Προς το περιεχόμενο

Ποιο οικονομικο smartphone;;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Εχω το se neo v και τελευταια τρωει κατι κολληματα οταν εχω 2-3 εφαρμογες ανοιχτες.

Ποιο smartphone μου προτεινετε να αγορασω;

Θελω οπωσδηποτε 2πυρηνο και κατα προτιμηση sony.

Μεχρι 200ευρω σκοπευω να διαθεσω.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάρισε ένας φίλος το lumia 610 αλλα δεν την πάλεψα με τα windows.

 

Επειδη ειμαι ολίγον άσχετος με τα κινητά, θα δω διαφορα από το neo v στο u? Μιας και αυτό που έχω ειναι μονοπυρηνο, Ενώ το άλλο διπυρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θαψαχνα iphone. 4άρι μπορείς να βρεις και σε άριστη κατάσταση με 280 ευρώ. 3gs βρίσκεις στην τιμή που λες. Καμία σχέση το λογισμικό με το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάρισε ένας φίλος το lumia 610 αλλα δεν την πάλεψα με τα windows.

 

Επειδη ειμαι ολίγον άσχετος με τα κινητά, θα δω διαφορα από το neo v στο u? Μιας και αυτό που έχω ειναι μονοπυρηνο, Ενώ το άλλο διπυρηνο.

 

αυτο που βλέπω είναι ότι μάλλον με το android δεν την παλευεις :P. Αφου ομως δε θες WP θα πρότεινα να βαλεις στο Budget αν ειναι δυνατον 50€ παραπανω. Μπορεις να βρεις πολυ πιο καλα και αξιοπιστα android οπως το galaxy sII που υπηρχε προσφορα προσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θαψαχνα iphone. 4άρι μπορείς να βρεις και σε άριστη κατάσταση με 280 ευρώ. 3gs βρίσκεις στην τιμή που λες. Καμία σχέση το λογισμικό με το android.

Ειχα το 4s 64gb για λιγο καιρο αλλα το εδωσα γιατι δεν με βολεψε ουτε το ios. :P

 

αυτο που βλέπω είναι ότι μάλλον με το android δεν την παλευεις :P. Αφου ομως δε θες WP θα πρότεινα να βαλεις στο Budget αν ειναι δυνατον 50€ παραπανω. Μπορεις να βρεις πολυ πιο καλα και αξιοπιστα android οπως το galaxy sII που υπηρχε προσφορα προσφατα

 

Μπαα, πιστεψε με ειναι το μοναδικο λειτουργικο συστημα που με εχει βολεψει μεχρι στιγμης.

Βεβαια, εγω το κινητο το θελω για απλη χρηση (κλησεις, sms, internet) και οχι για τιποτα περισσοτερο.

Δεν το φουλαρω δηλαδη στις εφαρμογες απο play store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαα, πιστεψε με ειναι το μοναδικο λειτουργικο συστημα που με εχει βολεψει μεχρι στιγμης.

Βεβαια, εγω το κινητο το θελω για απλη χρηση (κλησεις, sms, internet) και οχι για τιποτα περισσοτερο.

Δεν το φουλαρω δηλαδη στις εφαρμογες απο play store.

 

αυτο που γραφεις σε συνδυασμο με αυτο που εγραψες στην αρχη σημαινει οτι το android δε σου κανει με τιποτα. Πραγματικα δεν ξερω πως ακριβως σε εχει βολεψει το μονο συν του ειναι το πληθος των εφαρμογων το οποιο λες πως δεν σε ενδιαφερει και η "ελευθερια" του ενω στα wp πραγματικα δεν υπαρχει τιποτα που θα σου λειψει. Ισως δε σε βολεψε το 610 λογω του οτι εχει 256MB RAM και δεν εχει skype ή καποιες εφαρμογες δεν επιτρεπουν καποια Live tile λογω του 256 μνημη. Τωρα αν εννοεις οτι το android σε βολεψε επειδη εχει ξεκλειδωτο bluetooth ή εχει drag n drop ή πολλαπλες οθονες με widgets ok. Θα ηθελα να μαθω τι σε βολευει στο android μιας και δεν το φορτωνεις με εφαρμογες και δεν σου εκανε το Iphone ή το WP. Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος αλλα εχω μια μικρη περιεργια και δε θελω να σε πεισω για κατι. Απλα πιστευω πως με αυτα που αναφερεις το android ειναι το πιο ακαταλληλο λειτουργικο στην περιπτωση σου οταν το neo v δεν καταφερε να ανταποκριθει στις ελαχιστες απαιτησεις που λες πως εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι πρωτότυπό... άνθρωπος που δεν τον βολεύουν τα δυο πιο user friendly λειτουργικά και βολευεται με την σπαζοκεφαλιά το android! :P

Καλα με λενε.. ανωμαλο οι φιλοι :P

 

@

disqualified

 

Μεχρι πριν απο 6 μηνες ειχα ενα se spyro (παιζει να ειναι μακραν το χειροτερο κινητο που εχει βγει).

Οπως καταλαβαινεις δηλαδη ειμαι νεος χρηστης σε κινητα αφης κλπ.

Το πρωτο μου κινητο αφης ηταν το galaxy mini. Με βολεψε αρκετα μπορω να πω λογω του μεγεθους του.

Μετα πηγα στο se neo v. Στο ενδιαμεσο βεβαια, και αφου ειχα συνηθισει το android σαν λειτουργικο συστημα, μου εδωσαν ενα iphone 4s (μα να πληρωνεις για το 85% των εφαρμογων;; Βεβαια θα μου πεις πως υπαρχει το jb αλλα δεν το εψαξα ποτε και το θεωρω κοροιδια ενα κινητο των, τοτε, 900ευρω να μην σου προσφερει ουσιαστικα τιποτα χωρις να πληρωσεις εξτρα χρηματα.

 

Οσον αφορα το lumia 610, και αφου παλι ειχα συνηθισει το android, με ψιλοαπογοητευσε στο 10λεπτο. Οχι γιατι κολλαγε καπου. Αντιθετως για ιντερνετ που το ηθελα ηταν μια χαρα. Αλλα να μην μπορεις να βαλεις ουτε wallpaper; Δεν επαιρνε και καρτα μνημης και για εμενα ειναι βασικο μειονεκτημα μιας και στο κινητο εχω πολλα αρχεια απο φωτογραφιες, μουσικη, βιντεο. Επισης, επειδη μιλαω μεσω gmail με βιντεο κληση, δεν ειδα καπου να υποστηριζεται η βιντεο κληση.

 

Τελος, γιατι με βολευει το android. Εκτος του οτι οποια εφαρμογη θελω (αν χρειαστω κατι επιπλεον) την βρισκω πανευκολα, πλεον το εχω συνηθισει σαν περιβαλλον και παροτι απο το samsung galaxy mini πηγα στο neo v, δεν αλλαξα περιβαλλον. Αρα μου φαινεται το ιδιο οικειο και δεν βρισκω καποια δυσκολια στο να βρω κατι που ενδεχομενως να ψαχνω.

 

'' Απλα πιστευω πως με αυτα που αναφερεις το android ειναι το πιο ακαταλληλο λειτουργικο στην περιπτωση σου οταν το neo v δεν καταφερε να ανταποκριθει στις ελαχιστες απαιτησεις που λες πως εχεις.'' --->

 

Δεν ειπα ποτε οτι δεν ανταποκρινεται στις απαιτησεις μου. Μια χαρα τα καταφερνει σε browsing κλπ.

Αλλα το θεωρω σπαστικο να ακουω μουσικη και παραλληλα να περιηγουμαι στο ιντερνετ και να κανει σπασιματα ειτε η μουσικη (λογω κολληματων που τρωει) ειτε η σελιδα που βρισκομαι να κολλαει συνεχως.

Και να πεις οτι εκεινη την ωρα εχω ανοιχτες πολλες εφαρμογες; Το προγραμμα του ιντερνετ ειναι ανοιχτο, το music player και το battery saver.

Και αυτο το θεμα δεν το εχω μονο τοτε. Μπορει να σερφαρω, να κανω ελαχιστοποιηση για να στειλω ενα sms, και για να μπει στα μηνυματα κανει περιπου 7-8 δευτερα. Πραγμα που δεν θεωρω και το πιο βολικο.

Για αυτο και ρωταω αν παιζουν οι πυρηνες ρολο (που προφανως θα παιζουν) για να μην εχω και στο νεο κινητο αυτα τα σπαστικα κολληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτα που διαβαζω στη θεση σου δε θα ρισκαρα τα χρηματα μου σε οποιδηποτε φθηνο android της sony ή ακομα και σε android γενικοτερα. Ναι η συνηθεια ειναι δυνατη αλλα το android οσο και να σε βολεψε φαινεται οτι μαλλον σε ξεβολεψε. Στη θεση σου θα περιμενα να ερθει το Lumia 620 εχει οσα θες αλλα δεν γνωριζω την τιμη. 200€ μαλλον δε θα εχει απο την αρχη αλλα δε θα ειναι και απλησιαστο.

 

Για διπυρηνα android δεν μπορω να σε βοηθησω δεν εχω εμπειρια αλλα στα μονοπυρηνα μονο για προβληματα βλεπω και ακουω. Μακαρι το επομενο κινητο σου αν παρεις android να μην εχει προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αμα το θες μονο για βασικά και όχι για εφαρμογές, δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς δε σε βόλεψε στο ιΟΣ, το οποίο βολεύει ακόμη και τον πιο άσχετο τεχνολογικά (βλέπε μητέρα μου που με ενα αντροιντ πουχε δεν μπορούσε να κάνει τιποτα και με το 3gs που της δώσαμε να δοκιμάσει σε 2 μερες έστελνε και έπαιρνε εμαιλ της δουλειάς και μεχρι και απο appstore εμαθε να κατεβάζει).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να βρεις καμία custom rom,με τα ζελεδακια(jelly been) και δε χρειάζεται να ξανά ξοδευτεις!;)

 

Και για WP,διαφωνώ με το 610!

Από το lumia 710 και άνω,αξίζει σε wp!

Και πάλι θα πρότεινα σε κάποιος να κοιτα μόνο wp8 συσκευές,αν και είναι ακριβουτσικες ακομη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...