Προς το περιεχόμενο

LG IPS237L - DELL U2312hm


skorpios131

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Είμαι αναποφασιστος στο να επιλέξω μια από τις 2 πολύ καλές οθόνες LG IPS237L και DELL U2312HM.

Η LG με παρακινεί για το όμορφο ντιζάιν της ,χωρίς να χάνει βέβαια και σε χαρακτηριστικά ,ενώ η DELL για τα κορυφαία χαρακτηριστικά της στην κατηγορία της.

Το budget μου είναι σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων.

Θα ήθελα τις γνώμες από αυτούς που τις έχουνε ήδη στην κατοχή τους ,χωρίς βέβαια να υπάρξουν αντιπαραθέσεις μεταξύ σας ,ο καθένας να πει την γνώμη του καθαρά όσον αφορα τα πλεονεκτήματα και τυχόν μειονεκτήματα αυτών.

Την θέλω για αρκετές ώρες χρήσεως ίντερνετ αλλά και για gaming.

Κάρτα γραφικών έχω μια gtx 560 και cpu I5 2500k.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και χρονια πολλα.

 

Η Dell ειναι δοκιμασμενο γνωστο μοντελο και ειναι γενικα (οχι αδικα) προτεινομενη οθονη.Την LG δεν την εχουν ακομα πολλοι,το δειγμα ειναι μικρο και δεν μπορει να κριθει ακομα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου ,αλλα θα ήθελα να απαντήσουν και κάποιοι που τις εχουνε εάν είναι δυνατο:-) .

Άπλα να σκεφτείς, 3-4 μέρες ψάχνω οθόνη για να καταλήξω σε αυτές τις δυο και επειδή και οι δυο μου αρεσουνε θεωρησα οτι εδω στο insomnia θα με βοηθησουνε στο να επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επελεξα  χτες και εδωσα παραγγελια !! :-D   Καλοριζικη μου :-D   Αυριο την αναμενω , και φιλος απο δω μεσα που εχει  παρει  επαθε πλακα με την συγκεκριμενη.

Γενικος το εψαξα αρκετα και διαβασα αρκετα πριν καταληξω στην συγκεκριμενη , και  απο τι βλεπω ειναι πανεμορφη !!

Αλλωστε ειμαι και λιγο LGακιας   ^_^

 

Και η dell φενεται παρα πολυ καλη  αλλα πρωσοπικα δεν με καλυπτει  απο  το γεγονος  οτι δεν με βολευουν  οι συνδεσεις της γιατι  δεν εχει HDMI  και  θελω να εχει  ειτε 1 DVI + 1HDMI  η  2 HDMI οπως  αυτη που πηρα  γιατι θελω να συνδεσω PC στο ενα και ΧΒΟΧ  στο αλλο HDMI.

 

Εχω παντως την εντυπωση οτι ελαφροοοοος  υπερτερει σε χαραχτηριστικα η LG ,  γενικος επειδη και ο πιο σημαντικος  λογος ειναι οτι βλεπω  συνεχεια ταινιες πηστευω  εκανα αριστη επιλογη.

 

Αυριο θα την εχω πανω στο γραφειακι μου :-D οποτε θα σας πω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη φίλε μου και σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η σύνδεση hdmi.

Δεν τις έχω δει από κοντά σαν ποιότητα εικόνας για αυτό και ρωτάω χρήστες που την έχουνε ήδη στην κατοχή τους.

Με ενδιαφέρει να έχει ζωντανά χρώματα και καλή φωτεινότητα ,τώρα όπως είπα η LG σαν ντιζάιν την προτιμώ ,αλλα η dell σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα στα χαρακτηριστικά πρέπει να είναι η καλύτερή σε αυτήν την κατηγορία.

Είμαι πολύ δύσκολος ,τι να κάνουμε :-) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα ψαξει λιγο παλιοτερα το θεμα με την 237L και διαβασα σε ενα κορεατικο φορουμ ενα ρεβιου για την LG οπου ελεγε οτι σε σχεση με την dell η lg εχει την ταση να ΄΄κιτρινιζει'' το λευκο χρωμα ιδιως οταν συνδιαζεται με μαυρο , κατι που η dell δεν το κανει σε διαβεβαιω.

Εν τελει επελεξα το σιγουρακι . 2312 και ξερο ψωμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία τιμής τους, είναι και οι δυο αξιόλογες, αν και καλό θα ήταν να επιδιώξεις να δεις από κοντά την εικόνα τους, πριν αποφασίσεις.

 

Ένα χαρακτηριστικό το οποίο για 'μένα είναι πολύ σημαντικό υπέρ τής Dell, είναι η πολύ πιο «ευέλικτη» σε ρυθμίσεις βάση της. Σε αντίθεση με την LG στην οποία μπορείς απλά να αλλάξεις την κλίση μπρος πίσω, η Dell σου δίνει δυνατότητα ρύθμισης ύψους και pivot. Δεν ξέρω βέβαια, κατά πόσο αυτές οι ρυθμίσεις, είναι σημαντικές για 'σένα, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι απαραίτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ  :-D  , απλα  σε εμενα χρειαζεται το HDMI  γιαυτο και την επελεξα.

Θα σας πω εντυπωσεις παντως οταν την δω , και  θα δω και αυτο που ειπε ο φιλος Bloodrage με το κιτρινο  .....  αλλα  αφου  το ειδε σε κορεατικο forum  και  το ειπε  κορεατης  γιαυτο  κιτρινιζε ...  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Τελος  παντων,

Παντως πριν μια βδομαδα πηρα αυτη για τον αδελφο μου. 

Επειδη εχω δουλεψει  αρκετες  οθονες στο παρελθον LG, Asus, Philips επαθα πλακα με τα χρωματα της , παρα πολυ φυσικα οτι καλυτερο μεχρι στιγμης εχω δει , μεχρι να δω την αλλη την δικια μου που ειναι και IPS  που σε σχεση με την απλη ειναι καλυτερη!!!

Εν αναμονη ....... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω αλλα δεν ειναι απολυτο ,μπορει να ετυχε στον συγκεκριμενον ,αυτα συμβενουν σε διαφορες οθονες χωρις σημαίνει οτι φταει απολυτα το μοντελο , μπορει να ετυχε στο συγκεκριμενο κομματι.

Αυτο τυχαίνει και σε κινητα  , π.χ. οταν πριν κανα 1.5 χρονο πηρα το S II ειχαν ακουστει πολλα οτι σε μερικους η οθονη  ειναι καπως ροζ  , σε εμενα ηταν μια χαρα ,  ετυχε σε μερικα κοματια , οποτε μην κατακρινουμε το μοντελο της LG.

Παντως θα το παρατηρησω οταν την βαλω , αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι θα ναι τουμπανο!! :-D

 

Γενικος παντως και οι δυο οθονες  ειναι κορυφη στην κατηγορια τους και ειναι δυσκολο να επιλεξεις.

Ο καθενας με τις αναγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας .:-)

Κατελειξα τελικά στην dell ,μπορεί να το έψαχνα καιρό το θέμα και να είμαι δύσκολος στο να επιλέξω ,αλλά είμαι και πολύ ανυπόμονος :-) .

Έτσι πήγα και την πήρα το απόγευμα.

Το Σάββατο θα έχω εντυπώσεις, μιας και τελειώνω τότε το στήσιμο του PC που φτιάχνω.

Πήγα καθαρά όπως λέει και το ρητό :-) << ο νέος είναι ωραίος αλλα ο παλιός είναι αλλιώς >> και έτσι προτίμησα την εργονομία της μιας σε αντίθεση με την ομορφιά της άλλης ,ναι προσωπικά θεωρώ πως είναι πολύ ντιζαινατη η lg ,τώρα πιστεύω σε ποιότητα θα είναι πάνω κάτω ίδιες .

Όπως και να έχει , καλορίζικη μου:-) .

Καλές γιορτές σε όλους και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι... επειδη παω για νεα οθονη σε αυτο το budget κυριωσ για παιχνιδια(και λιγοτερο για ταινιες) τη διαφορα εχχει η u2312 απο την 23' της lg που ξεκιναει απο 160? αξιζει τα 20 ευρω παραπανω? και τελος για παιχνιδια αξιζει 21.5 η 23 ποιο πολυ? συγνωμη για της ερωτησεις αλλα εχω να παρω οθονη απο το 2007 και απο οτι βλεπω αλλαξανε πολλα... :)

 

 

εδιτ: στα παιχνιδια κοιταμε τα ms η δε τα καταλαβεινει καν το ματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι... επειδη παω για νεα οθονη σε αυτο το budget κυριωσ για παιχνιδια(και λιγοτερο για ταινιες) τη διαφορα εχχει η u2312 απο την 23' της lg που ξεκιναει απο 160? αξιζει τα 20 ευρω παραπανω? και τελος για παιχνιδια αξιζει 21.5 η 23 ποιο πολυ? συγνωμη για της ερωτησεις αλλα εχω να παρω οθονη απο το 2007 και απο οτι βλεπω αλλαξανε πολλα... :)

 

 

εδιτ: στα παιχνιδια κοιταμε τα ms η δε τα καταλαβεινει καν το ματι?

 

 

H dell υπερτερει στα σημεια και στο after sales.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...