Προς το περιεχόμενο

δεν bootαρει με τιποτα..θεμα ssd?


jorge97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια.

 

λοιπον,επι τροχαδην να σας πω τι εχει γινει μεχρι τωρα.

 

βαζω αποψε στο pc τον νεο ssd,εναν M4 256gb.εχω συνδεσει μονο αυτον στη μητρικη.

περναω απ την αρχη (με dvd) τα windows7.ειναι 'σπασμενα' απο φιλο.κ τα χω ξαναβαλει τουλαχιστον δυο φορες στο παρελθον,μια στο ιδιο pc κ αλλοτε σε ενα λαπτοπ,χωρις κανενα προβλημα.

 

τελειωνει η εγκατασταση τους,βαζω το cd της μητρικης,μετα της καρτας γραφικων,ολα οκ.

 

τελος,πριν αρχισω να ξαναπερναω καποια βασικα προγραμματα,λεω να τρεξω κ το προγραμματακι εκεινο,το windows 7 loader,που ουσιαστικα κανει τα win7 activated.

 

σε καποια φαση σου ζητα να κανεις restart,οπερ εγενετο.

 

απο κεινη τη στιγμη,το pc δεν μπουταρει,βγαζοντας το μηνυμα 'a disk read error occured press ctrl+alt+del to restart'.

 

ξανααλλαζω το boot priority(πρωτο το cd),για να ξανακανω clean install,

αλλα πηγαινοντας να μπουταρει απ το cd,ξαναβγαινει το ιδιο μηνυμα!

 

επισης,παρατηρω οτι δεν φαινεται ο ssd στο bios(δεν κοιταξα αν φαινοταν πριν που δουλευαν ολα,προφανως ναι).

 

τωρα τι κανουμε?? παιζει να χει θεμα ο ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα τον παλιο sata2 hdd απ τη θεση usb3_0,oπου ηταν στη μητρικη(μια gigabyte 990xa-ud3)

k εβαλα τον ssd στην ιδια (πρωτη) θυρα..

 

το onchip SATA type στο bios, ναι, ειναι σε AHCI..

 

κ η πλακα ειναι οτι δουλεψαν κανονικα τα windows,για λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είναι μνήμη δεν έχει προειδοποίηση ούτε σημάδια .. Το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις ίσως ως απέλπιδα προσπάθεια πριν το πας για αντικατάσταση ? φαντάζομαι, είναι με ενα boot cd να τον μηδενίσεις αλλά αυτό προϋποθέτει να τον βλέπεις στο bios.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα,εκανα ολη την διαδικασια απ την αρχη και ολα πηγαν καλα.

 

εκανα και καποια τεστ,βγηκαν αυτα τα αποτελεσματα:

 

Capture.png

 

Capture1.png

 

ειμαι οκ με αυτες τις τιμες?

 

ΥΓ1  το μονο περιεργο ειναι οτι ενω το pc ειναι ανοικτο ακουγεται (καθε 2-3 ωρες) το χαρακτηριστικο 'κλακ' ,μεσα απ το κουτι, οπως οταν κλεινουμε τον υπολογιστη! χωρις να επηρρεαζει κατι στην λειτουργια του(δεν σβηνει ή βγαινει καποια ειδοποιηση..)

αληθεια,(γενικα) απο που προερχεται αυτος ο ηχος?απ το τροφοδοτικο μηπως?

κ γιατι συμβαινει οσο δουλευει το pc?

 

ΥΓ2 καλη χρονια σε ολους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είχες ξεχάσει να βάλεις το καλώδιο ?  :P Πως γίνεται ν'αρχισεις ξανά μια διαδικασία και να πετύχει αν πριν δεν τον βλέπει το bios ? Τεσπα πάμε παρακάτω..

Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά,Το κλακ είναι προφανώς από κάποιον άλλον μηχανικό ίσως green δίσκο που έχεις επίσης στον υπολογιστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω την αληθεια,δεν εχω καταληξει τι ακριβως εφταιξε την πρωτη φορα.

σιγουρα,ειχαν συνδεθει ολα τα καλωδια.

επισης πανω στις 'δοκιμες',εγκατασταθηκαν ολα,αλλα δεν μπορουσα να περασω drivers για την καρτα (μια asus 5670).

τεσπα,αφου ολα τωρα ειναι καλα,ασ το αφησουμε εκει.πιθανοτατα βεβαια να εκανα εγω καποιο λαθος στην ολη διαδικασια,μιας κ δε θα με χαρακτηριζα κ εξπερ..

 

τωρα,στο αλλο θεμα,

εχω πανω επισης 3 μηχανικους δισκους.εναν WD 160αρι sata (οπου ηταν το λειτουργικο παλια) κ 2 εξωτερικους(WD my book 1TB + WD my passport 120GB).ολοι αυτοι υπηρχαν κ παλια,χωρις να ακουγεται το 'κλακ' εν ωρα λειτουργιας.

 

εντελως πληροφοριακα,απο που ακριβως ακουγεται αυτο το 'κλακ',του κλεισιματος του pc?

καποιο λινκ για διαβασμα?(δεν ξερω καν πως να περιγραψω τον ηχο αυτο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή και αυτό πρέπει να είναι ,είναι το παρκάρισμα των κεφαλών που μπαίνει σε sleep mode από τον μηχανικό σου δίσκο ..

 

Πήγαινε σ'αυτη την καρτέλα και άλλαξε τον χρόνο να δεις αν θα σταματήσει να το κάνει.

post-227308-0-02647900-1356982019_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για να πω την αληθεια,δεν εχω καταληξει τι ακριβως εφταιξε την πρωτη φορα.

σιγουρα,ειχαν συνδεθει ολα τα καλωδια.

επισης πανω στις 'δοκιμες',εγκατασταθηκαν ολα,αλλα δεν μπορουσα να περασω drivers για την καρτα (μια asus 5670).

τεσπα,αφου ολα τωρα ειναι καλα,ασ το αφησουμε εκει.πιθανοτατα βεβαια να εκανα εγω καποιο λαθος στην ολη διαδικασια,μιας κ δε θα με χαρακτηριζα κ εξπερ..

 

τωρα,στο αλλο θεμα,

εχω πανω επισης 3 μηχανικους δισκους.εναν WD 160αρι sata (οπου ηταν το λειτουργικο παλια) κ 2 εξωτερικους(WD my book 1TB + WD my passport 120GB).ολοι αυτοι υπηρχαν κ παλια,χωρις να ακουγεται το 'κλακ' εν ωρα λειτουργιας.

 

εντελως πληροφοριακα,απο που ακριβως ακουγεται αυτο το 'κλακ',του κλεισιματος του pc?

καποιο λινκ για διαβασμα?(δεν ξερω καν πως να περιγραψω τον ηχο αυτο..)

μια από τα ιδία με έναν green που έχω κάθε 3-4 λεπτά ένα χαρακτηριστικό ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...