Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει το τροφοδοτικό.....???


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά. Έχουμε κ λέμε, το τροφοδοτικό μου είναι το GX550, το οποίο το έχω δυο χρόνια τώρα, κ από την πρώτη μέρα που το αγόρασα αντικατέστησα τον ανεμιστήρα του με έναν χαμηλόστροφο / αθόρυβο, γιατί ο εργοστασιακός έκανε πολύ «σαματά». Οπότε υποθέτω εγγύηση παπαλα. Το σύστημα μου Intel® Core™ i5 750, MSI GTX 660 Ti Power Edition OC 2G, Kingston 8GB 1600MHz DDR3,crucial m4 64gb - Fractal Design Define R4 (Ανεμιστήρες και στην οροφή) κ κανα 2 σκληρούς…. Εδώ και περίπου 3 μήνες που έχω την κάρτα και σε πολύ βαρύ gaming με full γραφικά, το τροφοδοτικό τσιτσιρίζει. Ακούγετε ένας ήχος λες κ γίνετε βραχυκύκλωμα. Λες κ καίγετε κάτι, γενικά κάτι δεν πάει καλά, ακούγετε ένας ενοχλητικός σαν σπινθήρισμα, σαν διαρροή. Κ όλα αυτά με την καινούρια κάρτα μόνο και σε πολύ βαρύ gaming. Προβλήματα θερμοκρασίας δεν έχω με cpu 15 – 25 max στο gaming, σύστημα 25 – 40 max και κάρτα γραφικών επίσης παρά πολύ μικρές θερμοκρασίες 35 -50 max. Τις τελευταίες μερούλες το pc κάνει hard restart ξαφνικά (στο gaming πάντα – Συγκεκριμένα στο Far Cry 3). Στα ξαφνικά κλείνει το pc και ξεκίνα πάλι από την αρχή. Είναι ο ένοχος το τροφοδοτικό η να κοιτάξω κ κάτι άλλο….??? Αν ναι, ακούω προτάσεις για καινούριο – ποιοτικό 600 – 650 watt, να μην κάνει περίεργα τσιρίγματα που κάνουν μερικά corsair, γιατί διαβάζω διάφορα εδώ στο φορουμ…. το κυριότερο να είναι αθόρυβο τελείως! Σε gaming δεν με πειράζει να κάνει θόρυβο. Διαθέτω μέχρι 100 euro. Ευχαριστώ. Καλές Γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βραχυκύκλωμα στο τροφοδοτικό παίζει ή φουσκωμένος πυκνωτής για να κάνει αυτό τον ήχο !

 

Αλλαξέ το πριν τα πάρεις όλα στο χέρι !

 

Ενα LEPA 600WATT θα ήταν μια χαρά !

 

Στο brizaki.gr το βρίσκεις με 55€ !

 

Για καλύτερο κοίτα το LEPA 650WATT από visionstudio με 75€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φύγει κιόλας το τροφοδοτικό σου και αποδεικνύεται από τα ξαφνικά restart.

Αυτός ήταν και ο λόγος που άλλαξα το τελευταίο τροφοδοτικό μου,ευτυχώς για εμένα σε εγγύηση.

Οπότε τ'αλλαζεις πριν πάρει κάτι μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτά μαζί με τα LEPA φτιάχνονται από την κορυφαία SEASONIC !!!

 

Μετά μπορεί να κοιτάξει και σε ENERMAX που είναι ο άλλος κορυφαίος κατασκευαστής !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι είναι κανένα σπουδαίο το τροφοδοτικό σου, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να το σώσεις. Αν το πας σε κανα τζιμάνι ηλεκτρονικό μάλλον θα στο διορθώσει.

 

Μέχρι τα 100 έχεις πάρα πολλές επιλογές (όπως ειπώθηκε) αν θες να τα εξαντλήσεις.

 

Έχεις το εξαιρετικό Antec HCG-620/Seasonic (το Μ είναι το modular). To Corsair-TX-650/CWT (και δεν θα έχεις τα προβλήματα που είπες παραπάνω). Το FSP-Aurum-600 Gold/FSP και το BeQuiet PurePower L8-630/HEC (modular). Και φυσικά τα XFX που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Υπάρχουν και κάποια άλλα Lepa/Chieftec/Thermatake

 

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, πρώτα να δοκιμάσεις ένα άλλο τροφοδοτικό για να είσαι σίγουρος ότι φταίει αυτό. Γιατί καλά τα λέμε εμείς πίσω από το πληκτρολόγιο, αλλά μάντεις δεν είμαστε ;)...

 

Y.Γ.

1. Καλά αυτό το 15-25 στην CPU δεν παίζει με τίποτα εκτός αν κρυώνεις τον επεξεργαστή σου με κάτι περισσότερο από νερό :) Αλλά γενικά φαντάζομαι θες να πεις πως δεν έχεις θέματα με CPU-Temp

2. Τα μικρά Lepa φτιάχνονται από την CWT και τα μεγάλα από την Enermax. Όχι από την Seasonic. Όχι ότι φυσικά οι άλλες δύο είναι χειρότερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καλά αυτό το 15-25 στην CPU δεν παίζει με τίποτα εκτός αν κρυώνεις τον επεξεργαστή σου με κάτι περισσότερο από νερό :) Αλλά γενικά φαντάζομαι θες να πεις πως δεν έχεις θέματα με CPU-Temp

Φιλε μου το ET6 ετσι λεει :P αλλα και στα bios που τσεκαρα θερμοκρασιες ειναι νορμαλ στους 25 και μετα απο gaming στους 30-32! Μια χαρα ειναι πιστευω... Τα XFX τι λενε...??? Ακουω πολλα παραπονα για μερικα corsair και εχω καποιους ενδιασμους..... Νικο το τροφοδοτικο θελω να το αλλαξω ουτος η αλλως γιατι το τσιριγμα και μονο που κανει μου σπαει τα νευρα. Ειναι τα παραπανω τροφοδοτικα που προτάθηκαν αθορυβα ομως...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XFX φτιάχνονται από την Seasonic. Θες κάτι άλλο? :-D  Θα ξεχώριζα αυτό αν θες να τα συνδυάσεις όλα:

https://www.skroutz.gr/s/2614966/XFX-ProSeries-750W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

Modular, αρκετή δύναμη και για CF/SLI με κορυφαίες κάρτες και... Seasonic :X Οριακά πάνω από το budget σου

 

Τα ΤΧ είναι πάρα πολύ καλά. Δεν θα έχεις κανένα θέμα

 

Όλα αυτά τα τροφοδοτικά είναι αθόρυβα... Οι ανεμιστήρες τους είναι 140αρηδες και δουλεύουν όποτε το θυμηθούν

 

Υ.Γ.

1. Όνομα Γιάννης... Το ninos (και όχι Νικος) παρατσούκλι μην την ψάχνεις :)

2. 25-35+ ΝΑΙ τώρα που έχουμε έξω 0-7 βαθμούς. Το 15-25 δεν μου καθόταν ;)

3. Ο θόρυβος θα φύγει από το PSU σου ΑΝ στο φτιάξει ο ηλεκτρονικός. Από κάποιον πυκνωτή είναι μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό να πάρεις να το έχεις για μια ζωή !!!

 


XFX PRO850W Core Edition

http://www.skroutz.gr/s/312696/XFX-PRO850W-Core-Edition.html

 

Αλλο ένα απίστευτο τροφοδοτικό είναι το :

 

Enermax ETA700AWT-M 700W

http://www.bestprice.gr/item/2153203668/enermax-eta700awt-m-700w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό να πάρεις να το έχεις για μια ζωή !!!

 

 

XFX PRO850W Core Edition

http://www.skroutz.gr/s/312696/XFX-PRO850W-Core-Edition.html

Δεν συμφέρει τόσο. Το τελευταίο που του έβαλα έχει ανώτερο(πιο καινούριο) design στο κύκλωμα, είναι και modular στα ίδια €.  Και φυσικά ικανό να τροφοδοτήσει οποιεσδήποτε δύο (μονοπύρηνες) κάρτες. Οπότε τα παραπάνω 100W δεν τα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφέρει τόσο. Το τελευταίο που του έβαλα έχει ανώτερο(πιο καινούριο) design στο κύκλωμα, είναι και modular στα ίδια €.  Και φυσικά ικανό να τροφοδοτήσει οποιεσδήποτε δύο (μονοπύρηνες) κάρτες. Οπότε τα παραπάνω 100W δεν τα χρειάζεται.

 

 

Το τελευταίο που του έβγαλες δεν βγαίνει στο λινκ ~ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει φίλε μου κανονικά. Το ξαναβάζω εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/2614966/XFX-ProSeries-750W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

 

Είναι αυτό:

http://xfxforce.com/en-gb/Products/Power-Supply/XFX/Pro-Series/ProSeries-750W-PSU/P1-750X-XXB9.aspx

 

Στην ουσία είναι το Seasonic M12ii με άλλο casing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...