πήρα εγώ είχε μέσα βάση για τον ssd απο 2,5" σε 3,5", βίδες για προσαρμογή του ssd πάνω στην βάση και την βάση στη θέση του κουτιού, καλώδιο sata3 και καλώδιο ρεύματος (απο molex σε ρεύμα sata)

 

Αφού τον εγκαταστήσουμε, ρυθμίζουμε το bios να κάνει εκκίνηση απο τον παλιό μας σκληρό.

Αν ο σκληρός (ή το partition) που έχουμε τα windows και τα προγράμματα μας πιάνει λιγότερο χώρο απο τον χώρο του ssd μας, τότε μπορούμε πολύ άνετα να κλωνοποιήσουμε τον παλιό μας σκληρό - ουσιαστικά να φτιάξουμε ένα ολόιδιο αντίγραφο του δίσκου.

 

Αυτό μπορεί να γίνει με διάφορα προγράμματα (just google it).

Αν είστε απο τους κατόχους intel τότε είστε τυχεροί μιάς και η intel διαθέτει εργαλείο κλωνοποίησης, το Intel® Data Migration Software το οποίο έχει φτιάξει σε συνεργασία με την acronis.

Oι 2 προυποθέσεις για την χρήση του παραπάνω εργαλείου είναι 1. Να υπάρχει στο σύστημα intel SSD και 2. Tα περιεχόμενα του δίσκου ή του partition που θέλουμε να αντιγράψουμε να είναι ίσα ή μικρότερα απο την χωρητικότητα του SSD.

 

Tο συγκεκριμένο πρόγραμμα με το πάτημα ενός πλήκτρου, αναλαμβάνει να μεταφέρει αυτούσιο όλο το partition του λειτουργικού στον νέο μας SSD!!

 

Εμείς απλά μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς, πρέπει να κάνουμε μία επανεκκίνηση και μετά να μπούμε στο bios και να ρυθμίσουμε ώστε να bootάρει το pc απο τον SSD πλέον.

Εννοείται ότι μετά, εφόσον τα αρχεία απο τον μηχανικό σκληρό έχουν μεταφερθεί στον ssd, μπορούμε το συγκεκριμένο partition να το φορμάρουμε ώστε να είναι διαθέσιμος ο χώρος για αποθήκη.

 

Περί AHSI ( Advanced Host Controller Interface )

 

To AHCI όταν κάνουμε εγκατάσταση των windows σε SSD ενεργοποιείται στο λειτουργικό μόνο του, οπότε ίσως απλά να χρειαστεί να το ενεργοποιήσουμε στο BIOS.

Σε περίπτωση όμως που τα windows προυπήρχαν του SSD (όπως στην παραπάνω περίπτωση κλωνοποίησης), τότε πρέπει να το ενεργοποιήσουμε πρώτα μέσω registry στο λειτουργικό και μετά στο BIOS.

 

images?q=tbn:ANd9GcQyiNAApFoCic90b4vR8xl

 

Πώς καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι ενεργοποιημένο στο λειτουργικό?

-Αν το ενεργοποιήσουμε στο BIOS, μετά δεν μπορούμε να μπούμε στα windows! BSOD κτλ

 

Πώς το ενεργοποιούμε...

 

Σε windows 7

 

-Κλείστε όλα τα προγράμματα

-Πηγαίντε Έναρξη, πληκτρολογήστε regedit στο πλαίσιο αναζήτησης και στη συνέχεια πιέστε το ENTER.

Εάν ανοίξει παράθυρο απο τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη, κάντε κλικ στο κουμπί "Συνέχεια".

Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο δευτερεύον κλειδί μητρώου:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE

System

CurrentControlSet

Services

Msahci

 

600px-Enable_AHCI_in_Windows_7_2.png

 

Στο δεξί τμήμα του παραθύρου, κάντε διπλό κλικ στο "START" και αλλάξτε την τιμή του κλειδιού σε "0".

στη συνέχεια, κάντε κλικ στο OK.

μετά κλείνουμε το παράθυρο - κάνουμε επανεκκίνηση και μπαίνουμε στο BIOS όπου ενεργοποιούμε το AHSI

 

Σε Windows 8

 

Στα 8άρια ουσιαστικά αλλάζει το κλειδί

 

-Κλείστε όλα τα προγράμματα

-Πηγαίντε Έναρξη, πληκτρολογήστε regedit στο πλαίσιο αναζήτησης και στη συνέχεια πιέστε το ENTER.

Εάν ανοίξει παράθυρο απο τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη, κάντε κλικ στο κουμπί "Συνέχεια".

Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο δευτερεύον κλειδί μητρώου:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE

System

CurrentControlSet

Services

storahci

 

Στο δεξί τμήμα του παραθύρου, κάντε διπλό κλικ στο "Error Control" και αλλάξτε την τιμή απο "3" σε "0"

Μετά στο αριστερό τμήμα, κάτω απο το storahsi πατήστε πάνω στο "StartOverride" και στο δεξί τμήμα αλλάξτε επίσης την τιμή απο "3" σε "0"

πατήστε OK, κλείστε το παράθυρο - κάωτε επανεκκίνηση

και μπείτε στο BIOS για να ενεργοποιήσετε το AHSI

 

Στη συνέχεια μπορείτε να εφαρμόσετε τα tips του liopyr που υπάρχουν στην κορυφή της κατηγορίας για καλύτερες επιδόσεις και μακροζωία του νέου σας SSD

 

http://www.insomnia....s-trim-support/

 

καλορίζικος!

φιλε μου θελω μια διευκρινηση για το AHSI. την διαδικασια μεσο registry την κανουμε μετα την κλωνοποιηση και ενω εχουμε ξεκινησει απο τον ssd? η πριν? γιατι εαν δεν μπορουμε να μπουμε στα windows πως θα το κανουμε. και κατι αλλο στα windows 8 στο δευτερο βημα το StartOverride ειναι καπου αλλου και οχι εκει που λες. το βρηκα μονο με την αναζητηση. ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ερωτηση..
Μπορω να εχω και τον παλιο μου IDE και τον SSD μου στο pc ?
Εχω evga mb και στο bios εχει AHCI+IDE οποτε επελεξα αυτο!
απλα οταν εχω και τους 2 μεσα δεν διαβαζει το boot απο τον SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες μόνο με ahci να δεις αν βλέπει ετσι τον ide?

Δεν μπορω να πω με σιγουρια μιας και η μητρικη μου δεν εχει συνδεση ide...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...